Keresés

Részletes keresés

naivkezdo Creative Commons License 2021.07.12 0 0 1555

Érdemes mélyebben belemenni a témába, először olvasás szempontból, utána megkérdezni közlékeny, profi borászokat a témában. Főleg, mielőtt másnak adunk tanácsot!:)

Előzmény: IsKol (1550)
IsKol Creative Commons License 2021.07.12 0 0 1554

" tűrtem amit közben a nejemtol kaptam folyamatosan"

 

Meg is érdemled! Mondtad az asszonynak, gyere drágám elviszlek szórakozni (nem Fradi meccsre), hát nem jött be...

 

Ez alól csak akkor kaphatsz felmentést ha a kedvesed szeretett volna egy tartályt kapni és megvetted neki. Azért féltette ;-)

Előzmény: szervezkedő (1551)
van_Persil Creative Commons License 2021.07.12 -1 0 1553

Ja és ez nem azért van, mert valamelyik bürokrata a hasára csapott, hanem statikai/vezetésbiztonság-technikai okai vannak, úgyhogy a nejednek tökkkéletessen igaza volt...

Előzmény: van_Persil (1552)
van_Persil Creative Commons License 2021.07.12 -1 0 1552

Autónként változó, hogy mennyi terhet rakhatsz a tetöcsomagtartóra, általában 70 kg körül lehet/szabad.

Előzmény: szervezkedő (1551)
szervezkedő Creative Commons License 2021.07.12 0 0 1551

Csudakat vagyok bátor, csak kreatív ötletekre tud sarkalni egy - egy felvetődő feladat.

 

(Annyi csalás volt az egészben, hogy a helyszinen egy kalapáccsal és egy akkisis behajtóval gyorsan csináltam egy kalodát a több száz kilometerren fuvarozott zsaludeszkákból. Illetve onnantól 70-80volt a sebesség, mert féltem hogy szétszedi a menetszél+ tűrtem amit közben a nejemtol kaptam folyamatosan.)

Előzmény: van_Persil (1549)
IsKol Creative Commons License 2021.07.08 0 0 1550

"Tartályban más lesz az erjedés, ott nem kap oxigént."

 

Azt elmondod, hogy kap oxigént a hordóban egy erjedő tétel?

 

Mikrooxidáció során - már amit én tudok - teljesen mindegy az "edény" anyaga, porozitása mert az oxigént kívülről fúják bele a mustba vagy az újborba.

 

Állítólag, ez segít "borosabb" bort készíteni a Biankából pl.

 

Tartály vs. hordó vagy élesztő az iparból vs. élesztő "otthonról"???

 

Falusi1 elmondta a szőlő topikban, hogy nem mindegy milyen szőlőről van szó illetve nem mindegy mit szeretnél létrehozni abból ;-)

 

Az egész borászat (vagy borászkodás amit legtöbbünk nem megélhetés miatt csinál) egy nagy kísérlet mindig változó tényezőkkel.

 

Itt vagyok például én - nem a legjobb példa de itt vagyok - az elkövetkezendő n+1 év valamelyikében - mikor lesz rá időm - biztos kettéveszek egy adag szőlőt szüretkor és megpróbálom élesztő nélkül valamint az is biztos, hogy nem fogok 30-50 literes tételekkel tevékenykedni... (250-300 literrel már lehetne próbálkozni.)

 

De most még a biztosra megyek, élesztő és tartály, talán nem ezek fogják nem jól fogyaszthatóvá tenni a bort ;-)

 

Na meg félek is a hordóktól, biztos nem mernék még egy-két bizonytalansági faktort belevinni a borkészítésbe.

 

És még környezettudatosság is van a dologban ;-) Vízóracsere volt ma a pincénél és visszanézve a korábbi évek fogyasztását azt mutatta hogy kb. az 1/5-ét használjuk az ivóvíznek tartályokra mint korábban hordókra

 

A borászoknak biztos van olyan boruk amit a maguk örömére készítenek és biztos van olyan is amelyet eltérő fogyasztói igények kielégítésére.

 

Szabi831104, én azt mondom, vegyél nyugodtan bármilyen tartályt és élesztőt is használhatsz (ti. a tartályoknak jobb a hővezető képessége mint a "szigetelő" fahordónak) majd pár év múlva mesélj milyen lett a borod mikor a két tételt "házasítottad" ;-)

Előzmény: naivkezdo (1548)
van_Persil Creative Commons License 2021.07.08 0 0 1549

Bátor fickó vagy...

Előzmény: szervezkedő (1546)
naivkezdo Creative Commons License 2021.07.08 0 0 1548

Beviszed a tasakos élesztőt a pincébe, akkor az lehet domináns.

