Keresés

Részletes keresés

Balage-81 Creative Commons License 2024.01.28 0 0 84

Jó lenne, ha mozgalmasabb lenne ez a topik és megjelenne itt 1-2 hozzáértő is. Sajnos én analfabéta vagyok a témában.

Örni1111 Creative Commons License 2023.11.28 0 0 83

Üdv!

Nem vagyok ötvös, csak amolyan "műkedvelő" fémes és a minap megpróbáltunk sterling ezüstöt olvasztani a hegesztőműhelyben - sikertelenül.

Ebay-es alumínium-oxid olvasztótégelyben próbáltuk oxiacetilén égővel, boraxot is adtunk hozzá. Először némi (vegytiszta) ezüsthulladékot olvasztottunk meg, majd vízbe öntöttük, szép csillogó, sima, alakítható is lett. Ezután összemértük a 92,5% ezüstöt és 7,5% rezet és megolvasztottuk. Már a tégelyben is látszott, hogy az ömledék felületén valamiféle hártya úszik (pedig adtunk ehhez is boraxot), utána hagytuk a tégelyben megszilárdulni és a még izzó darabot vízbe dobtuk. Miután ledobta magáról a folyasztószert, egyrészt a felülete sem lett valami szép, sima, másrészt rendkívül rideg lett, ki akartuk volna hengerelni, de alig nyújtottunk rajta és kirepedezett. Mit ronthattunk el és hogyan kellett volna csinálni? Enyhén redukáló lángot használtunk (úgy tudom, az oxigént oldja az olvadt ezüst, ezért akartam elkerülni az oxidáló lángot) és a láng seprűjével melegítettük. Megfigyeltük még, hogy a tégelyben maradt borax erősen zöld lett, mindenbizonnyal a réz oxidációja miatt (ez számottevő rézveszteség egyébként?).

 

Előre is köszi a válaszokat. 

pfalúz_62 Creative Commons License 2022.04.28 0 0 82

https://www.boley.de/en/shop/2422.sheet-solder

 

Sheet solder

Gold and silver solder in different alloys and material textures: on rolls, as sheet solders or soldering wires.

Sheet solder: 0.3 mm


Előzmény: pfalúz_62 (81)
pfalúz_62 Creative Commons License 2022.04.27 0 0 81

Nem tudom mi lehet igazából csak tippelni tudom, hogy ötvös forrasztó anyag!

 

A 675 talán az olvadás pontja lehet, ez azt jelenti, hogy az ezüstön és a rézen kívül még adtak hozzá vagy ónt, vagy cinket, esetleg kadmiumot.

 

Ezek az ötvözők csökkentik az olvadáspontot.

Az ezüst olvadáspontja 961,8 celsius.

 

Az Ag-cu ötvözet eutektikus pontja, azaz amikor olvadékból azonnal sziárd lesz, azaz ez az ideális forrasztó anyag 779 celsius. 

 

Ha többször kell forrasztani, akkor az első forrasztásokat ezzel a kemény forrasztóval kell kezdeni, hogy később az újabb részletek felforrasztásakor ne váljon le a régi forrasztás. Ezért  utána már csak alacsonyabb, más összetételű, akár három- négy komponenses összetételű forrasztóval lehet forrasztani.

 

Azaz szerintem ez egy Ag-Cu- Cd  forrasztó lehet, aminek az olvadás pontja 675 celsius.

 

Ki kell próbálni, ha levágsz egy darabkát a lapkából, s egy pb gázos palackkal elkezded melegíteni akkor gyorsan megolvad , míg ugyanezt egy sterling, 925 ezüst darabbal csak hosszabb idő alatt teszi, akkor forrasztó anyag! 

 

Egy ezüst teszt folyadékkal is megpróbázhatod . Már leírtam az összetételét, pár hozzászólással alább! :)

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: csííbe (79)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.26 0 0 80

Hellóka!

 

Ha valakinek-nél akad esetleg 130-160 átmérőjű vagy nagyobb használt acél vésnökgolyó, esetleg csapágyazott rögzítő stiftel, engem határozottam megnyugtatna vételi szempontból.

Csak kérném a realitás talaján, ár szempontjából :)

csííbe Creative Commons License 2022.02.26 0 0 79

Jó napot.

Találtam a fiókom mélyén egy kis lemezkét,és arra gondoltam hogy valami ötvös cucc lehet.Meg tudná valaki mondani,hogy mi ez?

Hajlékony,bár rideg,nem hajlítható meg.0,3mm vékony,29,4mm magas,vágott darab.

Törölt nick Creative Commons License 2022.01.30 0 0 78

Bekukkantottam ide is , ezek nagyon tetszenek , mire valók ?

