Keresés

Részletes keresés

marmande Creative Commons License 2019.06.21 0 0 80
CsendPenge Creative Commons License 2016.12.09 0 0 79

Igen, érdemes benézni oda is. :)

Előzmény: Ali-bá (78)
Ali-bá Creative Commons License 2016.12.08 0 0 78

A növénytáplálás iránt érdeklődőknek ide is érdemes benézni: http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9219405

madpapa2 Creative Commons License 2016.08.29 0 0 77

Amúgy az Amerikai lepkekabócáról beszélünk. Ahogyan Csendpenge is említette, felszívódó hatású rovarölők jók ellenük, kombinálva egy kis kontakt hatásúval.

Előzmény: Gréti60 (72)
CsendPenge Creative Commons License 2016.08.04 0 0 76

Kedves Gréti60!

 

Szerintem hatékonyabb volna, hogyha a Növényvédelem topicban tennéd fel az ilyen kérdéseket. Természetesen mindenhol szívesen segít(ek én is) aki tud, de ott gondolom gyakrabban megfordulnak növényvédelemmel foglalkozó fórumozók. :)

 

A belinkelt cikk szerintem hasznos, és ha minden igaz, akkor megoldást is nyújt a kérdésedre.

 

Annyi kitétellel, hogy a belinkelt cikkben a következőt írják:

"Növényvédő szeres védekezésre - elsősorban a lárvák, illetve a nimfák ellen – a felszívódó hatású, tiametoxam vagy acetamiprid hatóanyagú rovarölő szerek alkalmazása lehet hatékony."

Az említett Decis más hatóanyagú, nem tudom, azért jó-e. A tiametoxam hatóanyag pl. az Actara 25 xx, illetve az acetamiprid a Mospilan 20 xx (asszem csak SG formátum van). Utóbbi szabad forgalmú szer.

Előzmény: Gréti60 (72)
madpapa2 Creative Commons License 2016.08.02 0 0 75

Kontakt hatású rovarölő permetszerrel le kell fújni őket. Pl. Decis.

Előzmény: Gréti60 (72)
nyugdijasss Creative Commons License 2016.08.01 0 0 74

Nálunk ilyen van, ha ráismersz, akkor itt olvashatsz róla http://portal.nebih.gov.hu/-/gyorsan-terjed-az-amerikai-lepkekaboca

 

Előzmény: Gréti60 (72)
Imperator23 Creative Commons License 2016.08.01 0 0 73

képet tudnál feltenni róla?

látatlanban nehezebb biztosra megmondani mi lehet az

 

Előzmény: Gréti60 (72)
Gréti60 Creative Commons License 2016.07.31 0 0 72

Kedves topik társak.Segítséget szeretnék kérni,illetve tanácsot.Nagyon kezdő kertészkedő vagyok.Azt tapasztaltam a növényeim szárán,hogy olyan fehér vatta szerű képződmény van,amiről aztán kis fehér bolha formájú  állatkák ugrálnak le.Szinte az össze növényen,még a sövényen is meg található. Nem tudom ez milyen betegség és mit tehetek ellene. Előre is köszönöm a tanácsot. Gréti

CsendPenge Creative Commons License 2016.07.14 0 1 71

Új bejegyzés a blogon.

Olcsó megoldások néhány problémára: Unikén

Ajánlottak többen is Unikén terméket, ki is próbáltam néhányat, illetve alaposan körül jártam a témát, mert érdekes és hasznos lehetőséget láttam meg benne.

CsendPenge Creative Commons License 2016.06.26 0 1 70

Új bejegyzés a blogon.

Ami nélkül nincs tápanyag: a víz, avagy egy kis öntözéstechnika

A szárazság, meg más indított arra, hogy írjak az öntözéssel kapcsolatban egy bejegyzést a blogra.

Kiegészítettem egyrészt azzal, hogy homokon szerintem mennyit érdemes öntözni.

