Keresés

Részletes keresés

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2016.03.22 0 0 1

Hogy is volna baj az utálkozásod? - bár a cikk lényegében nem Bolberitz Pálról szól. A fiatalság miséje annyira modern volt fél évszázada, hogy azóta csak utánozni próbálják.

Az eredendő (átörökített) bűn fogalma és képzelt következményei nekem is elfogadhatatlanok, de itt inkább a zenékről és zeneszerzőkről, karnagyokról voltak kedves és őszinte szavak.

[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2016.03.22 0 0 0

Üdv: betűhiba nélkül: Bolberitz Pál. -  Ő az a főteologus, az az "atyaságeszmény" filozofo-teologiai értelmét fejtegeti. Aquinoi Szent Tamásról szóló művében egyetért azzal (Aquinoi tétele), hogy a feltámadáskor a csecsemőket is sorraveszi az Úr, és eldönti, Bűnös vagy Ártatlan...

Baj, ha ezekután mindkét szellemi uraságot utálom, mint a tejfölös uborkát?

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2016.03.20 0 0 topiknyitó

Nemrég került a kezembe az Új Ember című katolikus hetilap egyik idei száma, amelyben Bozsai Gábor emlékezik az 1915-ben született és mindössze 52 évet élt muzsikusra, Tamás Gergely Alajosra.
A cikkben említett tanítványok némelyikéhez kötődő kapcsolat miatt is bemásolom a beszámolót.

    "A múlt századi egyházi zene egyik - ma már kevéssé ismert - kimagasló alakja, Tamás Gergely Alajos ferences zeneszerző, karnagy, zenepedagógus és kántor születésének 100. évfordulóját tavaly szeptember 18-án ünnepeltük. Ő alapította meg a ma már hetvenéves múltra visszatekintő Kapisztrán kórust, amely a kezdetektől fogva a budai Országúti ferences plébániatemplomban működik
    Élettörténetéről és munkásságáról Balás Endre zenepedagógus, kántor tanulmányában olvashatunk kiváló összefoglalást, amely a Jel című elektronikus folyóiratban jelent meg nemrég Akit kínzója is alkotásra inspirált címmel. Írásomban most néhány további, kevéssé ismert momentumot, érdekességet szeretnék felidézni a Páter Tamás Alajos Alapítvány archívuma, korabeli írások és kritikák, valamint személyes élményeim alapján. (A cikk szerzője 1959-től 1964-ig a Kapisztrán gyermekkar, majd 1967-ig a Kapisztrán kórus tagja volt.)
    Tamás Gergely Alajos a vasárnapi szentmiséken teljesített szolgálaton kívül 1945 és 1960 között kétszázötven művet tanított meg együtteseinek. Nyílvános előadásra száznegyvenháromszor került sor, a Magyar Rádióban pedig huszonötször szerepelt a kórus.
    Számos ősbemutató fűződik a karnagy nevéhez. Ő mutatta be első alkalommal Puccini Messa di Gloria című művét, Kodály Magyar miséjét, Dvořák Stabat Materét, Gounod Szent Cecília miséjét és Sztravinszkij miséjét is.
    A kor legkiválóbb opera- és oratóriuménekesei, például Czanik Zsófia, Gábor Artemisz, Barlay Zsuzsa, Tiszay Magda, Réti József, Bende Zsolt, Jámbor László vagy Várhelyi Endre állandó vendégek voltak a Kapisztrán kórus koncertjein és zenés miséin.
    Fennállásának 15. évfordulóján Bach h-moll miséjét adta elő a kórus. Tamás Alajos számos híres kortársával ápolt baráti kapcsolatot. Jó ismerősei közé tartozott például Rajeczky Benjamin, Lukács Miklós, Bálint Sándor, Harmat Artúr, Kodály Zoltán, Lajtha László.
    A Filmgyárban rendszeresen felkérték liturgikus tanácsadásra, zenei aláfestések komponálására, játszására. A Magyar Rádióból Fikár László szerkeszető-riporter többször is felvette a decemberi rorátékat, és a hanganyagot külföldre küldte.