 

 

Előzmény: Törölt nick (61)
smorgasbord Creative Commons License 2021.05.17 0 1 77

Eszemben sincs eladni őket, eszmei értékük van számomra.

Előzmény: pfalúz_62 (76)
pfalúz_62 Creative Commons License 2021.05.17 0 0 76

Használd nyugodtan, az ezüst dezuinficiál, azaz baktériumölő tulajdonságú! Nem véletlenül volt egészségesebb az úri középosztály mint a cselédség, vagy az egyszerű emberek!

 

Eladni nem érdemes, mert 200-400 Ft grammja (a színezüst tőzsdei ár függvénye, s  ráadásul kiszámolják a tiszta ezüst tartalmat, ami tekintve , hogy csak 800-as az evőeszköz  ezüst,  -a 80 %-a az ezüsttartalom, a többi értéktelen ötvöző  -  még ennél is olcsóbb), ha nem jelzett, antik, vagy hiányos a sorozat.

 

Komoly értéket, csak komoly teljes készletek jelentenek! :( Gondolom, a nagypapa használati tárgya többet jelent a gramm értéknél! :) Csináltass az unokának belőle kiskanalat, ha találsz ezüstművest aki megcsinálja! :) 

 

Ott sem mindegy a fémjel, mesterjel műhely jelzés megléte. 

 

 

Előzmény: smorgasbord (75)
smorgasbord Creative Commons License 2021.05.17 0 1 75

Köszönöm a válaszod!

Az alábbi képen van egy 800-as ezüst kiskanál 1840-ből, kissé kopottas.

Az evőkanál szintén 800-as ezüst, századfordulós lehet, a nagyapám használta 60 évig minden nap és hát jócskán el van kopva.

 

Előzmény: pfalúz_62 (74)
pfalúz_62 Creative Commons License 2021.05.17 0 0 74

A tiszta ezüst (három kilences) nagyon puha, ezért minden ezüsttárgyat ötvöznek, főleg rézzel!.

 

Az evőeszközöket általában 800-as finomságú ezüst ötvözetből készítik (a tálcákat, kiöntőket,kupákat, kelyheket,  kannák, cigaretta tálcák, egyéb használati eszközöket szintén 800-asból szoktál készíteni az ezüst művesek), a kopás állóság miatt! tehát igen ez klasszikus ezüst kanál a beütés szerint.

 

Próbasavval meg tudod nézni, kis reszelést kell ejteni rajta egy nem látható részen (hogy az esetleges ezüstözést kizárhasd. 

 

Az ezüst próbasav  kálium bi kromát + kénsav.  ezüsttel barnás csapadékot képez, rézre cseppentve  zöld lesz. recept :

10 gr K2CrO7 (kálium bi kromát)

100 mililiter dszt víz

6-8 mililiter tömény kénsav (h2so4)

 

Az ékszerek szokásos finomsága 925, a pénzeké ( forgó eszköz, valódi fizető eszköz, 200 Ft-os, fél dolláros ) pedig 50 %.-os.

 

A befektetési ezüst, érme, vagy rúd formában 999 -es tisztaságú. :)

 

Egyébként akár fizikai úton is leellenőrizheted az ezüstségét.

 

Megméred a térfogatát (mérőhenger, víz).

 

Ponosan megméred a tömegét (ékszer mérleg) a 935 -ös (ékszer) minőségű sterling ezüst sűrűsége 10,3 gramm / cm kell legyen

 

 

Ez persze nem igazán bizonyító erejű, ezért kell a próbasav. Ha nincs kedved kevergetni, akkor lehet neten is rendelni (Auren kft)

Előzmény: smorgasbord (71)
smorgasbord Creative Commons License 2021.05.12 0 0 73

Ha jól tudom, minden ezüst tárgy ötvözet, mert van benne egy kevés réz a keménység miatt. De értem, amit mondasz.

Előzmény: nyugi40 (72)
nyugi40 Creative Commons License 2021.05.12 0 0 72

Ránézésre inkább ezüst ötvözet, a beütés is erre utal, a 800-as (80% ezüst) ha jól látom de visszakérdeznék, ez a kaja finom? Érted ugye?

Előzmény: smorgasbord (71)
smorgasbord Creative Commons License 2021.05.11 0 0 71

Sziasztok!

 

Teljesen laikusként kérdezem, hogy ez a kiskanál ezüst?

