Képzeljük el, hogy valami óriási mennyiségű víz zúdulna a Földre, olyan sok, hogy még a legmagasabb hegységeket is 5 kilométer magasan borítaná a víz. Tételezzük fel, hogy a Földön kívül nem hatna semmiféle gravitációs erő, nem volna Hold. Tételezzük fel, hogy a Föld felülete egyforma hőmérsékletű lenne, tételezzük fel, hogy nem fújna a szél. Kérdésem: egy ilyen ideális esetben a Földünk a világűrből egy óriási vízgömbnek látszana?
"Kis pontosítás: a Hold és a Nap lenyugvásának időtartama 2 perc * cos(fi) - napéjegyenlőség idején, egyébként meg további korrekciós tagok, tényezők."
Teljesen igazad van amúgy, köszi szépen. A rend kedvéért a szélességi fok 18 alatt van, cos fí ezért 0.95, majdnem 1. Napéjegyenlőség előtt kb egy hónappal vette fel. Nem pontos a két perc, de a mérés sem pontosabb, mint az eltérés szerintem. :-)
Majd jól belekapaszkodnak, mert annyit értenek ebből, hogy ja akkor mégis lapos. :-D
Egy dolog azért zavart, a "földi" kamera forgatása. A videón(ami a forgóállvány miatt a Napot tartja a fókuszban) úgy néz ki, mintha egy felemelkedő paraván takarná el a Napot. A drón kamerájának állásszöge viszont (legalábbis szándékosan) nem mozgott.
Inkább nagyobb látómezőt kellett volna váltasztani a földi kamerának is, hogy a Nap párperces útja beleférjen. De talán azt fontosabbnak vélte megmutatni a kísérletező, hogy a Nap látszólagos mérete nem változik.
A jelenség már egy emeletnyi magasságeltérésnél is mérhető, igaz ez még nem a görbületet bizonyítja, inkább a horizontot kijelölő domborzati elem távolságának mérését teszi lehetővé (han nem tengerparton, tóparton vannak). 10 emeletes ház esetében (1 megfigyelő a földszinten, 1 a tizediken, kezükben stopperrel) már pontos mérést is lehetővé tesz.
(Kis pontosítás: a Hold és a Nap lenyugvásának időtartama 2 perc * cos(fi) - napéjegyenlőség idején, egyébként meg további korrekciós tagok, tényezők.)
Egy ideje kerestem már ilyen videót, amit a Balatonnál egy (akár kölcsönkért) drónnal el lehet végezni. A készítő egyébként pilóta, és kis sugárhajtású gépet vezet. Ausztráliában él, ami sokak szerint nem is létezik, mások szerint ott mindenki a NASA színésze. Érdemes megnézni a többi videóját, mert egy csomó szól arról, hogy buta laposföldes dogmákat cáfol videóval, nem szöveggel és számításokkal (ezeket úgysem értik a laposföldesek).
Mit is látunk? Angolul nem tudó, a világban elveszve tapogatózó laposföldeseknek sok szeretettel. Van egy fényképezője a parton a tengerszint fölött talán 2-3 méterrel. Napfiltert tett rá, hogy a Nap glóriája ne zavarja a megfigyelés pontosságát. Felküldött egy drónt 1000-1010 láb 305-308 méter magasra. Ilyen magasságban a horizont a vízszinteshez képest fél fokkal lejjebb van. A lenti kamerán látszik, ahogy szépen lemegy a Nap. A Nap egész nap és évben fél fokot takar ki a látómezőből. Emiatt választotta a drónnak ezt a magasságot, mert amikor a felszínen már lement a Nap, akkor kezd el lemenni föntről nézve. És lőn.
Mit tanultunk?
- A Nap nem eltávolodik és eltűnik naplementekor, hanem valóban változatlan látható méretet tartva valóban lemegy (ezt bárki egy hegesztőmaszkkal megfigyelheti). Az eltávolodós videókat azzal a technikával kamuzzák, amit az elején mutat ő is, vagyis az expozíciós értékek változtatásával, illetve ügyes megválasztásával.
- A horizont nem emelkedik szemmagasságba, ahogy növeljük a tengerszint feletti magasságunkat.
- Az adatok (drón magassága szerinti földgörbület mértéke), pontosan megegyeznek a Föld méreteiből következő ismereteinkkel.
- Aki akar, időt is mérhet. A Nap fél fokon látszik. Óránként 15 fokot fordul a Föld (Thanks, Bob!), vagyis a fél fokot 2 perc alatt, ami a Nap átmérője. Tehát a Nap két perc alatt megy le.
Ha értelmes, tanult ember vitázik vele, vagy akár csak figyelemre méltatja, akkor egyenrangúnak érzi magát vele. Mivel kisebbségi komplexusa van, ezzel próbálja az egóját babusgatni. Nárcisztikus, paranoid, és a jelek szerint skizoid is. Nem lehet egyszerű élete a családjának, környezetének. Az Új Fizika fórumban nála súlyosabbak is vannak. Onnan saját kérésemre vagyok kitiltva, a saját magam védelmében.
Nekem is ez jött le. Ami viszont már a trollkodás/szemétség része, hogy amikor válaszolsz a kérdéseire, elmagyarázod, mit ért/tud rosszul, azt leszarja. Beírja még egyszer, hogy nincs válasz. Rosszabb esetben nem érti, akkor viszont úgysem fogja megérteni soha. Tyúk az ábécéhez...
"ennek alapja a gravitációs vonzásnak az a tulajdonsága, hogya tömegek távolságával csökken ."
Amire te:
"Ez csupán egy hipotézis és nem bizonyított tény."
Ha te nem is tudsz róla, ez egy mérésekkel és nagyon pontos számításokkal igazolt tudományos tény. S remélem nem haragszol meg, ha mondom, hogy a te itt mutatott vérszegény kompetenciád kevés ahhoz, hogy bármi hitele lenne a véleményednek.
Főleg ilyen csacska mondatok után:
"Mi az , hogy gyenge? Nem azt állítják évtizedek óta, hogy a Földön a gravitáció olyan erős, hogy még a víz felszínét is képes a Föld általa magára görbíteni, és minden testet a Földön magához tapasztani?"
Te tényleg valami egészen sajátos elegyét mutatod be itt az ostobaságnak, a pimaszságnak, a lustaságnak, meg a misszionáriusi hevületnek.