Keresés

Részletes keresés

parsifal hendrix Creative Commons License 2018.10.31 0 0 103

beethoven, fidelio

                                 menekülés

                                                 tegnap a gyúrásba menekült, ma a fidelioba, holnap megint gyúrás

felettébb érdekes -és jellemző -, hogy bár (hendrixen kívül, hendrix mellett) beethoven volt számára a legdöntőbb befolyás.....és, hogy éppen ehhez a topikhoz nem szólt hozzá annak idején. annyira fontos volt, hogy halgatni lehetett csak. nem lehetett róla beszélni.

Beethoven - Symphony No.7 in A major op.92 - II, Allegretto

 https://www.youtube.com/watch?v=vCHREyE5GzQ

Leonard Bernstein & Wiener Philharmoniker

- ez hogy tetszett TANNnak?

parsifal hendrix Creative Commons License 2017.06.18 0 0 102

Zsölény, Beethoven, Missa és Tann

                                                           a régi fidelio-csoda

most újból él

                                               feltámadás

https://www.youtube.com/watch?v=6Qnzq-llznQ

Beethoven Missa Solemnis Mass D major Op 123 John Eliot Gardiner NDR  

[fidelio] Zsölény Creative Commons License 2012.10.16 0 0 101

Kedves Tannhäuserünk emlékére is legyen mondva a tegnapi Missa solemnis a Művészetek Palotájában: mennyei volt. Gardiner életében kulcsszerepet játszik a mű, szűk hete hogy az Ignaz Pleyel Teremben is elvezényelte. A Bach-Zarándoklattól kezdődően (legkésőbb) egyre határozottabb spirituális vonások jelennek meg Gardiner felfogásában, amit nem különít el a Tánctól, ami mindigis alapeleme volt (olykor zavaróan) a művészetének. Előadásai így egyre nagyobb rokonságot mutatnak Suzukiéval.

A Kyrie, ez a feszített víztükrű olvadt arany a legtisztábban mutatta a stílusváltást a lemezfelvételhez képest, és az előadás vitathatatlan csúcspontjai nem is a lenyűgöző, látomásszerű "ábrázolások" voltak, hanem a két fúga (Gloria, Credo), melyek kibontakozását az apró "magvacskából" a hatalmas Életfáig lehetetlen jobban megmutatni, mint ahogy ez Gardinernek sikerült. Hogy kicsit szomorúbbat is mondjak, a Benedictus hegedűszólistája (a koncertmester) lehetett volna egy fokkal tisztább is a tökéletességhez - éppen saját tökéletes pillanatai mutatták a kontrasztot a tökéletlenekkel.

Kezében egy pohár sörrel aztán "közénk szállt" a Maestro, lényéből eredő kedvességgel és intelligenciával, amit nem lehet megtanulni.

 

[fidelio] tannhauser Creative Commons License 2008.10.19 0 0 100
97 :  én is örá gondoltam, érdekes egybeesés, aranyoska volt nagyon
Törölt nick Creative Commons License 2008.10.19 0 0 99
Sőt, mellékdominánssal, fresco. Még nagyobb tett! Viva Luigi!
[fidelio] irlande Creative Commons License 2008.10.19 0 0 98
[fidelio] irlande Creative Commons License 2008.10.19 0 0 97
[fidelio] fresco Creative Commons License 2008.08.27 0 0 96
Az én számomra Beethoven 1. szimfóniája felettébb nagyszerű. EGY DOMINÁNS SZEPTIM akkordal kezdődik... Beethoven ezt akkoriban meg merte tenni. Kedvencem az öreg...
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.23 0 0 95

lvb-appassionata!
merre vagy? hiányzol már nekem nagyon. az utóbbi napokban semmiféle szépet (se csúnyát) nem írtál... :( és a topic is letűnőben van mostanában. kérlek valaki írjon..

amúgy most olvastam (még a júniusi 3. Kodály Vonósnégyes-féle Rasumovsky est egyik ajánlásában), hogy amikor az ezen vonósnégyeseket előadó elsőhegedűs elkezdett panaszkodni, hogy nehéz a szólama, akkor Beethoven csak ennyit mondott: "Mit gondol, törődöm én a maga nyomorult hegedűjével, amikor az ihlet száll meg engem????" hát, igen, ez volt Beethoven. hisz éppen ezért szeretjük. vagy, éppen ezért nem szeretik mások.

