Keresés

Részletes keresés

szabiku_ Creative Commons License 2023.08.22 0 1 300

>szám jellegűek. Ámde operátor jellegűek is lehetnek. 

 

#Ez azért nem teljesen igaz. Mert az úgy még nem a vektor. Nem mennyiség. Csupán csak a vektor jellegét hordozza, amely lényeges egy műveletvégzés ill. eredményének értelmezéséhez.

Előzmény: szabiku_ (299)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.22 0 1 299

Ott a szintaktikai szabályokon módosít, nem egy ördöngősség. A lényeg az, hogy a vektorműveletek vektorkomponensekkel dolgoznak, és ezek a komponensek alapvetően (és megszokottan) szám jellegűek. Ámde operátor jellegűek is lehetnek. És ami eddig szorzás volt (a csupán csak számok esetén), az ezekkel más művelet. Bekapcsolódik ide az alkalmazás művelete. Ez lép operátorok esetén a szorzás helyébe. Viszont még a szorzás csak valamelyik egyik tényezőre hat, addig pl. a deriválás művelete minden tényezőre hat külön-külön, és ezzel több tagot ír elő. Ezzel módosul a(z ilyen) vektorművelet. (Kicsit pongyolán, de egyszerűen írtam le.) 

Előzmény: Törölt nick (298)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.21 0 0 298

Nem egészen ide tartozik...

Feynman felírta a vektori hármas szorzat kifejtési tételét, és megpróbálta alkalmazni a rotáció operátorra.

rot rot = ...

Nem nagyon tudtam követni, hogy mit varázsolt.

Van egy olyan probléma, hogy az operátor arra hat, amit mögé írnak.

Erre bevezetett egy olyan parciális deriválást, amely a teljes szorzatra hat, még az előtte lévő tényezőkre is.

 

Egyszer talán rászánom magam, és elemi műveletekre bontva felírom.

Mert ezeket a boszorkányságokat nem nagyon értettem.

Előzmény: szabiku_ (296)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.20 0 0 297

Még azt is lehet látni, hogy β(s) is lehet tetszőleges függvény, csak nullában felcserélhetőnek kell lennie A-val, pl. szintén identitás:  β(0)=1   sβ=B

 

Az egész dolog meghatározója, hogy egy hasonlósági transzformáció ül a kifejezésben, amit egy α exponenciális kifejezés végez. Az utóbbi jelleg vezet ugyanis a kommutátorra, illetve így β(0)=1 esetén a második tag eltűnésére. 

Előzmény: mma (294)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.20 0 0 296

Nem olyan nagy durranás ez, akkora élvezetet nem okoz. 

Előzmény: mma (294)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.20 0 0 295

Így már jobb, miss.

De a feltétel akkor is kell. Hogy t=s=0 -ban nézzük... 

Előzmény: mma (294)
mma Creative Commons License 2023.08.19 0 1 294

Annyit látok egyelőre, hogy β-1 helyett tetszőleges f(0)=1 tulajdonságú f(s) deriválható függvényt büntetlenül oda lehet biggyeszteni  αβα-1 után, hiszen 

 

st(αβα-1f)=∂s((Aβ - βA)f) = (AB - BA) + (A - A)∂sf  = AB - BA

 

 

 

 

Előzmény: mma (290)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.18 -1 0 293

Elég vacakul írtad le a számolást, ugyanis a második sorban a fele alfákat eltűntetted, de a többit meg otthagytad...

 

Te tuti nő vagy.

Eltaláltam, ugye?

Előzmény: mma (290)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.18 0 0 292

Az állítás hamis, kivéve t=s=0.

Előzmény: mma (288)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.18 0 0 291

Az csak ekkor van így.

És ez nem "természetesen".

Előzmény: mma (289)
mma Creative Commons License 2023.08.18 0 0 290

Az α = etA és β = esB jelölést használva így néz ki a számolgatás.

 

 

 

Előzmény: mma (288)
mma Creative Commons License 2023.08.17 0 0 289

A deriválások természetesen t=0, s=0-ban értendők.

Előzmény: mma (288)
mma Creative Commons License 2023.08.17 0 0 288

Érdekes dologra figyeltem fel mátrix Lie-csoportok Lie-algebrájával kapcsolatban.

 

Egyrészt

 

ts(etAesBe-tAe-sB) = [A,B]

 

másrészt

 

ts(etAesBe-tA) = [A,B]

 

vagyis a baloldali dereiválandó függvényből az utolsó tényező elhagyása semmit sem változtat. Ezt számolással könnyű ellenőrizni, de hogy lehet azt érezni, hogy ennek így kell lennie?

mma Creative Commons License 2023.07.19 0 0 287

OK. Köszi!

