Keresés

Részletes keresés

unartis: Creative Commons License 2018.02.18 0 0 52

Semmi nem lett ezekből  magokból, sajnos, szerintem szétáztattam, nm vált be ez a zacskós módszer!

Azóta a szabad levegő alá vetést szoktam csinálni, hideg hatást igénylőknél, abból már több növényem kikelt, így, tehát elvetem a magokat és kiteszem egy olyan helyre ahol a nedvesség/csapadék is éri, ha esik, ha fagy akkor átfagy a talaj is.

Hihetetlennek hangzik, de Opuntia-k is nagyon jó arányban kelnek így, az opuntia magokat januárban el vetem, homokos virágföld 50:50 arányú keverékére, tehát  a tetejére, nem mosogatom le  gyümölcs levét a magokról, csak rá szórom a közeg tetejére amit tiszta homokkal fedek sekélyen, maximum 0.4-0.5 cm vastagságban. Április körül tömegesen kelnek  a magvakból ki a magoncok! A fagy hatására meglazul  a magok héja, hasonló hatása van, ennek a tél alá vetésnek mint  a forrázásnak!

Boltban vett kiviből is így keltettem ki több tövet, a magokat rákentem a homokkal kevert virágföld tetejére! Azok is tavasszal jól keltek, csak ezeket árnyékban kell tartani a csírázási időszakban, folyamatosan nedvesen, a kaktuszmagokat viszont tűző napon kell hagyni!

Előzmény: unartis: (40)
unartis: Creative Commons License 2018.02.18 0 0 51

Ezek közül nem sok minden kelt ki és nem sok minden honosodott meg a kertünkben, de azért vannak sikerek is!

 

AQUILEGIA  DESERTORUM (Arizonai harangláb)- nem kelt ki!

Két tövem van más forrásból, rendszeresen virágoznak!

SALVIA ROEMERIANA  (Boróka zsálya)- nem kelt ki!

Csíráztatás:  Tartsuk 4C fokon 4 hétig. 18-21C fokon felszínre vetve, 1-4 hét.

 

CHRYSACTINIA MEXICANA (Mexikói százszorszép)-kikelt néhány tő, de nem télálló növény, néhány évig tartja meg a magja  a csírázó képességét, utána szinte semmi nem kel ki, pedig érdekes színfoltja lehetett volna a kertünknek!

 

SCHIZACHYRIUM SCOPARIUM  (Kis kékszárú prérifű)- nem kelt ki!

Csíráztatás:  18-21C fokon felszínre vetve, 2-4 hét.

 

STIPA TENUISSIMA (Mexikói árvalányhaj)-kikelt 4 tő, azóta egy hatalmas árvalányhaj mezőm van a kertben :), önmagától is terjed! Idén tavasszal rendet vágok közöttük! amit észre vettem, hogy laa talajban tavaly több tövem kiszáradt a hosszú télen(nem hajtott ki tavasszal), először kifagyásra gondoltam, de a bizonyos jelek megmutatták, hogy kiszáradás volt, azok a  tövek jártak így amelyek nagyon laza talajba lettek ültetve, így a sóderben, vastagabb homokrétegben lévő példányok száradtak ki tavaszra, a kötött talajban és a humuszban gazdagabb talajban élők viszont mind túl élték!


BOUTELOUA GRACILIS  (Szúnyogfű)- nem kelt ki!

Csíráztatás:  18-21C fokon felszínre vetve, 2-3 hét.

 Starkl forrásból való növényeim magjából viszont már van néhány magoncom a kertben, tehát ezt is lehet magról szaporítani, csak megfelelő mag kell hozzá!

 

ECHINACEA PARADOXA (Sárga kasvirág)

Ez egy siker történet, az ajándék magokból strapabíró növények keltek ki, 2017 nyár végére lett magom is bőven, most fogok vetni ezekből!

Előzmény: unartis: (36)
unartis: Creative Commons License 2018.02.18 0 0 50

Stanleya pinnata (Brassicaceae) (90x30,Z5,P,L,1)  100 seeds / $3.50 70619.12 (W) Fremont Co., CO

Penstemon centranthifolius (100x25,Z6,P,L,2)  100 seeds / $4.00 12398.60  (W) Riverside Co., CA,

 

Ezek közül mindkét növény hozott már magot, de a Stanleya pinnata(desert princesplume~Sivatagi hercegtoll, Foxtail Lily~??) nem szaporodott önállóan, tehát szépen lassan kikopott a kertből. A Penstemon centranthifolius(scarlet bugler~ Skarlát bugatölcsér) magoncai viszont magról is terjednek, nagyon mutatós kékes leveleivel bármelyik kőkert éke lehetne!

