Keresés

Részletes keresés

szervezkedő Creative Commons License 2021.09.26 0 0 1637

Rozikával mi van? Írj róla!

Előzmény: IsKol (1634)
szervezkedő Creative Commons License 2021.09.26 0 0 1636

Van 2hordom ami már nem fért be múlt héten és az eresz alá tettem, ki az epulet mellé. Lebogyozott szolo van benne, palinka alapanyagnak. Szépen elindult, majd megjott a hideg, éjszakánként 4-5 fok volt és nappal sem volt csak 15.

Oooooooooooolyan őrült finom a lé, hogy azon gondolkodom, lehet kipréselem. Végülis barmikor lehet még akár palinka belőle?!?

 

Az elmúlt héten olyan idő volt, hogy egy panellakás erkélyén is jól sikerülhetett az erjesztés.

Előzmény: van_Persil (1632)
van_Persil Creative Commons License 2021.09.25 -35 0 1635

A csehszlovákon kell lennie valamilyen egységnek. A magyar mustfok az igazából a Babo-féle Klosterneuburger Mostwage (KMW), de akármelyiket használod, mind a kettö pontossága hömérsékletfüggö, minél melegebb, annál inkább alá, minél inkább hidegebb, annál inkább fölé mér a tényleges fajsúlynak (mert valójában fajsúlyt mér). A Babo-féle pl. a Brix-szel szemben figyelembe veszi a bor szárazanyagtartalmát és annak átlagértékét eleve levonja. Hogy a csehszlovákok milyen skálát használtak, azt nem tudom.

 

Előzmény: Csicso8 (1633)
IsKol Creative Commons License 2021.09.25 0 0 1634

Hál' Istennek nem volt gond az alacsony hőmérséklet, 19,5°C volt a cefre hőfoka.

 

A tavalyi Kékfrankos ment 20°C alatt/környékén, talán csak a szín intenzitás hagyott (szerintem) némi kívánni valót de ma beszéltem a "gazdákkal" (akiktől vettem azt a szőlőt illetve ma a Portugiesert), hogy náluk 2 évesen palackban hozza a legjobb formáját a Kf.

 

Csoda jó idő volt ma egy kis szamárpörkölttel megfűszerezve ;-) meg nagy kövér darazsakkal...

 

 

 

Előzmény: van_Persil (1632)
Csicso8 Creative Commons License 2021.09.25 0 0 1633

Sziasztok

Az lenne a kérdésem,hogy van 2 fajta fokolóm egy ami a magyar mustfokot méri a másik pedig csehszlovák,de van külömbség a kettő közt.Azt szeretném kérdezni,melyik szerint kell felfokolni a mustot,mert egyik kevesebbet a másik többet mutat.

Választ előre is köszönöm

van_Persil Creative Commons License 2021.09.24 -32 1 1632

60 fok az tuti nem, mert a fehérje jóval alacsonyabb höfokon kicsapódik. Mennyire hideg? Minél hidegebb, annál gyümölcsösebben fog erjedni, mert fog, ha nem tartod végig jégveremben. Ha meg nem akar beindulni, vannak direkt ilyen problémára szelektált élesztötörzsek.

Előzmény: IsKol (1631)
IsKol Creative Commons License 2021.09.24 0 0 1631

A must melegítésének - ha hideg a kékszőlő cefre - van valami maximuma pl. 60 °C?

van_Persil Creative Commons License 2021.09.22 -32 0 1630

A mustfokolóval az a gond, hogy a keletkezett alkohol ellene dolgozik a cukornak, azaz kevesebb cukrot mutat a ténylegesnél a keletkezett alkohol függvényében, valamint a murciban lévő széndioxid is rontja a mérési eredményt, mivel a gáz kiszorítja a folyadékot, így ugyanakkora térfogatnál kevesebbet fog mutatni a gáz nélküli, de minden más paraméterében azonos murcihoz képest.

