Keresés

Részletes keresés

Hmonkey Creative Commons License 2018.12.09 0 0 45

Vízelvezetésre.A terúlet körbe lesz árkolva.

Előzmény: Ali-bá (44)
Ali-bá Creative Commons License 2018.12.01 0 0 44

Miért is kell az árok? Honnan szereznéd be a tűztövis ültetési anyagot? Nem olcsó az! 

Előzmény: Hmonkey (43)
Hmonkey Creative Commons License 2018.12.01 0 0 43

Értem és köszönöm!

A tűztövist ha 2 sorba ultetem és nyírom 3.4 évig akkor ok lesz és a Maláyok is távol maradnak.

Azt kérdezem hogy 2 vagy 3 sorba kellebe últetni a védelem miatt?

Kell egy árkot csinálni, az a kérdés hogy a sóvényt az árok elé vagy mógé últessem.

Előzmény: Ali-bá (42)
Ali-bá Creative Commons License 2018.12.01 0 0 42

Nálam az 50 cm széles /sűrű/ vonalba ültetett sövény is elég volt.  (Előzőleg drótkerítés volt a nyulak ellen, amit rendszeresen kivágtak, vagy kibontottak a ...-ok. Miután megnőtt a sövény soha többet nem jött be rajta senki - egyszer a kapu tetején másztak be, de később oda is felnőtettem a gladitsiát.)

 

Kézi motoros nyírógépet én is megpróbáltam, de deréknál feljebb nem vált be, rendkivül fárasztó volt vele dolgozni.  (Bár lehet 30 év alatt sokat fejlődőtt a nyírógép-technika.)  Amúgy a hullámos élű olló jobb munkát végzett.

Előzmény: Hmonkey (41)
Hmonkey Creative Commons License 2018.12.01 0 0 41

Rendben.Abszulut korrekt és logikus is Szerinted ez a szélesség elég lenne a biztióonságossághoz is?

Valószínű hogy a késöbbi nyíráshoz már valamilyen nyírógépet is használnék..

Előzmény: Ali-bá (40)
Ali-bá Creative Commons License 2018.12.01 0 0 40

Ha két oldalról tudod nyírni, akkor a sövény max. szélessége az előre nyujtott karod hosszának a duplája.

 

Az ültetésnél a két sor távolsága ne legyen több 40 cm-nél az elképzelésem szerint. (Ebben nincs tapasztalatom, mert én sűrű egysorosokat telepítettem.)

Előzmény: Hmonkey (39)
Hmonkey Creative Commons License 2018.12.01 0 0 39

Mi lenne at optimális méret:jó védelem+kezelhetőség?Szélességben 2 sort terveztem soreltolással.

Előzmény: Ali-bá (38)
Ali-bá Creative Commons License 2018.12.01 0 0 38

Ha túl széles, akkor nem tudod elvágni a tetejét.

Előzmény: Hmonkey (37)
Hmonkey Creative Commons License 2018.12.01 0 0 37

A szélesség nem probléma,sőtt kell is mert egyéb kerítés nem lesz csak az élő sövény.Ha a tűztövis mellet maradok akkor lehet hogy csak abból készítem el.Így sem lesz kevés meló vele,de talán könnyebb lesz karbantartani.

Előzmény: Ali-bá (36)
Ali-bá Creative Commons License 2018.11.30 0 0 36

Van olyan része a kerítésnek, ahol a gleditsia tövébe tűztövist tettem, kb. mikor 10-15 éves volt. Na az tökéletes lett, mert télen is fed, nem átlátszó és nem is sokkal lett szélesebb. Nálad lényeges, hogy keskeny legyen? Nálam az volt, mert két oldalon út ment mellette, belül meg gyümölcsfák, később dió.

Előzmény: Hmonkey (35)
Hmonkey Creative Commons License 2018.11.30 0 0 35

A szomszéd nem propléma,mert nincs.A tűztovis talán jobban kordában tartható,még magára hagyva is 3 méter magasság után azt mondják a hozzáértők.Esetleg keverve milyen lenne?

A képek nagyon meggyőzőek,valami ilyen kellene a GLEDÍCSIÁT nagyon biztonságosnak ítélem,csak attól félek hogy nem fogok bírni vele és felkopaszodik.A  régi tanyák körul viszont működött,és még most is ott van amikor a tanya már lakatlan...

Az igény az hogy biztonságos,talaj és gondozás iránt igénytelen erős tartós felvállalható kerítés legyen a birtokunk körűl,amit alapból nem "kostol" meg senki és még nézzen is ki valahogy  ne úgy mint egy NATO kerítés..

A védelmi sávokról még nem is cseréltűnk tapasztalatot,hogy az árok elé vagy mögé legyen telepítve a glei. vagy a tűztövis.

Van itt kérdésem bőven nagyon örülök ha valaki a tapasztalatai alapján tanácsot ad

P.