Előzmény: unartis: (41)
unartis: Creative Commons License 2018.02.18 0 0 49

Tavaly nyáron vetettem hideg hatást igénylő növények magját, Alplains-os mag rendelésből, akkor egy sem mozdult, pedig árnyékos helyre tettem  magokat(nem vártam a magvetéssel őszig, mert féltem, hogy tönkre mennek, elvesztik a csíraképességüket), már le is mondtam erről  a magvetésről, el is feledtem, hogy mi van velük(továbbra is szabad levegőn maradt, csapadékot is kapott), most a napokban, hogy az idei magokat vetettem, így a hideg hatást igénylőket is. Figyeltem fel arra, hogy két magvetésemben megmozdult valami, nem gyomok keltek ki, az biztos, mert egyöntetű a kelés.

 

Ezeknek a növényeknek a magjai mozgolódnak:

alplains kód, latin név                                              vetés ideje,     kelés ideje amikor észre vettem

19831.25    Penstemon angustifolius v. caudatus 2017.06.017 2018.02.17

08744.25   Calochortus aureus                               2017.06.017 2018.02.17

 

ezek még nem mozdultak:

01299.23 penstemon acuminatus                           2017.06.017

74838.15 shepherdia rotundifolia                          2017.06.017

35667.19 balsamorhiza hookeri v. lanata             2017.06.017

74686.43balsamorhiza rosea                                 2017.06.017

76870.41gilia subnuda                                            2017.06.017

76137.64 castilleja scabrida                                   2017.06.017

unartis: Creative Commons License 2018.02.18 0 0 48

Amióta szét szedték a kertészeti fórumot ilyen rész egységekre(mint ez az Egyebek kategória), azóta van és volt olyan topik, amelyik kikerült  a látókörömből(még ha én is voltam a topiknyitó)

Ésszerűbb lenne egy növénynevelési tanácsok alkategóriát létre hozni, oda tenni az ehhez hasonló témákat!

unartis: Creative Commons License 2018.02.18 0 0 47

Néhány év után válaszolok(most itt egy pironkodó szmájli fej lenne)

 

Gratulálok hozzá, hogyan bírtad csírázásra(nem írtad)?

Igaz nem vetnék szelíd gesztenyét, mert nincs annyi helyem az udvaron, de hátha más magoknál is beválhat

Előzmény: Antikmuki (46)
Antikmuki Creative Commons License 2016.03.24 0 0 46

És a végeredmény,vagyis sikerült!!

  

Előzmény: Antikmuki (45)
Antikmuki Creative Commons License 2015.11.14 0 0 45

Időközben megoldódott a gondom ;)

Előzmény: Antikmuki (44)
Antikmuki Creative Commons License 2015.09.27 0 0 44

Ismét egy kérdéssel fordulok hozzátok!

Most szelídgesztenyét akarok vetni,vagyis nem most hanem majd tavasszal.A kérdésem az hogyan tároljam el addig a gesztenyéket,vermelni kell e ezt is mint más pl. barackmagokat?Ha igen akkor hogyan vermeljem mert szerintem a gesztenyének nem kell hideghatás ezt onnan gondolom hogy tavaly tettem a barackmagok közé kb 10 szem gesztenyét vermeléskor de tavasszal mikor kiástam őket odáig voltak,szét voltak rothadva,tehát ez a megoldás nem jó.Akkor hova rakjam őket tavaszig?És tavasszal elég csak kiültetnem őket?

unartis: Creative Commons License 2015.06.10 0 0 43

Sajnos a fűféle vetésem elég felemásra sikeredett, a mexikói árvalányhaj(Stipa
tenuissima ) magból lett kb 5 tő, a szúnyogfű(Bouteloua gracilis) és a Kis kékszárú prérifű(Schizachyrium scoparium) sajnos meg sem mozdult

CBNora Creative Commons License 2015.06.10 0 0 42

Lehet, hogy idén már nem fognak kikelni, de nem biztos, hogy elpusztultak. Ha nincsenek láthatóan elrothadva, várni kell még. Kidobni semmiképpen nem szabad.

Nekem most kezd csírázni a januárban vetett Clematis magok egy része.

Előzmény: unartis: (40)
unartis: Creative Commons License 2015.06.10 0 0 41

 

Itt van néhány élőhelyi növény ami szépen fejlődik:

Stanleya pinnata

 

Penstemon centranthifolius

unartis: Creative Commons License 2015.06.10 0 0 40

Nagy valószínűséggel a hideg-hatást igénylő magok már nem fognak csírázni , mert a nedves közegben elpusztulhattak, mivel eddig nem mozdultak, ezért már nem számítok arra, hogy beindulnak :-(

Egy ismerősömmel beszéltem, ő azt javasolta, hogy szárazon érdemes ezeket a magokat hideg-hatásnak kitenni, jövőre ezzel a módszerrel fogok élni.

