Keresés

Részletes keresés

Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2015.10.17 0 0 165

Köszönöm szépen a válaszokat!

Illés Ferenc Creative Commons License 2015.10.16 0 0 164

Van még a szénsavval való tartósitás/szifonpatron viz nélkül egy kis csővel, de attól egy kicsit buborékizű lessz az itóka! Egyébként minden szó igaz az előttem szolótol!

juhosttt Creative Commons License 2015.10.16 0 0 163

Valóban vannak kén mentes borok!

 

Van aki tudatosan nem kénezi és próbál a legjobb minőségre törekedni. Itt van aki szerint ihatatlanul rossz íze van a bornak, van aki szerint jó dolog. A kén amúgy segít feltárni a bort, azon kívül hogy tartósítja is azt. Kénezés után jönnek elő a valódi ízek, a színe is másabb lesz (ez nézőpont kérdése hogy kinek mi jön be.)

Nekem volt már kén mentes borom, csak azért hagytam meg, hogy tesómék érezzék, hogy mennyivel kellemesebb az íze a kénezett bornak. Ezzel nem azt mondom, hogy nem lehet kén mentesen jó bort csinálni, csak azt hogy nehéz és szvsz mi még nem tartunk ott. Persze vannak hobbi "bor" készítők akik karácsonyra több 100 litert felszívnak és csak az alkohol tartalom a fontos, azoknak mindegy hogy milyen az íze. :)

 

De térjünk vissza a 10 literre:

Én a durva seprőről egész hamar, a finom seprőről pedig időnként át szoktam fejteni. Ha fejtem, akkor nem csak a seprőt hagyom benne, hanem a sperő feletti 4-5 mm-t is. (ezt csak szemre szoktam). Szóval itt máris ha van 10 literem akkor nincs tele a 10 literes edényem. Ha hamar is el fogyik akkor is a kénnel el tudod nyújtani azt a tárolási időt. Másik lehetőség, hogy kisebb üvegekbe fejtem, de én nem szeretek pancsikolni minden fejtésnél, bár ha muszáj akkor muszáj. 

 

Előzmény: jorgecosta (157)
Illés Ferenc Creative Commons License 2015.10.16 0 0 162

A parrafinos bor nagyrésze megmenthető, úgyhogy egy vödörbe leengedve, kissé megdöntött állapotban a nagyrésze lopóval kinyerhető a paraffinhártya alól!

jorgecosta Creative Commons License 2015.10.16 0 0 161

de mi a nem sokáig? és a kénmentes borok hogy működnek?

Előzmény: saja75 (160)
saja75 Creative Commons License 2015.10.16 0 0 160

Te tudod, hogy 10l bor mennyi idő alatt fogy el. Mérlegelj! Hűtőben, darabon hagyott bor sem tart sokáig.

Előzmény: jorgecosta (157)
saja75 Creative Commons License 2015.10.16 0 0 159

Boldog Névnapot T D A!

Ez is "hordó" és ebben is fog érni és fejlődni a borod; akár jó, akár rossz irányba. Ebből hiányozni fognak a fa hordó adta ízek, azt majd neked kell pótolni, vagy elfogadni hiányukat.

Van egy úszófedél és van egy fedő a tartály tetején. Ez utóbbi leginkább mechanikai védelmet szolgál; és jó volt a meglátásod a belső fedél pedig a bor (pontosabban a parafin) tetején úszik.

Parafin-bor interakcióról nincs ismeretem, én is kíváncsi vagyok rá! Ez a parafin majd utoljára csurog ki a hordóból, így figyelj erre, ha a seprőt engeded ki a csapon. Takarítottam már ilyen hordót és amikor láttam, hogy a parafinos rész jön, akkor azt a részt másik edénybe engedtem ki. Hogy mit lehet ezzel kezdeni, nem tudom.

 

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (158)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2015.10.15 0 0 158

Közelgő névnapomra kaptam édesanyámtól egy 50 literes rozsdamentes, saválló bortartályt.

Az elmúlt 2 évben próbálkoztam a bor készítéssel és mindkét alkalommal üvegballonban tároltam a boromat, kb 20-25 liternyit.

Édesanyám ajándékára úgy néztem mint egy ufóra.-.)

