Keresés

Részletes keresés

diospyros Creative Commons License 2022.04.11 0 0 548

a hideg, sztem

Előzmény: paca76 (547)
paca76 Creative Commons License 2022.04.10 0 0 547

Sziasztok!

 

Van egy 3. éves Tétényi bőtermő mandulafám.

A virágzás után a kis pici levelei deformáltak. A nagy és erős szél az oka, vagy valamilyen betegség?

 

 

Lasaron Creative Commons License 2022.03.11 0 0 546

Érdekes ez, én is hasonlót tapasztalok már kb.2 éve. Csak annyi nem stimmel, hogy a termés nem hullik le nyáron, szeptemberben amikor hullani kezd akkor szedem össze és le a bokorról. Viszont a szemek szép nagyok, szerintem nem áll meg a fejlődésben, de 90-95% biztos hogy léha. Valami összeszáradt vacak marad a magból. Ha nem termékenyülne, gondolom makk sem lenne, megporzással talán nincs gond, vagy rosszul gondolom?

Én is követem mit sikerül kihozni ebből, mert egyszer már jó volna egy hasznosítható normális mogyorótermés is.

  Ha már a mandulát a nyomorult pelék pocsékolják... Bár az egyik belefulladt a ciszternába tavaly, de már túl későn...

Hatalmas pusztítást tudnak végezni azok is.

 

 

Előzmény: diospyros (544)
Tepertő66 Creative Commons License 2022.03.10 0 0 545

Szerintetek mi baja lehet ennek a két mandula magoncnak?

 

Eddig tűrhetően fejlődtek, de úgy két hete elkezdtek sárgulni az alsó leveleik. Kiszedtem őket a közös cserépből, a gyökereken nem volt rágás, de sárgásak, fonnyadtak voltak. Visszaültettem őket ugyan abba a földbe, azóta stagnál az állapotuk, vagy talán kicsit romlik. Túlöntöztem őket? Más tippem nincs, de a harmadik képen lévő magonc is ugyan olyan földet, fényt, öntözést kap, az pedig ránézésre rendben van.

 

 

 

diospyros Creative Commons License 2022.01.02 0 0 544

https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/mit-tehetunk-az-egeszseges-mogyorotermesert/

 

"A gombabetegségek közül a mogyoró moníliás betegsége termésrothadást és terméshullást okoz, veszélyeztetve a termés mennyiségét és jó minőségét. A gomba a fiatal, növekvő makk héjszövetébe elsősorban a mogyoróormányos okozta sérüléseken keresztül hatol be. A makk növekedése leáll, később a makk és a magbél aszalódik. Gyakran az egész terméscsoport megbetegszik. A fertőzött termés a nyár folyamán – többnyire júliusban – a talajra hullik."

"...A betegség rendszeres előfordulása esetén terméskötődés után a mogyoróbokrokat legalább két alkalommal permetezni kell az engedélyezett gombaölő szerrel (pl. Topas 100 EC-vel)."

 

Szerek: Topas, Switch... Esetleg a Cuproxat bioban is mehet, de az nem felszívódó...

 

"A fertőzési források a talajra hullott, mumifikálódott mogyorótermések, valamint a mogyoróbokrok közelében lévő almatermésűek és csonthéjasok fán maradt vagy talajon lévő gyümölcsmúmiái. 

 

és:

https://magyarmezogazdasag.hu/2018/10/07/tamadnak-az-ormanyosok-mogyoro-novenyvedelme

diospyros Creative Commons License 2021.12.31 0 0 543

simán hálózni kell. persze remélhetőleg nem rágják át a hálót...

esetleg jó nagy csibedrótos (kis kerek lyukszemű drót) ketrecet csinálni neki,

amit évente könnyű összeszerelni, tárolni.

azt biztos nem rágja át. de lehet elég a madárháló is?

volt ilyen kísérlet?

mandula madárhálózás: nem kivitelezhető nagy fán.

mandulában egyszerűen kemény hájút kell ültetni, ez is szempont, és nem is utolsó, 

nem csak a termés nagysága vagy a fagy-, szárazságtűrés... mert ha nonstop megeszik a madarak,

az még nagyobb méreg, ha amúgy termne szépen, akkor a mézesmadzag el van húzva,

így "jobb" ha elfagy... :( dehogy jobb...)

vagy meg kell fogni a mókusokat... (nem védett...?) állítólag finom a húsa, mert növényevő... :)) ;)

(az ibériai disznókat makkal hízlalják, akkor a mogyorón hízott mókus finom csemege lehet ;) :)

de persze jobb, ha el van véve pl. 100 km-re.

