Keresés

Részletes keresés

képfaragó Creative Commons License 2016.07.24 0 0 21

Úgy látszik ennyit ér a fotográfia ma: telefonnal, félóra alapozás után.......

képfaragó Creative Commons License 2016.07.24 0 0 20

Egy kritika az Artportal oldalról: http://artportal.hu/magazin/kozugy/pazarlo-csod-fotomuveszeti-nemzeti-szalon-a-mucsarnokban

 

Ezt elolvasva is okosabbak leszünk: ,,Ugyanis technikailag ügyes és szép fotót kb. 30 perc fotótechnikai alapozás után mindenki tud készíteni."

képfaragó Creative Commons License 2016.07.18 0 0 19

Nem sokan tolonganak itt, hogy látták a Fotóművészeti Nemzeti szalon 2016 kiállítást. :(

Akkor talán nézzétek meg ezt:

google: ,,Műcsarnok teremőr 9"

Persze nem olyan mint élőben, de valamit mutat a kiállításból. Meg - meg lehet állítani.

Többek közt megtudhatjuk azt is, hogy telefonnal is lehet fotografálni, és hogy ma már az egyedi képek helyett a sorozatoké a szó.......

Homo mirabundus Creative Commons License 2016.07.16 0 0 18

  Dehogyis értek én ehhez... Ez a kiállítás is olyan volt, hogy csak az előbbi meggyőződésemet erősítette: milyen alapon, hogy jövök én ahhoz, hogy fikázzam a szellemiséget, kreativitást, ha nem is értem, miről szólnak a képek... Ennyi erővel akár a szanszkrit irodalom kritikáját is mívelhetném!

 

  Azt viszont biztosan érzem, hogy mindketten idealisták vagytok. És ez jó, nagyon jó, emellett  érdektelennek tűnhet, hogy számomra mennyire rokonszenves, mi több, ésszerűnek tűnő az álláspontotok - mert nagyon annak érzem, de...

  ...de azt kell mondjam, hogy ez az egész "fotóművészet-dolog" -mármint nem a "szalon", mert azt én inkább éreztem valakik bizonyítás-kényszerének és/vagy üzleti vállalkozásának- nagyon rossz időkben próbál magának helyet keresni. Manapság minden a gagyiról és a "te is meg tudod csinálni!"-ról szól, amikor a polkorrektség nevében még egy Hawking sem éreztetheti magát többnek egy aspergeres kölyöknél (l. a 444.huidevágó cikkét, amelyből a témát adó személyről ugyan megtudunk néhány fontos és rengeteg lényegtelen dolgot, de ezen felül azt is, hogy a cikk írójának savanyú a szőlő, valamint halovány fogalma sincs arról, miről szól, hogyan működik az emberek által művelt tudomány...).

  Ez a fotózás műfaj is mindnütt kitermelt egy bizonyos -most ne minősítsük, milyen- elitet, amely mérete szükségszerűen alkalmazkodik az őket megfizetni képes réteg vastagságához. Ez nálunk papírvékonyságú, de a művelt Nyugat sem dicsekedhet nagyon, mert az arányok nem nagyon különbözhetnek, csak az abszolút számok. Minden -ezt én szó szerint értem: tehát nem csak úgy általában, hanem tényleg minden- trend a mi idealizmusunk, érték- és minőségtiszteletünk ellen dolgozik; bármerre nézel, a középszerű az elfogadott (mert nem zavar, nem kelt kisebbségi érzést, nem kíván tőled extra erőráfordítást sem anyagilag, sem szellemileg stb.), a legtöbbször csak a provokációt megcélzó extravagancia pedig a párját ritkító, a menő - legyen szó képzőművészetről, irodalomról, zenéről. Pénzt pedig akkor adsz érte, ha végképp nincs más ötleted, mire költsd... Vagy ha éppen ilyesmivel akarod a haverokat meghökkenteni.

  Ez az a világ, amelyben egy agyontetovált vagy testmódosított ember az "Ez vagyok én!" felkiáltással teljes mértékben megindokolhatja, hogy miért művelte magával azt, amit - és ezzel nem az a baj, hogy ő miként néz ki, vagy hogy elfogadják-e az indokot, hanem hogy értelmes magyarázatként fogadják el...

