Keresés

Részletes keresés

HA5BRG Creative Commons License 13 órája 0 0 9332

Tetszik a háttér. Éljen a KNDK :)

Előzmény: Qqberci (9326)
Qqberci Creative Commons License 14 órája 0 0 9331

A Raspberry és az Arduino elődje: Nekem a "vidéki rezidenciám" távvezérlését végezte egy modemmel...

Desert Rat Creative Commons License 15 órája 0 0 9330

Márpedig a régi jó gépeket meg kell őrizni! Neked is valami hasonló kéne, 100MHz-es ha turbóban van, 80MByte RAM és hozzá egy alaposan bejáratott minőségi billentyűzet ami még nem USB-s, de azt nem is lehetne hová dugni. Igazán régi páncélbetétes "Csepel" billentyűzetem már nekem sincs, kellett egy illesztőkábel az alább látható PS2 billentyűhöz:

Van nekem 16MHz-es is 4M RAM-al, de ez azért 100-as mert végül is szerver, 50 felhasználós.

Előzmény: megint itt vagyok (9329)
megint itt vagyok Creative Commons License 16 órája -1 0 9329

Múltkor emlegettük itt együtt a Quick Basic-et. Meg kellett volna tartanom legalább egy pentiumos gépet, vagy korábbit, amire DOS-t telepíteni lehet, mert ez az emulátoros semmire se jó. Ezzel is írtunk DOS grafikus programot. Az LPT portra vettünk portbővítőt, sok berendezés üzemállapotát tudtuk megjeleníteni, de úgy, hogy különbséget tett kikapcsolt vagy oldott állapot között. Hab a tortán, hogy a hibákhoz hangfájlt is rendeltük, vagyis, ha valami meghibásodott, bemondta, hogy melyik berendezés volt az és közben villogott egy sárga LED szimbólum. Aztán kidobatták, mert ebben a tájékoztató formában jobb volt, mint amit a profiktól vettek. Nem jut eszembe a neve a profi szoftvernek, de arra verték a mellüket, hogy ők repülőtérre írnak grafikus szoftvereket. Aztán elmérgesedett a helyzet, mert betaláltam szólni nekik, hogy ez viszont egy acélmű és szépen néznénk ki, ha a konverter felszállna. Nem volt véletlen a konfliktus, mert állandóan minket b...-gattak, hogy mi hogy működik, a műszakom meg juszt se válaszolt nekik. Aki megpróbálta, annak takarítás volt egész nyáron. Tudom, hogy g vagyok, de azt bacták ki miattuk, amin mi éveket melóztunk.

Előzmény: Qqberci (9327)
5bdc Creative Commons License 16 órája 0 1 9328

Nekem még van a birtokomban egy kiváló állapotú, Olivetti M15 XT laptop.

Háttérvilágítás nélküli LCD kijelző,

2x 720kB. lemezmeghajtó, DOS a lemezen.

Printer port.

5bdc

Előzmény: Qqberci (9326)
Qqberci Creative Commons License 16 órája 0 0 9327

Engem a QuickBasic miatt szoktak cikizni, pedig hát gyors, kényelmes és ha egy ad-hoc számolás kell, gyorsan megoldja...

Az első CV-met meg WordStar-ral írtam, CP/M alatt :-)))...

Előzmény: Desert Rat (9324)
Qqberci Creative Commons License 16 órája 0 0 9326

Kínai fotó Thinkpad 365XD-n, OS/2 rendszerrel, 24 MB RAM-mal...

Előzmény: Desert Rat (9321)
Qqberci Creative Commons License 16 órája 0 0 9325

Szia Tóni!

Leveled nyomán Sch olvtárs már megkínált vele, de annak idején annyit CP/M-eztem (még egy CP/M 86-om is van), hogy több, mint elég volt...

73, Laci HA5YAR

Előzmény: R_bádogos (9320)
Desert Rat Creative Commons License 17 órája 0 0 9324

Hát én!  A Harbour ingyenes, és PC környezetben meglehetősen gyakorlatias nyelv. Clipperben is írtam rádió-programozó szoftvert. Ha elakadnánk a lehetőségek közt, menet közben lehet folytatni a gondolatsort C-ben, de először érdemes körülnézni az ingyenes és nem ingyenes LIB-ek között.

