"Meg ott a cseheknek is érdeke volt a szétválás, Szlovákia visszahúzta őket gazdaságilag.))),igen a demokraciaban megvalasztott vezetok,hallani sem akartak a REFERENDUM/NEPSZAVAZASROL...es miert?...mert nem lett volna elosztva a federacio:)),es most azert kell a mar meglevo Praga-Pozsony-autosztrada melle meg ket uj gyorsforgalmi utat epiteni,hogy a
Morava-Vag-folyo melletti gyarakat ujra-egybe kell vonni a Gazdasag hatekonysaga vegett,mert a ket eszetlen politikus itt Klaus-es Mečiar-erre nem gondolt,csak sajat zsebuk megtomesere,most ezert van a Sobotka/Babi--FICO-gazdasag elenkito program.)
Aki békés és nincs nagyhatalmi támogatója az nem lesz független, ha folyik a vér, már jobbak az esélyek.
Az RMDSZ elnöke a különbségek közé sorolta, hogy a katalánok népnek tekintik magukat, akiknek nincsen anyaországuk, míg a székelyföldiek Románia nemzeti kisebbségei, akik sohasem akartak elszakadni Romániától.
Carles Puigdemont arra kérte az Európai Bizottságot és a többi uniós intézményt, hogy "ne csak a spanyol államot, hanem a katalán népet is hallgassák meg". Hozzátette, nem az álláspontja megváltoztatására kéri a bizottságot, csak arra, hogy a másik felet is hallgassák meg.
Az USA első 13 államának elszakadása is illegitim volt.
Koszovóban a szerbek konkrétan etnikailag tisztogattak, Ukrajnában kulturálisan ukránosítanak.
Katalóniában klasszikus soviniszta elnyomásról (spanyolosítás) már nem beszélhetünk, sőt kiterjedt autonómiával rendelkeznek, de egy nemzetnek miért kellene beletörődni a teljes állami létének hiányába?
(EU-n belül a nemzeti szuverenitásuk egy részéről készek lemondani a katalánok, a spanyol-katalán kettős állampolgárságot is engedélyeznék, tehát nem sovén, spanyolellenes Katalóniára készülnek!)
Ott azért mások voltak a viszonyok. Szlovákia nem Csehország tartománya volt, hanem a kettő együtt alkotta Csehszlovákiát. Meg ott a cseheknek is érdeke volt a szétválás, Szlovákia visszahúzta őket gazdaságilag.
Ha a lengyeleknél, vagy nálunk történne ilyesmi, már az egyesített nato-szovjet-kínai csapatok masíroznának Budapest utcáin, és az ENSZ főtitkár szomorún közölné, hogy nem volt más választás.
A csehek úriemberek voltak, nem akadályozták a szlovákok elszakadását. Most teljesen jó, a korrektnél is jobbnak mondható a viszony a két nyugati szláv nép között.
A spanyolok is lehetnének annyira hidalgo-k. Miért lenne jó nekik gyengíteni egy szomszédos neolatin népet?
A választási részvétel rekordot döntött Katalóniában: a jogosultak 81,8 százaléka, összesen 4,3 millióan szavaztak.
A függetlenségi pártok összesen a szavazatok 47,3 százalékát kapták meg, míg a spanyol egység pártjait a választók 43,3 százaléka támogatta. Előbbiek 70, utóbbiak 57 képviselőt delegálhatnak az új katalán törvényhozásba.
A Spanyolországban kormányzó Néppárt (PP) súlyos vereséget szenvedett.