"Ma már megint áramszünet volt délelőtt (nálunk ez rendszeres... :-|), a szünetmentes tápegység sem állt a helyzet magaslatán (vagyis nem működött)... :-| 1. kérdés: lehetett ettől baja az új számítógépnek / SSD-nek / Win11-nek, ha használat / működés közben hirtelen kikapcsolt a gép (szabályos leállás helyett)?"
Igen, nem feltétlenül, de lehet.
Pl. nemrég egy Seagate ST3000DM003 járt úgy, hogy sokszor nyomták ki alóla a gépet a kikapcsoló gombbal (a meghajtó szempontjából az ugyanaz mint a váratlan áramszünet), amitől sérült a firmware-je a ROM-ban. Egy ideig még olvasható volt, aztán már a BIOS-ban sem látszott. Ezután került hozzám: már újra hibátlanul működik mert kijavítottam a firmware hibáit (szerencsés eset volt, hogy nem tapadtak le a fejei mint ahogyan az a 2.5" formátumú meghajtóknál általános a tápellátás váratlan megszűnése esetén, mert akkor csak tiszta térben megbontva, a fejeket speciális kiemelő villával eltávolítva, a belső terének a kitisztítása után, egy új fejblokk felhasználásával lehetett volna csak életre kelteni).
Nem csak a hagyományos HDD-k de a flash (szilárd test) alapú meghajtók is veszélyeztetettek mert a tápellátás instabilitásakor két állapotuk van: SSD esetén vagy csak a DRAM cache-be írt adatokat vesztik el, vagy ha az nincs mint a memóriakártyáknál, akkor sérülnek a NAND alsó lapjára írt adatok is. Az első hiba nyilvánvaló: minden olyan adat elveszik, amely akkor nincs véglegesen a NAND-ba írva (ez önmagában összeomlaszthatja a fájlrendszert, a köznyelvben a FAT tábla széteséseként szoktak rá hivatkozni). A második eset az MLC, vagy annál újabb topológiájú, NAND alapú flash meghajtók (tehát nem csak SSD, hanem memóriakártya és pendrive is) sajátja: amikor a magasabb lapokra írt bit újraprogramozásra íródik (visszaíró módszer), akkor egy váratlan áramingadozás törölheti / megváltoztathatja az alsó lapon lévő bitet (vagyis a korábban rögzített, nyugalmi adatokat).
"Nem látok rajta semmi problémát azóta, ELVILEG minden (a Win11 is) működik, a HD Sentinel sem ír semmilyen problémát az SSD-re..."
A HDD Sentinel a legnaprakészebben tartott (ráadásul Magyar a fejlesztője) S.M.A.R.T. megjelenítő program, viszont tudni kell elemezni az általa adott adatokat, mert a S.M.A.R.T. elég komplex és meg tud tréfálni azzal, hogy az egyes értékeket önmagukban nézve fals eredményt adnak, mert sokszor csak több érték együttes elemzése ad értékelhető eredményt. Viszont mivel a S.M.A.R.T.-ból dolgozik, ezért átverhető: nem egyszer láttam már meghajtót úgy meghalni, hogy közben a S.M.A.R.T. értékei tökéletesen egészségesnek mutatták mert nem minden érték frissül valós időben, csak power cycle (újraindítás) esetén.
A rendszerfájlok ellenőrzéséhez, emelt szintű parancssorból vagy PowerShell-ből futtatható parancsok, mindegyik sor után entert kell nyomni:
sfc /scannow DISM /Online /Cleanup-image /StartComponentCleanup DISM /Online /Cleanup-image /RestoreHealth sfc /scannow - másodjára már nem szabad találnia semmit.
Utána pedig indítsd újra a gépet!
"2. kérdés: lehetséges, hogy a szünetmentes táp azért nem működött, mert már egy új monitort kapcsolatam rá, ami extraszéles képernyőjű, és lehet, hogy több teljesítmény kell neki? A szünetmentesen a piros lámpa világított (ami alatt egy " ! " jel van egy háromszögben)... Vagy ez esetleg jelentheti azt, hogy akku csere kell, és semmi köze nincs ennek az új monitorhoz?"
A modern, LED-es háttérvilágítású monitorok fogyasztása töredéke a régebbi, CCFL (gyakorlatilag neon) háttérvilágítású monitorokénak, de kijelző mérettől függően a nagyobb LED-esek így is tudnak számottevően fogyasztani. Ha az UPS-re kötött fogyasztók összterhelése túllépi az UPS hasznos terhelhetőségi határát, akkor az adott UPS modelltől függően először vagy jelez, hogy le fog tiltani vagy egyszerűen csak letilt, hogy megvédje magát a túlterheléstől.
Az UPS leírása biztos megmondja, hogy a piros LED fénye mire utal: a fogyasztói oldalon fennálló túlterhelésre vagy a cserélendő (hibás) akkura.