A személyreszabott programot nyilván meg kell írni, ilyesmiből él sokmillió programozó a világon.

Előzmény: megint itt vagyok (9322)
_nyunyuka Creative Commons License 18 órája 0 0 9323

Céges OEM flottában az M$ csomag 1Ft volt. 

Előzmény: megint itt vagyok (9322)
megint itt vagyok Creative Commons License 18 órája -1 0 9322

Igen, de ki használ ma már Clippert vagy Habourt? Lehet, hogy olcsóbb, mint megvenni egy Office csomagot, ami tartalmazza az Excelt?

Meg aztán a személyre ill. szolgáltatásra szabott programot meg is kell írni.

Előzmény: Desert Rat (9321)
Desert Rat Creative Commons License 19 órája 0 1 9321

Egy jó kis Clipper úgy kell otthon mint egy falat kenyér, különösen ha floppyn van. 

Tovább él a platformfüggetlen "Harbour" programnyelvben, ami a forráskódot először C-re fordítja, aztán C fordító minden oprendszerben van. https://harbour.github.io/about

Egy magyar (származású) nevet is meg lehet említeni: Szakáts Viktor, aki hosszú ideig a fejlesztés vezetője volt.

Előzmény: megint itt vagyok (9318)
R_bádogos Creative Commons License 19 órája 0 1 9320

Kedves "Tag társak" , látom megy a nosztalgia az 'ámítástechnikáról', ha valakit esetleg érdekelne van egy Z80A procira épülő CP/M számítógépem !

Ha valaki affinitást érez a működővé tétele iránt, adom ajándékba !

Ha kell küldök képeket.

vy73! HA8AP  Tóni

megint itt vagyok Creative Commons License 19 órája -1 0 9319

Nem .db, .dbf.

Előzmény: megint itt vagyok (9318)
megint itt vagyok Creative Commons License 19 órája -1 0 9318

Arra is a feleségem beszélt rá, mert ő másodállásban újságokat, kiadványokat szerkesztett. Az én első programom egy dBase-re írt adatbáziskezelő volt. Azzal tanultam meg a .db fájlok tartalmát elérő .ntx index fájlok szerkesztését. Egy villamosgép nyilvántartó programot írtam, de egy ideig fölöslegesen, mert a munkahelyemen semmilyen IBM klón nem volt. Csak amikor már az irodákban kezdték lecserélni a gépeket, akkor sikerült suttyomban átirányítani egyet a villamos üzemvitelre is. De az már egy 386-os volt, színes monitorral. Egy ideig használtuk rajta a dBase programot, aztán jött a Clipper. Azzal már színes grafikus programot lehetett írni DOS 5.0-tól. Aztán fölöslegessé vált, mert megvették az Office-t. Persze csak a Word-öt meg az Excel-t.

A Clipper CD-m még mindig megvan, de az irodalom már nincs. Azt is nagy nehezen sikerült beszerezni, az eredeti kiadvány kb. 10kg könyvből áll. A magyar nyelvű kiadások egy kalap szart se értek, annyi hiba volt bennük.

Előzmény: HA5OPI (9308)
Qqberci Creative Commons License 20 órája 0 1 9317

Nálunk ez volt ez első, a gyerekek által is szabadon nyúzható gép: Flytech Carry XT...

Pici 7"-os CGA monitora van, ma is üzemképes...

Előzmény: _nyunyuka (9311)
XANTIi Creative Commons License 21 órája 0 0 9316

Szövegszerkesztő, sőt táblázatkezelő is.

Előzmény: 5bdc (9313)
Malaguszti Creative Commons License 21 órája 0 0 9315

Az R20 gépen az volt a jó, ha elment az áram nem törlödött a képernyő,
mert papirból volt :)

Sött meg lehetett nézni mit csinált az előző műszak operátora, csak leporellót kellet átnyálazni a sok papírt...

Sajnos voltak egybites operátorok is..

_nyunyuka Creative Commons License 22 órája 0 0 9314

Spectrumosok között a 48K-s volt a "burzsuj" , a legtöbb csak 16K-s volt. 