én szajkóval csináltam, a csersznyére tett madárháló megfogta, én meg elvittem jó messzire,

szerencsére nem volt plusz benzin, mert amúgy is 100 km-re ingázok, ha kertet művelek... :) :(

 

Előzmény: Nagypapa222 (539)
diospyros Creative Commons License 2021.12.31 0 0 542

alma, szilva, őszi, cseresznye nem annyira érzékeny a tavaszi fagyra.

(persze pl. Sagittaria őszi az nem ilyen, az elfagy kevéstől is,

tehát ez csak általános állítás, van sok kivétel is.)

szóval sajnos ezek a gyümölcsfajok nem mérvadóak. és pár év sem mérvadó.

az én példám a legbeszédesebb: van egy jó déli fekvésű területem, ahol sem 2015, sem 16-ban,

sőt 17-ben (sűloys éávek voltak ezek sok helyen, lásd pl. a dió lombja lefagyott április 21-én...)

sem fagyott el semmi, amikor a másik területemen (Szombathely) rommá fagyott minden.

akkor kimondtuk, hogy Istenáldotta hely az (Káli-medence.)

"Be lettünk csapva". 2018. 03. 01-én -15 fokban kifagyott a datolyaszilvák 90%-a.

március elsején egyszerűen nem bír már ki -15 fokot, míg januárban még -18 fokot is.

előtte ráadásul "nyár" volt 1 hétig, + 15 fokkal (lásd ma, 2021. dec. 31-én is ennyi fok lesz...)

bíztanék mindenkit, hogy majd jobb lesz, de sajnos valószínűleg nem. lehet 2-3-4 jó év is, de ez nem mérvadó, ha egyetlenegy hajnal elviszi a fagyérzékeny növényeinket... (káki, gránátalma, stb.)

annyit tehetünk, hogy jókor ültetünk ("orosz rulett"). ha lesz utána 3-4 normális év (tavasz), akkor megerősödnek a fáink, és viszonylag fagytűrőek lesznek. ez történt a becsehelyi ültetvényben,

ahol Endre mint egy látnok, mindkét telepítését -2013 és 2018-ban, a '10-es évek két nagy elfagyási eseménye után közvetlenül-, a legjobb időben végezte. sikerének egyik titka ez, persze a terület is jó fekvésű, (és van ezért szaktudás is ott ;) de van től pár száz méterre egy másik kisebb káki ültetvény is, ami viszont rommá van fagyva, tele lotus (alany) bokrokkal.

de ez már egy másik fóum témája...

Előzmény: gesszti (533)
diospyros Creative Commons License 2021.12.31 0 0 541

egyik sem tűri annyira a szárazságot, ha keserűmandula az alany.

az alany a lényeg, hogy GF-677 legyen mert az szárazságtűrő.

(sőt még újabb alanyok is vannak, de egyik sem elérhető itthon. sőt a magyar faiskolák is már főleg küldföldre termelnek, ha kurrens az áru, ott többet kapnak a csemetéért...)

sajnos azonban az egy dolog, h szárazságtűrő (= szép a fa lombja, nem senyved)

de a termésen a vízhiány azért látszik, kisebb, stb. magok vannak. öntözni még ezt is kell,

homok-vulkanikus talajon ha sok és jó minőségű mandulát akarunk...

anyag jó víztartó lenne, de azt meg nem szereti...

Előzmény: atp (536)
diospyros Creative Commons License 2021.12.31 0 0 540

Üdv,

ugyanez a probléma nálam is :(

ha írsz privátban (www.kartyanaptar.org oldalon az e-mail címem),

megbeszéljük.

itt is megbeszélhetjük, sőt biztos is hogy kiírjuk, ha valamire jutottunk,

csak sajnos nem tudom nézni mostanában már a fórumokat, így ezt a hozzászólást is

véletlenül láttam. 

Köszönöm!

Előzmény: VargaRoland (537)
Nagypapa222 Creative Commons License 2021.11.08 0 0 539

Mindenkit üdvözlök! 

Mogyoróbokor termésének védelme a mókusok ellen. Ez lenne kérdésem témája. Van két kb-20 éves bokrom mely szépen termett eleddig. megjelentek a faluba a mókusok, azóta nincs termésem. olvastam valahol, hogy kenőszappannal kell a bokrot lepermetezni. De mikor? milyen gyakran? Ha valaki tud jobb módszert ossza meg velem, hálás lennék!   

gesszti Creative Commons License 2021.09.14 0 0 538

Ha lenne még eladó tuono, akkor én is szeretnék belőle venni. 2 db-ot legalább. 

