Aktuális, augusztus közepe van. Mindjárt indul az iskola. Nekem ugyan nincs gyerekem, de a tesóm és az összes kollégám érintett. Mindegyik kb. fél havi nettó fizetésének az összegét emlegeti. Van olyan ismerősöm aki hitelt vett fel, mert egyébként is hónapról-hónapra él.
De kérdem én: miért veszik meg előre egy évre pl. a füzeteket, ceruzákat ilyenkor? Saját állításuk szerint sem sokkal olcsóbb (vagy egyáltalán nem) mint évközben.
Én biztos nem vennék meg előre 20-30 füzetet, csak pára
Sziasztok! Hallottatok már a JÖN Alapítványról? Ők éppen azt vizsgálják mennyi felesleges hulladékot és mennyi plusz költséget okoz az iskolakezdés, a beiskoláztatás vagy maga az oktatás.
Tegnap voltam kint, hatalmas táblával kirakva, 49 Ft helyett csak 29. De mindennek fentebb nyomták az árát, nálam most lenne aktuális egy számítógépasztal+szép kombó és minden cuccon van legalább 2000-3000 Ft felár. Átmentem a TESCO-ba, ott meg már elkezdték szétbombázni a tanszer vásárt, mutatóba volt pár szék meg asztal.
Király... bukó az egész alapból. Na... írom is meg Messengeren uncsimnak... kapargassa meg kicsit. Ahogy kijött a szavaiból, mind3 gyereknél az ofő szedi a lóvét.
Én mondtam is uncsinak, hogy tuti lenyúlta az ofő az osztálypénzt, az a kereset kieg. Összeszed havi 150 ezret, 130at felél, 20-ből évvégre futja ilyen tömegközlekedős kirándulásra... az is több mint 150 Ezer... abból is marad neki.... megkapargatnánk ezt a témát a sajtóban, szerintem sok tanár bukna.
Ja és még csak a tanévnyitó volt meg pénteken, de az ofő a nagyobbik gyereknél rögtön azzal kezdett, a szeptemberi osztálypénzt első nap vigyék, 5ezer/hó...... azt mondja nem. Nem adja be. Nem érdekli. Nem megy a gyerek akkor kirándulni. Tavaly is befizetett 40 Ezret, semmi látszatja nem volt, felhozták őket Hatvanból Budapestre a várba menetrendszerinti vonattal....meg a BKV-val..... Se kaja, semmi. Ez max gyerekenként volt 2-3 Ezer. Hová lett a többi pénz...?
Unokatesómnak mondtam ezt a 3 cipőt... rögtön kussoltam is, nem kezdtem bele háborogni, náluk 5 cipőt és papucsot kértek..... váltó cipő, és papucs a tanterembe. A padlószőnyegesbe a papucs... Egy salakra, egy foci fűre, egy a betonos pályára és egy tornaterembe... de van valami edzőterem is, oda ha akar járni a gyerek 6. cipő.... neki van 3 gyerek, mind a 3-nak cipő kellett.. .legolcsóbb kínai szar is gyerekeknként 15-17 Ezer... 3 gyereknek 50... ő is azt mondta elmennek a f..ba. Találgatózzanak, mit gondolnak milliomosok vagyunk. Vesz nekik egy váltó és egy torna cipőt és osszák be. Ha nem tetszik a tanárnak, majd ő bemegy és elmondja, kajára is alig van, nem még majd 5-6 cipőre.....
azért van bőr a pofáján az iskolavezetésnek/tanároknak is..... nem gondolkodnak? Nekik nem jár gyerek iskolába? Azt hiszik mindenkit nettó 500-at keres, csak ők keresnek szarul az országban...?
Miután az oktatás (és az egészségügy is) mára már kifejezetten üzleti célú/szemléletű finanszírozást igényel, a szülők (gondviselők) döntésének és az azt alapvetően befolyásoló anyagi lehetőségeinek függvénye, a befektetés szándékának ténye/minősége.
Nem körvonalazva-bonyolítva a jövőbe történő befektetés(ek)közérdekű szándékát/hatékonyságát, lassan a diákok képességeitől függetlenül lesz eleve determinálva az ő jövőjük – ekként szegregált az oktatás (is).
Például: ha azt gondolnánk, hogy minden arra (képességei okán) érdemes nebuló tud részt venni a felsőoktatásban, akkor tévedünk.
Az iskolakezdés/bekerülés költségei bár elhanyagolhatóak - az egy diplomára jutó összköltséget tekintve -, de jól szemlélteti a problémát.
Kinek a jövője?
A szülőé, a diáké vagy az országé?:-)
Miután rövidre akarom fogni, élnék egy, a korszellemet tükröző javaslattal.
Sújtsuk külön(büntető)adóval azokat, akik a (büfé szakokon begyűjthető) diplomáig se jutottak el. Személyük ugyanis nettó veszteség (szimpla csalódás) mind a szülők, mind a köz számára; az ekként (el)értéktelenített állampolgároknak, akárcsak a bölcsődei költségei is, kidobott pénz.
Azért legyünk már észen – számoljunk csak utána! Hát hol, mikor/miként térülne meg nekünk/mindenkinek a családok s mindenki áldozatvállalása – befektetése? Ezért nettó deficites az oktatás - és az egészségügy. (Ez mániám?)
Na mindegy.
Miért lenne mindenki felelőssége mindenki? Vagy nincs igazam?