Törölt nick Creative Commons License 2008.08.18 0 0 94
ja, igen, lvb-appassionata!!!
még annyit, hogy szeretném, ha tiéd lenne a 100. hozzászólás! ezért kérek mindenkit,aki nem lvb-appassionata, hogy  ne írjon 100.ként,mert most szerintem lvb-appassionata-t illeti meg ez a dicsőség, hiszen olyan jó gazdája a topicnak.persze, csak ha ér ennyit nektek e szavam...... köszönöm előre is.
na, mindenkinek jóéjt, jók legyetek! üdv: unisono
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.18 0 0 93
lvb-appassionata! tök jó, hogy ennyire a szíveden viseled a topic és egyben a Beethoven-rajongók sorsát! tetszik ez a hozzáállás :) nem nagyon tudok most semmi okosságot írni, mert tele van a fejem mindenféle zűrrel, amit először meg kellene oldanom, de most valahogy nem akar menni. 

nagyon tetszenek ezek a mondatok.segítenek sokat most.
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.18 0 0 92
pardon szórakozik az internetem:-(((
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.18 0 0 91

Továbbra is szeretettel várom a Beethoven topicba a Beethoven szerető zenészeket és zenehallgatókat, most fölteszek ide néhány idézetet, lehet hozzáírni, ha valaki szeretne, mert a Beethoven idézetek egyrészt csak emelik a Beethoven topic fényét, mert ezek a Beethoven szeretőknek kincsek, hiszen a Mester olyan bölcs gondolatokat mondott, amelyek számomra mind mind sokat jelentenek és szerintem ezzel sokan vannak így.
Íme:
jelmondatom:
1793, május 22, Vocke emlékkönyvébe:
"Tégy jót, ahol csak lehet, a szabadságot szeresd mindennél jobban, s az igazságot , még a trón előtt is, soha meg ne tagadd!"

1797, november 1-Lenz von Breuning emlékkönyvébe:
"Az igazság a bölcs számára létezik, 
A szépség egy érző szív számára:
Ők ketten egymáshoz tartoznak"

1810, május:
A zene magasabbrendű kinyilatkoztatás, mint minden bölcsesség és filozófia....a zene az egyetlen anyagtalan bejárat egy magasabb világba, mely ugyan az embert körülfogja, ám amit ő nem tud felfogni"

1820 , február, "Társalgási füzet":
"Azt mondják a művészet hosszú az élet rövid.--Csak az élet hosszú, a művészet rövid.Ha az istenekhez emel-a pillanat kegye."

1822, Rossini március eleji látogatásakor Beethoven e szavakkal fogadta:
"Ah Rossini!aki a Szevillai borbélyt írta!Kiváló opera buffa, nagy örömmel olvastam.Játszani fogják, amíg csak az olasz opera él!"

1825, július, egy K.G.Freudenberggel folytatott beszélgetésből:
"...Johann Sebastian Bachot, nem Bachnak(pataknak), hanem tengernek kellene nevezni..."

S még néhány:
"Csak a legritkább esetben kövessed mások tanácsát:az olyan dolgokban, amelyet már meggondoltál, ki ismerhetné jobban az összes körülményeket mint te magad?!"

"Nincs az a szabály, amit meg ne lehetne sérteni avégből, hogy szebbé tegyünk valamit."

"A gyűlölet magától visszaszáll azokra akik táplálják."

"A megszokás következtében még a lefragyogóbb tehetség is veszít magából."

"Tartós örömet csak magadban és munkásságodban lelhetsz."

"Nincs tűrhetetlenebb dolog, mint amikor az ember önmagának kénytelen szemrehányást tenni, saját hibái miatt"--(elgondolkodtató!)

Majd még folytatom, ha tudok jönni, addig is mégegyszer várom a Beethoven kedvelőket!!!!
Üdv:lvb-appassi

Törölt nick Creative Commons License 2008.08.18 0 0 90

Továbbra is szeretettel várom a Beethoven topicba a Beethoven szerető zenészeket és zenehallgatókat, most fölteszek ide néhány idézetet, lehet hozzáírni, ha valaki szeretne, mert a Beethoven idézetek egyrészt csak emelik a Beethoven topic fényét, mert ezek a Beethoven szeretőknek kincsek, hiszen a Mester olyan bölcs gondolatokat mondott, amelyek számomra mind mind sokat jelentenek és szerintem ezzel sokan vannak így.
Íme:
jelmondatom:
1793, május 22, Vocke emlékkönyvébe:
"Tégy jót, ahol csak lehet, a szabadságot szeresd mindennél jobban, s az igazságot , még a trón előtt is, soha meg ne tagadd!"