A te 600 VA-es UPS-ed hasznos terhelhetősége csak 360 Watt ami azt jelenti, hogy vadonatúj akkukkal, 360W-al terhelve 1 perc a tartásideje de később, ahogy az akkui öregszenek a tartásidő is egyre kevesebb lesz. Ha a géped mondjuk 100W-al terheli, akkor kezdetben már eleve kevesebb mint 4 perc a tartásidő, ami szerintem elég szűkösen kicentizett a mentéshez, a programokból kilépéshez és a szabályszerű leállításhoz.
Ha javasolhatom, legközelebb nagyobb UPS-t vegyél: pl. Harveraprón szoktak lenni tiszta szinuszos SU700INET vagy SUA750NET-ek jó áron mert bár régiek, viszont felújítva új életet kapnak és sokkal tovább bírják mint az SPS PRO600I. Ilyen korú UPS-eknél akkucserekor egyúttal javasolt a nagy generálozás is (kondenzátorok és relék cseréje), magamnak most alakítok át egyet LiFePo4 akku működésűre mert többszöröse a tartásidő és csak 8-10 évente kell az akkukat cserélni.
A 6-7 perces akkucsere önmagában csak fél siker: korrekt helyeken be is szokás kalibrálni a szünetmentest az új akkuk behelyezése után mert ha nem teszik meg akkor hibásan kezeli őket és még töltött akkunál is lekapcsol. A kalibrálási folyamat pedig minimum 12 óra mert az akkuk 2 ciklusban feltöltésével jár, köztük egy, a szünetmentes gyártója által meghatározott teljesítmény %-on való lemerítéssel, amihez célhardver kell.
Úgy néz ki megoldódott a szünetmentes mizéria, az akkumulátor csesződött el, amit kicseréltek, és most már újra rendesen működik a szünetmentesem... :-)
VISZONT még egy para-OCD adódott ezzel kapcsolatban... :-( Amikor tegnap este leszereltem a szünetmentest a sz.gépről, van hátul egy zsinór (amit a hálózatba kell bedugni), amit szintén próbáltam kihúzni a szünetmentesből... Csakhogy ezt akármilyen erősen húztam-rángattam, nem tudtam kihúzni, valószínűleg azért, mert nem is lehet... :-| És most az lett a (legújabb) parám, hogy ettől elcsesződött, VAGY valami baja lett a szünetmentesemnek, VAGY az élettartama emiatt (jelentősen) csökkent...
Kérdés: lett / lehetett e ettől valami baja a szünetmentesnek, hogy erősen próbáltam kihúzni a hálózati kábelt is belőle, amit nem lehetett? A szünetmentest kipróbáltam, a szervizben is és itthon is működött, én nem tapasztaltam vele semmi rendellenességet, de SAJNOS ez az OCD nem hagy azóta sem nyugodni... :-(
Ma már megint áramszünet volt délelőtt (nálunk ez rendszeres... :-|), a szünetmentes tápegység sem állt a helyzet magaslatán (vagyis nem működött)... :-| 1. kérdés: lehetett ettől baja az új számítógépnek / SSD-nek / Win11-nek, ha használat / működés közben hirtelen kikapcsolt a gép (szabályos leállás helyett)? Nem látok rajta semmi problémát azóta, ELVILEG minden (a Win11 is) működik, a HD Sentinel sem ír semmilyen problémát az SSD-re... 2. kérdés: lehetséges, hogy a szünetmentes táp azért nem működött, mert már egy új monitort kapcsolatam rá, ami extraszéles képernyőjű, és lehet, hogy több teljesítmény kell neki? A szünetmentesen a piros lámpa világított (ami alatt egy " ! " jel van egy háromszögben)... Vagy ez esetleg jelentheti azt, hogy akku csere kell, és semmi köze nincs ennek az új monitorhoz? Mármint hogy nem azért nem működött?
1. azért egy akku cseréhez nem kell doktori diploma (sőt pont az nem kell hozzá) .......szerencsésebb esetben 5 perc, rosszabb esetben 20 perc (ezért általában fél órát szoktak fizettetni, így a végössszeg anyag + munkadíj kb 6 -7 ezer)
SPS PRO600I 600VA/360W ebben 5 perc az akku csere
2. meg az olyan szervizt nagy ívben el kell kerülni ahol azért bevizsgálási díjat kérnek, hogy az akku sz@r vagy az elektronika hibás
de ha Te előbb vásárolsz és utána kérdezel, akkor már mindegy is a válasz ...... Te költekezni szerettél volna, hiszen a gyártóknak is meg kell élni valamiből
Igen, csak ebben az esetben fizethettem volna még nem kevés bevizsgálási díjat (hogy megnézzék mi a baja) + nem kevés szerelési díjat... Szerintem úgy sem jöttem volna ki sokkal olcsóbban...
Sziasztok! Megint én, és megint hasonló a problémám... :-( Elromlott a szünetmentes tápegységem, és csütörtökön volt egy 5 perces áramszünet, amikor be volt kapcsolva a gép (és a szünetmentes nem működött), miközben a Windows 10 futott... A gép / Windows azóta is működik és nem tapasztaltam semmi rendellenességet, ez azt jelenti, hogy sikerült ezt is megúsznom? Mármint nem lett semmi baja sem szoftveresen, sem hardveresen a gépnek?
