Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2017.11.26 0 0 53

Bolti csicsókát el lehet vetni? Most hétfőtől a Lidl-ben akciós, 299 Ft.

iimi Creative Commons License 2017.03.12 0 0 52

Én fölszedném az egészet és csak kb. 30-40 cm-ként raknék egyet (amúgy marad úgyis a földbe...), ha otthagyod mindet a földbe nagyon sűrű, egybenőtt apró gumok lesznek. Ha van bármilyen trágyád, adhatsz neki, sok zöld részt növeszt, kell neki a tápanyag.

Előzmény: Akos1313 (50)
forgione1 Creative Commons License 2017.03.08 0 0 51

A száraz részt vágd le tőből, de nyugodtan áshatsz és szedhetsz alóla termést még vagy két hónapig, mindet úgysem tudod kiszedni, még ha akarnád sem. 

 

Ha nem ritkítod, nyárra nagyon besűrűsödik.

Előzmény: Akos1313 (50)
Akos1313 Creative Commons License 2017.03.07 0 0 50

Sziasztok!

 

Tavaly vettünk egy családi házat, ahol az udvaron volt egy sávban csicsóka. Az előző tulaj a nagy részét a földben hagyta, télen meg aztán nekem se volt már időm foglalkozni vele. Viszont örülnék neki, ha idén is teremne újra. Mi a teendő ebben az esetben? Az elszáradt szárait ki kell húzgálni, vagy esetleg le kell vágni? Egyéb teendő? A segítségeket előre is köszönöm!

iimi Creative Commons License 2016.12.02 0 1 49

Nem. 

Nincs semmi  különbség a vágott és a nem vágott között.

Előzmény: forgione1 (48)
forgione1 Creative Commons License 2016.11.18 0 0 48

Mi a tapasztalatod?

Befolyásolta?

Előzmény: iimi (47)
iimi Creative Commons License 2016.09.21 0 0 47

A csicsóka föld feletti részének kopasztása, "metszése" milyen hatással van gumók növekedésére?

Próbálkozott már valaki ilyesmivel?

Nem az a célom, hogy a normálisnál nagyobb gumókat növesszen, csak arra lennék kíváncsi, hogy ha folyamatosan szedek belőle (rászoktattam a nyulakat, augusztus / szeptemberben egy részen a lombozat felet lassan megetettem velük), akkor az vajon negatívan befolyásolja a gumók növekedését?

nézek Creative Commons License 2016.04.08 0 0 46

bújnak a csicsókáim...

iimi Creative Commons License 2016.01.15 0 0 45

Keresek vetni való csicsókát, ha valakinek van, vagy tud olyan helyet ahol lehet kapni.

Nekem van de a hatalmas 2,5-3m növény alatt ceruzavastagságú 5-10 cm gumónak nem nevezhető valamik vannak.

Találtam itt a környéken ennél kicsit jobbat, szebbet de az sem az igazi.

Ha valakinek lenne ilyesmi (kerek, könnyen pucolható):

 

nézek Creative Commons License 2015.11.11 0 0 44

egy héttel ezelőtt felszedtem az összes csicsókámat...a szárakat mulcsoztam, a gumókat szétválogattam...a sérült, rágott csicsókagumók komposzt, az egészségesből  a szomszédoknak(is) jutott bioétekként.  

az újraátválogatott gumók egy része vetőgumóként landolt a porhanyós földben, a maradékot szép lassan megesszük.

 

érdekes növény  ez a csicsóka...

unartis: Creative Commons License 2015.04.03 0 0 43

Kedves janijani!

 

Akkor telepíteni fogom, itt szerencsére nincs spanyol csiga, homokon ott meg semmilyen csupasz csiga faj. Köszönöm  receptet.

Előzmény: janijani (41)
nézek Creative Commons License 2015.03.24 0 0 42

Látom igazi ínyencek jöttek össze...akik a termesztésben is otthon vannak.

 

A kolbászos rántotta csak vicc akart lenni...

janijani Creative Commons License 2015.03.24 0 0 41

Most még vethetsz csicsókát. Késő ősszel szoktuk felásni a földjét és felszedni amit megtalálunk, ami bennmarad az lesz a jövő évi vetőgumó. Eddig úgy tudtam nincs kártevője sem betegsége, hát tavaly a spanyolcsigák már ezt is megtalálták. Nem volt jelentős a kártétel, de találtam néhányat amit megrágtak.

