Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2019.12.19 0 0 355

Köszi szépen, várom.

Előzmény: Törölt nick (354)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.19 0 1 354

Pár kép Karádról aztán holnap majd visszatérek rá bővebben, kulturtörténetileg több mint érdekes falu... és jellemzően a Dunántuli falvakra, igen sok helyütt megmaradt a hagyományos 19. sz-i falukép és majd mutatom azt is,.

 

 

 

foto Cracowius

 

 

Előzmény: Törölt nick (352)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.19 0 0 353

Karád csodaszép falu.... mutatok pár dolgot belőle... mindjárt...

Előzmény: Törölt nick (352)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.19 0 0 352

A Somogy vármegyei Karád vajon kiről, miről kapta a nevét?

Egykori birtokosáról vagy esetleg az ott szállásoló nemzetségről?

 

Etimológiailag a szó töve a türk eredetű kara, ami feketét jelent, a -d pedig személynévképző és helynévképző is volt az ősmagyarban.

 

Itt nekem gondolatban beugrik a Benkő László történelmi  regényében szereplő Karád bő (bő - kb. nemzetségfő a honfoglaló magyaroknál, vesd össze türk beg, bég, bej), aki népi-nemzeti erőkből toborzott Bakony-vidéki és Balaton-felvidéki könnyűlovasaival Vajk fejedelem csapatait támogatta a Kupan (Koppány) dux elleni sólyi csatában.:-)

 

Csak az a gond, hogy Karád Somogy vármegyében vagyon, a regénybeli Karád bő bősége pedig a nagy tótól északra terült el. :-)

Előzmény: Törölt nick (351)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.09 0 0 351

Most látom tényleg röhejes. Van egy Lengyeltóti ami a helyén van és van egy másik Lengyeltóti amit Balatonkeresztur mellé tettek. :)

 

Előzmény: Törölt nick (349)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.08 0 0 350

jah, Somogysárdot tényleg nagyon mellé lőtte :)))

 

 

Lengyeltotit annyira nem ismerem, valahol Fonyod alatt kell hogy legyen?

Előzmény: Törölt nick (349)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.08 0 0 349

Kicsit röhejes a helységek térképre rakása...Lengyeltóti egy van, de egyik sincs jó helyen, Somogysárdot se találta el...:)

Előzmény: Törölt nick (348)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.08 0 0 348

Az a  legszebb ha minden nemzetiség virágzik, nem csak azért mert a diversitas delectat, hanem mert ezáltal az egyetemes kultura gazdagodik. 

 

 

Az őseink

 

 

foto Cracowius

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2019.11.21 0 0 347

AZ jo és ha bármi képed érdekességed van Zalárol és Somogyról tedd fel ide :)))

Előzmény: Törölt nick (345)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.21 0 0 346

Igyekszem pótolni a lehető leghamarabb :)

Előzmény: Törölt nick (342)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.21 0 0 345

Nem most , kb 10 éve...a cím se jó...amúgy pár éve meghalt a tulaj is , az örökösök közt megy a cécó...így most eléggé elhanyagolt  a terület, már amennyire be lehet látni. Amúgy -a munkámból kifolyólag - napi szinten járok a faluban.

Előzmény: Törölt nick (344)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.21 0 0 344

A legnagobb tragédia, hogy az egyik legjelesebb 18. századi vizimalmot és molnárlakást engedély nélkül most bontották le.

 

Magántulajdonban volt.

 

Somogyban., Varászlón. A község nevezetessége és a megye nevezetessége volt. Országos jelentőségű ipari műemlék.

 

 

Itt olvashacc róla

 

http://www.muemlekem.hu/muemlek/show/8161?logsall=1

 

64. § (1) Az Országos Műemléki Felügyelőség 5138/12/1984. számú határozatával védetté nyilvánított, Varászló (Somogy megye) 50 helyrajzi számon nyilvántartott ingatlan (vízimalom) műemléki védettségét - tekintettel arra, hogy a védelem alapját képező értékeit helyreállíthatatlanul elvesztette - megszüntetem.

 

 

:((

 

 

 

Előzmény: H. Bernát (340)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.20 0 0 343

Öreg vizimalom Osztopánban, amikor még állt

 

 

Előzmény: Törölt nick (339)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.20 0 0 342

"Nem pörgettem teljesen végig a topicot"

 

 

Nagyon rosszul tetted, és eléggé el nem itélhető módon.

Előzmény: Törölt nick (339)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.20 0 0 341

Somogyban számos vizimalom működött.

 

Csaknem valamennyit elpusztitották.

 

Van olyan is amelyet csak pár éve. :(

 

Egy vizimalom azonban tulélt mindent, ez a Péterhidai vizimalom Somogyban. 

 

Nemsokára 210 éves, 1810-ben épült.

 

 

foto letöltött.

 

 

A felső képek: az utolsó pillanatban.

 

Alsó képek: a megmentett vizi malom.

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (339)
H. Bernát Creative Commons License 2019.11.20 0 0 340

Tapolca.