Rendeltem egy ugyanolyan szünetmentest, mint ami most van (SPS PRO600I 600VA/360W), mert ez volt a legolcsóbb, de lehet jobban jártam volna, ha megcsináltatom, mert ez is még csak kb. 3 éves volt... Most már mindegy... Viszont az lenne még a kérdésem, hogy egyáltalán ez a szünetmentes bírni fogja a gépemet + monitoromat? Gép: Lenovo ThinkCentre, nagyon régi már, 2016-ban vettük használtan, már akkor is 5 éves volt... Monitor: LG LED monitor 720p-s, ami 20 ezer körül volt újonnan... Ha bírni fogja ez a szünetmentes, akkor vajon meddig? Úgy értem hány percig? Mert egy Windows 10 frissítés már általában több mint 1 óra, és bele sem merek gondolni akkor mi lesz, ha egyszer Windows 10 frissítés közben megy el az áram hosszú időre... :-( Amúgy az áramszolgáltatás azóta javult, 1-2 esetet leszámítva nem volt azóta áramszünet, de ezt sosem lehet tudni milyen, épp ezért is aggodalmaskodok illetve kérdezősködök erről... :-(
Ha megy, elindul, es a hdd teszt sem dob hibat, akkor nagy valószínűséggel megúsztad.
DE az ilyen kalandok kifejezetten veszelyesek lehetnekmind szoftver (op.rendszer), mind pedig hardver (tapegység, hdd) oldalon.
- sw: az éppen futó műveletet, hogyha nem tudja befejezni az alkalmazás, akkor megnyitott fájlok maradnak, amik a következő induláskor problémát okoznak, vagy csak simán foglalják a helyet
- hw: tápegység, hdd - leginkább ezek a kitett eszközök. Az ssd, cpu, alaplap ha a táp felől rendes áramot kap, akkor kevésbé sérülékeny. Írták, hogy a tápot csak úgy kikapcsolták - egy táp legritkább esetben kikapcsoláskor megy tönkre, úgyhogy valóban ki lehet kapcsolni kockázat nélkül, DE egy áramkimaradás esetén amikor visszajön az áram, simán lehetnek káros feszültség tüskék, amik nyírják a tápot.
Félni nem kell, de ha ilyen van, legbiztosabb az első elmenő áramnál kikapcsolni a gépet, és csak akkor vissza, ha stabilizálódott újból a hálózat (elindul hűtő, lámpák, stb.)
Üdv. Egyértelműen áramingadozás következménye. Azért tudom, mert (igaz, 20 éve ) ugyanez történt a gépemmel. Jópénzért naivan szereplőt hívtam, aki megállapította, semmi baja (mimir vizsgálta, nem volt áramingadozás), majd elkért nem kevéa pénzt. A gpe elromlásástól áramingadozás miatt nem kell félni.
Is.......egy gyengébb konstrukciójú táp miatt végigfuthat a gépen egy tranziens feszültségcsúcs, ez kinyírhatja pl. az alaplapot. A komolyabb tápokban van erre védelem (a villámvédelemre is használt Schotky-dióda, vagy ilyesmi.)
Az ilyen lekapcsolás nem árt, mert pl.még a sima AT-knél úgy is nézett ki a kikapcsolás; hogy a kapcsoló simán elvette az áramot. ATX-nél másmilyen lett a logikai vezérlés, de ott se változott ez sokat. Inkább a szoftvereknek "árthat", hogy nem tudja befejezni a megkezdett folyamatokat; tehát pl.a windows szabálytalan leállítása már okozhat kárt.
De ez csak szoftveres vonatkozású probléma.
Ha simán felindul, jó eséllyel nincs is vele gond.
Inkább az árt, ha valaki rendszeresen így kapcsolja ki; és akkor már több rá esély, hogy a SW elrontson valamit.
Tegnap délután másfél órán keresztül többször elment az áram, mialatt a számítógép (Win 7 OS) be volt kapcsolva, több alkalommal ráadásul úgy, hogy ki-be kapcsolgatták félpercenként-percenként az áramot. Legalább 2x úgy ment ki az áram, hogy a Windows már betöltődött közben és utána. Még mielőtt valaki megkérdezné, hogy ilyen gyalázatos áramszolgáltatás mellet miért nem használok szünetmentes tápegységet közlöm, hogy használtam 15 évig, de épp most romlott el, és az új még nem jött meg, amit megrendeltem... A számítógép működik, a HDD sem jelez hibát (megnéztem HD Sentinel-lel is), mégis attól félek, hogy esetleg rongálódott vagy csökkent az élettartama. Súlyos OCD-s (kényszerbeteg) vagyok ráadásul, és jelenleg ez a kényszergondolat kínoz a legjobban, ezért jól jönne némi megnyugtatás... :-S