Most barátkozom a gondolattal, ma délután még pontosan azt sem értettem, hogy mit keres a tartályban az a plusz fedél.

Nem ettől a cégtől van de azt hiszem a kép alapján, hogy pontosan ugyanez a szerkezet felépítésében.

Számomra szimpatikus gondolat, hogy a belső fedél a borom tetején úszik, tehát ahogy fogyasztom és csökken a szintje, nem érintkezik a levegővel.

Mit gondoltok róla, valakinek van már tapasztalata hasonlóval?

És ebben a tartályban is fejlődhet a borom és alakulhat az íze?

És a parafinolaj amivel a belső fedél és a tartály közötti rést töltöm ki, nem lép interakcióba a borommal és nem befolyásolja károsan?

 

 

http://www.bi-bor.hu/termekek/tartalyokkoracel-inox/tartaly-50-lites-savallo

 

http://www.bi-bor.hu/termekek/tartalyoktartozekok/parafin-olaj-05lit

jorgecosta Creative Commons License 2015.10.15 0 0 157

ilyen kis mennyiségnél is érdemes kénezni? vannak kénmentes borok is, és hát arra gondolnék, hogy 10 liter nem tart olyan sokáig. a hűtés nem elegendő neki?

Előzmény: juhosttt (155)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.10.15 0 0 156

Hidegre szépen ki fog csapódni a borkő.

 

Ha már megállt a forrás és nem csömöszölöd javaslom, hogy tömköd le szorosra a tetejét és szórd meg egy kicsi kénnel.

 

Nálunk így néz ki kénezés előtt.

 

És így kénezéssel.

 

Előzmény: Ggeri89 (152)
juhosttt Creative Commons License 2015.10.15 0 0 155

Legkönnyebb a törzsoldattal való kénezés.

 

 

Itt van adagolási leírás. Ez alapján ki tudod számolni.

http://borkezeles.hu/?id=termekek&kenessav_5szazalekos_torzsoldat&art_id=398&pdf=1&nyelv=hun 

Előzmény: kovacs zolii (153)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.10.15 0 0 154

Szia!

 

Én az 5% törzsoldatot javaslom, ebből 1 dl/hl 25 mg/l emeli a bor szabad kénessav szintjét.

Neked a 10 literhez 10-15 ml kellene. Ezt a mennyiséget ha nincs más akár injekciós fecskendővel is ki tudod mérni.

Előzmény: kovacs zolii (153)
kovacs zolii Creative Commons License 2015.10.15 0 0 153

Sziasztok

 

Van 10 liter nektár borom.Mar megfort teljesen.Leakarom fejteni megkénezni.Ennyi  borhoz hogy merjem ki a ként és mennyi kelhet bele

 

Várom a válaszaitokat 

Ggeri89 Creative Commons License 2015.10.14 0 0 152

Igen egy kicsit magas neki érzetre, de nem mértem. A 2 héttel később szedett vörös bornak való volt 5,3. Ez 7 körül lehet most, remélem hamar lesz hideg és kitudom tenni kintre ott kiválik a borkő és akkor pont jó lesz. A kékfrankos vörösem most erjed nagyon szépen hozza a meggyes illat és íz jegyeket, szombaton lesz 2hete héjon még gondolkodom hogy csak a 3. héten préselem ki.

Előzmény: Tigris0704 (151)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.10.14 0 0 151

Savja milyen?

 

Kékfrankos rozénál előszokott fordulni, hogy egy kicsit magas.

Előzmény: Ggeri89 (150)
Ggeri89 Creative Commons License 2015.10.14 0 0 150

kékfrankosból van.

Előzmény: Tigris0704 (149)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.10.13 0 0 149

Szia!

 

Nincs azzal semmi baj, hogy ha hagymahéj színű lesz a rozéd.

Én személy szerint jobban kedvelem ezt a szint mint ami egy kicsit átmegy a pirosba.

 

Milyen szőlőből készítetted?

 

Deríteni ráérsz akkor mikor már egy kicsit tisztult, szűrni meg palackozás előtt.

 

Előzmény: Ggeri89 (144)
Ggeri89 Creative Commons License 2015.10.11 0 0 148

Nem fogom még most deríteni. Majd január- február de, előbb megvárom még hogy kiváljon a hidegen a borkő.