Előzmény: Gergo73 (286)
Gergo73 Creative Commons License 2023.07.18 0 1 286

Nem gondolkoztam sokat az eredeti kérdésen, és nem is értek a témához, de az intuícióm (a lenti megjegyzéstől függetlenül) a következő. Ha a csoportok topologikus csoportok, és a leképezések folytonosak, akkor csak két kiterjesztés van: a direkt szorzat, és a másik, amit az U(1)->U(1) négyzetre emelés homomorfizmus ad meg. Általánosan pedig (folytonosság nélkül) nagyon sok kiterjesztés van, talán 2^kontinuum.

Előzmény: mma (285)
mma Creative Commons License 2023.07.18 0 0 285

Valaki ehhez a kérdéshez az alábbi megjegyzést fűzte (itt):

 

>As to classifying central extensions of U(1) by ℤ2, a direct argument may be easier.  

>Suppose E is a topological group with a central subgroup Z≅ℤ2 such that E/Z≅U(1). 

>Topologically, E is a (possibly disconnected) covering space of the circle.

>Consider the standard hom F:ℝ→U(1) with kernel ℤ.

>It lifts uniquely to F~:ℝ→E. 

>Consider F~(1)∈Z. 

>If F~(1)=1, E≅U(1). 

>If F~(1)=0 then F~ descends to a splitting map U(1)→E, 

>so E≅U(1)×Z 

  

Ha jól értem, ő a folytonos csoporthomomorfizmusokra korlátozódik, ezért topológiai megfontolásokkal hozza ki az eredményét. De sajnos nem értem egészen. Amit értek és amit nem, az a következő.

 

>As to classifying central extensions of U(1) by 2, a direct argument may be easier.  

>Suppose E is a topological group with a central subgroup Z≅2 such that E/Z≅U(1). 

>Topologically, E is a (possibly disconnected) covering space of the circle.

 

OK. A Wikipedia jelöléseivel X=U(1), D={0,1}, ha x=eit, akkor pl. U=(ei(t-π/4),ei(t+π/4)) ,

V0=Z ∩ r-1(U), V1= (E-Z) ∩ r-1(U)

 

>Consider the standard hom F:ℝ→U(1) with kernel .

 

OK. A kernel -nek azokból az elemeiből áll, amit az F az 1-be visz. Tehát F az egész számokat 0-ba viszi, vagyis F:→U(1): t ↦ exp(2πti)

 

>It lifts uniquely to F~:→E. 

 

?

 

>Consider F~(1)∈Z. 

 

Miért Z-beli az F~(1)? Ez azt jelenti, hogy a 2→ E→U(1) sorozat E→U(1) szürjekciójának a magjában van. De miért is kell neki abban lenni? Azt tudom csak, hogy F-nek a magjában kell lennie.

 

>If F~(1)=1, E≅U(1). 

 

?

 

>If F~(1)=0 then F~ descends to a splitting map U(1)→E, 

 

?

 

>so E≅U(1)×Z 

 

 

Ha jól értem, a végkövetkeztetése az, hogy E-nek vagy U(1)-gyel, vagy U(1)×2-vel  kell izomorfnak lennie. De ez még kevés a teljes H2(U(1),Z2)-hoz, hiszen egymással izomorf E-khez tartozhat inekvivalens Z2 → E → U(1) bővítés, nem?

Előzmény: mma (284)
mma Creative Commons License 2023.07.16 0 0 284

Oké, azt már tudjuk, hogy ha E=G=T, A=({-1,1},ˇ), akkor az A → E természetes beágyazás és az E → G: z ↦ z2 szürjekció esetén az 

 

A → E → G

 

csoportbővítés nem felhasadó, és egy lehetséges kociklusát is tudjuk. Ez a csoportbővítés egy speciális esete az általános

 

Z2 → E → U(1)

 

csoportbővítésnek, vagyis azt tudtuk meg, hogy H2(U(1),Z2)  nem triviális. De ha nem csak az a kérdés, hogy triviális-e, vagy sem, hanem az, hogy mi a H2(U(1),Z2) kohomológiacsoport, akkor nem csak egy speciális bővítést és egy hozzá tartozó kociklust, hanem az összes inekvivalens

 

U(1)⨯U(1) → Z2 

 

kociklust meg kell találnunk. Ezt hogy lehet megtenni?

Előzmény: Gergo73 (276)
Törölt nick Creative Commons License 2023.07.14 0 0 283

A projektív-unitér ábrázolások ekvivalenciaosztályainak pedig szép fizikai jelentése van: ezek egy kvantummechanikai rendszer össztömegét jelentik.