  Az is érdektelen, hogy milyen a zene, ha jó a klip, ha az aktuális kedvenc tolja. Arra meg már senki nem emlékszik, hogy a jó zene csukott szemmel is jó, sőt, holnap és egy év múltán is jó lesz...

 

  Én ezekre a zagyva következtetésekre akkor jutottam, amikor a Szépművészetiben ugyanazon kiállításon egymás mellett két, egymástól valóban nagyon elütő képet láthattam, de ugyanannak a stílusnak a jegyében készültnek kikiáltva. Ez a hetvenes évek közepére datálódik!

  Az egyik -nagyjából A4-es- kép egy fotószerű precízségű pointillista mű volt, hihetetlenül jó, diaszerű részletességgel és színekkel, árnyalásokkal. Csak egészen közelről látszott a szabálytalan "pixelesség"; maga az ábrázolt téma egyébként érdektelen volt, egy kiscsaj ült egy faágon. Az egészben az volt a "művészet", hogy valaki képes volt mindezt kézzel létrehozni. Valódi műszaki teljesítmény volt - egy embertől...

  A másik kép még érdekesebb volt a maga nemében, szintén -talán túlzottan is szó szerinti értelmezésű- pointillista alkotás.

  Nagyjából A2, szép fehér, texturálatlan papírlap, vékony fekete keretben, a jobb alsó sarkában egy a légypiszkot némileg meghaladó fekete pöttyel, ami sztem csak azért volt nagyobb az említett excrementumnál, hogy véletlenül se nézhessük papírhibának.

  A kép címe pedig mi volt? "A bárzongorista jóelőre megmondta!"

  A tartalom és a cím együttese úgy belém égett, mintha most is ott állnék a mű előtt:) Márpedig ez egy nemzetközi kiállítás volt, az említett alkotások pl. Kanadából érkeztek. A sajtó "iránymutatóként" jellemezte a kiállítást, pedig akkoriban a nyugatról érkező dolgokra inkább a "dekadenciát" szerették rásütni.

  Megjegyzem, én pl. a kubizmust sem tudtam soha a mások által kijelölt helyén kezelni, ebből is kitűnik, hogy végzetesen maradi és hozzá nem értő maradtam. Olyanféle, aki egy Zichy-skiccet, de még egy Zórád-képregény rajzait sem adná oda a teljes kubista hozadékért... 

 

  Vagyis ez a "szellemiség" az időben is meglehetősen mély gyökereket mondhat magáénak. Amit mi teszünk, az csak sírdogálás egy -számunkra?- értelmesebb világ után.

  De legalább vagyunk még, akik észreveszik: lehetne ennél értelmesebb.

 

Ja, és a Capa-díj.

Tudod, a Kossuth-díj értéke sem volt soha díjazottakon mérendő - inkább múlt azon, ki adta, mint azon, aki kapta:(.

 

Előzmény: FatRay (17)
FatRay Creative Commons License 2016.07.13 0 0 17

Nagyon hasonlóan látjuk a dolgokat. Véleményem szerint igen kis százalék, a valóban "szalonképes" mű, ezért kár volt belekezdeni. Azaz belekezdeni nem volt haszontalan, csak a mellény sikeredett bőre. Kisebb helyen, színvonalasabban talán jobban mutatna. Sok, több, mint sok a suta, művészieskedő, hatásvadász, nevetségesen gagyi kép. És ez sokat ront az ázsión. Ezeknél nagyságrendekkel jobb fotósok művelik a képelést, csak nem jelentkeznek, nem pályáznak, vagy senkinek nem az akárkicsodái. A megnyitón már lehetett tudni, hogy itt nem szakmai alapon ment a válogatás. Annyi marhaságot, ami ott elhangzott, rég hallottam. Magát a művészet definícióját értelmezik félre azok, akik létrehozzák ezeket a rendezvényeket. A Szalon szellemiségét torzítják el már a meghívással is. Én azokat a fotósokat sajnálom, akik valahogy belekeveredtek a sors fura fintora révén, pedig talán talentummal is rendelkeznek. Őket meg lerántja a maga szintjére a "felfedeztemapanorámafunkcót", "összefröcsköltemsavval", "belelógattamazujjam", "döglöttmarhapucérnő" szintű lócitrom kupac.

