Keresés

Részletes keresés

Olisadebe7 Creative Commons License 2020.11.20 0 0 195
Theorista Creative Commons License 2016.01.16 0 0 194

Egyáltalán nem OFF szerintem, mert egyrészt a topikgazda ezt a topikot olyan szellemiségben nyitotta és igazgatta, amibe ennyi mai kitekintésnek bele kell férnie, másrészt pedig a 2. világháború utáni korszak már lassan történelmi távlatban is szemlélhető, így a limesen belülre került barbárok ügyének fölvetése, anélkül hogy a migrációs tematikát habosítani akarnánk itt, egyszerűen illik a mondandónkba.

 

 

Remélem persze, hogy ennyi még lángpallosú őrangyalunk tűrőképességét nem feszíti szét, és hozzászólásainkat nem veti a külső sötétségbe. :)

Előzmény: Törölt nick (191)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.16 0 0 193

Megértettem, Herr Magister ;-)

Előzmény: Aventinus (192)
Aventinus Creative Commons License 2016.01.16 0 0 192

A félelmed nem alaptalan. :)

Előzmény: Törölt nick (191)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.16 0 0 191

"A Svájcba érkező menekülteknek/migránsoknak a jogszabályok alapján nyilatkozniuk kell a náluk lévő vagyontárgyakról, és az 1000 franknál nagyobb részt a svájci állam elszedi a szerencsétlenektől mondván, hogy a törvény alapján a tehetős menedékkérőknek hozzá kell járulniuk anyagilag is az ott tartózkodásuk költségeihez."

 

Hát, kedves Theo, valahogy nem tudom sajnálni szegény 1.000 svájci franknál nagyobb vagyonnal rendelkező "háborús menekülteket.".

 

Mellesleg minek jönnek ide "háborús menekültek"?

Nekik a hazájukhoz legközelebb eső biztonságos országban, tehát pl. Görögországban vagy Bulgáriában kellene kivárniuk, amíg hazájukban jobbra fordulnak a dolgok...

 

Persze én is biztosan fasiszta vagyok...

 

Egyébként meg OFF-nak tartom a bejegyzésedet egy történelmi topikban, félő, hogy Aventinus mester mindjárt a fejünkre koppint.

Előzmény: Theorista (190)
Theorista Creative Commons License 2016.01.15 0 0 190

Svájcban és lassan Dániában a fasizmus teljes nyíltságában mutatkozik. A Svájcba érkező menekülteknek/migránsoknak a jogszabályok alapján nyilatkozniuk kell a náluk lévő vagyontárgyakról, és az 1000 franknál nagyobb részt a svájci állam elszedi a szerencsétlenektől mondván, hogy a törvény alapján a tehetős menedékkérőknek hozzá kell járulniuk anyagilag is az ott tartózkodásuk költségeihez.

 

A tárgyalás alatt lévő hasonló dán törvénytervezet az emberiesség minimumát megtartva nem fogja az összeghatárba beleszámítani a jegygyűrűket és más érzelmi töltettel bíró (apróbb) vagyonelemeket. :)

 

 

http://www.bbc.com/news/world-europe-35323315

 

 

 

maotai2 Creative Commons License 2015.10.20 0 0 189

Tehát az alábbi gondolatmenet nemcsak az igyekszik igazolni, h a történelem során nem létezett olyan, h az egyik nép azért jutott volna előrébb, mert tehetségesebb lett volna a másiknál...

 

de azt is, h a (természeti környezetük következtében) előrébb jutott népek mindíg is meg kellett védeniük az aktuálisan elért civilizációs szintjüket a beáramló barbár hordáktól...

 

Pl a kínaiak v Hadriánus fala. 

maotai2 Creative Commons License 2015.10.03 0 0 188

Ez a könyv végül csak 2 dologról próbál beszélni :

 

1. Jared tézise nem igaz, tehát az ember fejlődésének a fő mozgatórugója nem a természeti környezet.

2. Ellenben a legfontosabb  a  politikai liberalizmus, ami a fejlődés  lényege

Előzmény: maotai2 (187)
maotai2 Creative Commons License 2015.10.03 0 0 187

Persze vannak, akik lelki nyugalmának  jobban megfelel az, h nemzetük nem a természeti adottságaik miatt él jobban, mint pl. a balkániak....hanem , mert az őseik jobb politikai rendszert hoztak létre

 

Nekik javasolnám a következő könyvet : 

https://www.hvgkonyvek.hu/miert-buknak-el-nemzetek

Előzmény: maotai2 (186)
maotai2 Creative Commons License 2015.09.30 0 0 186

Itt adódik a kérdés, h az ipari forradalom kezdetére gazdasági fejlettség szempontjából teljesen lenullázódott Svájc és Norvégia miért kerülhetett ismét annak élvonalába ?