Előzmény: IsKol (1627)
szervezkedő Creative Commons License 2021.09.22 0 0 1629

Így oké!

Azt hittem valami frizzante készül vagy hasonlón törőd a fejed.

 

A borokat válaszd ketté a különböző borászatok és a pl Mihály féle termelőkre.

Attól hogy itt bármelyikünk be tudja adni a mintáit egy laborba és ott adnak egy számsort, csufa tudja mennyi parameterre, attól nekünk eléggé szűkös lehetőségek mellett erdjednek ki a mustjaink.

Azt gondolom, azt a bort tudod elkészíteni, amit egy termelői pincében kóstolsz és ízlik. 

 

(Ha jövő tavasszal a sav sok, ki kell venni belőle, ha kevés rakni kell bele. Gyöngyösön ha viszed majd az új bort, elmondják ha rákerdezel.)

Előzmény: IsKol (1627)
IsKol Creative Commons License 2021.09.22 0 0 1628

Ez jónak tűnik legalábbis a betáp adatokkal illetve a tavalyi mért adatokkal.

 

Köszi!

Előzmény: Maci_P (1626)
IsKol Creative Commons License 2021.09.22 0 0 1627

Tavaly hoztam Aletta levét - bogyó nem volt csak, hogy megismerkedjek a fehér boros technológiával - gépi szüret konténeréből amiből egy vékony, kemény bor lett. Az egyik legjobb volt amiből fröccsöt kóstoltam. 

 

Csontszárazra kierjedt, 6,4 savval ami többnek tűnik a 3,1-es pH-val

 

Időközben találkoztam "magas" savú maradék cukros borokkal (nem mind volt nagytestű) amelyek azt erősítették, hogy ha hagytam volna egy kis cukrot benne talán nem tűnne olyan keménynek a bor (nem nekem mert ugye ez mégis csak az én gyerekem)

 

Tegnap Generosa feldolgozás volt (nem dobtam hátast a beltartalomtól) ami nagyobb savakkal bír mint az Aletta és próbálok okosabb lenni mint (ami látszik) tavaly.

 

Olyan 80-90 gr/l-ig tudom követni a cukorfogyást fajsúly mérővel de alatta már nem.

 

A gyöngyösi labor nem probléma (talán még az ár sem) de nem akarok minden másnap elautózni 200 km-t az eredményért, csak ez van a háttérben

 

Lehet az erjedés vége felé vennem kellene le belőle valamennyit és megállítani azt majd később házasítani a két tételt vagy ledesztillálni ;-)

 

Előzmény: szervezkedő (1623)
Maci_P Creative Commons License 2021.09.22 0 1 1626

Nem valamelyitek oszotta meg ezt valamikor erjedés (maradékcukor) követésre? :

http://www.musther.net/vinocalc.html#monitorferment

Valami tapasztalati úton készített számoló... Tavaly néztem vele, egész tűrhető, de Petnathoz ezzel nem lesz jó a maradékcukrot belőni :)

Előzmény: szervezkedő (1625)
szervezkedő Creative Commons License 2021.09.22 0 0 1625

(Most belenyaltam kíváncsiságból egy hordoba, amiben forrasban levo 14brixes cefre vagy. Full édes!)

van_Persil Creative Commons License 2021.09.22 -32 0 1624

A legtöbb fajélesztő kifejezetten kéntoleráns, azaz hiába kénezed le, nem fog leállni, vagy ha időlegesen le is áll, tavasszal be fog indulni.

A sav idén -legalábbis nalam- elég jól megmaradt, legalábbis a próbaszüreti eredmények szerint. Kb. egy promillével magasabb lesz, mint általában szokott.

Előzmény: szervezkedő (1623)
szervezkedő Creative Commons License 2021.09.22 0 0 1623

Nekem nincs összehasonlítási alapom mustszuro kosar ugyben. A kombanjos moslékból is ezzel vettem levet és vörös szőlőről is ezzel+ benne a szivattyú, szívtuk le a naggya levet préselés előtt.