A Capa díjról ne is beszéljünk, tréfának nagyon rossz, komolyan venni meg nem lehet. Megint kap valaki a semmire díjat, meg suskát. Amire kapják, arra nem szabadna semmit sem adni, legfeljebb egy tankönyvet.

 

 

Előzmény: képfaragó (16)
képfaragó Creative Commons License 2016.07.12 0 0 16

Szóval akkor az én  véleményem a Műcsarnok Fotóművészeti Nemzeti szalon kiállításáról:

Először is örülök hogy lett Nemzeti Szalon kiállítás. Sok-sok évet kellett erre várni. Az örömömet legjobban az zavarja, hogy a képek közé sok gyenge kép is bekerült. A műcsarnokban egy Nemzeti Szalontól én az várnám, hogy az anyag szakmailag nagyon meg van válogatva. De képeket tekintve számomra nem így tűnt. A képek egy tetemes százaléka szerintem nagyon gyenge volt. Ez egy ilyen meghívásos pályázaton a kurátor és segítőinek a felelőssége. Voltak persze jó képek, voltak szakmai tapasztalataim is, összességében örültem hogy megnéztem a kiállítást. Remélem a következő Nemzeti Szalonra nem kell másfél évtizedet várni.

 

Javaslataim:

Nyilvános fotópályázatra volna szükség, nagyon megfontoltan kiválasztott zsűritagokkal, akik nem feltétlenül fotósok kell hogy legyenek. (Ha pedig már fotósok, akkor lássuk az Ő legjobb képeiket is!)

Nem lelet eltekinteni a ,,szalon" szótól.  Lehetnek kivételek, de a képek többségének szó szerint szalonképesnek kell lennie. Szóval nem fér bele a három fél marha közt három meztelen nő, vagy a közel keleti harcos, érdektelen strand és városfotók. Szóval a képeknek jóknak, érdekesnek, szépnek, netán művészieknek kell lenniük. Valami olyannak, amit szívesen kitennék a szalonba, vagy máshová. Ma amikor amikor az internet tele van jó képekkel, elkerülhetetlen hogy a nézők gondolatban összehasonlításokat ne tegyenek.

Nyugodtam lehet a képeken árcédula (a szerző által meghatározott árral), ha netán valakinek nagyon tetszik, birtokba is vehesse. Az eladás eredményessége valamilyen mértékben tükrözné a nézők véleményét, értékítéletét.

A képek legyenek nyilvánosak. Ha az országunk sok pénzt áldozott erre a kiállításra és nyilván a szerzők is büszkélkedni szeretnének azzal, hogy a Műcsarnokban a Nemzeti Szalonon szerepeltek képeikkel, akkor érthetetlen hogy a képeket miért nem nézheti meg az a nyíregyházi fotós, aki bármilyen okból nem jutott el a kiállításra? A nyilvánosság ereje, a vélemények, kritikák reményeim szerint előrébb vinnék a fotográfia ügyét.

Nagy pályázat kellene, komoly díjazással, hogy a fotósok érezzék hogy a munkájukat megbecsülik. Egy ilyen kiállítás mindenképpen sokba kerül, a támogatók pénzéből valamennyi jusson a fotósoknak is. Csak halkan jegyzem meg hogy a ,,Capa nagydíj" elpazarolt ötmillió forintjából ötven fotósnak lehetne százezer forintot kiosztani, ami talán megmozgatná a hazai fotósokat.

 

 

képfaragó Creative Commons License 2016.07.12 0 0 15

Örültem, hogy végre valaki saját kritikát írt. Én is leírom a gondolataimat, csak nem szerettem volna hangadó lenni. Számomra az a fontos, hogy minden hozzászólás saját, őszinte vélemény legyen.