Előzmény: Ali-bá (34)
Ali-bá Creative Commons License 2018.11.30 0 0 34

3 ha bizony már elég sok. Az 8-900 m kerítés. Annyit nyírni a gazdának, aki abban a 3 ha.-ban még termel is valamit, sok időt elrabol, sok fizikai munka kézi ollóval. Az első öt év nem probléma, csak később. Persze mindennél jobb kerítés, ha jól nyírod.  Szomszéd felől nem lesz gond a nyírással? (Nekem nem volt szomszédom.)

Előzmény: Hmonkey (33)
Hmonkey Creative Commons License 2018.11.30 0 0 33

Telitalálat, a tűztövis a másik lehetőség talán jobban kézben tartható!Nekem kb.3 ha t kéne bekerítenl..

Előzmény: Ali-bá (32)
Ali-bá Creative Commons License 2018.11.30 0 0 32

Az udvarom egyik oldalán lévő tűztövis (Pirracanta Coccinea) sövény is ragyogóan bevált. Azt mostanában nyírtam meg, mert ráértem.

Ali-bá Creative Commons License 2018.11.30 0 0 31

Az én kertem 300 m volt körben, de a tájvédelmi körzet felől kb. 100 m-en dupla soros sövényt csináltam, a kettő között volt egy árok.

 

Nem kevés munka körbe nyírni évente, de én télen csináltam apránként, téli sportként sízés helyett. Havas táj, szikrázó napsütés, jó levegő és nem túl nehéz fizikai muna - mi kell még?!

Előzmény: Hmonkey (30)
Hmonkey Creative Commons License 2018.11.30 0 0 30

Köszönöm a válszt,meg kell fontolnom.mert több száz méter sövényről van szó és lehet hogy nem fogok birni vele.

 

Előzmény: Ali-bá (29)
Ali-bá Creative Commons License 2018.11.26 0 0 29

Népány kép a sövényemről télen.

 

és a tövisről

Előzmény: Ali-bá (28)
Ali-bá Creative Commons License 2018.11.26 0 0 28

Megpróbálom, válszolok minden kérdésedre, legjobb tudásom szerint! Írod: 

 

"Hogyan csináljam? Ahogy jónak látod.

Mikor? Most tél előtt. Milyen kiosztással? 10 cm. Magról lenne jó!/már van magom is,szedtem és van még utánpótlás/

A magot tényleg forrázni kell? Nem. (Nekem nem vált be.) Beáztattam hideg vízbe 1 napig próbából,megduzzatt,a héjja meg is repedezett,ez elég ahhoz hogy kicsírázzon? Igen, még sok is, én áztatás nélkül vetettem el ősszel.

Meddig forrázzam? Ne forrázd.A végén megfő!Nem enni akarom csak elütetni.Valahol azt írták az akác magrol hogy a lényeg hogy a mag héjja megbontva legyen esetleg megvágva vagy megsértve hogy az megeredjen.

Ha megered,és nyírom karban tartom cb.3-4m magasságig,utánna mi lesz ha nem tudom nyírni mert egyszerűen nem fogom felérni? Ha túl magasnak tartod, fél méterrel visszavágod. (Ha tőből metszed a felfele törő hajtásokat, akkor évente csak néhány cm-t emelkedik.)

Elszabadul? Nem, ha nem hanygolod el. Felkopaszodik? Megpróbál, de kezedben a fűrész és a kétkarú olló, minden 3. évben minden harmadikat térd, mell, fej magasságban vissza vághatod és akkor nem ritkul. Rámdől? Nem, ki se lehet dűteni!

Minden tanácsot köszönök!"  Szívesen!

Előzmény: Hmonkey (27)
Hmonkey Creative Commons License 2018.10.17 0 0 27

Tisztelt Ali Bá!

Én is olvastam a 2015 ös hozzászólásodat,de kérlek tisztelettel,az általam feltett kérdésre szertetném a tapasztalt hozzászólók válaszát.Kérlek ha szeretnél segíteni a kérdéseimre válaszolj nagyon megtisztelelsz vele.A feltett kérésekkel kapok sgítséget.

Köszönöm!

Péter Bácsi.

Előzmény: Ali-bá (26)
Ali-bá Creative Commons License 2018.10.17 0 0 26

Ezt már olvastam a 23. hozzászólásban.   Te úgy csinálod, ahogy jónak látod, én csak azt tudom, hogy én hogyan csináltam. (ld. 24. hsz.)

 

Szóval én egy sorba, mint a paszujt elvetettem, (nem áztattam, nem főztem)  vagy 1000 szemet ősszel, mikor a következő tavaszon kikelt (valamannyi) akkor gyomláltam, tisztán tartottam következő őszig. Lombhullás után   / már nem emlékszem, hogy télen vagy kora tavasszal-e/  elültettem a végleges helyére  és azóta ott nő.

 

Első években térd, derék, mell, fej magasságban elvágtam.  Mikor 2 m magas lett, onnantól kezdve évente kétszer mindig teljesen vissza metszettem a felfele növekvő új hajtásokat. ( Elég sok munkával járt.)

 

 

Előzmény: Hmonkey (25)
Hmonkey Creative Commons License 2018.10.16 0 0 25

Hogyan csináljam?

