Keresés

Részletes keresés

pk1 Creative Commons License 2024.02.26 0 0 1373

Inkább az a nóvum, hogy idéntől nem kell adózni a lottónyeremények után.

rotring05 Creative Commons License 2024.02.25 0 2 1372

Örök 'problémát' feszegetsz. Mondjuk nem tudom mi a bajod a tegnapi számsorral, pont hogy csodálkoztam volna, ha valaki ezekkel a számokkal nem viszi el :) 

Előzmény: nagyanyo5:0 (1371)
nagyanyo5:0 Creative Commons License 2024.02.25 -2 0 1371

ja, mindenki okosan lottózik, csak ne mondja mán akárki, hogy a tegnapi számokat megjátszotta valaki!!!!!! Megelégelték és Dzsoni nyert:DDDDD mint a viccben

mmormota Creative Commons License 2023.06.14 0 1 1370

Kaparós sorsjeggyel volt hasonló az USA-ban. Ha valaki nyert, leközölték. Így előállhatott olyan eset, hogy az el nem adott példányok nyereménye már meghaladta az eladási árat. Valaki kiszámította, felvásárolta, és nyert.

 

Magyarországon kicsiben volt csalás is: valaki kidolgozott egy átvilágítási módszert. Megvett egy nagy adagot, a nyerőket kiszedte, a többit eladta. :-)

Előzmény: rotring05 (1369)
rotring05 Creative Commons License 2023.06.14 0 0 1369
NevemTeve Creative Commons License 2023.05.05 0 0 1368

Egyébként tudományos neve is van ennek a módszernek:
https://en.wikipedia.org/wiki/Maximum_likelihood_estimation

Előzmény: NevemTeve (1367)
NevemTeve Creative Commons License 2023.05.05 0 0 1367

Igen, de lehet, hogy a 37 is jó határszám.

Előzmény: bakibaby (1366)
bakibaby Creative Commons License 2023.05.05 0 0 1366

Miért pont 30?

 

Biztos, h ezt akartad írni?:

 

"30 v kevesebb húzás -> az eddig kihúzott számok halmaza azonos a lehetséges értékek halmazával"

 

"30-nál több húzás     -> az eddig kihúzott számok halmaza azonos a lehetséges értékek halmazával."

 

??

 

Előzmény: NevemTeve (1365)
NevemTeve Creative Commons License 2023.05.05 0 0 1365

Ha még csak 30 vagy kevesebb húzás volt, akkor a legésszerűbb azt feltenni, hogy az eddig kihúzott számok halmaza azonos a lehetséges értékek halmazával, ha viszont 30-nál több húzás volt már, akkor gondolhatjuk azt, hogy az eddig kihúzott számok halmaza azonos a lehetséges értékek halmazával.

Előzmény: Törölt nick (1361)
XtraP Creative Commons License 2023.05.04 0 0 1364

Lehet, h racionális számoknál is.

Erősen valószínű, mert a racionális számok megszámlálható, míg a valós számok (és emiatt az irracionálisak is) kontinuum számosságú halmazt alkotnak.

Előzmény: bakibaby (1363)
bakibaby Creative Commons License 2023.05.04 0 0 1363

OFF      Mi az, h sokaság? A valós számokra gondolsz. Ha a valós számokra gondolsz, akkor annak a valószínűsége, hogy egész számot húznak, szerintem 0. Lehet, h racionális számoknál is.      ON

Előzmény: Törölt nick (1361)
NevemTeve Creative Commons License 2023.05.04 0 0 1362

Igen, ln(1-Q)/ln(1-1/Binom(90,5)) ≈ -ln(1-Q)*Binom(90,5)

https://www.wolframalpha.com/input?i=graph+-ln%281-x%29*44000000+from+x%3D0+to+1

Előzmény: Hónix (1360)
Törölt nick Creative Commons License 2023.05.04 0 0 1361

Kihúznak öt számot. Meg lehet ebből mondani a teljes sokaságra vonatkozó átlagot és szórást?

 

Tehát, ha nem tudnánk, hogy 90 egész szám közül sorsolnak;

öt kihúzott számjegyből meg lehetne mondani a felbontást és a terjedelmet? Szerintem nem.

 

Akkor inkább úgy kérdezem,

hány egymást követő sorsolás alapján lehetne megmondani, hogy

a lépésköz egy és a kisorsolt számok 1 és 90 közé esnek?

Hónix Creative Commons License 2023.05.03 0 0 1360

Pontosabban ln(1-Q)*-konbinációk(90,5)-el.

Előzmény: Hónix (1359)
Hónix Creative Commons License 2023.05.03 0 0 1359

Ha jól értem akkor ez egyenlő -ln(1-Q)/Binom(90,5)-el.

Ahol Q=90%

Előzmény: NevemTeve (1358)
NevemTeve Creative Commons License 2023.05.03 0 0 1358

A válasz itt van lejjebb a 1354-ben, abból számolva (ha el nem rontottam) Q bizonyossághoz kb. -ln(1-Q)*44e6 húzás kell. kell, pl. Q=99%-hoz 202e6 , Q=95%-hoz 130e6 húzás kell, Q=90%-hoz 100e6 (az `e6` itt milliót jelent).