Előzmény: FatRay (14)
FatRay Creative Commons License 2016.07.11 0 0 14

Én is megnéztem a "Szalon"-t. Azt gondolom, nem kellene kifejtenem a véleményem, mert annyira markáns, hogy nem tűrné a nyomdafestéket. Azonban addig, amíg mindenki zenész aki hegedűtokkal mászkál, amíg az alkalmazott fotósok nem tudnak megélni a piacon, mert a hobbisták alájuk ígérnek, mert nekik jó a referenciába, közben meg a facsén ontják az észt, amíg az alaptudás elsajátítása nem fontos, mindjárt a kép szétbarmolása, maratása, össze-vissza exponálása, és a belemagyarázás a művészet, amíg ilyen színvonal jelenhet meg az ország legnagyobb fotós kiállításán, addig csak elkeseredni lehet. Abban bízni, hogy lesz galéria, aki felvállalja, hogy fotókat ad el, és lesz rá vevő, holott a hozzáértés a leendő vásárlóknál igen csekély, és támpont sincs a szakma részéről, sőt, a szakma saját magát sem képes megvédeni, addig nem lesz piac. Nyugaton is nagyon lassan, évtizedek alatt ért el arra szintre a fotóművészet, hogy van már rá kereslet. Hosszú folyamat volt, és még mindig nem ért el a neki járó szintre, és a digitális korszak még oda is vert. Vannak kísérletek, és tengődő idealisták, akik próbálkoznak a műtárgykerekesdelem ezen területén, és minő fura állapot, külföld vásárol (immel-ámmal... ott is van dögivel tehetséges képelő), a hazai közönség meg nem.

képfaragó Creative Commons License 2016.07.10 0 0 13

Valóban nem illett ide a hozzászólásod, de most már mindegy, én nem vagyok moderátor, törlésre nincs módom. Tudod mit: Felejtsük el!

 

Elmesélek egy régi családi történetet, ami szintén ezzel a mondattal fejeződött be. A nagybátyám a valamikor szocializmus közepén abba a helyzetbe került hogy családi házat építhetett magának. Szó szerint egyedül építette, a családtagok esetenként kalákában segítettek. Egyszer az öreg valami bontásból írdatlan méretű vasgerendákat szerzett. A daru számunkra nem volt elérhető, így összehívta a család és és baráti körből az összes férfit hogy a falakra feltegyük a gerendákat. Talán tizenheten lehettünk. A kiszemelt napon összegyűltünk a munkához. De esni kezdett az eső, nem kicsit, nagyon. Azt mondta az öreg: Fiúk én nem tudok még egyszer ennyi embert összeszedni, rakjuk fel. Felraktuk, eszméletlen nehéz, veszélyes, kemény volt. A végén azt mondta a nagybátyám: Köszönöm fiúk, ez derék férfi munka volt. Erre megszólalt az egyik unokatestvérem: Tudod mit Jóska, ezt az egészet inkább felejtsük el!

Előzmény: A450 (12)
képfaragó Creative Commons License 2016.07.06 0 0 11

Nem, nem zavarsz, csak a többi sok-sok hozzászólást hiányolom. De már elég öreg vagyok ahhoz hogy bármit is a szívemre vegyek. Ha végül is a fotósok többsége szerint hazai fotósélettel minden rendben van, akkor csak rajta, így tovább. Én azért azt hiszem, hogy a fotózás igazi örömét a siker hozza meg. A siker pedig nem csak abban kell hogy megnyilvánuljon, hogy a kiállításon ott voltak a barátok, gratuláltak, megették a pogácsákat, és hazamentek. A siker az, amikor a képet vadidegen emberek annyira jónak tartják, hogy megveszik. A fotós pedig nemcsak a szakírók méltatását gyűjti be, hanem netán egy komolyabb felszerelés árát is. Persze biztos hogy bennünk fotósokban is van hiba. Nagyon sokat költünk a felszerelésre, és kevés energiát fordítunk a tudás megszerzésére és a képek készítésére. Ezenkívül azt is hiányolom, ha egy fotós szobájának falán nem látom a saját és más fotósok képeit. Szerintem mindenki magába is nézhet, hogy Ő maga vásárolt-e már akár egyetlen fotót is? Hogy lenne a fotóknak kultusza, ha mi fotósok magunk sem tartunk rá igényt.

Előzmény: bandita39 (9)
bandita39 Creative Commons License 2016.07.06 0 0 10

Nemes Gondolatok ,A sok Stockoldal a bűnös ? :) Remélem sikerrel jársz ezzel a küldetéssel.