Előzmény: XANTIi (9310)
5bdc Creative Commons License 22 órája 0 1 9313

És ebbe az 1 kilóba belefért egy sakk program (ami nem is volt olyan gyenge) és a sakkfigurák karakter generátora.

5bdc

HA5OPI Creative Commons License 22 órája -1 0 9312

Nekem Intellel ~45 másodperc volt egy 1024 pontos FFT kiszámolása.:-)))

Ez úgy 88 tájékán volt.

Előzmény: 5bdc (9309)
_nyunyuka Creative Commons License 22 órája -1 0 9311

A Spectrumot meg föl lehetett tupírozni 80K-ra, lapozós RAM-mal. A ráckevei HÉV-ről még szoktam látni a fényreklámot, amit e számítógép vezérel. 

XANTIi Creative Commons License 22 órája 0 0 9310

De legelőbb egy ZX81 1 azaz 1 kilobájt RAM-al! A 16 k RAM csak a burzsujoknak volt. De voltak működő programok hozzá.

5bdc Creative Commons License 22 órája 0 0 9309

De ha tudtál szerezni NEC V20 procit te voltál a király :-)

Azonos órajel mellett gyorsabb volt az utasítás végrehajtás.

Nekem volt szerencsém kipróbálni.

5bdc

HA5OPI Creative Commons License 22 órája -1 0 9308

Mert fiatalka vagy... PC-ből 4,77 MHz-es egy floppys XT 256 kByte-tal. Sima PC-t már csak képen láttam, meg tán egyszer asztalon.

Előzmény: megint itt vagyok (9306)
megint itt vagyok Creative Commons License 24 órája -1 0 9307

Mindent az autoexec.bat és a config.sys fájlban kellett beállítani. Parancssorból dolgozni. Meg is tanultuk a DOS-t rendesen. Aztán jött a Norton Commander, hatalmas segítség volt.

Előzmény: megint itt vagyok (9306)
megint itt vagyok Creative Commons License 24 órája -1 0 9306

Az első saját gépem egy 286-os volt monochrome monitorral, 1989-ben. Igen drága volt 70 ezerért.

Előzmény: _nyunyuka (9305)
_nyunyuka Creative Commons License 1 napja 0 0 9305

Köszi a képeket, ezek a monstrumok az életemből kimaradtak. ZX Spectrum, C PLUS/4, majd a Kandón 386SX25, amikkel először találkoztam. 

Előzmény: Qqberci (9304)
Qqberci Creative Commons License 1 napja 0 1 9304

Én csak az R-20-ra emlékszem, amihez szükség volt egy klimatizált nem kis méretű helyiségre és az udvaron felállított hőcserélőre a hűtéshez

A nagy változást a CMOS gépek hozták. Az egyik legnagyobb szolgáltatónál egy 200 terminálos hálózat kiszolgálására két IBM 9121 szolgált, ezek még bipoláris gépek voltak. Reggel 6 előtt a teljesítményfelvételük 6-7 kW volt, aztán reggel 8-ra, mikor belendült az online üzem, a fogyasztás is felment 100 kW környékére. A rendszer mögött 180 kW-nyi teljesítményre képes szünetmentes volt. Mikor 1998-ban átálltunk egyetlen, a korábbi kettőnél háromszor nagyobb teljesítményű CMOS gépre, a csúcsidei teljesítményfelvételünk 12-14 kW lett, pedig a terminálszám felment ~400-ra...

Én sokáig (1983 közepéig) ezt a DTL logikájú gépet pátyolgattam:

Előzmény: megint itt vagyok (9303)
megint itt vagyok Creative Commons License 1 napja -1 0 9303

Az alapfelszereléshez meg hozzá tartozott egy kupac programozó matematikus és spec. villamosmérnök. Én csak az R-20-ra emlékszem, amihez szükség volt egy klimatizált nem kis méretű helyiségre és az udvaron felállított hőcserélőre a hűtéshez. De ez már a dunaújvárosi főiskolán a '70-es években is működött. Aztán egyszer csak hoztak az acélműbe egy teherautónyi lemezt, az adattárat. (Ti., az acélgyártáshoz szükség van alumíniumra is, de ebbe most nem megyek bele.) Na, ekkor cserélték le a Dunai Vasmű és a főiskola gépeit.

Előzmény: Qqberci (9300)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!