 

Hogyan lesz ebből tömeg?

Előzmény: mma (268)
mma Creative Commons License 2023.07.13 0 0 282

Ezzel engem is jól bebolondítottál!

 

Még fel is figyeltem rá, hogy milyen szokatlanul tömör jelölést találtál erre, ami az egyik végét, a 0-t megengedi, a másik végét a pi-t meg nem. Csak épp az "egyik vége" nem a 0, hanem a -pi. :)  

Előzmény: Gergo73 (281)
Gergo73 Creative Commons License 2023.07.13 0 1 281

Ha z=exp(it) és |t|<pi

 

Pontosabban: Ha z=exp(it) és -pi<t<=pi

 

c(z1,z2)=1 ha |t1+t2|<pi

 

Pontosabban: c(z1,z2)=1 ha -pi<t1+t2<=pi

Előzmény: Gergo73 (276)
mma Creative Commons License 2023.07.13 0 0 280

Ebben a példában érdekesen találkozik a topológia a csoportelmélettel. Az itteni nyaláb topológiai értelemben egy olyan fibrált nyaláb, amelynek a teljes tere is és a bázistere is egy kör, a projekciója Möbius-szalag élének a szalag középvonalára eső projekciója. Ennek a nyalábnak köztudomásúan nincs folytonos globális szelése. Csoportkohomológiai szempontból pedig ez T-nek a kételemű csoporttal való nemfelhasadó centrális bővítése. Gondolom, ez valahogy úgy van, hogy topologikus csoportok centrális bővítése pontosan akkor felhasadó, ha a bővítésnek mint fibrált nyalábnak létezik globális folytonos szelése. Lehet, hogy ez triviális is, de én most így kapásból nem tudnám bizonyítani.

Előzmény: mma (275)
mma Creative Commons License 2023.07.13 0 0 279

 (1,t1)+(1,t2):=(c(t1,t2), ei(t1+t2))

 

 

helyesen

 

 (1,t1)+(1,t2):=(c(t1,t2), ei((t1+t2) mod pi)).

Előzmény: mma (278)
mma Creative Commons License 2023.07.13 0 0 278

nagyon passzív ez a tudásom

 

Viszont most erről mégiscsak eszembe jutott valami, Isaksen-nek az a cikke, amit már mutattam, amelyben az egész számok összeadásnál keletkező átvitelt mutatje be mint kociklust. Ez épp olyan. Egy 1 abszolútértékű komplex számot egy "kétjegyű szám"-ként írunk fel (n,t):=neit alakban, ahol n a {-1,1} halmaz eleme és |t|<pi. A kétjegyű számok vezető 0-jának n=1 felel meg, az "egyjegyű számok" összeadása pedig ez: (1,t1)+(1,t2):=(c(t1,t2), ei(t1+t2)).

Előzmény: mma (277)
mma Creative Commons License 2023.07.13 0 0 277

A T ⨯ {-1,1} nem izomorf a T-vel. Az előbbinek a 2-torziója {-1,1} ⨯ {-1,1}, az utóbbinak a 2-torziója {-1,1}.

 

Cool! Lefordítva az én egyszerű nyelvemre: T ⨯ {-1,1} -nek 4 db másodrenű eleme van: (1,1),(1,-1), (-1,1) és (-1,-1), míg T-nek csak 2: 1 és -1.

 

 

Amit ez után írtál, azt elvileg tudnom kellett volna, de nagyon passzív ez a tudásom, magamtól talán soha nem jut eszembe. Köszi szépen!

Előzmény: Gergo73 (276)
Gergo73 Creative Commons License 2023.07.12 0 1 276

amellyel az alább definiált műveletet véve G ⨯ A, (vagyis  T ⨯ {-1,1}) izomorf  E-vel (vagyis T-vel)

 

A T ⨯ {-1,1} nem izomorf a T-vel. Az előbbinek a 2-torziója {-1,1} ⨯ {-1,1}, az utóbbinak a 2-torziója {-1,1}.

 

Ez azt is jelenti, hogy a példádban a kociklus nem az 1. A kociklust úgy kapod meg, hogy veszel egy tetszőleges s:G->E szelést, majd c(z1,z2):=s(z1)s(z2)s(z1z2)-1. Egy lehetséges szelés a következő. Ha z=exp(it) és |t|<pi, akkor s(z):=exp(it/2). Tehát ha zj=exp(itj) és |tj|<pi, akkor c(z1,z2)=1 ha |t1+t2|<pi, és c(z1,z2)=-1 egyébként.