A másik dolog, amit nem bírtam kihagyni :) végül is a blog témáját hogyan tudnám kihagyni? Szóval mindegyik felsorolt öntözési módhoz odaírtam, hogyan lehet/érdemes tápanyagot kijuttatni.

Öntözésre fel!

Szerintem.

Gyöngy5 Creative Commons License 2016.05.06 0 0 69

Ez egy könyv, nem cikk. Neten fent van, de ezt a részletet már nem tudom, hol találtam.

http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Agrokemia_es_novved_kemia/ch05.html#id576883

ááá, megvan :)

http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Agrokemia_es_novved_kemia/ch03s09.html

mikroelemtrágyák fejezet

Előzmény: CsendPenge (68)
CsendPenge Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68

Szívesen, örülök hogy tetszett. :)

Ok, akkor pontosítom az előző hozzászólásom: "gyakori használatban általam ismert kelátképző..."

Tény, vannak még más kelátképzők is, igazán soha nem mélyedtem el benne, nagy vonalakban annyi érdekelt, hogy ha lehetséges EDDHSA legyen benne (sokáig azt sem tudtam, mi a különbség, azt figyeltem, hogy legyen benne, aztán elolvastam egy írást erről, azóta érdekel)

Esetleg be tudnád linkelni a cikket? Érdekelne :)

Szerintem.

Előzmény: Gyöngy5 (67)
Gyöngy5 Creative Commons License 2016.05.03 0 0 67

Köszönöm, ez nagyon érdekes hozzászólás volt!

 

Találtam is egy olyan gyakorlati útmutatót, melyik tápelem-pótlásra alkalmas szer milyen komplexképző vegyületet tartalmaz:

 

"Hazánkban különböző komplexképzők felhasználásával több mikroelemtartalmú termékcsaládot fejlesztettek ki, illetve állítanak elő.

Megnevezés Komplexképző vegyületek

PERETRIX EDTA

FOLISOL glicin-citromsav

MIKROMIX karbamid-N-N’-bis-(2-hidroxi-5-szulfobenzil) K-, illetve Mg-sója

VOLIGOP citromsav-borkősav

FITOHORM dimetil-glicin-2,2’-hidroxi-5,5’-parafenol-szulfonsavas K"

 

(Agrokémia és növényvédelmi kémia

Loch Jakab – Nosticzius Árpád

Mezőgazda Kiadó)

 

Azt is írja, hogy a talajtrágyázásnál fontos a minél nagyobb stabilitás, lombtrágyázásnál megfelelő a kisebb.

Előzmény: CsendPenge (66)
CsendPenge Creative Commons License 2016.05.01 0 0 66

Elnézést, hogy csak most válaszolok, de beteg mindkét gyerek, kevés idő jut a gép elé.

 

Mi a kelátképző? Nos, olyan anyag, mellyel kémiai reakció (egyenlet) segítségével a tápanyagok úgynevezett ionos, kelatizált formába kerülnek. Ebben a formában tudják a növények a legjobb hatásfokkal felvenni.

Ezzel persze nem magyaráztam meg túl sok mindent :) De folytatom. Szóval! Nagyon leegyszerűsítve a kelát egy donoratomos molekula. (valójában ez a magyarázat nem állja meg a helyét, lásd lejjebb)

 

Jó leírás, és talán egyszerűbb a kelát kötés című cikk.

Ha egy kicsit jobban belemegyünk, akkor jó alapot ad a wiki szócikk: kelát hatás.

A wiki szócikkból idemásolom a tömör lényeget:

"A kelátligandumok olyan több donoratommal rendelkező több fogú ligandumok, melyek ugyanazon központi atomhoz két vagy több kötést alakítanak ki heterociklust alkotva. Az ilyen heterociklust kelátgyűrűnek nevezik, míg a heterociklust generáló iont pedig a kelátképző reagensnek. A kelátkomplexek lehetnek anionos, kationos vagy semleges molekulák."