Amiért a köztulajdonú utak egyre nagyobb hányadának használata díjköteles ma (függetlenül attól, hogy haladsz-e azokon vagy állsz), nos, ugyanezen (talán itt érzékletesen szemléltetett) oknál fogva, a nagybetűs életre történő felkészülés ugyanúgy nem lehet közérdekűen ingyenes (potya), mint az egészségmegőrzés. Ez, egész egyszerűen nem lenne fer azokkal szemben, akiknek ez főként azért nem tétel, mert a közbeszerzéseken beszerzett közpénzek, már ugye a büdzséjük, ezen kiadásokat meg sem érzi.
Ráadásul hétvégén 2x annyi idő a bevásárlás, mindenki akkor bóklászik a boltokban. És a tanszeres részen, üzletben gyerekkel.... én sem erre szánnám az időt. Menjen ő akkor vásárolni. Úgy látom ez a nő Degecen született...
"3 db-ot kért az iskola: egyet a terembe, egyet az udvarra, egyet a műfüves pályára"
És pénzt is ad rá? Hogyne 3 cipő... kap egyet és örüljenek annak. Ha panaszkodik a gyereknek, hogy miért nincs 3 cipő, megmondja csóróság van, nincs rá pénz. Én is mindig ezt mondtam utána nem zaklattak soha a cipővel. Váltó cipő, torna cipő, papucs... akkor is volt, amikor én iskolás voltam. Akkor volt köppeny.. 3 kék, 2 barna... persze.. anyám vett egy kéket, oszd be. Vagy eszünk, vagy köppenyezel.
"kiad egy jegyzéket, hogy mi kell a rajzdobozba meg a technika dobozba, színes papír, krepp papír, színes kartonok"
Talán soha vissza nem térülő – bár ez nem kulturálisan független tőlünk; mindazonáltal, még így is megéri.:-)
Ha élete végéig nem jön rá arra, mit tettünk s mennyit áldoztunk érte, akkor is – legfeljebb hülyén hal meg; bár ez is, kit érdekel még, ha utánunk.:-)
Nem kell hogy értse, nem kell hogy tolerálja, nem kell hogy Ő, én legyek.
Lemegyünk hídba (lehetetlen szögeket bezárva), ha kell, megalkuszunk az ördögeikkel. (Csak néha, vagy legalább egyszer, mielőtt meghalok, látogass meg s csókold meg a homlokom. Mindössze ennyit akarok még az élettől – annak értelmétől, tőled.)
Azért ennél csak többek vagyunk, csak többet érünk!
Fel a fejjel!
A csírák vagy megfogannak s kivirágzanak, vagy nem. Probléma?:-)
De épp azt mondom, hogy a tanszerköltség csak része az iskolakezdésnek, és nem a drágább része.
A drágább rész pont a többi, és az alól sem tudsz kibújni, mert a könyveket, ceruzákat, tesicuccot valamiben hordani kell, iskolába való ruhákat venni kell a kinőttek helyett, stb. Nálunk most van az, nyolcadik-kilencedik-tizedikben, hogy a lábuk már nem nőtt.
Egyébként amikor elsőbe mentek a lányaim, pontról pontra megvettük azokat, amik a jegyzéken szerepeltek, mint iskolai szükséglet, pontosan emlékszem, hogy a két lánynak több mint hetvenezer Ft volt csak a jegyzék, a papír-írószerben. Ezelőtt 9 évvel! És nem is voltak ott a vásárlásnál és eszünkbe se jutott puccos füzeteket venni. Szerencsére az iskolatáskát már előtte való évben megvettük nekik, ajándékba, mert nagyon tetszett nekik, ez ilyen táska-tornazsák-tolltartó-pénztárca kombó volt, 23E Ft darabja, mondjuk nem bánom, mert egész alsóban jó volt, negyedik végén úgy ajándékoztuk el rosszabb anyagi helyzetben levő kisgyerekeknek, mert még akkor is teljesen jók voltak, csak nagyon gyerekesek.
Hát ja, a gyereknek az iskolai élet a közösségi élet. Te is hisztiznél, ha egész évben vacak ruhákban kellene járnod, vacak munkahelyi környezeted lenne, különösen, ha a munkatársaidhoz képest lenne vacak környezeted.
Egy iskolai füzet mondjuk egy százas. Hogy tízet veszel meg egy ezresért vagy harmincat háromezerért, az az 50-70E-es nagyságrendhez képest semmiség, viszont ha megveszel harmincat, év közben nem kell vacakolni a füzetekkel, amik amúgy mindig észrevétlenül telnek be egyik pillanatról a másikra (a gyerek nem fog szólni 5 oldallal a betelés előtt, csak mikor döbbenten érzékeli, hogy lecsúszik a tolla az utolsó oldalról :) ).
Táska, tornazsák, tolltartó, tornacipő (amiből esetleg kettő is kell, sőt az én lányaim sulijában 3 db-ot kért az iskola: egyet a terembe, egyet az udvarra, egyet a műfüves pályára), induló ruhák, amiket tavasztól őszig kinőtt: farmer, zárt cipő, a könyvek is olyan 10E körül vannak, kötelező olvasmány, és ezen felül vannak csak a füzetek, amikből nem egy kell, amúgy, hanem tantárgyanként egy, de sok tanár év elején már bekér az adott tantárgyhoz dolgozatfüzetet, ezen felül a legtöbb iskola kiad egy jegyzéket, hogy mi kell a rajzdobozba meg a technika dobozba, színes papír, krepp papír, színes kartonok (amikkel nem tudom, mi lesz amúgy, mert én egy idő után ezeket soha nem vettem meg, és sose volt baj végül, szóval aki megvette, az megszívta, de azért a többség, ha kap egy listát, hogy ez kell, akkor megveszi). Emlékszem, a lányaimnál elsőben porpasztellt kértek krétának, fabercastellt színes ceruzának, hogy mégis minek ez elsős gyerekeknek, arról fogalmam sincs...