Öregcsetőn, szülőfalujában Tamás Alajos posztumusz díszpolgári címet kapott, iskolát és cserkészcsapatot neveztek el róla.
Alajos
atya hatására sokan léptek zenei pályára, s közülük többen a zenei világ kiválóságai lettek. Megemlíthetjük itt Czidra László blockflőteművészt, Párkányi István hegedűművészt, Kollár Éva Liszt-díjas karnagyot vagy Bolberitz Tamás karmestert.

    Az Alajos atya vezette gyermekkórusban énekelt egykor Boleritz Pál római katolikus pap, filozófus, egyetemi tanár is.
Páter Tamás Alajos "nem volt papos egyházfi, gyűlölte a formaságokat, nem ismerte a rutinírozott pátosz hangját. Csendes, de mindig megygyőző volt a hangja. Mindenki csodálta higgadt józanságát..." - fogalmazott Alajos atyával kapcsolatban Végvéri Vazul, a ferences paptárs.
    Rónay László irodalomtörténész, kritikus Egy nagy szándék története című visszaemlékezésében arról is írt, hogy az erős tempót diktáló karmester zenekarával és énekkarával együtt ismerte meg a nagy műveket, s rögtön kialakította magában a koncepcióját is. Miséi szerencsés időpontban kapcsolódtak be a II. vatikáni  zsinattal elérkező reform előtti szellembe. Jó érzékkel idézte fel a népi hagyományokat, dallamvezetése korszerű, "fülbemászó" volt. A gyermeki léleknek szóló, ragyogóan hangszerelt Missa Juventutis misében "eltalálta" a hangot - fogalmaz Rónay László. A mű lemezfelvétele a Bartók utáni nemzedék egyik jelentős, a nemzetközi zenei közkincset gazdagító alkotása lehetett volna, de sajnos elkészítésére mind a mai napig nem került sor.
    Édesapám kora gyermekkoromtól kezdve magával vitt a zenés vasárnapi szentmisékre, ahol ő volt a tenor szólam vezetője és szólistája. Feledhetetlenek számomra Alajos atyának a szentmisék végén játszott orgonaimprovizációi. Ott ültem mellette, és ma már érzem és tudom, hogy Lojzi bácsi keze-lába segítségével maga az Isten szólt hozzánk. Pedáljétákát senki sem tudná utánozni. Hallatlanul termékeny zeneszerzői munkásságáról úgy gondolom, hogy - sok más nagy zeneszerzőhöz hasonlóan - sugalmazásként kapta a műveket. Ember önmagától ilyen léptékű alkotásra képtelen lenne ilyen rövid idő alatt.
    1995-ben jött létre és tavaly szeptember 19-ig működött a Páter Tamás Alajos Alapítvány, amelynek alapítója és mindvégig hűséges titkára Kovács Mária, Lojzi bácsi unokahúga volt. Az alapítvány szervezésében 1997 és 2007 között nyolcvankét pályázó indult a kórusversenyeken. Kétszáztíz karnagy rendelkezik a Tamás Gergely Alajos-művek kottáival, és harminckét díjat nyertek a pályázók. 2009-ig több alkalommal is emlékhangversenyt tartottak a budai ferences templomban. 2011 és 2013 között vidéken összesen tizenegy kórus énekelte műveit. 2015-ben nyolc kórus emlékezett meg Tamás Gergely Alajosról.
    Köszönet és hála él a szívünkben: a Kapisztrán kórusban eltöltött évtizedek sikereiért, a fárasztó munkával teli gyönyörű élményekért, a próbák, a kirándulások vidám kacagásáért, az esküvők boldog harangzúgásáért, a keresztelők meghitt hangulatáért, a farsangolások önfeledt öröméért, a sok-sok kegyelemért és erőért a megpróbáltatások idején és az árván maradás keserves könnyeiért!
    Jelen megemlékezéssel a Kapisztrán gyermekzenekar és a felnőtt kórus egyik egykori tagja  tiszteleg a nagy ferences zeneszerő emléke előtt."


Innen is! - bővebben.

Egy hosszabb előadás itt nézhető és hallgatható meg a témához!



 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!