Keresés

Részletes keresés

naivkezdo Creative Commons License 2021.02.21 0 0 1490

inkább ide írom, érdekes, ha elfogadjuk, nem teszteltem:

As temperature increases, free SO2 increases and bound SO2 decreases. (SO2 bound to acetaldehyde remains constant.) This is because increased temperatures cause partial dissociation of the bound SO2 form, resulting in increased free SO2 and hence increased molecular SO2 concentrations.

For example, a wine containing 68 mg of free SO2 at 0°C (30°F) will contain 85 mg at 15°C (57°F) and 100 mg at 30°C (84°F) [Peynaud, 1984]. Sudraud [1977] showed 64 mg/l of free SO2 at 16°C increased to 120 at 48°C and to 200 at 80°C, as BSO2 was released.

naivkezdo Creative Commons License 2021.02.21 0 0 1489

Igen, ez szép.

Én is szoktam eljárni így is úgy is.

Pl ha magától szépen letisztul, még sosem próbáltam deríteni. Ami viszont nem, azt úgy tapasztaltam hosszútávon sem lesz nekem tükrös. Ilyenkor rózsafüzér, ha az sem segít, akkor bentonit.

Előzmény: gombászok (1484)
van_Persil Creative Commons License 2021.02.21 -1 0 1488

A mogyoróbokorból vágott vessző. Mielőtt vasabroncsokat használtak volna, ezzel fogattók össze a hordódongákat. A vasabroncs aztán annyira gyorsan és széleskörűen elterjedt, hogy kis idő alatt kivesztek azok az emberek, akik tudták, hogyan kell csinálni.

Előzmény: gombászok (1487)
gombászok Creative Commons License 2021.02.21 0 0 1487

Mi az a mogyoróvessző??

Előzmény: van_Persil (1486)
van_Persil Creative Commons License 2021.02.21 -1 0 1486

Ha nem haladnánk a korral, akkor még mindig minden hordómosás után újra össze kellene állítani és mogyoróvesszővel összefogatni a hordókat.

Előzmény: gombászok (1484)
van_Persil Creative Commons License 2021.02.21 0 0 1485

Az összes bentonit ugyanabból a kanadai bányából jön, úgyhogy őrült különbségek nem lehetnek köztük. A csomómentességet meg egyszerüen ki lehet küszöbölni: össze kell kötni a derítőanyag bekeverését a fejtéssel.

Előzmény: naivkezdo (1483)
gombászok Creative Commons License 2021.02.21 0 0 1484

Muszáj a korral haladni??

Az én -régi-emlékeim még abból a korból vannak, mikor volt szőlő, hozzáértő emberek, fahordók, kénezés(max!), és volt igen finom, szőlőízű, tiszta bor.

Igyekszem ezt a KORT követni: boraim most(is) tükrösek, semmi faxni, csak egy kis kén-erjedés után, de vannak kén nélküli tételek is: volt ami bejött, volt, ami nem.

naivkezdo Creative Commons License 2021.02.21 0 0 1483

Ja semmi, ha ez a legjobb.

Max bentonit készítményből biztos van újabb.

Előzmény: van_Persil (1482)
van_Persil Creative Commons License 2021.02.21 0 0 1482

Ajánlani nem tudok semmit a bentonit helyett, mivel én is azt használok.

Amúgy mi a gondod vele, hogy le akarod cserélni? A szóba jöhető alternatívák majd mindegyike fehéfjealapú, ebből a kazei biztosan jelölésköteles allergén, de lehet, hogy a vizahólyag is, a tojásfehérjét, zselatint nem tudom.

Előzmény: naivkezdo (1481)
naivkezdo Creative Commons License 2021.02.21 0 0 1481

Szó volt itt korábban új derítő szerekről.

Aki halad a korral, mi most a legtutibb kíméletes derítéshez fehér borhoz? Eddig szálas bentonitot használtam, gel-benton néven fut az interkernél. 

gombászok Creative Commons License 2021.01.30 0 0 1480

Kinek a pap, kinek a papné. Nekem a lánya is jó lenne mégegyszer, egyszer már majdnem megvolt.

Előzmény: naivkezdo (1477)
naivkezdo Creative Commons License 2021.01.29 0 0 1479

Almát almával érdemes. Rönk vs fűrészelt nem ugyanaz. 10 éve csináltam egy szakaszon égetett akácoszlopos kerítést, teljesen ép.

Előzmény: van_Persil (1478)
van_Persil Creative Commons License 2021.01.29 0 0 1478

Az volt a jó, amikor volt még Xylamon. Csak az meg súlyosan rákkeltő volt. Nekem az egyik területemen az oszlopok azzal lettek lekezelve (rönkök), negyven éve, a 80 %-a még mindig áll, a fűrészelt-égetett oszlopok fele meg 10 év után kikorhadt.

A leginkább veszélyeztetett rész a talaj felső 20-30 centis rétegénél van.