Amíg tartottunk nyulakat télen nekik adtunk egy-egy szem csicsókát a száraztakarmány mellé. Túl sokat nem szabad mert felfúvódnak és elpusztulnak tőle. Amióta nincsenek nyulaink néhány szemet nyersen elrágcsálunk, de jobbára savanyúságot készítünk belőle.

 

Csicsóka savanyúság:

Ez saját találmány, de többféle recept is van a neten: nem hámoztam meg csak az oldalgumókat tördeltem le mert benőtt közé a föld, majd ezeket is megmostam, alaposan lesikáltam, a hibás részeket kivágtam. Nagylyukú reszelőn lereszeltem, egy nagyobb tálban ízlés szerint megsóztam jól megkevertem és 2-3 órát hagytam állni hogy kijöjjön a leve, majd adtam hozzá ízlés szerint ecetet. Nem nagyon de egy picit lehet túlecetezni, mert ahogy összeérik beszívja az ecetet és csökken az ecetessége. Kicsit kevés lett a leve, de épp volt kéznél savanyított cékla leve, azt is hozzáöntöttem. Szép piros lett tőle, meg abban volt tartósítószer is. Úvegekbe tettem, és fűtetlen hideg helyen tároltuk. Tavaly november végén 14 db 7 decis üveggel raktam el, most nemrég fogyott el az utolsó.

Amíg friss óvatosan lehet csak enni belőle mert puffaszt, aztán ahogy érik egy hónap múlva már nem puffaszt.    

Előzmény: unartis: (40)
unartis: Creative Commons License 2015.03.23 0 0 40

Sziasztok!

 

Mikor érdemes telepíteni? Most tervezek felszedni a törzsállományból és kivinni a veteményesbe belőle, jól el szeretném szaporítani. Milyet érdemes telepíteni? a kicsiket mint a burgonyánál vagy a nagyokat is?

 

Kóstoltuk a tavalyi telepítésűből, nem olyan babás fajta mint amit mifelénk a piacon árulnak, így élvezhető, nem jön le sok belőle, van egy zöldségtisztító kefénk, azzal szoktuk a földet leszedni róla, utána vízben főztük, nagyon jól lejött a héja főzés után(úgy készítettük el mint  a törtburgonyát)

kedvescimbora vagyok Creative Commons License 2015.03.23 0 0 39

Gusztus dolga. Én vegetáriánus vagyok, kolbászt nem eszek, de csicsókám van. Általában a földben marad mert nem szorulunk rá, hogy kiegyük. Nyulaink nincsenek.

Az íze krumplira hajaz, de annál kicsit édesebb. Mi olyan mennyiségeket  főzünk hétvégén, hogy hét közben ne kelljen főznünk. Itt adódik a különbség a krumplis étel és a csicsóka között. A csicsókás étel nem fásul meg, mint a krumplis.  Szerintem ha valaki megszokja az ízét, annak finom. Egy oltári baja van, hogy nem lehet isten igazából jóllakni mondjuk egy lecsós csicsókából, mert olyan bélgázt képes fejleszteni, ami még akár egy űrhajót is magasba emelhetne.

Előzmény: szucsl57 (38)
szucsl57 Creative Commons License 2015.03.23 0 0 38

A kolbászos rántotta valóban finomabb, egyetértek.... Nem helyette, utána érdemes enni.

Régen anyukám nyulakat tartott, amikor kezdett hajtani, a levelét, később a szárát és télen a gumóját adta a nyulaknak, nagyon szerették.

Gyermekkoromban sokat ettem nyersen, főzve és sütve még nem próbáltam.

Nemrég sikerült beszerezni gömbölyű (nem rücskös) fajtákat, ősszel megpróbálkozom pár csicsóka recepttel. 

Aki állatokat tart, annak érdemes ültetni kisebb-nagyobb területre.

Előzmény: nézek (36)
Camrom Creative Commons License 2015.03.23 0 0 37

Viszont egészséges, egész télen friss és ha jól tudom a cukorbetegek is ehetik.

nézek Creative Commons License 2015.03.23 0 0 36

Ezt le sem mertem írni. Vagy gyökékefe, bő öblítés,oszt jónapot...

Az íze felülmúlhatatlan...  Na jó, egy kolbászos rántotta jobb....