Előzmény: unartis: (39)
unartis: Creative Commons License 2015.04.21 0 0 39

Kedves Nóra!

 

Köszönöm a választ, akkor türelmesen várok, csak az aggaszt, hogy egyik sem mozdul, pedig különböző fajokat vetettem.

Előzmény: CBNora (38)
CBNora Creative Commons License 2015.04.18 0 0 38

Egy hét még nagyon kevés.

Nedves papírban be szoktam tenni ezeket a magokat a hűtőszekrénybe. Előtte utánanézek, kb. mennyi idő kell nekik, lehet 1-3 hónap. Sok mag már a hűtőszekrényben elkezd csírázni, pl. az alma vagy az Elaeagnus umbellata. Van, amire utána melegebb helyen is heteket, hónapokat kell várni.

A szabadba vetett magok volt, hogy 2 telet töltöttek kint, és csak a második tavasszal keltek ki. Ilyen volt az Euonymus alatus. Érdekes, hogy a második évben viszonylag egyszerre keltek ki.

Minden fajnál utána kell nézni, mi várható, néha egy-két évet is érdemes várni, néha csak pár hetet, és ha nem csírázik, egy időre újra betenni a hűtőszekrénybe.

Előzmény: unartis: (37)
unartis: Creative Commons License 2015.04.18 0 0 37

Pont egy hete szedtem ki a 6 hetes hideg-hatást igénylő magokat a hűtőszekrényből és vetettem el homok+palántaföld keverékébe.

A hideg-hatásra a  magokat a homokkal együtt gombaölő szeres vízzel permeteztem be, amit a korábbi hozzászólásomban leírtak szerint zárható nejlon tasakba kerültek. Most a 16-25 c°-os keltetőmben vannak

 

 

Sajnos eddig egy mag sem mozdult meg, amit kicsit aggodalommal  figyelek, mert bíztam a gyors kelésben. Meddig érdemes várni a keléssel? Már arra is gondolok, hogy valamit elrontottam :-(, Másnak mi a tapaszztalata, hogyan szokta a hideg-hatást igénylőket elvetni, milyen módon készíti elő a csírázásra ezeket a magokat?

Előzmény: unartis: (14)
unartis: Creative Commons License 2015.04.14 0 0 36

Rendeltem a múlthéten a prérikert-től még néhány magot, amit mai nap megkaptam, ezeket hamarosan el fogok vetni.

 

A következőket rendeltem:

AQUILEGIA  DESERTORUM (Arizonai harangláb)

Csíráztatás:        Tartsuk 4C fokon 6 hétig, majd 18-21C fokon 2-3 hét alatt csírázik]

SALVIA ROEMERIANA  (Boróka zsálya)

Csíráztatás:  Tartsuk 4C fokon 4 hétig. 18-21C fokon felszínre vetve, 1-4 hét.

CHRYSACTINIA MEXICANA (Mexikói százszorszép)

Csíráztatás:  18-21C-on felszínre vetve, 1-3 hét

 

SCHIZACHYRIUM SCOPARIUM  (Kis kékszárú prérifű)

Csíráztatás:  18-21C fokon felszínre vetve, 2-4 hét.

STIPA TENUISSIMA (Mexikói árvalányhaj)

Csíráztatás:   18-21C fokon, 1-3 hét alatt csírázik.

BOUTELOUA GRACILIS  (Szúnyogfű)

Csíráztatás:  18-21C fokon felszínre vetve, 2-3 hét.

 

 

ECHINACEA PARADOXA (Sárga kasvirág)-ajándékba küldték

Csírázás: Áztassuk meleg vízben 24 órán át, majd 21C fokon 10-50 nap alatt csírázik

 

Kérdésem az lenne, hogy a fűfélék vetésénél van-e valamilyen különleges eljárás a leírtakon kívül?

unartis: Creative Commons License 2015.04.14 0 0 35

Köszönöm Nóra!

 

Akkor várhatok még a kelésre, nem gondoltam, hogy ennyire el fog húzódni.

Előzmény: CBNora (33)
CBNora Creative Commons License 2015.04.14 0 0 34

Itt

http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Clematis+columbiana

viszont 1-9 hónapot írnak a csírázásra. Szóval türelem.