 

Az oprortot kb a zalagyongyével egy időben szedjük. Amint lemegy a zala, a napszámosok tudják kinek van oportó, oda mennek. Ez nalunk lassan 2hete volt. Amig egy kékfrankost 150mazsaval, az oportot 200mazsa felett is meg lehet nyomni hektáronként, de az olyan is. Mellette rothadós, potyogos. Kérdés honnan veszed. Szerintem sava kevés lesz már, ha csak nem valami későn érő hideg helyről veszed. A mostani esők a fokot vissza tudják venni.

Na de kétségbe nem kell esni, bótba minden van ha kell bele valami! :-))))))

 

Ennek a cukros kérdésednek érdekel a háttere. Teljesen nem értem a kérdést. Valami félig kiforrt murcin agyalsz? 

A cukorfogyast refraktometerrel tudod kontrolalni. Az erjedés hevessegetol valtozo a fogyas. Akar 3nap alatt is ki lehet (szó szerint) forralni, de élesztővel is eltarthat 8-9napig, főleg ilyen hidegben.

Szerintem!

 

 

Előzmény: IsKol (1621)
IsKol Creative Commons License 2021.09.22 0 0 1622

Az idén kékfrankos helyet potugieser-hez tudok hozzájutni.

 

Nekem ez a zweigelt kategória de van-e valami szignifikáns különbség a feldolgozásában vörösbornak?

IsKol Creative Commons License 2021.09.22 0 0 1621

Urak!

 

van valami bevált módszeretek arra, hogy "tervezett" mennyiségű maradék cukor (pl. 12-16 g/l) legyen a borban?

 

Csak az állandó labor segíthet vagy esetleg van valami "ökölszabály" ha a labor mért 24 g/l-t akkor 3-4 nap alatt feleződik...)

naivkezdo Creative Commons License 2021.09.21 0 0 1620

Én nem tettem, de itt nem ez az uralkodó széljárás. 

Ha jó alapanyagod van és tiszta az edény, pince, én azt mondom nem kell.

 

Előzmény: njani1 (1619)
njani1 Creative Commons License 2021.09.21 0 0 1619

Köszönöm, akkor én is ezt az eljárást alkalmazom. Borélesztőt tettél bele? Mert nem tudom eldönteni kell-e vagy anélkül is szépen "erjed".

Előzmény: naivkezdo (1618)
naivkezdo Creative Commons License 2021.09.21 0 0 1618

Zacskó, befőttes gumi:

Ahogy látod az erjedés felfújja, de a gumi nem tart ekkora nyomást, ott elmegy. Minden jó, az erjedő must termeli a co2-t, az erjedés vége az izgibb.

Előzmény: naivkezdo (1617)
naivkezdo Creative Commons License 2021.09.21 0 0 1617

Igen.

Előzmény: njani1 (1616)
njani1 Creative Commons License 2021.09.21 0 0 1616

Sziasztok!

 

Kezdőként kérdezném, ha jól láttam egy képen (https://juhfark.hu/az-erjesztes-kiskateja/) a mustnál az üvegballon teteje celofánnal van lezárva kotyogó helyett. Szerintetek ez jó megoldás lehet?

IsKol Creative Commons License 2021.09.20 0 0 1615

"már nem tudom kiét de Kkmt-en van nekik "shop"-juk"

 

Ma jártam Izsák környékén és láttam kiírva Gedeon Birtok, na Ő volt az ;-)

 

Szervezkedő, íme a cím ami neked (is) elérhető: Kecskemét, Hoffman János u. 5/b

Előzmény: IsKol (1609)
naivkezdo Creative Commons License 2021.09.19 0 0 1614

Félreérted, csak egyszerűen elfogadtam, hogy nem szeretnél vitát generálni. 