Előzmény: diospyros (535)
VargaRoland Creative Commons License 2021.09.14 0 0 537

Sziasztok!

 

Van pár mogyoró bokrom itthon, most fordulna termőre, már szép nagyok (talán túl nagyok is, tippre vagy 4-5 méter magasak), már van is a bokor alatt bőven lehullva termés, de a tesztképpen megtört szemek 100%-a rossz... Majdnem üres a belseje, csak valami szürkés elszáradt maradvány van benne termés helyett. Fúrás nyom nincs.

Annyit vettem még észre, hogy külső puha héja (kupacs) nagyon hozzá van nőve a mogyoró makkhoz, ez normás esetben mire megérik nem is kéne, hogy fogja, de ez nagyon erősen ragaszkodik.

Ahogy olvasgatom a tipikus betegségeit, egyikét sem tudom ráhúzni a jelenségre.

 

Nap ugyan süti, de nem non-stop, elég közel van a szomszéd melléképületének falához. Ráadásul pár éve leszakadt a csatornája, így a fél tetőről az összes csapadék oda csurog a mogyoró tövétől kb egy méterre, nagyon szárazságnak kell lenni, hogy ott száraz legyen a talaj (gilisztát is rendszeresen ások ott, ha lusta voltam horgászathoz csontit venni). Így ezidáig öntözés fel sem merült bennem. Új sarjat is annyit hoz, hogy nem győzöm pusztítani (de ezt a kutakodás közben kiderítettem, hogy valószínűleg túl mélyre sikerült ültetnem a sarjat, mikor hoztam, emiatt van).

 

Van ötletetek, mivel lehetne jövőre segíteni neki?

 

Köszönöm!

atp Creative Commons License 2021.09.13 0 0 536

Köszi!

Bár úgy látom, pont a szárazságot nem tűri, a leírása szerint.

És a Robijn fajta? Van valakinek tapasztalata vele? :

https://www.youtube.com/watch?v=-X1W40lNfwA&t=12s

 

Előzmény: diospyros (535)
diospyros Creative Commons License 2021.09.13 0 0 535

Tuono.

ez még kapható is itthon, helyenként.

jó drága mindenhol :(

https://csodakertesz.hu/termek/gyumolcstermok/gyumolcsfak/mandula-gyumolcsfak/tuono-mandula/

(írj, lehet lesz eladóm olcsóbban,

kontakt itt: www.kartyanaptar.org)

Előzmény: atp (534)
atp Creative Commons License 2021.09.12 0 0 534

Tudnátok tanácsot adni, milyen mandulafajtát válasszak?

 

Zemplén, vulkanikus déli hegyoldal. Nyáron sivatag, iszonyú meleg és napsütés, víz kevés. Talaj kb. 30 cm vörös, riolit-andezit tufa vulkanikus, alatta csont szikla.

 

Ettől függetlenül a szomszéd kertben emberemlékezet óta szépen terem pár mandulafa, mindenféle gondozás és metszés nélkül. Senki nem tudja miféle-fajta lehet...

 

Szóval gondoltam én is ültetnék pár fát, szeretem a mandulát. De vajon melyik fajta bírja az ilyen mostoha körülményeket? Önbeporzás is jól jönne.

:-)

Tudtok tanácsot adni?

 

gesszti Creative Commons License 2021.06.17 0 0 533

No, meg van mellettük még kb. 40 almafa, meg kb. ennyi szilva, meg ennyi őszi, meg cseresznye, meg mindenféle. 

Előzmény: gesszti (532)
gesszti Creative Commons License 2021.06.17 0 0 532

Ezen az egy területemen maradt meg a kajszi. 

Friss ültetésű káki csemeték se fagytak el idén. 

Előzmény: diospyros (531)
diospyros Creative Commons License 2021.06.17 0 0 531

kajszi és kaki:

na, akkor a mandukéhoz hasonlóan azok sem fognak

sokat teremni... (tavaszi fagy...)

lásd pl. kajszifórum, mindenki inkább vágja ki...

persze, ha 2-3 évente elég a termés (10 évből 4-6x), akkor lehet ültetni...

Előzmény: gesszti (530)
gesszti Creative Commons License 2021.06.17 0 0 530

Frissítés. A 4 mandulából 1 marad csak meg a jelenlegi állás szerint. 2-nek már májusban elbarnultak az ágai. 1 még zöld, de kicsit elkezdett rügyezni, majd leszáradtak a rügyek. 1-en vannak csak pici levelek. Lehet, nem jó nekik a talaj? Kicsit meszesebb kellene? Ha találok konténerest, azt ültethetem ilyenkor, vagy már várjam meg az őszt? 1-et mindenképp pótolnom kell, hogy a porzás működjön. A másik kettő helyett még gondolkodok, hogy mi legyen. Vagy kajszi, vagy káki lesz. 