Előzmény: juhosttt (147)
juhosttt Creative Commons License 2015.10.11 0 0 147

Na ilyen kutyulást se hallottam még :)

Ilyen hamar deríteni szvsz totál hülyeség. Azt akkor érdemes mikor már a palackozás előtt vagy. Ha ilyen hamar szűröd, szvsz a szűrő olyan hamar tömítődik, hogy húh. Nekem a 13as rozé, amit igaz kicsit korán, de palackoztam, mostanra is még tisztult. Nem szűrtem, a derítést pont olyankor csináltam mikor túl hűvös volt, szóval nem sokat ért.

Ha később deríted/szűröd akkor is át fog csapni hagymahéjba. Kivéve, ha nem kénezed. Tettem féle egy fél l kén mentes bort, a színe messze szebb volt, de az íze nem... Továbbá a kén mentes bort macerásabb eltartani. A jó kén mentes bor már profizmus :)

 

Előzmény: Ggeri89 (146)
Ggeri89 Creative Commons License 2015.10.11 0 0 146

Most ha lederíteném és szűrném kb hagymahéj színű lenne nekem is. De én szeretnék egy kicsit mélyebb színt van sillerem majd azzal beállítom a színét.

Előzmény: juhosttt (145)
juhosttt Creative Commons License 2015.10.11 0 0 145

Lényegében semmit. A kén hozzáadása után a színe is változik. Sőt ahogy tisztul és majd átfejted azzal is picit veszít a színéből.

Az áztatás idejével és a darálással/bogyózással lehet játszani, hogy mennyire legyen erős színű a rozed. Nekem a bogyózó nagyon jól feltárja a bogyókat, 5 óra áztatás után egy erős cseresznye piros színű rozem lett. A kénezés után ez a szín inkább fog majd hagymahéj színűvé csapni. 

Előzmény: Ggeri89 (144)
Ggeri89 Creative Commons License 2015.10.11 0 0 144

sziasztok!

 

Kierjedt életem első roséja, lefejtettem, alapkéneztem és nagyon sokat veszített a színéből. Mit tudok vele csinálni?

Parázsjáró Creative Commons License 2015.09.30 0 0 143

Köszönöm a hozzászólásod és azt hiszem te is látod a lényeget,-a piac meglétét.Nekem az a feladatom,hogy kellemes ízletes ,erős borokat készítsek,melyeket én is szívesen fogyasztanák.Pontosan ezért ülök be az iskolapadba egy éven keresztül minden szombaton alkalmanként autózva 370 km-t.

szenyor Lopez Creative Commons License 2015.09.27 0 0 142

Te magad mondtad ki szerintem a tutit: ez bombaüzlet, mivel megvan a piacod (te magad). Egy 400hl-es borászat szerintem önmagában el tud tartani néhány embert és a tulajnak szép profitot képes hozni.

De ha ezt megteremted, akkor azon a nyűgön túl, hogy szőlőt kell venned/termesztened, normális embereket kell találni, technikát kell vásárolni, érteni kell a kémiához némileg és logisztikailag is le kell tudnod vezérelni a szőlő odaszállításától kezdve a kész bor elszállításáig mindent, ezen felül még van egy óriási feladat: piacot kell találni a borodnak. El kell tudnod adni, hogy bevételed legyen. Ez viszont a te esetedben megoldott, van egy fix mennyiség, amire tudsz számolni.

És akkor elgondolkodhatsz azon, hogy ha már gépesítettél, beruháztál, akkor akár termelj eladásra is. Nem ismerem a számaidat, de így has számok alapján kb. 1 év profitjából (saját vs. vásárolt bor) a beruházásaid egy (nagy) része megtérül.

A szőlőtermesztés már egy másik kérdés, azon szerintem akkor érdemes elgondolkodni, amikor a borkészítés már flottul üzemel és nem igényel extra figyelmet.

Előzmény: Parázsjáró (140)
juhosttt Creative Commons License 2015.09.25 0 0 141

Addig okés, hogy veszel egy pincét. 

Ezt állapottól függően fel kell szerelni is. Kellenek hordók, tartályok stb.