Előzmény: képfaragó (8)
bandita39 Creative Commons License 2016.07.06 0 0 9

Én szívesen elmentem volna de sajnos több mint egy hétig beteg voltam és ez hatalmas kiesést jelentett nekem eléggé föltorlódtak a munkáim úgyhogy fotózgatásra is alig marad idő. (Amúgy ez nekem csak hobbi ) Sajnos nem pont a megfelelő ember vagyok ebbe a Topikba de mivel szeretek fotózgatni és fotózásról beszélgetni ezért gondoltam hozzászólok pár gondolattal :) remélem azért pár kompetensebb személy is bekapcsolódik.
 Ha netalán tán zavarok az írogatásaimmal szólj és eltűnök innen :)


Előzmény: képfaragó (6)
képfaragó Creative Commons License 2016.07.06 0 0 8

Ha én el akarom adni a képeimet, azzal én majd megbirkózom magam.

Én ennél sokkal többre gondoltam, hogy az egész fotós társadalom változzon meg, térjen vissza a nézőkhöz, legyenek tömegesen eladhatóak a fotók, legalábbis a fotók egy tekintélyes része. Tulajdonképen engem nem zavar ha a kiállítási fotók egy része agyament, és nem kell senkinek. Ezzel a szegmenssel én nem akarok foglalkozni.

 

Viszont a képek másik része nyújtson esztétikai élményt, okozzon örömet a nézőknek, és legyen piacképes. Szóval olyan képekre van szükség amelyek kitehetők a ,,szalonba". Mert ugye azt nem lehet elvárni hogy a közel keleti harcost, vagy a henteskampón lógó három fél marha közt három meztelen nő témájú képet  megveszi valaki. ( Nemzeti szalon 2016) De az ilyesmire én még megtekintés szinten sem szeretném az időmet pazarolni.

Szóval én inkább várom ide a fórumra azon fotósokat, aki érdekes, nézhető, eladható művészfotókat, képeket szeretnének készíteni. Ha kialakulna egy nagyobb létszámú csapat, akkor lehetne például egy ,,Itt minden fotó megvásárolható" c. kiállítást rendezni.

Hatvan év pangás után jó lenne látni, hogy a hazai művészfotók nagy tömegben eladhatóak. Először tisztázni kellene hogy mik azok okok ami miatt a fotó ma Budapesten nem piacképes. Mi a probléma? Nem jók a képek? Magas az ár? Nincsenek galériák?  Nem akarják a fotósok eladni a képeiket? Továbbra is azt mondom, hogy az látszik hogy a festők próbálkoznak. Sikerül-e nekik vagy sem, arra nyilván sokféle válasz adódik, egyik festőnek így, a másiknak úgy. De a lényeg hogy a festők képeivel tele van a város a belvárostól a bevásárlóközpontokig. Mi van velünk fotósokkal? Mi mintha nem is léteznénk.

Persze ha a gondolataimmal egyedül maradok, semmi gond, :) maximum az előző hatvan év megismétlődik.

 

Előzmény: bandita39 (7)
bandita39 Creative Commons License 2016.07.06 0 0 7

Hmm szerintem nem számítana nyomulásnak ,de értem mire gondolsz :) Én meg azért nem rakok mert nem érzem olyan profinak magam hogy ide felrakhassam ,egyébként gondolom olyan szándék is vezérelt mikor megnyitottad hogy hátha valaki betéved a galériába és vásárol képet ?Ebben az esetben biztos vannak piacképes fotóid Mester.

Előzmény: képfaragó (5)
képfaragó Creative Commons License 2016.07.06 0 0 6

Nem rég zárult a Műcsarnokban a Fotóművészet Nemzeti Szalon 2016.

Néhányszor javasoltam az Indexen hogy nézzétek meg. Meglepően kevés válasz érkezett. Talán kettő. Semmi visszajelzés, elemzés, kritika, tetszik-nem tetszik, semmi. Elgondolkodtató hogy ennyire passzívak vagyunk mi fotósok? Van egy nagy országos kiállítás a fővárosunk legszebb kiállítóhelyén, amihez hasonló tudomásom szerint évtizedek óta nem is volt, és a fotós fórumokon szinte meg sem említi senki?

képfaragó Creative Commons License 2016.07.06 0 0 5

Nem azért nyitottam a topicot hogy a saját képeimmel nyomuljak.