Előzmény: CBNora (33)
CBNora Creative Commons License 2015.04.14 0 0 33

Megnéztem neten, mi kell a csírázásához

itt:

http://tomclothier.hort.net/page02.html

Ezt írja:

Clematis columbiana, Sow outdoors late fall for 91% germ. in May/June.
Indoor sowing in light at 20ºC (70ºF) should result in 50% germ. over the
period of 2 to 10 weeks

Vagyis 91%-os csírázáshoz ősszel kell a szabadban elvetni, csírázás máj/jún.

Bent fényen, 20°C-on 50% csírázás 2-10 hetes periódus után.

Szóval még bőven időben vagy.

A klematiszok néhány faja egyébként is nagyon lassú. Vetettem már el nagyvirágú hibrid magját, fél év után kezdett csírázni. Ami gyors (C. heracleifolia pl.), az is kb. 1 hónap, talán a tangutica csírázik ennél hamarabb.

Előzmény: unartis: (31)
unartis: Creative Commons License 2015.04.14 0 0 32

Köszi! Bízok benne, hogy még életképesek.

üdv: unartis

Előzmény: kaalyz (30)
unartis: Creative Commons License 2015.04.14 0 0 31

Sziasztok!

 

Március 8.-án vetettem Clematis columbiana magokat, sajnos eddig nem mozdulnak, milyen körülmények között keltessem? A klematisz magjai árnyékban csíráznak a jól, esetleg más ötlet?

kaalyz Creative Commons License 2015.04.07 0 0 30

Remélem sikeresen tudod majd alkalmazni. Egy próbát megérnek a mimóza magok.

 

Üdv. Zoli.

Előzmény: unartis: (29)
unartis: Creative Commons License 2015.04.07 0 0 29

Kedves kaalyz!

 

Ezt nagyon jó, hogy leírtad, mert eddig sok helyen lehetett olvasni a forrázásról, de sehol sem részletezték a menetét, így még én is bevállalom.

 

Maradt tavalyról Keleti mimóza magom, az vajon csíraképes-e még?

Előzmény: kaalyz (26)
Antikmuki Creative Commons License 2015.04.06 0 0 28

Oppá akkor az enyémek már sokáig voltak bent,mert tegnap kb 14 óra környékén forráztam őket azóta a vízben vannak,akkor irány ki ültetni őket.Igaz itt az ünnep de a koma ebédre jön addig gyorsan kiültetem őket.Megjelölök minden magot hogy tudjam merre is vannak és ha hajtanak tudjam hogy azok.

Előzmény: kaalyz (27)
kaalyz Creative Commons License 2015.04.05 0 0 27

Még annyi, hogy amint kihűlt a víz, utána vethető a mag.

Előzmény: kaalyz (26)
kaalyz Creative Commons License 2015.04.05 0 0 26

 

 

A forrázás menete a következő:  egy kávékiöntőnyi vízet (kb. 2-3 dl.) felteszek forralni. 

A forró vízzel a fémszűróben levő magokat leöntöm, úgy hogy a forró vizet felfogom egy másik hasonló méretű edényben. A forrázás után a magokat egyszerre, ebbe a még mindig meleg, de már nem forrásban levő vízbe kell visszarakni és addig benne hagyni amíg teljesen ki nem hűl.

Ezt a módszert én is úgy olvastam valahol, de nekem bevált, így selyemakác magokat sikerült csiráztatni. Valamennyi mag ki is csirázott.

 

Üdv. Zoli.

Előzmény: Antikmuki (18)
CBNora Creative Commons License 2015.04.05 0 0 25

Itt-ott elég.

Ha megduzzadt a mag, akkor már nem kell tovább áztatni.

Azt nem tudom, meddig kell benne hagyni a vízben, kell-e egyáltalán. Nyilván az sem mindegy, hogy 1/2 dl vagy 2 liter forró vízről van szó.

De szerintem vagy a forrázás, vagy a reszelés elég, a kettő együtt fölösleges.

Előzmény: Antikmuki (23)
dmx150 Creative Commons License 2015.04.05 0 0 24

Forrásban lévő vízben???!! Ne csodálkozz, hogy nem kelnek ki szerencsétlenek... Az ilyen kemény maghéjú magokat csiszold meg (nem kell teljesen), legyen pár karc a felületén, majd áztasd vízben (ne meleg) pár órát, hogy megszívja magát és megpuhuljon, utána vesd el.

Előzmény: Antikmuki (22)
Antikmuki Creative Commons License 2015.04.05 0 0 23

Még csak azt szeretném tudni hogy a reszelést hol is,a mag éleit körbe vagy csak a lapját innen - onnan és oké?

Előzmény: Antikmuki (22)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!