 

tgeri2 Creative Commons License 2021.04.30 0 0 70

Köszönöm a segítségeteket! Utánanézek a könyvnek.

nyugi40 Creative Commons License 2021.04.24 0 0 69

Az ötvözési arányokhoz nem igazán értek. Nem olvasztok és öntök ilyesmit. Az viszont biztos, hogy az arany minőségét, arányát a karáttal lehet (kell) jelölni.  A karát azt mutatja, hogy egy arany ékszerben mennyi színarany található. Színarany a 24 karátos arany, ebben gyakorlatilag kizárólag arany található. Az ékszereket általában 14 karátos aranyból készítik ami azt jelenti, hogy kb. 14/24-ed része (58,5%-a) készült színaranyból, a többi ötvöző anyag. Ettől van némi eltérés, de ez az általános. A kisebb karátosak a nagyon puha színaranyból kevesebbet tartalmaznak, így keményebbek, ellenállóbbak és persze olcsóbbak.

Van-e különbség arany és ezüst között?

Naná. Nem is kevés. árban is és minőségben is. Az ezüstöt is ötvözik, mert nagyon lágy, általában rézzel és elég bosszantó a miatta keletkező feketedés (oxidáció). Ez az aranynál nincs. Ha meg szín ezüst, akkor annyira lágy, hogy nagyon karcolódik, legyen akár milyen vastag. Ezüst helyett a fehérarany jobb, szebb, igaz drágább.

Előzmény: tgeri2 (66)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.23 0 0 68

Nekem nem szakmám de csinálgatok ezt azt, és az ötvös című könyv sokat segített benne.

Javaslom neked is mert minden bizonnyal választ lelsz majd benne a kérdéseidre.

Előzmény: tgeri2 (67)
tgeri2 Creative Commons License 2021.04.23 0 0 67

Bocsánat, készíttetni szeretnék gyűrűt.

Előzmény: tgeri2 (66)
tgeri2 Creative Commons License 2021.04.23 0 0 66

Szervusztok!

 

Gyűrűt szeretnék készíteni, de köszönhetően az arany magas árának, rendkívül elszálltak az ékszer árak, illetve a különböző mesterek is különböző árakon dolgoznak, ami nagyjából kiszámíthatatlanná, tervezhetetlenné teszi, hogy mennyibe kerülne egy elképzelt ékszer. Így pár kérdésem lenne ezzel kapcsolatban, hátha tudtok segíteni.

 

- Az ötvös színaranyból készíti az ékszert, és az olvasztás során keveri hozzá azokat az anyagokat, amitől pl. fehér arany lesz, vagy 14 karátos minőség?

- Ha ez így van, akkor pl. egy 14 karátos 10 grammos gyűrű esetén 58% színarany van, és 42% egyéb (olcsóbb) fém? Ez súlyra is nagyjából így alakul? Tehát 5,8 és 4,2 gramm lesz az ötvözet eloszlása? (Ez azért érdekes, mert mindenhol a színarany árral számolnak, így kiszámíthatatlan, hogy abból mennyi a munkadíj, és mennyi a tényleges anyagköltség. Ha pedig az ékszer 42%-a olcsóbb fém, akkor nehezebb gyűrű (gyűrűpár) esetén jelentősen megdobja az árat, hogy az olcsóbb fémeket is színarany árban számolják)

- van valamilyen képlet, ami alapján ki lehet számolni az anyagmennyiséget? (pl gyűrűméret 58, szélesség 6 mm, vastagság 1,5 mm, akkor ennek ekkora súlya lesz nagyjából). Ez a képlet eltérő arany és ezüst ékszer súly számolása esetén?

- Van-e különbség arany és ezüst között, hogy melyik fényességtartóbb? Miért aranyból csinálnak karikagyűrűket, miközben az ezüst sokkal olcsóbb? Azt tudom, hogy az ezüst lágyabb anyag, de ha a gyűrű pl. 1,7 mm vastag, akkor is probléma lehet a lágyságával?

 

Előre is köszönöm ha meg tudjátok válaszolni a kérdéseimet.

Törölt nick Creative Commons License 2021.04.19 0 0 65

Én is kézzel vések alkalmanként de a gép rendkívül leegszerűsíti megkönnyíti a melót ez tény.-amióta van.

Van fönt a yutton videó rugós kézi vésőgéphez, kell hozzá egy olcsó autós kompresszor valami egyszerű tűszelepes lábpedál és egy csőben rugóztatott csapágygolyó és szilikoncső. pulzáló vákumelvű max 25000 ből kijön az egész és már tudsz is géppel vésni ornamentikát a légesbe.

 

 

Előzmény: nyugi40 (64)
nyugi40 Creative Commons License 2021.04.19 0 0 64

Én még egyelőre a véső-kalapácsnál tartok :-( Az is jó, csakhát időben nem ugyan az. Még azt is megkockáztatom nehezebb is vele dolgozni, mint ezzel a jó kis szerszámmal. Nagyon kezdetleges eszközeim vannak, mint láttad. Tartok tőle komoly munkákra kevés lesz.

