Azt vettem észre, hogy valamilyen program állandóan olvassa a rendszerlemezt. A Task Manager főleg olvasást jelzett, ami a Skype leállításával szűnt meg. Ez némiképpen aggodalommal tölt el. Ugyanis egyrészt fontos az ismerőseimmel a kapcsolattartás, másrészt az adataim biztonsága is fontos, márpedig az indokolatlan folyamatos olvasás azt a gyanút kelti bennem, hogy lopják az adataimat, vagy más módon figyelnek meg állandóan, hiszen a Skype mind a kamerához, mind a mikrofonhoz hozzáfér. Hogy lehetne ezt a kéretlen funkciót kiiktatni?
Visszaakartam állítani egy régebbi szkájp verziót, most nem tudok bejelentkezni a fiókba.Újra telepítettem a legújabbat, azzal sem engedi. Hogyaszondja "a skype nem tudott kapcsolatot létrehozni".Valami tipp?
Annyit pontosítanék, hogy míg ezt írtam, figyeltem a process monitort és pár perc elteltével, időről-időre a Skype beleír a main.db-be és egy shared.tmp nevű file-ba, de 1 percen belül ugyanúgy eltűnik a process listből.
Tehát nincs folyamatos lemezaktivitás. Én ilyet csak a topic elején leírt esetben tapasztaltam, akkor viszont folyamatosan darált a merevlemez.
Ez a verziószám érdekes: egyik gépemen egy Win 7 64 bit-es rendszeren egy teljesen felfrissített Skype 6.18.59.106-os verziószámot ír, egy másikon, 32 bites rendszer alatt meg a tiédet: 6.18.0.106-ot. Nem nagyon világos, hogy a harmadik szám pontosan mi, és nem nagyon találtam róla információt. Mindkét Skype azt mondja, hogy ez a legfrissebb verzió.
Mindenesetre megnéztem ez utóbbin is, hogy biztosan ugyanazzal a verzióval teszteljük. Amikor rányomok egy kapcsolatra, a Resource Monitor szerint az alábbi adatbázisokba (és journal-okba) írogat:
main.db
keyval.db
bistats.db
Picit otthagyom, és 1-2 percen belül szépen megnyugszik, el is tűnik a process listből, tehát ha nincs a kapcsolattal aktivitás, nem írogat semmit, bár a hálózati aktivitás megmarad (úgy 20-30 byte/sec).
Visszamegyek a Skype Home-képernyőre, bezárom (tehát háttérben fut), ugyanez az eredmény.
Ha nálad másképp viselkedik (adatkönyvtár törlése után, resetelve is), akkor annak valami egyéb oka kell, hogy legyen. Javaslok egy friss telepítésű tesztet (pl. virtuális gépen), nézd meg ott, hogy rendben működik-e!
Kezd körvonalazódni a probléma. Ha nincs partner kijelölve, vagy olyan partner van kijelölve, amelyik ismeretlen státuszú (?), akkor nem írogat. Más esetben írogat. Újraindításkor ez az eset áll fenn, de ha már használtam, akkor nehéz eljutni a kijelöletlen állapotba.
Nem a Skype maga írja a naplót, hanem a mögötte levő SQLite adatbázis és a kezelője. Hogy pontosan éppen mit ír az adatbázisába, én ugyan sosem figyeltem meg, de ha nagyon akarod, nem is titkos, bármiféle SQLite olvasóval utánanézhetsz. Persze, lehet, hogy valami bináris, és nem fogod tudni kapásból megfejteni. De speciel ez ránézésre nem tűnik gyanúsnak. A Skype egyre rosszabb, amióta az MS kezében van, ez kétségtelen, de nem feltétlenül emiatt.
Az elnevezés nem sokat mond önmagában, és az sem oldja meg a problémát, hogy ha nem használom a programot, akkor nem ír. Ugyanis csak akkor tudnak elérni, ha használom, és persze semmi indok nincs arra, hogy egyfolytában naplózzon. Egy program debug verziójánál is csak akkor szokásos, ha nem tudjuk hova tenni a töréspontokat, de egy kiadott verzió ne naplózzon. Egyrészt nincs mit naplózni, másrészt meg ne foglalja fölöslegesen a gép erőforrásait.