Előzmény: Camrom (35)
Camrom Creative Commons License 2015.03.23 0 0 35

Biztos, hogy kell hámozni? Egy dörzsivel jól megmosni nem elég?

nézek Creative Commons License 2015.03.23 0 0 34

A piacon láttam olyan szép gömbölyű csicsókát, amit élmény lehet hámozni.

az enyémek viszont összevissza félék, nics szép gömbölyű példányom, ellenben baromi nagyok... ezért úgy vagyok vele, hogy mosás után vastagon hámozom..marad ami marad... a komposztban elfér a héjja. Ősztöl tavaszig megbízható friss, finom vitaminforrás.

 

szerintem

 

O.Lívia Creative Commons License 2015.01.26 0 0 33

Adnék én neked ingyen.

Előzmény: kamanduka (30)
Illés Ferenc Creative Commons License 2015.01.26 0 0 32

ingyenesen!

Előzmény: Illés Ferenc (31)
Illés Ferenc Creative Commons License 2015.01.26 0 0 31

Aki idejön érte, ingyensen adok pár kilót próbának, vetőmagnak. Komárommegye!

kamanduka Creative Commons License 2015.01.26 0 0 30

A csicsókával az a baj, hogy nem lehet gazdaságosan hámozni. Én azért is nem veszek. Drága is, meg még a felét ki is dobom, hát annyira nem finom.

forgione1 Creative Commons License 2015.01.25 0 0 29

Ez nem multi-, hanem fajtakérdés.

 

Is-is. Én a hozzászólásomban már nem csupán a krumplira gondoltam, hanem általánosságban minden vetőmagra.

Előzmény: CBNora (27)
indiganos Creative Commons License 2015.01.25 0 0 28

Köszönöm a figyelmeztetést, kritikát forgione1.

 

Igen, sajnos a cégek védekeznek az újravetés ellen, lásd Monstano "terminátor géne". Én az hallottam, hogy így hívják azt a GMO megoldást, hogy a mag ne legyen termőképes.

 

Örülök, hogy népszerű a topic, és köszi a hagyományos fajtákat, amit ajánlott az egyik hozzászóló, és egy csomó hasznos hozzászólás volt.

Előzmény: forgione1 (21)
CBNora Creative Commons License 2015.01.25 0 0 27

Ez nem multi-, hanem fajtakérdés. Kereskedelmi forgalomban is lehet kapni vírusrezisztens fajták vetőgumóját, ezeket utána évekig újra el lehet ültetni. A keszthelyi nemesítésű fajták zöme ilyen.

Itt csak a vetőanyag előállításának módszerére utaltam, hogy miért apró a vetőgumó. Nyilván innen a beidegződés, hogy aprót kell ültetni.

Előzmény: forgione1 (25)
unartis: Creative Commons License 2015.01.25 0 0 26

Egy génbankot már ajánlottam is:, a Tápiószelei Növénydiverzitás központot!

 

Itt régi tájjellegű fajtákhoz is hozzá lehet jutni,  a környékünkön az a babásodó típusú csicsóka van, amelyet mint írjátok nagy hulladék mennyiséggel lehet pucolni, Én amúgy egy zöldség tisztításra befogott körömkefével szoktam tisztítani, így pucolás nélkül is megszabadítható a földtől.

Régebben a kevésbé babásodó formák hamarabb el voltak terjedve itt Magyarországon és Erdélyben is, szerintem az  a babásodó típus állatok takarmányra jó, másra kevésbé.

Remélem a három fajtám amiről már korábban írtam , nem ilyen lesz.

Előzmény: forgione1 (25)
forgione1 Creative Commons License 2015.01.25 0 0 25

Az a baj ezekkel a multik által kreált vetőanyagokkal, hogy neked azt minden évben megkell venni, mert az arról szedett termés már alkalmatlan a tovább vetésre.

De végül is ez a céljuk, hogy minden évben vásárolnod keljen!

 

A megoldás, hogy ősi magbankokból vásárolsz vagy Erdélyből ahol még nem halt ki a hagyományos földművesség.

Nem akarok reklámozni, de van pár ember Magyarországon is akik árulnak olyan vetőanyagot, amit te is tudsz szaporítani, így bőtermő, ellenálló növényeid lesznek, te magad pedig önellátó:-)  Független a multik pénzéhségétől!

Előzmény: CBNora (22)
Foeniculum V Creative Commons License 2015.01.24 0 0 24

Találtam képet is:

 

én ilyet szoktam venni a piacon.

Előzmény: Foeniculum V (23)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!