 

Tehát az egésznek az a lényege, hogy nem elég, hogy a növény számára szükséges esszenciális tápelemeket a gyökérzónába juttassuk, de olyan formában kell ezt tenni, hogy a növény (a mikorrhizán keresztül) fel is tudja venni azt. Erre az optimális, legjobb megoldás a kelatizált forma.

 

Jelenleg a mezőgazdaságban kelátképző 2 van gyakori használatban (összesen 4), ezek: EDTA (etilén-diamin-tetraecetsav), és az EDDHSA (etilén-di-2-hidroxi-5-szulfofenil-acetát). Az EDTA hátránya, hogy nem bomlik el teljesen a környezetben, szóval gyakori és rendszeres használata esetén érdemes inkább mást használni, feltéve ha találunk olyan lombtrágyát, amiben más van :)

Sajna csak ennyi időm volt ennek a bonyolult és összetett témának a kifejtésére, pedig volna még miről írni, talán majd egyszer egy blog bejegyzésben. Addig is, EDDHSA-ra fel! :)

Szerintem.

Előzmény: Gyöngy5 (64)
Gyöngy5 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 65

Nemcsak zöldségekre kapható, de a gyümölcsöset, gyepre valót stb nem vettem meg

Előzmény: Gyöngy5 (64)
Gyöngy5 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 64

Bauhausban és Oázisban láttam, kontrollcsoportot nem csináltam :D, de szerintem jók. A kelátképző az micsoda??

Előzmény: CsendPenge (63)
CsendPenge Creative Commons License 2016.04.21 0 0 63

Köszönöm a hozzászólás/ötletet.

Érdekes tápoldatok, csak kicsit nehéz megtalálni a leírását, hogy melyikben mi van (PDF!) :) Azt még nem sikerült megfejtenem, hogy milyen kelátképzőt használnak, ha használnak. Van ezzel a márkával tapasztalatod? Hol lehet kapni?

Előzmény: Gyöngy5 (62)
Gyöngy5 Creative Commons License 2016.04.20 0 0 62

Kapható Voligop Calcium most már kis kiszerelésben is

CoraxBio Zöldség Boxban, kiskertbe

cink, foszfor, magnézium és persze nitrogén is van a dobozban, de mind folyékony halmazállapotú táp

Tényleg praktikusan adagolható igény szerint a kis kertecskékben :)

CsendPenge Creative Commons License 2016.04.11 0 0 61

Új bejegyzés a blogon.

A kalciumhiány margójára: fahamu, az érték

A hamu tartalmával, hasznosíthatóságával kapcsolatban szedegettem össze infót. Gondolkodtam most is, hogy ide, vagy oda legyen beírva, de a szerkesztés végén eléggé hosszú lett az egész, ráadásul több forrást is találtam a kémiai összetétellel kapcsolatban, amelyekből a legmegbízhatóbbnak tűnőket vettem alapul. Természetesen ha szükséges, módosítom a bejegyzést.

 

Alapvetően az indított írásra, hogy többször is olvastam itt a fórumon, hogy kalciumhiánnyal küzdenek sokan, pl. kifejezetten a paradicsommal kapcsolatban. Hát, itt egy remek, természetes, bio tápanyag, amit érdemes használni, persze meggondolva és (megfelelő) mértékkel.

CsendPenge Creative Commons License 2016.03.17 0 0 60

Köszi az ötletet! :)

 

Rákerestem, tényleg jó cucc, mármint a vasgálic, még Bálint gazda is ajánlja. Hejj, ha belegondolok, hogy csak a szűkebb környezetemben hány helyen láttam a vashiány tipikus tüneteit! És van, ahol évek óta... Én gazdaboltos árat találtam, ott "csak" 233 Ft-ot kérnek egy kilóért (meg postaköltség)

 

És hogy ne csak a link legyen a vashiánnyal kapcsolatban, idemásolom az élettani szerepének az első két bekezdését.