Előzmény: szervezkedő (1612)
IsKol Creative Commons License 2021.09.19 0 0 1613

Kicsit még tartok a piros tramini színezésétől (nem mintha eret vágnék ha egy kicsit pinkesebb lesz) ezért a terv az, hogy "kombájn-cefre" kimer, kénez és ha kell hűt. Héjon ázás míg a pincéhez érek (vagy 2 óra), lé elvétel és nem akarok préselni vagyis ami kijön, kijön viszont így jó leves lesz a törköly amit nem lehet csömöszölni vagyis valami-féle "szárazabb" pálinka cefre lesz.

 

Ha jól emlékszem, neked van PP-mustszűrő csöved ami gondolom jól működik fehér és rozé léelválasztáshoz de vajon a héjon erjesztett kékszőlő cefre levével is jól működik? Saválló szűrőm van amit vagy 3-4x ki kell tisztítani nagynyomásúval.

Előzmény: szervezkedő (1611)
szervezkedő Creative Commons License 2021.09.19 0 0 1612

Na most nehogy megsértődj, tényleg nem bántáskent írtam amit  írtam, de vannak helyezetek, amik esetén vakmerőség lenne másként csinálni.

 

Van egy tartályom ahol úgy látom, valami baleset történt és a musttisztítás előtt beindult az erjedés. Mellette az erjesztős. Ég és föld ha egymás mellett látod ugyanazt. Pl illatok egyértelműen különbözőek.

Hangsúlyozom, szerintem.

Előzmény: naivkezdo (1608)
szervezkedő Creative Commons License 2021.09.19 0 0 1611

Gyíkokat, egereket, fadarabolak ki tudod belőle dobálni, mert nem nagy mennyiségű amit hozol. Nem tudom milyen kombanjjal szedi. Ha a ventilátor (ok) frankón ki tudják fújni a levelet, akkor szépen tudsz vödrözni a bogyókból is. 

 

Tavaly vagy előtte a koforrott, letisztult cefre tetejéről leszívtam pár liter levelet. Kb 2-3hetes volt. Finom, zamatos, nagyon ízlett. Ehhez képest a tartályban lévő borban ugyanezt nem éreztem.

Emiatt idén 1napot bogyozás után pihentettem, lezárt hordókban a zúzalékot és csak következő nap kezdtem el préselni.

Eddig tetszik, de a jövő húsvét messzi van még amikor elválik, mire jutottunk. Minimálisan préselek csak rajta, hogy jó leves maradjon a törköly, amit szépen lehet azután csomiszlóval simogatni.

 

Tehát én a léhez vinnék bogyót is!

Előzmény: IsKol (1610)
IsKol Creative Commons License 2021.09.19 0 0 1610

Sztem kérjél tőle a tavalyiból és majd az ideiből is 5-5 litert.

 

Csúszik egy napot az "átvétel" majd kedden megyek érte, mikor szól.

 

Viszont...

 

60 literes hordókban hozom el a cefrét és csak a levét tervezem elvenni (mustszűrő kosáron keresztül), azonban a leves-szottyos bogyóhéjat kierjeszteném pálinka alapanyagnak. (törkölyt csináltam már de ott le kellett döngölni a "száraz" anyagot)

 

Szerintetek ez így működne? mármint a héjon erjesztés? vagy csináljak narancsbort ;-)

Enzim, pH, élesztő nem gond... ha pálinka cefre lenne

 

Előzmény: szervezkedő (1607)
IsKol Creative Commons License 2021.09.19 0 0 1609

Paulus Gold Generosa (több boltban is akciója van)

 

Utána a Frittmann féle és végül a Szentpéteri amit még kóstoltam.

 

De kikéne' próbálni az Eifert tartály/hordós érlelését illetve a már nem tudom kiét de Kkmt-en van nekik "shop"-juk.

Előzmény: Maci_P (1604)
naivkezdo Creative Commons License 2021.09.19 0 0 1608

Akkor inkább nem válaszolok:) a legjobbakat, üdv.

Előzmény: szervezkedő (1605)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!