 

A pontos képlet ln(1-Q)/ln(1-p) ahol p=1/Binom(90,5). Az 1/ln(1-p) kb -44e6 (ui. ln(1-p)≈-p, 1/ln(1-p)≈-Binom(90,5))

Előzmény: Hónix (1357)
Hónix Creative Commons License 2023.05.02 0 0 1357

Igen. A kérdés már meg van.

Előzmény: bakibaby (1356)
bakibaby Creative Commons License 2023.05.02 0 0 1356

Van egy dobókockád. Hány (független) dobás szükséges, hogy az előre megálmodott számot dobd?

Előzmény: Hónix (1355)
Hónix Creative Commons License 2023.05.02 0 0 1355

Az esetek számát ismertem.

A húzások elvileg egymástól függetlenek. 

Hány független húzás szükséges egymás után (golyók vissza rakva),

hogy köztük legyen adott valószínűséggel az adott kombináció?

 

 

Előzmény: bakibaby (1354)
bakibaby Creative Commons License 2023.05.02 0 2 1354

E = 43.949.268 eset.

 

1- (1/E)^n > P,  ezt oldd meg n-re.

 

   (E=(90*89*88*87*86)/(5!)       [hányféle 'húzás' van])

 

   n: hányszor kell megjátszani

 

   P: az általad megadott "esélyek", inkább valószínűség(ek)

Előzmény: Hónix (1353)
Hónix Creative Commons License 2023.05.01 0 0 1353

Tegyük fel, hogy pénzed kevés, de időd mint a tenger. 90/5 -ös Lottóról lenne szó.

Elvileg minden kombináció egyforma esélyű.

Hányszor kellene megjátszani (húzásonként 1 kombináció) pl.: 1,2,3,4,5 kombinációt, hogy

50%, 90%, 99% 99.9% eséllyel kihúzzák?

Törölt nick Creative Commons License 2023.05.01 0 0 1352

Nekem azt tanították, hogy ezer darabos tételből hány mintát kell venni, ha megadott konfidenciaszintet akarunk.

Mondjuk azt nem igazán értettem, hogy miért visszatevéses a mintavétel.

Bizonyára a hatvány egyszerűbb, mint a faktoriális.

 

Megmondom a tuti valószínűséget:

Az a valószínű, hogy felesleges ezen görcsölnöm.

Előzmény: XtraP (1351)
XtraP Creative Commons License 2023.05.01 0 0 1351

Na akkor most ki is cáfolja önmagát?

Előzmény: Törölt nick (1350)
Törölt nick Creative Commons License 2023.05.01 0 0 1350

Szerintem annak valószínűsége, hogy a hatvannyolcadik dobás páratlan lesz, pontosan 1/2. Szerinted nem?

 

Abban az esetben, ha a dobókocka frankó. (fair)

 

 

Van nekem egy apró problémám.

Legyen több 1000 oldalú dobókocka.

Mindegyik kockával dobsz kettőt (vagy hármat, vagy négyet - ezt mindig megmondják, ahogy a vevő kéri).

Nem tudjuk, hogy az egyes kockák eloszlása mennyire egyenletes.

Ebből a 2-3-4 dobásból kell szórást számolni, 67%-os és 95%-os konfidenciaszintre.

Minősítjük a dobókockákat, aztán eladjuk. És a bizonyítványon szerepelnek a paraméterek.

 

Hogy a mazsolás túróba lehet két esetből szórást számolni?

A tapasztalati szórásnál N=2 és N-1=1.

Jön a metrológus, hogy na de előbb T-próbát kell csinálni.

Viccesen hangzik.

 

Persze nézhetjük úgy, hogy egy garnitúra 5 kockából áll.

Az már 5*3=15 dobás. Erre számoljak szórást? Erre csináljak T-próbát?

(Természetesen a valóságban nem dobókockákról van szó, csak így egyszerűbb példálózni vele.)

Ja és a jegyzőkönyvre ráírják: Student faktor k=2. Sírjak vagy röhögjek?

 

Különben meg mindegy. A vevő úgysem ért hozzá. Kap egy papírt és a kalapjára tűzi.

Előzmény: XtraP (1349)
XtraP Creative Commons License 2023.04.30 0 0 1349

Szerintem annak valószínűsége, hogy a hatvannyolcadik dobás páratlan lesz, pontosan 1/2. Szerinted nem?

 

Minden dobás egyedi, mégis van valószínűségük (ha ugyan nem pont azért).

Előzmény: Törölt nick (1348)
Törölt nick Creative Commons License 2023.04.30 0 0 1348

De hogy a száz közt hét darab kettes lesz, vagy hogy a hatvannyolcadik dobás páratlan lesz, annak van.

 

Na most önmagadat cáfolod. ;)

Valószínűsége annak van, hogy száz dobás közül hét darab kettes lesz. Ezt szépen meg lehet számolni.

Viszont a hatvanyolcadik dobás már egyedi, ennek precízen véve nincs valószínűsége.