Előzmény: bandita39 (4)
bandita39 Creative Commons License 2016.07.05 0 0 4

Kezdd el a sort rakj fel egy számodra kedves ,jó képet  :) amugy sokat tanultam a cikkeidből pårszor végigolvastam ezuton is köszönöm :)

Előzmény: képfaragó (3)
képfaragó Creative Commons License 2016.07.04 0 0 3

Nem mennék bele abba hogy kizárólag csak ,,művészfotókra" gondoltam. Sok olyan művészfotót láttam már, amiről inkább az ,,agyament" szó jut eszembe. Szerintem a hazai fotográfia egyik  problémája éppen az, hogy a ,művészet szentélyébe" sok olyan kép került be, amelyre a nézők egyszerűen csak legyintenek, de megvenni még álmukban sem vennék meg. Én inkább a JÓ KÉP-re gondoltam. Jó képek halmazára. Amelyeket öröm megnézni, amelyek megnézése után az ember úgy jön ki a fotókiállításról, vagy a galériából, hogy igen jó dolog ez a fotográfia, öröm látni hogy egyesek még nálam is jobban fotóznak, szívesen hazavinnék innen egy képet.

Előzmény: bandita39 (2)
bandita39 Creative Commons License 2016.07.04 0 0 2

Hát ezek igazán dicséretes gondolatok ,hmm gondolom igazi művészfotókra gondoltál ,remélem jó sokan fognak csatlakozni mert mint tudjuk egy fecske nem csinál nyarat :) Visszatérve a Festőkre azért van aki nem győzi festeni a képeket úgy viszik mint a cukrot igaz az eladásához nem ért de mások eladják helyette :)

Előzmény: képfaragó (1)
képfaragó Creative Commons License 2016.07.04 0 0 1

Alapvetően nem képfórumra létrehozására gondoltam, (bár nem zavarnak a jó képek) hanem inkább azt szeretném  elérni, bár magam sem tudom hogyan, hogy a kép eladható műtárggyá váljon hazánkban is. Valahogy az látom, hogy a festők például ha nagy nehézségek árán is de eladják, eladásra kínálják a képeiket. Sok tucat, vagy inkább több száz festményeket áruló galéria van Budapesten. Miközben mi fotósok könnyen készíthetnénk másolatokat, szóval sokkal gazdaságosabban KÉPet gyárthatnánk, mint például a festők, mégis ez képkészítés nem történik meg. Még csak az sem gyakori hogy egy kiállításon a kép árát is feltüntessük. Valamiben hibázunk mi fotósok. Pedig egy erős százötven éve a festők ugyancsak beijedtek, hogy jön a fotográfia. És valahogy nem jön. Pedig egyszer régen Budapesten a Váci utcában volt egy fotógaléria. Setesuta volt, de legalább volt. Ahelyett hogy megsokszorozódott, vagy megnőtt volna, egyszerűen megszűnt. Tudom hogy ma is van néhány galéria Budapesten, de mégsem látom, hallom hogy pörögne a fotópiac. Valahogy fel kellene pörgetni a fotóséletet, jó lenen ha úgy felfutna a képkiállítás, képeladás, mint ahogy például a lakáskiadás kinőtt szinte a semmiből. Abban reménykedem, hogy nem csak egyedül vágyakozom erre, hanem sok fotós sok apró jó ötlete nyomán megindul valami változás.

Előzmény: bandita39 (0)
bandita39 Creative Commons License 2016.07.04 0 0 0

Jó kis topikot indítottál Mester tetszik majd nézegetem a képeket és megpróbálok tanulni belőlük .Üdv.

Előzmény: képfaragó (-)
képfaragó Creative Commons License 2016.07.04 0 0 topiknyitó

Remélem itt közös fórumot találnak azok az igényes fotósok, akik eddig a fényképezőgépük gyártója szerint különböző topicokban írogattak.  Azon fotósokat várom ide, akinek célja maga a nagybetűs KÉP. A topic témája tehát az elkészült, kidolgozott KÉP, papírkép! bemutatása netán eladása. Minden olyan gondolatot várok ide, ami a papírKÉP minél nagyobb közösség előtti bemutatását, esetleg műtárgyként eladását segítheti elő.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!