Előzmény: mma (275)
mma Creative Commons License 2023.07.12 0 0 275

Megint elakadtam egy csoportbővítéses példában. A példa az az

 

A → E → G

 

csoportbővítés, amelyben A={-1,1} a szorzással, E = G = T, ahol T az 1 abszolútértékű komplex számok multiplikatív csoportja, az E → G szürjekció pedig a z ↦ z2 függvény. Mivel ez egy centrális csoportbővítés, van olyan c: G ⨯ G → A kociklus, amellyel az alább definiált műveletet véve G ⨯ A, (vagyis  T ⨯ {-1,1}) izomorf  E-vel (vagyis T-vel):

 

(z1, a1(z2, a2) := (z1z2, c(z1,z2)a1a2)

 

Ha c=1 lenne, akkor

 

(z1, a1(z2, a2) = (z1z2, a1a2)

 

lenne. És itt már el is akadtam. Hogy lehet látni, hogy

 

1. ez izomorf, vagy nem izomorf T-vel?

2. Ha nem izomorf, akkor hogy lehet egy jó c kociklust találni?

mma Creative Commons License 2023.07.10 0 0 274

Ez a példa azt mutatja, hogy két inekvivalens centrális bővítés eredményezhet egymással izomorf csoportot. Érdekesség, hogy ha a csoportok végesek és az egyik bővítés a direkt szorzat, akkor ehhez nincs olyan nem felhasadó centrális bővítés, ami vele csoportként izomorf bővítést adna. Ezt Joseph Ayoub bizonyította be 2004-ben.

Előzmény: mma (257)
mma Creative Commons License 2023.07.09 0 0 273

Tanulságos ez nekem, mert én eredetileg azt hittem volna, hogy ha van G-nek egy f automorfizmusa, akkor ha az A → E → G csoportbővítésben szereplő  π:E → G projekciót lecserélem π∘f-re, akkor az eredetivel ekvivalens bővítést kapok. Most kiderült, hogy nem.

Előzmény: Gergo73 (269)
mma Creative Commons License 2023.07.07 0 0 272

Mint már említettem, ezt a példát azért nézegetem, mert a  H2(G, U(1)) kohomológiát szeretném világosan átlátni, ahol G a Galilei-csoport. Ezt pedig azért, mert a Galilei-csoport minden projektív-unitér ábrázolásai megkapható G-nek U(1)-gyel való centrális bővítéseinek az unitér ábrázolásaiból.

 

Néha kicsit összekeverednek a fejemben a dolgok, szeretném őket kigubancolni. 

 

Háromféle egzakt sorozat van a játékban, az egyik az

 

U(1) → (H - {0}) → P                                 (1)

 

 

sorozat, ahol H a Hilbert-tér, a P pedig egy vektorhoz az őt tartalmazó 1-dimenziós alteret rendeli. Ennek semmi köze a kociklusokhoz, és mindkét leképezés, a beágyazás is, és a projekció is fix.

 

A másik sorozat az

 

U(1) → U(H) → U(H)/U(1)                           (2)

 

sorozat, itt is fix minden.

 

A harmadik sorozat az

 

U(1) → E → G                                 (3)

 

csoportbővítés. Ez a csoportbővítés az érdekes, mert ennek a bővítésnek az ekvivalenciaosztzályai határozzák meg a G → U(H) projektív-unitér reprezentációk ekvivalenciaosztályait. A projektív-unitér reprezentációk olyan f: G → U(H) függvények, amelyekre π ∘ f csoporthomomorfizmus, ahol π a (2) sorozat második leképezése. Az érdekes tehát a (3)-beli E=G⨯ωU(1) csoportbővítés, amely egymástól nem kohatárban különböző ω kociklus esetén inekvivalens bővítéseket jelent. Az érdekelne, hogy az ω1 és ω2 inekvivalens kociklusokhoz tartozó inekvivalens bővítések hogyan inekvivalensek. Lehet, hogy a G⨯ω1U(1) csoport nem izomorf G⨯ω2U(1)-vel, de az is lehet, hogy izomorf, de a (3)-beli valamelyik leképezés (a baloldali beágyazás, vagy a jobboldali projekció) olyan módon különbözik egymástól, hogy az inekvivalens bővítést ad (mint ahogy Dummit és Foote példájában π1 és π2).

Előzmény: mma (257)
mma Creative Commons License 2023.07.06 0 0 271

 π' pedig a T-1∘π leképezés lesz

 

akarom mondani π ∘ T-1

 

 

Előzmény: mma (270)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!