Persze ha száz sorozatban megnéznénk a hatvannyolcadik dobásokat, annak van értelme.

Ezzel együtt az egyedi eseményre is mondhatunk valamit, ami mondjuk száz dobásból következik. Mert ha például a dobókockánk nem korrekt, és általában többször jön hatos mint kettes, akkor ez az egyedi esetben is érvényesülni fog.

Előzmény: XtraP (1347)
XtraP Creative Commons License 2023.04.30 0 1 1347

Mennyi a valószínűsége, hogy 2023. május elsején esni fog az eső?

Erre mondják azt, hogy teljesen egyedi esemény, aminek valószínűsége nincs.

[...]

Valószínűséget ismétlődő eseményekre tudunk mondani. Például száz kockadobás.

Szerintem ez így nincs rendben. Száz kockadobásnak például nincs valószínűsége. De hogy a száz közt hét darab kettes lesz, vagy hogy a hatvannyolcadik dobás páratlan lesz, annak van.

Száz naptári napnak nincs valószínűsége. De hogy holnap esik-e az eső, annak valamekkora ... hm ... esélye biztosan van, ami nem 1 és nem 0, hanem valamennyi a kettő közt, aminek minél pontosabb értékét lenne jó tudni előre és aminek a 0 és 1 közöttnél valóban jóval pontosabb értékét igenis tudjuk előre.

Tény, hogy ezt nem lenne muszáj valószínűségnek nevezni, de nem ez az első kifejezés, amit a matematikusok sokkal szigorúbban és egzaktabbul (esetenként meg teljesen másképp) definiálnak, mint a hétköznapi ember - de a szakkifejezések nem kis része a hétköznapokban született és onnan vették át a tudományok, úgyhogy kár azon rugózni, hogy a tudomány művelői mást értenek rajta, mint azok, akiktől átvették.

Nem tudom, Jánossy egy adott nap reggelén hogyan öltözött volna, ha összesen annyit tud, hogy aznap vagy lesz eső, vagy nem, és a hőmérséklet vagy -20 és +40 °C között lesz, vagy nem.

 

 

Előzmény: Törölt nick (1346)
Törölt nick Creative Commons License 2023.04.30 0 0 1346

példát vennének az időjárásról, ott minden nap ugyanannyi eső esik és ugyanannyit süt a Nap ... ja nem.

 

Jánossy Lajos nehezményezte, hogy az időjárás előrejelzésnél százalékos valószínűséget mondanak.

Például holnap 30% valószínűséggel fog esni az eső.

Egyedi eseménynek nincs valószínűsége. Ha százszor lenne holnap, és ebből harmincszor esne, akkor beszélhetnénk valószínűségről.

 

Tegyük rendbe ezt a dolgot!

Természetesen "holnap" nem százszor van, hanem jóval többször.

Persze itt a holnap egy konkrét naptári napot jelölne. Egy konkrét mai naphoz képest.

De ez csak nyelvészkedés.

 

Pontosítsunk!

Mennyi a valószínűsége, hogy 2023. május elsején esni fog az eső?

Erre mondják azt, hogy teljesen egyedi esemény, aminek valószínűsége nincs.

Credetnial.

Nem tudom, hogy magyarul ezt hogyan mondják. Leginkább sehogy, ugyanis még nem hallottam.

 

Na most állítsuk a feje tetejéről a talpára ezt a kérdést!

Valószínűséget ismétlődő eseményekre tudunk mondani. Például száz kockadobás.

Na de az ismétlődő esemény is egyedi eseményekből áll.

És ez a lényeg.

 

Mennyire tartjuk hitelesnek, hogy a dobókockával hatost dobunk?

Nyilvánvaló, hogy ez határértékben a valószínűséghez tart.

Hiszen az ismétlődő esemény valószínűsége egyedi eseményekből áll össze.

 

Maradt még egy probléma. Megpróbálom érthetően elmagyarázni.

Tegyük fel, hogy több különböző kockánk van. Hol az egyikkel dobunk, hal a másikkal vagy a harmadikkal.

Ezeknek a kockáknak egymástól független a dobási valószínűség-eloszlásuk.

Tehát amikor egy dobás valószínűségét kérdezzük, akkor azt is meg kell mondanunk, hogy melyik kockával dobunk.

 

Hasonlóan ehhez, az időjárás is számos tényezőtől függ.

De mondjuk kategorizálhatjuk az egyes napokat, például napos, szeles, ködös, fagyos.

Nyilván ezt az időjárással foglalkozók jobban tudják, hogy milyen szempontok szerint kell csoportosítani.

Tehát az egyes napokat besoroljuk valamelyik kategóriába, és annak a statisztikáját kell nézni.

Előzmény: XtraP (1344)
Fat old Sun Creative Commons License 2023.04.30 0 1 1345
Előzmény: XtraP (1344)
XtraP Creative Commons License 2023.04.30 0 0 1344

Legalább ismernék a véletlen természetét és álcáznák a terveiket ... mondjuk példát vennének az időjárásról, ott minden nap ugyanannyi eső esik és ugyanannyit süt a Nap ... ja nem.

Előzmény: Fat old Sun (1343)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!