Előzmény: diospyros (523)
diospyros Creative Commons License 2021.04.22 0 0 529

mindegyik azonos fajta :(

jó porzó: Cosford K2

(ha nem pont Cosford :)

még jobb, ha 3-4-5 különböző fajta van ültetve!

Előzmény: lepotika (528)
lepotika Creative Commons License 2021.04.21 0 0 528

Sziasztok!

 

Egy ismerősöm ültetett kb 4 éve 5 db mogyorót de a fajtáját nem tudtuk beazonosítani.

Nagyszemű kb 16-18 mm átmérőjű inkább gömbölyű mint hosszúkás és 3-4 termés is van egy száron és elég sok is van rajta.

Azonban sajnos a termésben nincs bél mindegyik üres.

Szerintem mindegyik azonos fajta.

Mi okozhatja ezt illetve mi lenne a megoldás?

Lehet e porzási probléma?

Másik kérdés ugyan ezen a helyen van egy török mogyoró és szerintem európai mogyoró bokor közel egymáshoz.

A török nemrég fordult termőre és van is rajta szépen de az európai addig termett de mostanába meg nincs rajta egy szem se.

Lehet e összefüggés a két dolog között

 

Köszi a választ

 

 

 

zoli1122 Creative Commons License 2021.04.21 0 0 527

Ugyanígy voltam én is, 2018-ban, márciusban ültettem a mandulákat, és csak májusban kezdtek hajtani. Következő években, ahogy most áprilisban is, már elvirágoztak, levelesek.

Arra a másik telkedre ültess porzónak egy Tuono-t, ennek hosszú a virágzási ideje, bepororozza azt a "szerencsétlen" fát is, és önporzó, vagyis így lesz 2 termő fád.

Előzmény: gesszti (522)
gesszti Creative Commons License 2021.04.20 0 0 526

Egyelőre úgy tűnik, hogy ezen a telken megmaradt. 4 gyümölcsösöm van, ebből 2-n nem fagytak el a fák, másik kettőn kb. 80%-a elfagyott a kajszinak. 

Előzmény: diospyros (525)
diospyros Creative Commons License 2021.04.19 0 0 525

kajszi idén sem fagyott el??

Előzmény: gesszti (524)
gesszti Creative Commons License 2021.04.19 0 0 524

Hm... kérdezhettem volna előbb a fajtákkal kapcsolatban. Már mindegy. A legvédettebb gyümölcsösömbe ültettem. Itt még a kajszi se fagyott el. Remélem felélednek, ha egyszer kitavaszodik rendesen. 

 

 

Előzmény: diospyros (523)
diospyros Creative Commons License 2021.04.19 0 0 523

először a gyökerét fejleszti + nem nagyon volt meleg eddig.

sok meleg kell neki a meginduláshoz.

---

magyar fajták nem túl jó választás volt.

sokkal korábban virágzanak, és így el is fognak fagyni jó sok évben.

külföldi (Tuono, Genco, stb.) később virágoznak.

az igaz, h ebben az éveben mivel 5-8 hajnal is fagyos volt áprilisban, 

nem nagyon védte meg a későbbi virágzás...

Előzmény: gesszti (522)
gesszti Creative Commons License 2021.04.19 0 0 522

Urak, ültettem tavasszal 4 mandulafát. Tétényi bőtermőt, és rekordot. Nem nagyon akaródzik nekik elindulni. Ezek ennyire későn indulnak, vagy valami bajuk lehet. 4-ből kettőn látom, hogy kicsit megduzzadtak a rügyek, a másik kettő nem nagyon moccan. Ágat visszavágva zöld a belseje. Vizet kaptak rendesen ültetéskor, és azóta is. Talajt is rendesen elkészítettem. 

 

Van egy másik mandulafám, ami már idősebb, egy másik telken, de az már lassan le is virágzik, és kb. 2 cm-es levelei vannak. (mondjuk annak a szerencsétlennek meg nincs a közelben porzója. 

pintjano Creative Commons License 2021.03.13 0 0 521

Kocsi kemény héjú mandulákat ültettem magról nem voltak betegek. Kevésbé jó helyen is magról azok sem betegek.

üdv PJ

Előzmény: lukacs89 (515)
diospyros Creative Commons License 2021.03.12 0 0 520

igaz

Előzmény: lukacs89 (516)
vejne Creative Commons License 2021.03.12 0 0 519

Köszi!

Előzmény: fehérkutya (518)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!