Mikor?Milyen kiosztással?Magról lenne jó!/már van magom is,szedtem és van még utánpótlás/

A magot tényleg forrázni kell? Beáztattam hideg vízbe 1 napig próbából,megduzzatt,a héjja meg is repedezett,ez elég ahhoz hogy kicsírázzon?

Meddig forrázzam?A végén megfő!Nem enni akarom csak elütetni.Valahol azt írták az akác magrol hogy a lényeg hogy a mag héjja megbontva legyen esetleg megvágva vagy megsértve hogy az megeredjen.

Ha megered,és nyírom karban tartom cb.3-4m magasságig,utánna mi lesz ha nem tudom nyírni mert egyszerűen nem fogom felérni?

Elszabadul?Felkopaszodik?Rámdől?

Minden tanácsot köszönök!

Előzmény: Ali-bá (24)
Ali-bá Creative Commons License 2018.10.15 0 0 24

kb.40 éve ültettem a kültelken lévő drótkerítéssel körülvett gyümölcsösöm kerítésének áthatolhatatlanná tételére. Később narancseper és tűztövis is került közzé. Évente kétszer nyírtam, 2,5 m magasra engedve. Sok munka a nyírása. Ma is meg van és jól szolgál. (Ma már nem én nyírom.)

 

Magról vetettem, egy útszéli fa alól szedtem a lehullott termést. Forrázás, kezelés nélkül elvetettem. A mag negyede kelt ki az első évben, majd a következő években még kb. 20%.

 

Előzmény: Hmonkey (23)
Hmonkey Creative Commons License 2018.10.15 0 0 23

Hi!

Szeretném a vélemyényeteket kérni:van egy 3 Ha területem,200X150 méter,egy modern tanyát szeretnék csinálni,házzal,istállóval.Lovaink vannak.A szomédban külterület van biztonságosnak ítélem.A telek mérete alapján cb.700m kerítést/sövényt kelene építenem.

Mit gondoltok?A gledícsiára gondoltam,magról vetve 4 sorosan,ez így  talán működne is,és elég költséghatékony lenne a kerítés tekintetében,illetve helyette.

Azt találtam hogy a régi uradalmakat,tanyákat ilyennel telepítették körbe,talán nekem is megfelelelne.A talaj homokos,nem kötött.

Hogyan csináljam?

Mikor?Milyen kiosztással?Magról lenne jó!/már van magom is,szedtem és van még utánpótlás/

A magot tényleg forrázni kell? Beáztattam hideg vízbe 1 napig próbából,megduzzatt,a héjja meg is repedezett,ez elég ahhoz hogy kicsírázzon?

Meddig forrázzam?A végén megfő!Nem enni akarom csak elütetni.Valahol azt írták az akác magrol hogy a lényeg hogy a mag héjja megbontva legyen esetleg megvágva vagy megsértve hogy az megeredjen.

Ha megered,és nyírom karban tartom cb.3-4m magasságig,utánna mi lesz ha nem tudom nyírni mert egyszerűen nem fogom felérni?

Elszabadul?Felkopaszodik?Rámdől?

Minden tanácsot köszönök!

P.

Ali-bá Creative Commons License 2018.07.19 0 0 22

Nőnek már a magoncok?

 

Előzmény: korosmezeyanita (20)
meherzug Creative Commons License 2016.12.02 0 0 21

Gledicia magok eladók, nagyobb mennyiségben is. Ugyanitt őrlemény (liszt) is rendelhető!

csuka56@vipmail.hu

korosmezeyanita Creative Commons License 2016.08.05 0 0 20

Gleditsia magokat vásárolnék.

korosmezey.anita@gmail.com

korosmezeyanita Creative Commons License 2015.08.27 0 0 19

Köszi! 

Kaptam egy olyan tippet, h újságpapír kiterítve, rá 1-2cm föld, forró vízzel leforrázni, másnap lehet bele ültetni, nem fog gazosodni és ki sem szárad, tovább tartja a nedvességet. Erről hallott valaki valamit?

Előzmény: Ali-bá (18)
Ali-bá Creative Commons License 2015.08.20 0 0 18

Érés után megszeded a magot, aztán elülteted. Tavasszal majd kikél (valamennyi). Míg kicsi ki kell szedni/kapálni mellőle a gyomot. 1 éves korában már ő az úr! (Akkor célszerű átültetni is ha kell.)

Előzmény: korosmezeyanita (17)
korosmezeyanita Creative Commons License 2015.07.19 0 0 17

Köszönöm, az nekem sajnos nagyon messze van :( 2162, Pest megye...

A gleditsiamagok mikor ültethetőek? Mostanában esetleg lehet esélyük?

Előzmény: Ali-bá (16)
Ali-bá Creative Commons License 2015.07.18 0 0 16

A gleditsia bírni fogja, de a tűztövist kicsi korában egyszer-kétszer jó lesz majd megöntözni.

 

A tűztövist bujtással szaporítom, már vagy 150 m van közvetlen a drótkerítésen belül ültetve. Ha közel laksz Debrecenhez, vagy jársz errefele ősztől tavaszig szívesen adok néhány kisebb-nagyobb tövet.

Előzmény: korosmezeyanita (15)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!