 

"A zöld színtestek képzésében betöltött szerepe a legismertebb. A mikroelemek között legnagyobb mennyiségben felvett tápelem. Szerepe a növekedéshez kapcsolódik. A vas a kertészeti gyakorlatban legtöbbször a sárgulást okozó hiánya miatt emlegetett tápelem. Az anyagcsere folyamatokat szabályozó elem. A zöld színtestek képzésének szabályozója, ezért hiányában a növény a fiatal, csúcsi részeken kisárgul, kifehéredik. A növényben nehezen mozdul, nehezen mobilizálható. Csak kis mennyiségben van jelen.

A talajban sokszor nagy mennyiségben jelen van, felvételét azonban több körülmény akadályozza. A felvehetetlen formába kerülés miatt a talaj magas mésztartalma, lúgos kémhatása, levegőtlensége, túlöntözése gátolja a felvételt. A növények a vasat ionok és komplex szerves vegyületek, kelátok formájában veszik fel. A növényben gyakorlatilag nem mobilizálható tápelem, hiányát ezért a fiatal részek jelzik." (forrás: Kertészek áruháza)

Előzmény: Atti6909 (55)
CsendPenge Creative Commons License 2016.03.17 0 0 59

Gondoltam legyen meg itt is :) ez a link, ha esetleg valaki alginitet szeretne.

 

http://invitel.hu/nvmgikft/arlista.htm

 

Sokkal barátságosabb az itteni ár (7,7 ft/kg), mint a tuskós 200 ft/kg. Alginitre fel! :)

Atti6909 Creative Commons License 2016.03.14 0 0 58

Megnéztem a kiszáradt tuját közelebbről. Igazad van,vannak lukak a törzsén. Szerencsére úgy látom a többi menthető. Permetezhetek. Köszi a tippet.

Előzmény: somi1955 (57)
somi1955 Creative Commons License 2016.03.14 0 0 57
Előzmény: Atti6909 (55)
somi1955 Creative Commons License 2016.03.14 0 0 56

Azért vagyunk itt néhányan még a háttérben csendes okosodók.:)))

Előzmény: Atti6909 (48)
Atti6909 Creative Commons License 2016.03.13 0 0 55

Gondoltam közzéteszem mit találtam. Tuja sárgulása,száradása vashiány is lehet. A mohát elpusztítja. Hasonló készítményekhez képest baráti ár (280Ft)

CsendPenge Creative Commons License 2016.02.25 0 0 54

Kérésemre átnevezték a topic-ot (köszönöm). Így talán beszédesebb a címe.

CsendPenge Creative Commons License 2016.02.20 0 0 53

Új bejegyzés a blogon.

A különbség - válasz a kérdésre, hogy mi a különbség ha a nagyüzemi termelésben vagy a kis kertben kerül használatra a tápoldat, mert van különbség. Tápoldatban, dózisban, hogyanban és miértben, és még másban is.

CsendPenge Creative Commons License 2016.02.19 0 0 52

Új bejegyzés a blogon.

Növénytáplálás a gyakorlatban. Némi körítéssel azt igyekeztem leírni, hogy mit mire lehet használni. Konkrét javaslatok nincsenek, max azt említem meg, hogy én mennyit használok, de azt is csak érintő jelleggel. Úgy gondolom, hogy érdemes tápoldatozni. Ebben a bejegyezésben arról van szó, hogy mivel, a következőben pedig arról lesz szó, hogy megéri-e, érdemes-e, és szerintem miért. Vélemény csere itt vagy ott.

 

CsendPenge Creative Commons License 2016.02.19 0 0 51

Ha valaki letöltötte a blogról a fithorm_termekek.xls-t, akkor kérem tegye meg újra, pár dolgot javítottam benne az elmúlt napokban.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!