1797, november 1-Lenz von Breuning emlékkönyvébe:
"Az igazság a bölcs számára létezik, 
A szépség egy érző szív számára:
Ők ketten egymáshoz tartoznak"

1810, május:
A zene magasabbrendű kinyilatkoztatás, mint minden bölcsesség és filozófia....a zene az egyetlen anyagtalan bejárat egy magasabb világba, mely ugyan az embert körülfogja, ám amit ő nem tud felfogni"

1820 , február, "Társalgási füzet":
"Azt mondják a művészet hosszú az élet rövid.--Csak az élet hosszú, a művészet rövid.Ha az istenekhez emel-a pillanat kegye."

1822, Rossini március eleji látogatásakor Beethoven e szavakkal fogadta:
"Ah Rossini!aki a Szevillai borbélyt írta!Kiváló opera buffa, nagy örömmel olvastam.Játszani fogják, amíg csak az olasz opera él!"

1825, július, egy K.G.Freudenberggel folytatott beszélgetésből:
"...Johann Sebastian Bachot, nem Bachnak(pataknak), hanem tengernek kellene nevezni..."

S még néhány:
"Csak a legritkább esetben kövessed mások tanácsát:az olyan dolgokban, amelyet már meggondoltál, ki ismerhetné jobban az összes körülményeket mint te magad?!"

"Nincs az a szabály, amit meg ne lehetne sérteni avégből, hogy szebbé tegyünk valamit."

"A gyűlölet magától visszaszáll azokra akik táplálják."

"A megszokás következtében még a lefragyogóbb tehetség is veszít magából."

"Tartós örömet csak magadban és munkásságodban lelhetsz."

"Nincs tűrhetetlenebb dolog, mint amikor az ember önmagának kénytelen szemrehányást tenni, saját hibái miatt"--(elgondolkodtató!)

Majd még folytatom, ha tudok jönni, addig is mégegyszer várom a Beethoven kedvelőket!!!!
Üdv:lvb-appassi

Törölt nick Creative Commons License 2008.08.18 0 0 89
Kedves Zsölény, most látom csak és köszönöm értékes hozzászólásodat!
Igazad van!
S köszönöm, hogy a témához mindig írsz és olyat ami igazán odaillik.
Látom Te is értékeled Beethoven hatalmas művészetét és zsenijét.
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.18 0 0 88
Nagyon szépen köszönöm Tann.
Örök hálám.
Értjük!S támogatjuk!
S ezúton is hadd jelezzem, nem a személyemet kéne tárgyalni, hanem Beethovenről van szó.Beethovenről és a zenéjéről.Úgy gondolom igen is kell támogatni, mert Beethovent alig látok műsorratűzve és nem nyugszom, mert nem is vagyok nyugtalan!!!!!
Nyugodtan szoktam Beethovenről beszélni és Beeethovent játszani.
Off a kötekedőknek.
VIVA BEETHOVEN!!!!!!!!!!!!4
[fidelio] tannhauser Creative Commons License 2008.08.18 0 0 87
ez a " fiatalember" akar egy kis jót,és szépet, s mivel romantikus lélek
hisz benne, hogy a világon van sokminden, ami szép
a romantikus lelkesedést nem letörni,és akadályozni kell, hanem támogatni
nemigen volt még a topicok között olyan, ahhol valaki felvett egy irányvonalat, amit végig akar vinni
most van, épp ezért becsülni kell, és nem felesleges kérdéseket föltenni
azért csinálja, mert valamiben hisz, ami szép,és jó
sok sikert utadon lvb appassionata
annak elenére, hogy csaknem az összs Beethoven szimfóniát el tudnám vezényelni, més
g mindig találok ujat,és jót a mondanivalódban

utóirat : Brucknerért kell harcolni ? nem,s én mégis harcolok.miért ?
emberek. ami Pierre Boulez van nektek Bruckner, lökjétekmel, mert
meghamisitja Brucknert, inkkább Bhömöt, és Chelibidachet, vagy rozsdestvenskit hallgassatok
ezek értik "apu" lelki és gondolatvilágát
[fidelio] Zsölény Creative Commons License 2008.08.17 0 0 86
1820" társalgási füzet":"Azt mondják a művészet hosszú az élet rövid.--Csak az élet hosszú, a művészet rövid.Ha az istenekhez emel-a pillanat kegye."