Előzmény: naivkezdo (1475)
naivkezdo Creative Commons License 2021.01.29 0 0 1477

Akkor végülis melyik az egyszerűbb?:)

Előzmény: gombászok (1476)
gombászok Creative Commons License 2021.01.29 0 0 1476

A legegyszerűbb meg rézgálic oldattal telíteni: tömény oldatban áztatni a földbe kerülő részt+20 cm-t, 2 hétig. Csak légszáraz anyaggal működik, a frissen vágott nem szívja fel a szert.

Előzmény: naivkezdo (1475)
naivkezdo Creative Commons License 2021.01.29 0 0 1475

Szokás még leégetni a földbe kerülő és afelett kis részt. Vagy van modernebb, amit rá kell olvasztani.

Előzmény: van_Persil (1474)
van_Persil Creative Commons License 2021.01.29 0 0 1474

Mondjuk, ez inkább való a szölészet topicba, de mindegy...

Ha kerítéslábnak akarod, akkor min. 12 centis kéne, ideális esetben még vastagabb, 15-20 centis és rönk, nem pedig fürészelt oszlop, ugyanis fürészelve kevésbé ellenálló, másként, a rönkfa jobban bírja, de mindenképp le kell hátolni a berakás elött. Ahhoz, hogy biztosan álljon a talajba, kb 60-70 centis fúrt lyuk kell neki.

Előzmény: IsKol (1473)
IsKol Creative Commons License 2021.01.29 0 0 1473

Ha már valaki más szerint is "víkonka" akkor az nagy segítség nekem mert képes vagyok a fás projektjeimet teljesen túlbiztosítani.

 

A gyártó olyat csinál amit rendelnek és illetve lehet van 5-8 cm átmérővel rúd/oszlop.

Előzmény: van_Persil (1471)
IsKol Creative Commons License 2021.01.29 0 0 1472

Köszönöm!

Jó tudni, hogy ilyen "profilok" is működnek oszlopként a kerítéshez.

Majd megnézem a gyártónál, hogy melyik megy majd jó áron amennyiben nem jön ki elég oszlop az ültetvényből... (kell vagy 70-80 db)

 

A "gondom" a villanypásztor karóival van viszont kézi cölöpverővel gondolom elültetni őket. Persze nagy levegővel a nyolcadik után ;-)

Előzmény: gombászok (1470)
van_Persil Creative Commons License 2021.01.29 0 0 1471

A 2,5X2,5-ös még furulyának is kevés, nemhogy bármilyen karónak szölöben. Az nem sokkal vastagabb, mint egy hüvelykujj.

Előzmény: IsKol (1467)
gombászok Creative Commons License 2021.01.29 0 0 1470

Ha akác karóban gondolkodsz: én 12 éve vetten fűrészelt háromszög keresztmetszetűt, oldalai kb. 10 cm, ill. fűrészelt hatszög keresztmetszetűt, átmérője kb. 8 cm. Végük kihegyezett volt. Mindezek a gyártónál "osztályos" áruk voltak, jó áron.

Csináltam hozzá pneumatikus kézi cölöpverőt: 1 méter hosszú, 150 átmérőjű vascső befenekelve, kétoldalt collos csőből fogóval. Nagy levegővel működik.

Kerítés oszlopnak szerintem elég, még jól állnak.

Előzmény: IsKol (1469)
IsKol Creative Commons License 2021.01.28 0 0 1469

Akár még szőlőkarónak is elmegy ;-) persze csak ha rögzíted ...

Előzmény: Barret02 (1468)
Barret02 Creative Commons License 2021.01.28 0 0 1468

""fél-léc" mérete nem eléggé meggyőző (2,5x2,5 cm)" Mi a baj vele? Tökéletes paradicsom karó :)

Előzmény: IsKol (1467)
IsKol Creative Commons License 2021.01.28 0 0 1467

Maximális Tiszteletem az Úrnak!

 

Én csak fa-"hegesztésre" vagyok hívatott ;-) (ez a "hülyéknek" egy alcsoportja, úgyis hívják még Őket, hogy hobbista illetve a legjobbak kiérdemlik a Mekkelek megtisztelő titulusát és zöld-sárga a színük)

 

A pince előtérben van egy ablak és az ott lévő Kékfrankos hőmérséklete lehet 10°C alatt van, majd holnap megmérem.

 

Van még egy rövid - kb. 3 m nevezzük elő-pincének - lezárt rész az igazi pincéhez vezető úton ahol a fogyasztásra kész nedűk vannak általában - most az a kevés Zweigelt amit még a kinti levegővel lehűtenék de a pincébe - ahol 12°C körül van a temperatúra - már nem szívesen engednék le hideg levegőt a pára kicsapódása miatt.

 

Itt tartottam végig az Alettát...