 

Ha kés szőlőt vásárolsz, tekintettel, hogy a szőlő előállítása rizikós és sok idő mire beáll, akkor is kell a feldolgozó részleg: prés, bogyózó, stb.

 

Ha szőlővel rendelkező pincét veszel, akkor 2 irány van:

Hobbi szőlős birtok és beállt borászat. Előbbi max néhány milla, utóbbi akár több 10 millió is.

 

Ha szőlővel rendelkező területet veszel, akkor nem tudod eldönteni, hogy milyen szőlőből akarsz bort készíteni, mert már ott lesz valamilyen. A művelésmód stb mind adott lesz. Ha át akarod variálni, majdnem ott vagy időben mint egy új telepítéssel.

 

Én a helyedben a pincéhez tartozó területet művelésbe fognám, az nem nagy terület, hogy beletanulj a dolgokba. A borkészítést se egyből több 1000 literen tanulnám, csak pár 100 literen. Ha valami oknál nem sikerül egy tétel, nem mindegy hogy mennyi a veszteség. Engem is sokan kritizálnak az ismerőseim, hogy bogyózót készítettem, most prés készítés/vásárlás előtt állok.

De erre egy példa:

Ha lóval akarok foglalkozni, akkor előbb lovat, vagy lószerszámot veszek? Ezt válaszolták: egyszerre a 2-t. Jó, de egyszerre nincs annyi pénzem. De viszont a lószerszám nem kér enni, ha áll pár évet de a ló igen, ha nem tudok vele semmit csinálni, mert nincs szerszám, akkor csak feleslegesen etetem.

A szőlő esetében én a telepítési engedélyben reménykedem a jövő évben, mert változnak a jogszabályok. Ezen áll vagy bukik az egész borászatom...  Azért vicces, hogy egy engedély miatt lehet az egész életre szóló álmom fel kell adni :) Ilyen nem várt apróságokkal azért neked is kell ám számolni, hogy valahol valamelyik rendszer hátráltatni próbál. Főleg 2015-ben, ha valamit csinálni akar az ember, még a levegő vételről is engedélyt kell már kérni.

 

 

Előzmény: Parázsjáró (140)
Parázsjáró Creative Commons License 2015.09.25 0 0 140

Üdvüzöllek és köszönöm a hozzászólásod.Szeretném kiemelni,hogy nem lóverseny számomra illetve nem is pénz kérdése.Te is tudod bizonyára,hogy itt nálunk hitelből,vagy pályázatból lehet, de nagyon veszélyes valamit is kezdeni,mivel van egy határidő,melyet be kell tartani és sokszor ezért nem sikerülnek a dolgok mivel nem várt akadályok miatt bepánikoló emberek hoznak egy rossz döntést és borul az egész mutatvány sőt az életük munkája is oda vész.Mindíg addíg nyújtózkodtam ameddíg a takaróm ért, és ez eddíg biztonságban is tartott.Egy kicsit számoljunk a szőlő megtermelésével kapcsolatban.1kg szőlő megtermelése a szőlész barátaim szerint 38 és 50 ft körött mozog.A kész szőlő megvételi ára és előállítási ára között van 60-80ft.A beruházás viszont sokkal nagyobb /földterület gépek,fizetett munkaerő szinte éven át,- hisz nem tud ekkora mennyiséget egymaga előállítani,de nem is a bére hisz az benne van a szőlő előállítási árában,hanem kinlódni valakivel/. Ezeken túl még ott van az időjárás is.Én arrA jutottam hogy a feldolgozással ekkora haszonnal jutok 4-6 millió +profithoz míg a megtermelést is hozzáadva ez 9.5 millióra emelkedne évente,tehát 3.5millió forint miatt szerintem nem szabad egy óriási gondot venni a nyakamba nem beszélve a horibilis beruházásról,valamint a szőlőtermesztés szerintem talán egy életen át kell tanulni.A beruházásom nagysága:-60m2-es teljes földalatti szigetelt pince/2.9m-es bel magasság/,mely felett van egy 60m2-es lakóházzá nyilvánított 7 éves épület tetőtérrel víz villany és csatorna van,gáz nincs

                                                       -3300m2-es telek van hozzá,mely mindig is szőlő volt most jelenleg csak kaszálva van,és az egész egy örökségvédelmi pincesoron van és szerintem ajándék ennyi pénzért/4 millió ft/

                                                       -az egyéb felszerelésekre /traktorom van(T-25-ös)/az idők folyamán 5-8 milliót terveztem költeni

Összegzés képpen a számokat összeadva és a munkaóráimat nem számolva a befektetés az elvárható haszon tükrében 3-5 éven belül megtérül-mutass nekem ilyen biztonságos üzletet /hisz a piacom is én vagyok/mely ilyen rátával megtérül.