Vegyük hozzá azt a szép kánont, amely ezzel a gondolattal foglalkozik: Ars longa, vita brevis WoO192.
[fidelio] Ludwig van Mozar Creative Commons License 2008.08.17 0 0 85
lvb! Nyugodj meg!
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.17 0 0 84
Így van!Többször is kiolvastam a Szabolcsi könyvet ,példaértékű Beethoven könyvnek tekintem, egy kicsit a szerkesztésével bajom van, de az nem Szabolcsi hibája.
Hát nekem aztán nem kell mondani , hogy hallgassam!
S én is ezt tudom mondani, kár minden szó, a zene van és Beethoven él a mai napig a zenéje által, és Beethovent hallgatni(és játszani) kell!
Mégegyszer jó éjt mindenkinek, köszönöm unisono,neked is, holnap folytatjuk, mára befejeztem a Fideliot is, úgyhogy tényleg megyek:
üdv:lvb-appassionata
[fidelio] Ludwig van Mozar Creative Commons License 2008.08.17 0 0 83
Már megbocsáss, kedves fiatalember, de miért kell neked küzdened Beethovenért??? Hát nem küzd ő magától - sikerrel - magáért?!
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.17 0 0 82
"Beethoven zenéje részt követel az életből,fellázít, megráz,megríkat,és megkacagtat,magadba térít és harcba küld(..),ahogyan kiáll értünk,ahogyan felelősséget érez mindnyájunkért,ahogyan átvállalja életünk minden gondját,épp mert mindenről tud, mert minden örömünket és bánatunkat ismeri:az érzelmi élet olyan mélységeit és ellentéteit tárja fel,amilyenekről még senki sem álmodott.olyan őszinte,olyan forró,olyan leplezetlen,amilyen zene még sohasem volt."/ Szabolcsi Bence

Azt hiszem, szép, amit Szabolcsi a könyvében leírt. De ha nem hallgatod a zenét, akkor nem ér egyedül semmit. Viszont meghatódik az ember, ha olvassa a Szabolcsi-könyvet, és észreveszi, hogy "igen, épp ez az, amit érzek, csak eddig nem tudtam." de ehhez is a ZENE kell. mert a Zene az, ami elvezet a gondolatokhoz. 