Kémprogram értelemben viszont én kicsit nevetségesnek tartom, amikor valaki kémprogramként gyanakszik egy olyan programra, amit a világon milliók használnak, közöttük ugrásra készen figyelnek olyan szakértők, hozzáértők is, akik a legnagyobb örömmel pörkölnének oda például egy Microsoftnak, ha felfedeznének benne valami titkot, hátsó ajtót stb.
Ha nem is tegnap kezdtem gépezni, de attól még nem gondolnám, hogy majd pont én fogok felfedezni valamit, amit komolyabb specialisták sem találtak meg eddig.
A Skype egy kémprogram. Ebben az értelemben, persze az operációs rendszerek, a böngészők, a email-szolgáltatók alkalmazásai is mind azok - de ezt el kell fogadnunk.
Ezt el kell fogadnunk?
Egy olyan rendszer esetében is, aminek használatáért fizetünk?
Talán csak nem kell másolatot készítenünk a kulcscsomónkról, megadni a pin-kódjainkat a gázszerelőnek, vagy a gázóra leolvasónak?:-)
Majd akkor, ha ingyenes lesz a Windows 9 fapados (alap)verziója, akkor talán tudom értelmezni a felhasználók személyes jogainak relativizálását, az alárendeltségük tényét, kiszolgáltatottságuk okait.
De addig!? Én tartalak el Tóbiás – és amíg ez így van, addig te csak kérsz és jelentesz.
Van valami, amit nem értesz? Írjunk rá programot?:-)
Adatbázis és annak a naplófájlja. Ha egy ideig nem használod (elől sincs, futhat, de ne legyen aktív, a tálcán se tartsd a gombját, amikor nem használod), akkor leáll idővel az adatforgalom, 1-2 perc alatt.
Én Win 7 64 bit alatt pár hónapja belefutottam olyan Skype hibába, hogy valamilyen okból non-stop próbálta létrehozni valamelyik saját adatbázisát (a Roaming profile-ban tárolja), aztán mintha sosem sikerült volna, így újra és újrapróbálta, végtelen ciklusban.
A merevlemez mellett mindez folyamatos hálózati kommunikációval párosult (nekem ez tűnt fel először, utána láttam a folyamatos lemezhasználatot is).
A bugot egyébként bejelentettem a Microsoft-nak, de nem tudom, hogy mit kezdenek vele, mindenesetre megköszönték.
Gyorsjavításnak próbáld meg a Skype kilépett állapotában az adatkönyvtárat átmozgatni máshová, ezzel gyakorlatilag reseteled (újra be kell jelentkezni stb.), viszont nekem megoldotta a problémát.
Azért van egy nagy előnye. Ingyen lehet vele élő kapcsolatot tartani, adatot küldeni, platformtól függetlenül. Családtagokkal, munkatársakkal, ismerősökkel. Mondjuk én csak a windows, iphone-t és az androidot próbáltam.
Sokan panaszkodtak, hogy crash-elt a Skype többféle oprendszeren is. Szerintem valamit túlspiláztak a picipuhánál. EZ a természet hívó szava, hogy szabadulni kell tőlük.
Azt vettem észre, hogy valamilyen program állandóan olvassa a rendszerlemezt. A Task Manager főleg olvasást jelzett, ami a Skype leállításával szűnt meg. Ez némiképpen aggodalommal tölt el. Ugyanis egyrészt fontos az ismerőseimmel a kapcsolattartás, másrészt az adataim biztonsága is fontos, márpedig az indokolatlan folyamatos olvasás azt a gyanút kelti bennem, hogy lopják az adataimat, vagy más módon figyelnek meg állandóan, hiszen a Skype mind a kamerához, mind a mikrofonhoz hozzáfér. Hogy lehetne ezt a kéretlen funkciót kiiktatni?