Még megemlíteném ha nem feldolgozóüzemet létesítek,hanem egy meglévő szőlőterülethez tartozó pincében állítok elő bort melyet aztán eladok akkor teljesen mások a követelmények-jelenlegi ismereteim szerint csak egy kannamosó-fertőtlenítő helyiséget írnak elő.

  Üdvözöllek,jó egészséget kívánok! 

Előzmény: saja75 (136)
Parázsjáró Creative Commons License 2015.09.24 0 0 139

Köszönöm a tájékoztatást s én is így számolok.A gyerekeimről annyit,hogy okos gyerekek,de a legidősebb már éretségi után tanulja a vendéglátó szakmát,mely magába foglalja a felszolgáló,szakács  és üzletvezetői képesítést.Nyárigyakorlatra 2 hónapra kiküldtem a németekhez remélve azt,hogy a germán majd még vasal rajt,de megdöbbenésemre a kint tett látogatásom során a tulajdonos az iskola elvégzése után várja vissza teljes munkaidős foglalkoztatásra.Az iskola befejezése után viszont megy a lányom Sopronba a pedagógiai karra--ezt már Ő választotta.Tehát érted,hogy mind a három gyerekem első szakmája a vendéglátásnak kell lennie,hisz majd ezt kapják örökül és nem szeretném,hogy az életem munkája eladásra kerüljön.Egyébként mielőtt velem kezdenének dolgozni előtte elküdöm őket egy teljesen idegen keze alá dolgozni,mert csak így tudják megbecsülni azt amit örökölnek.Régi Japán közmondás:az ember a gyerekével akkor teszi a legjobbat,mikor haggya egy kicsit fázni.Üdvözöllek,már most barátom vagy,mert foglalkoztál a kérdésemmel.

Előzmény: Tigris0704 (137)
juhosttt Creative Commons License 2015.09.22 0 0 138

Annyit hozzá tennék, hogy a terhelést beállítani számszerűen nem mindig lehetséges, hogy 1 kg v 2 kg.
Ha túl alacsony a terhelés:
Nem győzzük a zöld munkát csinálni, mert a szőlő nő mint a gomba.
A cukorfok megszalad, de nem csak ettől jó egy bor, hogy magas legyen a cukorfoka, kell hozzá megfelelő sav is. Ezt egyensúlyban tartani kell(ene) Szvsz ki kell kísérletezni, hogy adott fajtából adott területen adott művelésmóddal mennyi terhelést kell adni, hogy minőségi legyen és meg is érje.

 

Előzmény: Maci_P (135)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.09.22 0 0 137

Hali!

 

Szerintem minden képen jobban megéri saját bort árulni.

 

De nézzük számokban.

 

Azt írod, hogy pincét tudnál venni, ennek te tudod az árát. Kérdés, hogy a feldolgozó helységet kell e bővíteni felújítani átalakítani. Ennek is van egy jelentős összege.

Utána jönnek a gépek. Egy 400 hl es pincéhez már komolyabb bogyózó kell, kb: 50-70 q/h teljesítményű. Ennek ára 1-1,5 millió.

Kell egy prés. Ha csak fehérbort készítesz akkor legalább egy 10-15 hl es. Ennek használt ára 5-600 ezer (vaslin típusú) egy levegős prés használtan is 2 millió kőrül van.

Kellenek tartályok hordok. 400 hl már érdemes úgy csinálni, hogy 2/3 rész műanyag vagy koracél tartály 1/3 rész fahordó. (így folyamatosan tudod hordóban érlelni és cserélgetni a bort). Műanyag tartályt olyan 40 Ft/l kőrül, savállót 100 Ft/l, fahordót 150 Ft/l kőrül árulnak. (de ennek nézz pontosan utána)

Akkor kellenek szivattyúk (egy kisebb egy nagyobb teljesítményű),valamint szűrőgép, egyéb apróbb dolgok. Ezek kb: újabb 1 millió.