Most lépsz kettőt az ipari irányba. Csak egy jó tanács, gondold át.

A hordó nem írtad milyen, ki készítette, ha maga a fa nem ízlik, akkor lehet csak egy gyenge égetés kellene, beszélj a kádárral. 

Tartályban más lesz az erjedés, ott nem kap oxigént.

Én tavaly tértem vissza a hordós erjesztés felé, sokkal nyugodtabb a folyamat.

Előzmény: Szabi831104 (1541)
szervezkedő Creative Commons License 2021.07.08 0 0 1547

Az extrém helyen történő erjesztéssel kapcsolatban felénk olyan ! működő "népi" megoldasok, iskolában nem tanított módszerek is vannak, hogy ezeket ismerve szerintem bárhol/bármiben lehet erjeszteni!

Előzmény: joskabacsi (1544)
szervezkedő Creative Commons License 2021.07.08 0 0 1546

Egy kis gondolkodás után sima személyautó tetőcsomagtartójára 2db 8,5- 9hl tartály is felfér.

 

(Én méretre gyártattam külföldön.)

Előzmény: van_Persil (1545)
van_Persil Creative Commons License 2021.07.08 0 0 1545

Van a Bi-bor-ász-nál is Villányban, meg szerintem a Pannónia Üzletháznál Vitnyéden is (természetesen más gyártók más márkái), de vedd figyelembe, hogy ha házhozszállítással rendelsz, az eléggé megdrágítja az árát (akár 20 ezer Ft is lehet a szállítási díj, vagy több). Egy 300 literes tartály egy középkategóriás kombiba vagy egyterübe simán befér lehajtott/kiszedett hátsó ülésekkel.

Előzmény: Szabi831104 (1543)
joskabacsi Creative Commons License 2021.07.08 0 0 1544

Ugyanúgy kierjed tartályban is,

Kipróbálni persze bármit ki lehet...

 

Előzmény: Szabi831104 (1541)
Szabi831104 Creative Commons License 2021.07.08 0 0 1543

Köszönöm, ment a kedvencek közé és körülnézek.
Ezt az oldalt eddig Nekem sehogy nem dobta be.

Előzmény: van_Persil (1542)
van_Persil Creative Commons License 2021.07.08 0 0 1542

készenlét zrt: letina tartály

Előzmény: Szabi831104 (1541)
Szabi831104 Creative Commons License 2021.07.08 0 0 1541

Köszönöm a válaszod.

Porvédőt mindenképpen kérnék hozzá pont abból az okból adódóan amit Te is írtál.
Amit eddig keresgélésem során nem találtam az a 3 csapos tartály. Mindenhol csak az 1 csapos verziót látom. Tudnál linket küldeni ha Te találtál?

Ami még Nekem is ugyancsak megfordult a fejemben az a fajélesztő. Eddig fahordóban nem volt rá szükségem, most viszont kicsit tartok a nem megfelelő erjedés beindulásától ezért én is úgy gondolom, hogy nem hátrány ha idén kipróbálom.

Előzmény: van_Persil (1537)
Szabi831104 Creative Commons License 2021.07.08 0 0 1540

Az utóbbi időben egyre jobban éreztem "fahordó" jellegű ízt a borban amit készítettem, pedig a korai szakaszában mindig ízlett és ezért gondoltam, hogy a régi (és ezt tényleg úgy kell érteni, hogy régi) hordót lecserélném. Tisztántartása, mozgatása, kezelése sokkal egyszerűbbnek tűnik, de mivel nem használtam ezért is érdekel mások véleménye akik használnak ilyen tartályt.

Előzmény: naivkezdo (1538)
naivkezdo Creative Commons License 2021.07.07 0 0 1539

Pont a fajélesztőnél melegszik jobban.

Ha eddig nem használt, ne használjon!

Előzmény: van_Persil (1537)
naivkezdo Creative Commons License 2021.07.07 0 0 1538

Jobb hordóban erjeszteni, picit bánni fogod. Inkább én már csak arra használom a tartályokat, ha késznek tartom és kiveszem a hordóból.

Előzmény: Szabi831104 (1536)
van_Persil Creative Commons License 2021.07.07 0 0 1537

Ha erejszteni is akarsz benne, mindenképpen olyat válassz, aminek 3 csapja van, amiböl az alsó vastagabb, a fenék pedig úgy van kialakítva, hogy a csap felé lejt mindenhonnan.

