A legvalószínűbb hogy egy tipikus latin-amerikai ország lesz 50 év múlva, olyan mint most Brazília, elveszti politikai, katonai és gazdasági vezető szerepét addigra.
"most 330 millió a népesség, a demográfusok szerint 430 millió körül fog megállni, persze ez a 100 millió plusz mind bevándorló lesz. "
Igen, de addig még nagyon sok víz fog lefolyni a Mississippin, ki tudja, hogy hosszabb távon, mi lesz, még az is előfordulhat, hogy darabjaira hullik szét az EÁ.
A Mississippitől keletre eső rész, illetve a nyugati parti államok ma már viszonylag sűrűn lakottak.
Ami a kettő között van, ott viszonylag alacsony a népsűrűség, de ott is nagy regionális különbségek vannak.
Hatalmas félsivatagos területek vannak, ahol annyira mostohák a természeti viszonyok, hogy csak jelentős többlet energia befektetésével lehetne nagyobb népsűrűséget produkálni, édesvizet, élelmiszert, villamos energiát, mindent kívülről kellene oda szállítani.
Pl. Nevada állam nagy része - Las Vegast valamint a Reno - Carson városias térséget leszámítva - még ma is egészen ritkán lakott és valószínűleg nincs is értelme túl nagy energiákat belefektetni, hogy sűrűbben lakott legyen.
Wyoming, Montana és a két Dakota legnagyobb részén hasonló a helyzet.
A Telepítési Törvényre, a Homestead Actra gondolsz?
Úgy tudom, hogy már nincs érvényben.
Ismétlőpuskád van, hogy megvédd magadat és a családodat az ellenséges rézbőrű portyázóktól és a fegyveres fehér csavargóktól?...:-)
Voltak telepesek, akik túl merészek vagy inkább túl naívak voltak és olyan helyeken vásároltak családi birtokot, ahol az egyáltalán nem volt biztonságos...
A polgárháború lezárását követő durván két évtizedre gondolok, nem a mai időkre...
Bár ami azt illeti, mostanában ez a rengeteg iskolai meg bolti lövöldözés az USA-ban, hát, nem sokkal jobb a helyzet, mint a vadnyugat idejében, sőt...
A morális hanyatlás jelei egészen nyilvánvalóak...
Tényleg hatalmasak a méretek arra és kicsi a népsűrűség, most 330 millió a népesség, a demográfusok szerint 430 millió körül fog megállni, persze ez a 100 millió plusz mind bevándorló lesz.
A 2020-as jenkiföldi népszámlálás adatai szerint az USA-ban "őshonos amerikai" 3.727.135 fő, ha a magukat csak részben annak valókat is beleszámítják, akkor összesen 9.666.058 fő, az US össznépességének 2,9 %-a.
Ha azt vesszük, hogy az indián háborúk legvégére, 1890-1900 körülre mindössze 243.000 indián maradt, akkor azért mára elég szépen visszajöttek a kihalás széléről.
Ami az amerikai bölényt illeti, a mai összállománya kb. félmillió példány.
(Igaz, hogy ezek egy részét ma már farmokon, kvázi háziállatként tartják).
Mondjuk ez elég kevés az 1.500 körül becsült 30-60 milliós állományhoz képest, de ahhoz képest meg nem rossz, hogy 1890-re kis híján kihalt a faj, a becslések szerint 5.000 példány alá, egyes kutatók szerint kb. másfél ezer példányra esett vissza az állomány.
Ha már itt tartunk, ha Navahóföld a maga 71 ezer négyzetkilométerével önálló ország lenne, nagyobb területű lenne mint sok kisebb európai ország.
Kb. Írországgal lenne azonos méretű.
De még a két nyugati apacs rezervátum, a San Carlos és a Fort Apache is ha egyesülne, a területe egy kicsivel nagyobb lenne, mint Montenegróé.
Mondjuk az észak-amerikai földrajzi dimenziókat azt soha nem az Európában megszokott mérce szerint kell vizsgálni.
A távolságok óriásiak, a népsűrűség viszont a West of the Mississippi országrészben - a nyugati partvidéket és néhány nagyobb metropolitan körzetet leszámítva - még ma is sokkal alacsonyabb, mint az Öreg Kontinensen.
Az elképzelések szerint ekkora lenne a Republic of Lakotah, a két Dakota, Nebraska, Wyoming és Montana USA-tagállamok területe csökkenne kisebb-nagyobb mértékben az új ország vagy állam létrehozásával:
A Laramie-erődben megkötött szerződés alapján az Iszapos Víztől, azaz a Missouritól délen egészen a Lapos Vízig, azaz a Platte folyóig, nyugaton meg a Nagy Szarv folyóig, más néven a Vadjuhh-folyóig a lakotáké és barátaiké a föld. :-)
Hát igen, én is azt olvastam, hogy a Bonapartének iszonyatosan nagy szüksége volt pénzre, mégpedig nagyon sok pénzre az angolok, ill. a franciákkal ellenséges európai hatalmak elleni háborúihoz.
Másrészt azt se feledjük, hogy a britek az Atlanti-óceánon hatalmas haditengerészeti fölényben voltak már ekorra, nem lett volna egyszerű nagyobb katonai kontingenst áthelyezni az Óceán túlpartjára.
Az USA hadserege a polgárháború idején hihetetlenül sokat fejlődött, mind létszámban, mind haditechnikában, mind szervezettségben.
Mondjuk az is igaz, hogy a polgárháború befejezése után ennek az óriási hadseregnek a nagy részét leszerelték, hazaküldték, csak annyit tartottak meg belőle, amennyi a volt konföderációs államok és a nyugati "vad" indián törzsek fékentartására kellett.
Arról is van adat, hogy Sherman tábornok egy ideig a Német Birodalomban teljesített diplomáciai szolgálatot, ahol a félelmetes porosz hadigépezetet tanulmányozta.
Már az 1876-os sziú háborúban megjelentek a hadsereg fegyverzetében az első kezdetleges, de akkor korszerűnek tartott sorozatlövők, a Gatling-puskák, igaz, hogy akkor az indiánok ellen a bevetésükre nem került sor, merti inkább lovassági oszlopokkal operáltak, a lovasságnak meg nagyon macerás lett volna ezeket a sorozatlövőket magukkal vinni. Lásd Custer hadoszlopa, a 7. Lovasezred, ahol a parancsnok még a szablyákat is becsomagoltatta ládákba és hátrahagyta és csak a Springfiled-puskákat meg a revolvereket vitték magukkal a sziúk és sajenek ellen...
Mindenesetre igen sokat fejlődött az USA haderő a polgárháború vége és a spanyol - USA háború között is, azaz 1865 - 1898 között, amit aztán a spanyol - USA háború katonai eseményei fényesen igazoltak.
A maradékot küldte Haiti kiürítésekor Louisianába, azzal nem sokra ment volna az USA ellen, az angolokkal 1802-ig tartott a háború, s alig fújták ki magukat jött a következő koalíció, kellettek a csapatok Európában, ezért is említettem, hogy talán, ha egy ezredet át tudott volna még dobni, ráadásul éppen csak túl volt az egyiptomi kalandon, ami az expedíciós erőket és a flottát meglehetősen leamortizálta. Szóval racionális volt az eladás, amit egyébként katonailag nem tudott volna megvédeni.