Valamint ott van a sok bürokrácia engedélyeztetés.

És ez csak a feldolgozó része. Igaz ezek csak egyszeri befektetések.

 

Akkor nézzük a szőlő részét. 

1 kg szőlőből évjárattól függően 6-7 deci liter bor van. A 400 hl hez kb: 550-600 q szőlő kell. Ahogy írtad ez 100-110 Ft/kg ár.

Ehhez a mennyiséghez (véleményem szerint) már kell használni borkezelő dolgokat (fajélesztő, tápsó, enzim, kén, derítő anyag) ezek kb: 3-400 ezer Ft/ borév.

 

És ez csak az anyagi kiadás.

 

 

Most nézzük másik oldalról.

 

A közel 600 q szőlőt érdemes egy komoly termelőtől (termelőktől) venni, akik legalább 100-200 q tudnak egyben szállítani. 10-20 q összevásárolni nagy utánjárás, sok idegeskedés és nagyobb esély arra, hogy bekerül olyan szőlő is aminek nem kellene.

 

Írtad, hogy most fogsz borászatot tanulni.

Addig még bele nem tanulsz jól jönne egy gyakorlott borász akiben megbízol aki felügyeli a munkát. Igaz írtad, hogy lassan akarod felépíteni de akkor se mindegy, hogy eladsz vagy kiborítasz kisebb-nagyobb tételeket.

Ennyi borral ( ha nem is napi) heti rendszerességgel foglalkozni kell. Kóstolgatni melyik hordó milyen (valamelyik hordóban előbb öregszik) nem e valamelyik tartály befülled, legalább 2 havonta a kénszintet ellenőrizni.

 

Írtad, hogy 6-8 év alatt akarod megvalósítani.

Kérdés, hogy a gyerekeid mennyire akarnak ebbe belefolyni beletanulni.

 

És van még egy dolog.

Ha te magad készíted a bort akkor olyat árulsz amilyet csináltál. Ha veszed a bort akkor mondhatod, hogy köszönöm ez a bor nem ízlik nem megfelelő és keresel másikat.

 

De mindezeket figyelmen kívül hagyva jobban jársz anyagilag ha a saját borod árulod.

 

 

Más.

Ha esetleg bővítenéd kínálatod Szekszárdi ( fehér és vörös) borokkal akkor keressük egymást. Eljössz megkóstolód őket és biztos meg tudunk egyezni.

 

 

 

 

 

Előzmény: Parázsjáró (132)
saja75 Creative Commons License 2015.09.22 0 0 136

Ahogy a kőművesem mondta: "Minden csak pénz kérdése!" És szerintem: idő!

Ha "holnap" hoznának 400hl bornak elegendő szőlőt, akkor lenne helyed hol fogadni, feldolgozni?

Mekkora géppark kell ezt bogyózni, darálni és préselni?

Mennyi és milyen hordóban akarod ezeket tárolni?

És ezek mennyi pénzbe kerülnek?

Ha van pénzed megvenni, és helyed is feldolgozni és tárolni, akkor lesz időd a bort kezelni, és foglalkozni vele? Te fogod vinni a 2 vendéglátó egységet és a borászatot is?

És ellenállsz a bor készítés közben kialakuló csábításnak, hogy a szőlőt Te magad termeld meg a bornak, mert úgy sokkal jobb!

Azt is hallottam, hogy vállalkozni 18 évesen kell, amikor nincs még család, gyerek és olyan nagy felelősség a vállunkon.

 

Az elképzelés szép, és nekem tetszik, de én csak akkor vágnék bele, ha lenne elegendő pénz a megvalósításhoz és még annak a fele, a hirtelen felmerülő kiadásokhoz! Hitelt kerülném, és ha lenne pályázat, akkor pályáznék: "ha adnak fogadd el..." A család támogasson és a gyerekek is itt és ebben akarjanak majd dolgozni.
Ha ezekre mind igen lenne a válasz én belevágnék!

 

 

 

 

Előzmény: Parázsjáró (132)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!