Erjesztéskor a tartály 2/3-ánál-4/5-énél ne töltsd jobban tele. Célszerü olyat venni, amihez adnak levehetö fedelet is, ami véd a portól és a beleesö akármilyen darabkáktól. Erjedéskor nem kell rárakni az úszófedelet, amint lezajlott a zajos erjedés, akkor rárakhatod, de célszerü egy picit elemelve, és úgy felpumpálva rárakni (jó, ha van valaki, aki segít pumpálni, amíg tartod, ügyelj arra, hogy maga a tartály teljesen vízszintes alapn álljon, ill. az úszófedelet ha elemelve rakod bele, akkor az is víszintesen legyen. Rakhatsz rá müanyagdugóval kotyogót, de alaphelyzetben egy golyós tágulási kotyogószerüség jár hozzá, annak a helyére rakhatod. De ha kotyogót is használsz, ne rakd közvetlen a lé felületére, mert fel fog jönni a gázok miatt. Teljesen csak akkor rakd rá az úszófedelet, ha már lekénezted. Azt, hogy mikor kell kénezned, naponta ellenörizd, amikor már éppen csak gyöngyözik, de a teteje még nem kezd barnulni. ha a teteje már picit is barna, akkor sürgösen le kell kénezni.

Ha nem használsz fajélesztöt, elöfordulhat, hogy túlmelegszik az erjedö must, ezért jobb, ha fajélesztöt használsz, azzal gyorsabb, kontrolláltabb az erjedés, bár egyesek szerint eretnekség, pedig semmi ördögtöl való nincs benne.

Előzmény: Szabi831104 (1536)
Szabi831104 Creative Commons License 2021.06.21 0 0 1536

Sziasztok,

Szeretném a segítségeteket és tanácsaitokat kérni.


Néhány éve készítek bort házi fogyasztásra, barátoknak, családnak.
Eddig fahordót használtam. Ebben ment végre a teljes folyamat. Bogyózás, zúzás, préselés után a must bekerült a hordóba, forrás után fejtés majd ugyanebben a hordóban érleltem, majd ebből fogyasztottuk. Szükség esetén ismét fejtettük.

Szeretném idén leváltani Inox úszófedeles tartályra. Kérdésem, hogy melyik típus ajánlott? Pumpás (Ez Nekem könnyebben kezelhetőnek tűnik, de lehet van hátránya) vagy paraffinos olajos tartályt vegyek?

A bor forrását ebben ugyanúgy tudom garantálni mint a fahordóban? Esetleg ebben más a menete?

150-200 l-es környékén tudnátok ajánlani típust?

Köszönöm előre is a tanácsokat és a segítséget is.

Barret02 Creative Commons License 2021.06.15 0 0 1532

Nekem van valami vadszőlőm,apró laza kék bogyós,amúgy finom.Nő mint a bolondgomba,hüvelykujjnyi hajtása van nyár közepén.Filoxéra a levelét támadja,ezért gondolom,hogy a gyökerét nem. Amúgy remekül lehet gyökereztetni is.

Előzmény: erwett (1531)
erwett Creative Commons License 2021.06.14 0 0 1529

ha a nagyobb termés a cél és nem a filoxéra akkor melyik fajta lenne jó alanynak amelyiknekerős gyökérzete van?

van_Persil Creative Commons License 2021.06.13 -1 0 1528

Földrajzi jelzés nélküli, ill. oltalom alatt álló földrajzi jelzésü bor. A legtöbb bor, amit müanyag edényben (pet-palackban, kannában etc.) kapsz, mind fn, a palackosok nagyrésze ofj. De akkor is fn a bor, ha olyan fajtából van, ami az adott borvidéken nem megengedett.

Előzmény: erwett (1527)
erwett Creative Commons License 2021.06.13 0 0 1527

minek a rövidítése az fn és az ofj

Előzmény: van_Persil (1526)
van_Persil Creative Commons License 2021.06.12 -1 0 1526

Dehogynem. Az FNboroknál nem írhatod rá a fajtanevet, de OFJ-nél is csak párat.

Előzmény: erwett (1524)
erwett Creative Commons License 2021.06.12 0 0 1525

erwett Creative Commons License 2021.06.12 0 0 1524

biancából van a legtöbb? mire használják? mert bianka bor nem az amivel az üzletek polcai tele vannak

granov Creative Commons License 2021.06.10 0 0 1523

Chardonney elég jól tartja. Nagyon nagy cukorral egyszer volt 24-es. De az nem forrt el és édes maradt. Nem ízlett.

Előzmény: erwett (1522)
erwett Creative Commons License 2021.06.04 0 0 1522

mely fajtának marad meg  túlérésben is magas savtartalma a magas cukor mellett?

erwett Creative Commons License 2021.06.03 0 0 1521

érdekes téma hogy sok csemegeszőlőt még soha senki nem próbált ki bornak...pedig kíváncsi lennél hogy pl egy moldovának milyen bora lehet vagy egy palatinának..valaki tett itt már ilyen kísérletet?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!