 

Egykoron Zala vm. volt.

Előzmény: Törölt nick (339)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.20 0 0 339

Nem pörgettem teljesen végig a topicot , de nekem a történelemhez hozzátartoznak a malmok /elsősorban vízimalmok is /. Bár Fekete István minden írása kedvencem , talán közülük is kiemelkedik a Hajnal Badányban...bár a címben szereplő Badány nem létező hely, de gyakorlatilag a környékünkön játszódik , az ihletet adó malom pedig Fekete István rokonságáé volt Somogyfajszon .

 

https://stvsz.com/hir/fekete-istvan-regenye-hajnal-badanyban-somogyfajszon-jatszodik/

 

...na azóta én beleszerelmesedtem a malmokba /is /...és kutakodásaim közben találtam egy nagyon jó kis összefoglaló munkát...sajnos csak a Zala megyei / régi Zala / malmokról...nem tudom van-e tudomásotok hasonló , Somogyi malmokról készült munkáról ?

 

http://www.nagykar.hu/keptar/7964/63458/reszletek.html

 

Gyerekkoromban még -ha csak kivülről is- láttam vízimalmot a környéken , Nemesvid -Kisvidon...illetve többnek a helye megvan , igaz csak erősen nyomokban...

 

Belülről amúgy csak a Nemeshanyi helyreállított malmot sikerült még megnéznem, de az is nagy élmény volt. :)

H. Bernát Creative Commons License 2019.10.29 0 1 338

Nagyon hangulatos.

Előzmény: Törölt nick (337)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.29 0 1 337

A Régi postakocsi út

 

 

Dél Somogy hajdani főutja. Más néven "Betyárok utja". A török aloli felszabadulás után épült ki, majd két évszázadon át főutként funkcionált.

 

Soha nem volt kövezett ut, a vármegyében nem volt kőbányászat, drága lett volna burkolni, helyette kövekkel szorták le.

 

Ma jó minőségű földut.

 

Funkcióját az 1890-es években átvette a 67-es ut (veszélyes ut).

 

Ma már széleit évszázados fák örzik.... vala egy csárda is és helyét a népi emlékezet ma is Csárdahelyként tartja nyilván, állitolag a 19. sz. derekán leégett, de én még a II. József korabeli térképeken sem találtam meg, erre emlékeztet a mintegy 10 éve oda épült nádfedeles épület.

 

Kaposváron a Kapos hidján indult, majd elhagyva Töröcskét a Zselic rengetegén át haladva ér el Kishárságyra, majd Somogyhárságyra végül Szigetvárra torkollik be a "Kaposvári uton" keresztül....

 

Az 1870-es évekből itt maradt kilométerkövek itt ott még megtalálhatók, az 5-ös, a 14-es és a 15-ös....ez utobbit narancs szinü porral beszorták, hogy az arra járó erdészeti munkagépek ki ne forditsák. 

 

foto Cracowius

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2019.10.29 0 0 336

Ezt köszönöm Berci végignyálaztam és nagyon jó összefoglaló.  :) 

 

Tolna és Somogy hadműveleteiről.

 

A kérdéses területről adatot csak keveset tartalmaz (Zselic Kadarkut környéke).

 

Talán ez:

 

A Balaton és a Dráva között a 2. páncéloshadsereg (Angelis tábornok) LXVIII. hadteste ....... Nagybajom körzetéből, a Kutas–Nagyatád terepszakaszról készült fel az “Eisbrecher” (Jégtörő) hadművelet végrehajtására, vagyis a Kaposvár és Szekszárd felé való előrenyomulásra.

 

Az hogy ezentul merre koricáltak a Tigrisek, ha valoban azok voltak és nem keverete össze a népi emlékezet...

 

 

Persze hogy összekeverte.

 

 

Az üzenet itt inkább a korrupcióról szól... és az adatközlöm se tudja pontosan csak találgatott mi az amit elloptak, gyanitotta hogy a Régi posta kocsi ut ? lehetett ez. (Másnéven betyárok utja ami a 19. sz végéig volt a fő közlekedési utvonal, majd késöbb tevődött át a 67-es utra).

 

De arra lehetne inkább keresni, ha valaki akar de nem neten inkább levéltárban, hogy csakugyan lenyultak-e ezen a részen valami nagyobb utépitést?

 

 

A népi emlékezetet még utoljára megörökitette, aztán csakugyan eltünt kivéve a fizetett pásztorfaragókat (if. és id. Kapoli) a dolgokat egy korabeli sótartó faragáson....

 

le kellett volna fotoznom mert szenzációs, de én kisökör nem tettem.....

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

Előzmény: H. Bernát (335)
H. Bernát Creative Commons License 2019.10.29 0 0 335

a nácik Tigris tankjai honapkig beragadtan vesztegeltek a régi postakocsi uton a zselici rengetegben.

 

 

Nem volt rá idejük beragadni.

 

Lásd az "Unternehmen Frühlingserwachen" hadművelet időpontjait.