Előzmény: Törölt nick (63)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.18 0 0 63

Hogyne, próbajáraton vannak eddig 15 óra van bennük szokni kell őket ugyanis nem lábpedálosak azt még el kell készítenem hozzájuk hanem folyamatos üzeműek de szabályozóval.

Valami kúpszeges rugós szelep kell majd egy határoló pedállal, de ettől független jól dolgoznak a gépek.

Egy már most biztos esztergáltatnom kell egy félgömböt acélból a 160 as tokmányomnak ugyanis azt vettem észre, ha minnél nehezebb a tárgytartó alaptest annál jobban halad a véső, stabilabb az ellenállás.

 

Előzmény: nyugi40 (62)
nyugi40 Creative Commons License 2021.04.17 0 0 62

szép darabok, jól fekszik a tenyérbe. Próbáltad már?

Előzmény: Törölt nick (61)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.16 0 1 61

A új lódarazsaim szunyögcsődör és dum-dum , 1,5 bárral is rágják a fémet szigorúan :-)

nyugi40 Creative Commons License 2021.04.14 0 0 60

Egy linket megköszönnék, honnan rendelted, az az eladó legalább már megbízhatóbb.

Előzmény: pfalúz_62 (58)
nyugi40 Creative Commons License 2021.04.14 0 0 59

Sajnos nem vagyok az Aliexpressen, de úgy látom muszáj lesz. Bár nem igazán bízom benne, hallottam rossz tapasztalatokat az utóbbi időben.

Előzmény: pfalúz_62 (58)
pfalúz_62 Creative Commons License 2021.04.12 -1 0 58

Az aliexpressről rendeltem, azaz a gyerek rendelte nekem, több más ötvös cuccal együtt, ezért a pontos árát nem tudom, Kb 20 000 Ft volt ez a kis szett, az orosz útvonalat választottuk, mert ott volt a legolcsóbb a  szállítás. A cucc talán thaiföldi gyártmány, egy komoly ötvös cuccokat gyártó cég, ezerféle dolgot gyárt. Sok fajta véső fejet is lehet rendelni hozzá. Nem tudom milyen minőség, de tapintásra súlyra nem rossz. :) Sajnos nagyon kevés időm van mostanában a hivatali munkám és a család mellett! Csak kipróbáltam, működött, pár karaktert gravíroztam egy réz lapocskába! :)

Előzmény: nyugi40 (56)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.11 0 0 57

Üdv!

Az alioldalon beütöd a keresőbe engraving pen akkor a 2-3. oldalon ( persze változik ) kézi darab fordításban komplett szett van kb, 400 dolcsiért a szálítás 95 és a vám.

Vákum elvű rugós gép, találtam ugyanerről a készülékről videót 6 évről korábban minden bizonnyal megbízható jó ideig.

 

Előzmény: nyugi40 (56)
nyugi40 Creative Commons License 2021.04.10 0 0 56

ez a levegős, pedálos véső engem is érdekelne, linket tudnál küldeni? Köszi

Előzmény: pfalúz_62 (52)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.09 0 1 55

Üdv!

Ugyan nem határoztam meg pontosan a ragasztót mert csak néhány ragasztópisztolyból nyomható ömledék alkalmas egy zsírtalanított fémdarab rögzítésére ( és még azok sem bírják a folytonos ütést leválás nélkül )  pl.okáért egy fadarbhoz satuba rögzítéshez.

De pontosítok ezért , azaz olyan granulátumot használok kb. borsó méretűek csont szinűek amiket hőprésgépekben alkalmaznak néhány évtizede ipari színfúrnérozáshoz.

Ezt olasztom rá a fára lángal és az előmelegített fémet ( csontot  értelemszerűen nem ) hozzányomom, én így csinálom jó ideje ha valamit nem tudok konkrétan satuba peckekkel szorítani.

 

Nem a szakmám csak kiegészítem a hiányosságaim, meg nincs aki megcsinálná helyettem.

 

Az elmúlt négy nappban volt némi időm ( esztergályos haver idegére ) foglakozni többek közt új air engraving készítéssel ( nem rugóterhelésű ) 

és két különböző dugattyútömegű kis gép sikeredett kor anyagból. Kb. tíz órát mentek eddig folyamatosan a lódarazsak de ugytűnik ezek jobbak lettek az elődnél.

A Lindsay féle gépek 1000-3000 dollár között mozognak állítólag azok a legjobbak, aszerint készültek az enyémek is csak sajnos hőkezelés nélkül, így majd elválik medig ér a takaró :-)

Előzmény: pfalúz_62 (51)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!