 

Ha az idő és a föld állapota engedi elkezdjük kiszedni a nem használt oszlopokat a sorokból és "elültetjük" Őket a kerítés vonalába. Jó, hogy mondod, megkérdezem a vadhálóst... akár úgy is, hogy kifizetni majd a szállítást meg Áprilisban megejteni.

Apropó - Kepes András  műsora - tehetem én a kerítés a jogi határra, persze csak az én "oldalamra" vagy kellene hagyni valami mezsgyét vagy kérdezzem meg a jegyzőt úgyis ő az illetékes a külterületi ügyekben?

 

A villanypásztorra is van beszállító - mint kiderült az utcánk végén vannak sőt ismerős is tevékenykedik ott - illetve a akác karóra is találtam gyártót csak még a "fél-léc" mérete nem eléggé meggyőző (2,5x2,5 cm)

 

Szerintem a Március-Április lesz a húzós...

 

Addig meg metszegetünk, javítgatunk meg a pincében is tevékenykedünk...

Előzmény: szervezkedő (1466)
szervezkedő Creative Commons License 2021.01.27 -1 0 1466

Ha nincs, akkor vegyél egy kis inverteres hegesztőgépet. Ezekkel egy hülye is tud hegeszteni- én vagyok az élő példa. Azután csinálj valami tuti rácsot a pince ajtóra/ablakra.

Innentől kezdve nem kell félni a "muslincáktól" és tudsz hűteni persil által leírt módon.

 

(Hogy áll a kerítés project? Nekem a héten szóltak, itt a városunkban a gyártó nem soká emeli a vadháló árát. Ha van rá lehetőség, érdemes megvenni mielőbb.)

Előzmény: IsKol (1464)
van_Persil Creative Commons License 2021.01.26 0 0 1465

Ki kell rakni az udvarra/nyitott garázsba. Az a lényeg, hogy felülröl ne verje az esö, ill. ha -5 foknál hidegebb van, akkor vagy takarni kell, vagy becsukni a garázsajtót, mert kb –7 °C-nál fagy meg a bor. ha védeni akarod a gyümölcsösséget, akkor amennyire lehet, zártan fejtsd.

Előzmény: IsKol (1464)
IsKol Creative Commons License 2021.01.26 0 0 1464

Megszületett az Aletta derítési próbája ;-)

 

25-37,5-50 gr/hl GranuBent használatakor színben nem látszott redukció, ízben viszont igen.

 

Meleg próbánál volt a felszínen "kiválás" illetve a két legkisebb mennyiségnél opálosodás.

 

A "hűtés" után nem találkoztam borkő kristályokkal... 

 

Valószínűleg 3 felé veszem a tételt és 25 liter nem kap derítést 25 liter kap 50 gr/hl-t (hátha egy palackozással is megpróbálkozok) a maradékot pedig egy gyenge derítéssel letisztítom.

 

A vörösöknél az idén tojásfehérjés derítést tervezek (valahogy nem érzek magamban annyi erőt, hogy lehűtsem őket 10°C alá, hogy a működjön a kollagén) de még erre is alszok vagy kettőt illetve meghallgatlak benneteket ;-))

Halfkey Creative Commons License 2021.01.11 0 0 1463

Érdegességképpen:

 

Elfogyott az Uvaferm 228-am szüretnél, és így egy tartály Olaszrizlinghez Vinartis Challenge élesztőt használtam, amit egyébként pálinkacefréhez szoktam.

 

Az a tartály teljesen máshogy sikerült mint a többi, az lett finomabb. Szűrve mondjuk még nincs, tehát nem végső eredmény, de szerintem érdekes.

naivkezdo Creative Commons License 2020.12.28 0 0 1462

Én is csak kis hordókat emelgetek, 100l meg gönci.

Vennék én nagyobbat, de 27mm vagy annál vastagabb dongákkal, bedagasztva, az már sok.

Előzmény: Falusi1 (1461)
Falusi1 Creative Commons License 2020.12.28 0 0 1461

Mint ahogy azt az előbbi kolléga felvetette, a hordók mérete sem mindegy.

Többször írtam már, hogy csupán műkedvelő vagyok és csak kis mennyiségben termelek.

Hordóim mérete  nem haladja meg a 200 l-t, mely esetben jóval gyorsabb az oxidáció.

A hordók természetesen mindig tele vannak, és folyamatosan ellenőrzöm (kóstolgatom) a bort.

 

Az általad és általam termelt szőlők, illetve a belőlük készülő bor karaktere jelentősen eltérő, amit bizonyára jobban tudsz mint én, így az elérendő cél is más.

Nálam jobb évjáratokban inkább a "testesség" a cél, máskor pedig inkább az aromák megőrzése.

 

A Kékfrankosod paraméterei elismerésre méltók, bár én inkább a kevésbé savas fajtákat szeretem, bizonyára kiváló minőségű lehet.

Előzmény: joskabacsi (1458)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!