 

 

https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/2vhSzakkonyv-magyarok-a-ii-vilaghaboruban-2/a-keleti-hadszinter-es-magyarorszag-1943-1945-13DD/4-az-1945-evi-magyarorszagi-hadmuveletek-1945-januar-1-1945-aprilis-12-189D/a-fruhlingserwachen-tavaszi-ebredes-hadmuvelet-1945-marcius-6-1945-marcius-15-193F/

 

 

Tüchtigkeit, bitte.

 

 

Öregek mesélik

 

 

Na látod, ennyire lehet hinni a népi emlékezetnek: már két generációt sem bírnak átfogni elfogadható pontossággal.

Előzmény: Törölt nick (334)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.25 0 0 334

"1989-ben, mai szemmel vicces, hogy néhány kiló cukor lopása volt akkor még a korrupció"

 

Átmenetileg.

 

Öregek mesélik, hogy a nácik Tigris tankjai honapkig beragadtan vesztegeltek a régi postakocsi uton a zselici rengetegben.

 

A németek 44-ben korszerű térképeik segitségével vélték magukat jol tájékozottnak, hogy a régi postakocsi ut, Somogy Vármege valahai régi főutja ami Kaposvárt Szigetvárral összekötötte az egy 4 sávos kövezett ut.

 

Helyette egy olyan földutat találtak amibe a tankok is beleragadtak olvadás idején.

 

 

A magyarázat, valóban volt ilyen terve a Vármegyének és a keret is megvolt rá, sőt a németek térképére is felkerült  vajon a főispán vagy az alispán vagy a stromanjainak a zsebébe kerülhetett-e mert máig semmi nem valosult megbelőle?

 

A vármegye régi főutja ma már a természetvédelmi terület része, ma Szigetvár felé a 67-es uton lehet eljutni, a hiressé vált "veszélyes uton".

 

 

Előzmény: vörösvári (332)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.25 0 0 333

Néhány reagálás ezzel kapcsolatban.

 

"Tudós papként megírta Berény katolikus iskolájának történetét. Foglalkozott a ragadványnevek kutatásával, érdeklődött a népi szokások iránt."

 

 

Ez ma is igaz,  Somogy papsága mint helytörténetiró ma is jeleskedik, többen is vannak,

 

Ilyen Marics József berzencei esperes (?) vagy nem tom milyen rangban van.

 

A Berzencei betyárokról (Patkóék) ezt a blogot ő irta (kissé pozitivirénybvqan elfogultan a betyárok iránt):

 

 

http://berzencei.blogspot.com/2018/06/betyarok.html

 

A másik a kis somogyi alapitásu egyhézi rend Miklósiban, ott Sipos Imre atya irja a környék falvainak történetét.

Ilyen Zics története  és Ilyen Törökkoppány története:

 

 

https://www.antikvarium.hu/konyv/dr-sipos-imre-szalay-janos-zics-tortenete-459593

 

 

 

 

 

Előzmény: vörösvári (332)
vörösvári Creative Commons License 2019.10.25 0 0 332
Törölt nick Creative Commons License 2019.09.01 0 0 331
Előzmény: Törölt nick (289)
vörösvári Creative Commons License 2019.08.27 0 0 330

Jó a kép :))

Előzmény: H. Bernát (329)
H. Bernát Creative Commons License 2019.08.27 0 1 329

Aha, itt egy mai analógia:

 

 

Előzmény: Törölt nick (328)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.27 0 1 328

Mutatok Neked még két rézkori kocsimodellt Somogybol. Ezek is kerekek nélküliek, de a Nemzeti Muzeumban mint rézkori kocsimodellek vannak kitáblázva.

 

A felső Kaposvárról mig az alsó Balatonlelléről került elő.

 

foto Cracowius

 

 

Előzmény: H. Bernát (327)
H. Bernát Creative Commons License 2019.08.26 0 0 327

Egy-egy furatot látsz a kerekek helyén, 

 

Ezen igen.

 

 

Kerekes rézkori kocsimodellünk is van

 

 

Sosem tagadtam.

 

 

 Budakalászrol. Ezt nem tom ide tenni, legfeljebb a magyar őstörténetbe

 

 

Tedd csak oda, ott kapod meg ...

Előzmény: Törölt nick (326)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.26 0 1 326

én öt kocsit ismerek Somogybol, méghozzá valamennyi késő neolith-rézkori  2 közülük a Nemzeti Muzeumban van, 3 pedig a Rippl Rónai Muzeumban. Valamennyinek elvesztek a kerekei.

 

 

Mutatok neked a kaposvári muzeumbol még rézkori kocsimodellt. Egy-egy furatot látsz a kerekek helyén, mivel a lelőhelyen nem találták a kerekeket, lehet fábol készülhetett? Kerekes rézkori kocsimodellünk is van, de az sajnos nem Somogybol, Budakalászrol. Ezt nem tom ide tenni, legfeljebb a magyar őstörténetbe, mert Budakalász máshol van.... 

 

 

foto Cracowius

 

 

Előzmény: H. Bernát (325)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!