nagyon jó éjt neked is, lvb-appassionata! és légy jó.
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.17 0 0 81
Nagyon gyönyörű és igaz amit írsz kedves unisono!
Köszönöm!
(egy Beethoven szerető zongorista, aki küzd Beethovenért;-) )
Nekem ez a sorsom...
Nna de lényegretérve, nekem is ezért tud erőt adni Beethoven, mert mint írtam, valamikor régebben, Ő maga is olyan erős ember volt, aki tud adni másoknak is az erejéből.Mert Ő legyőzte a sorsát is, kűtzdött utolsó pillanatáig a hangokért, az emberiség jobbátételéért és Önmaga legyőzéséért is.
Én az a legérdekesebb báérmilyen hangulatban vagyok Beethoven mindig tud adni olyan élményt ami akkor felemel, elvisz egy másik birodalomba, a zene birodalmába.Ezt is Beethoven tudta csak megfogalmazni, majd ideírok két idézete, mert nekem ezt adja és jelenti a Beethoveni zene:
1820" társalgási füzet":"Azt mondják a művészet hosszú az élet rövid.--Csak az élet hosszú, a művészet rövid.Ha az istenekhez emel-a pillanat kegye."
"A zene magasabbrendű megnyilatkozás mint minden bölcsesség és filozófia....igen a zene valójában a szellemi élet közvetítése az érzékihez.
...a zene az egyetlen anyagtalan bejárat  a tudásnak egy magasabb világába, mely ugyan az embert körülfogja ,ám amit ő nem tud felfogni."
Hát nekem ezt jelenti a Beethoveni zene a lelki felfrissülésen és, ha játszom a játék hatalmas élményén túl, at istenekhez emel egy pillanatra, amikor meghallom az Esz-dúr zongoraverseny második tételét mindig kijönnek a könnyeim és amikor a Sonata quasi una Fantasia, No2. s első tételét játszom akkor is.Mert ez a zene csodája és Beethovené.S mikor azt írja a Mester 1810.ben, hogy a zene a magasabbrendű megnyilatkozás mint minden bölcsesség és filozófia, akkor én is azt gondolom, olvashatok bármilyen szépet, de olvashatom a nagy görög filozófusok világszemléleteit, mit érek vala, mikor szátszor többet ad nekem egy bármilyen rövid, vagy hosszú Beethoven mű meghallgatása.
Beethoven a mindenem, s életemet fogom áldozni egy teljes és hiteles Beethoven életrajz megírásához(két részesre tervezem az első életrajzi regény lenne, csak hiteles adatok felhasználásával, a második rész inkább a szakmabelieknek szólna műelemzésekkel, művek keletkezési körülményseinek ismertetésével---ötletet nem ellopni!!!:-) ))valamint, ha véglag befejezem zenetanulmányaimat Beethoven műveinek zongorán való tolmácsolásával.
Most megyek, éppen a Fidelio szövegkönyvön dogozom, majd úgy gondolom föltenném a topicba, úgyhogy mindenkinek jó éjszakát!
üdv:lvb-appassi
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.17 0 0 80
"Torkán ragadom a Sorsom, nem hagyom, hogy teljesen összeroppantson-ó, de szép volna ezer életet élni."
A kedvenc mondatom a Mestertől. Miközben problémák hegyei tornyosulnak rám, Beethoven zenéjét hallgatom, főként vonósnégyeseket, mert magam is vonós vagyok. És közben ezen a mondaton gondolkozom. Talán nekem is sikerülhetne? Bár Beethoven ezt a mondatot még a Heiligenstadt-i Testamentum előtt írta, mégis (ezen az egy megtört pillanaton kívül) sikerült felülkerekednie önmagán és a sorsán. Harcolt ellene. Nekem is ezt kell most tennem, és ebben segít Beethoven zenéje és mondatai. Erőt ad, hisz van értelme küzdeni, még ha nehéz is.
Most egyébként az op. 59. F-dúr Quartet szól. A 2. és 4. tétel mindig megnevettet, a 3.-nál mindig kerülgetnek a könnyek. fantasztikus.
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.17 0 0 79
Kedves Zsölény!Köszönöm szépen.Csak azt írtam amit érzek.
Stieler festményéval kapcsolataban is igazad van.Nagyon egyetértek, valóban benne van az, hogy Beethoven óriás, és tükröződik a portrén az általa felépített katedrálisok  nagysága és kőtömbjei.
Pff.Az a baj nekem ezek a darabok többnyire LP.n vannak meg , és azt sem tudom megcsinélni ugye, hogy bemásolom a gépbve hát hogy a kluboldalamra miért nem tudok feltölteni semmit, az rejtély, pedig egy nagyon igényes Beethoven weboldalt akartam csinálni.Nna mindegy ez egy füsbe ment terv:-))).
Hát igaz nem a legjobb minőség, de ízelítőt tud adni a youtube is, ha erre gondolsz Dezsőkém, de majd próbálok kitalálni valamit, gondolkozom.
Üdv.:lvb-appassi
[fidelio] Zsölény Creative Commons License 2008.08.17 0 0 78
Szívesen megtenném, de nevükkel ellentétben elég nagyok, és valamilyen rejtélyes oknál fogva nem tudok 2Mb-nál nagyobb fájlokat a kluboldalamra táplálni.
[fidelio] tannhauser Creative Commons License 2008.08.17 0 0 77
77: nem tudnád esetleg idelinkelni ezeket a darabokat, hadd hallanánk ???????????
próbáltama gogleban megkérdezni, de azt irták,nincs meg nekik.
[fidelio] Zsölény Creative Commons License 2008.08.17 0 0 76
Kedves lvb, nagyon szépen és igazan írsz a kései Beethovenről és Schumannról is.
[fidelio] Zsölény Creative Commons License 2008.08.17 0 0 75
A "hivatalos" csúcs a Nr.4:) Szerintem méltán - egyébiránt nagyon érdekes, hogy a romantikus hangzású op.119-esekhez képest ez az egyéni, idős Beethoven nemromantikus hangja. Mindegyik darab lenyűgöző, megható és magán viseli a legnagyobb szerző bélyegét.

Jäger rajza szép és harmonikus, nyilvánvalóan megszépítő. Ellenben bármilyen furcsa is Stieler festménye, vegyük benne észre, hogy valami nagyon érdekeset ragad meg: a hatalmas darabokat, nagy tömböket, Beethoven románkori templomait.
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.17 0 0 74
Ez az azonban nem azt jelenti, hogy külön külön nem egyedülállóak, de egymás után meghallgatva mégnagyobb zenei élményt nyújtanak.
A legjobban a hat közül, ha lehetne választani, biztos a hármast választanám(3.--Andante, Cantabile a grazioso), de a többit is nagyon szeretem, de most ez áll hozzám a legközelebb.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!