 

Itt nyilván már nemcsak  a természeti környezet a kizárólagos oka ennek, hanem ezen országok újkori fejlődésének társadalmi, politikai útja is. 

Azt viszont, h ezek a népek egyáltalán erre a pályára léphettek, teljes mértékben ezen népek természeti környezete determinálta - ezt megelőzően.

Előzmény: maotai2 (183)
maotai2 Creative Commons License 2015.09.30 0 0 185

http://index.hu/chart/2015/09/30/versenykepessegi_rangsor/

 

Érdemes lehet tudni, h a világ gazdasága egyáltalán nem ezek elvek alapján működik...

 

A multik vezetőit kizárólag a saját fizetéseik, és főleg a bónuszaik érdeklik, így a belső hatalmi struktúrájukat is ennek rendelik alá.

 

Persze jön a kérdés, h ezen vezetők, mivel indokolhatják mindezt, és hát egyáltalán kinek is felelhetnének ?

Lásd : a VW-csoport lebukását... 

 

maotai2 Creative Commons License 2015.09.28 0 0 184

a 19. sz végére = 18. sz végére

Előzmény: maotai2 (183)
maotai2 Creative Commons License 2015.09.28 0 0 183

Ok, eljutottunk oda, h a sváciak a földrajzi elhelyezkedésüknek köszönhetően nem halál csóró tengő-lengő, éppen a megélhetésük küszöbén ingázó hegyi népek lettek, mint pl. az albánok., hanem az élőállatexportjuknak és a vámoknak köszönhetően valódi városokat alapíthattak.Nos, ennél tovább nem is jutottak, hiszen ezek a városok a természeti környezetük következtében nem voltak, nem lehettek egy kategóriában gazdaságilag pl. a Merész Károlyt tönkreverő felső-rajnai egyesülés ipari nagyágyúival.

Így aztán, ahogy az európai távolsági kereskedelem súlypontja az atlanti vizekre terelődött át, Svájc egyre inkább alulfejletté vált, és a 19. sz végére annyira eljelentéktelenedett, h pl. a napoleoni háborúk során pusztán hadszíntérnek tekintették (kis túlzással azért tudunk az akkori létezéséről, mert Szuvorovot itt verte+ Massena).

 

Előzmény: maotai2 (179)
maotai2 Creative Commons License 2015.09.28 0 0 182

Azt tudjuk, h mi történt még a királyuk által vezette norvég hordákkal is, amikor nem ők lepték+ a védtelen településeket, hanem őket támadta+ meg az angol hadsereg : a totális megsemmisülés.

 

Innentől kezdve Norvégia nemcsak az egyik legcsóróbb "ország" volt a 19. sz utolsó harmadáig, hanem az önálló állami létre teljesen alkalmatlannak is bizonyult : a természeti körülményei okán.

Előzmény: maotai2 (181)
maotai2 Creative Commons License 2015.09.28 0 0 181

Norvégia...viking rablás és gyilkolászás...

Télleg a vikingek annyival magasabb katonai értékkel bírtak volna ?

Hát egyáltalán nem, és ezzel ők voltak a leginkábban tisztában. Mindíg is a védtelen településeket támadták+ , a reguláris csapatokat messze elkerülték.

Ezt miért is tehették+ ?

Mert a hajóikat, és a folyók általuk megszállt szigeteit használták támaszpontnak.

És ezt honnan tanulták+ ?

Hát otthonról, uis a norvég természeti környezet rendkívül alacsony népsűrűséget tett csak lehetővé, így ezen széttagolt települések közti közlekedést a tengerre korlátozta. 

 

 

Előzmény: maotai2 (180)
maotai2 Creative Commons License 2015.09.28 0 0 180

Aztán hogyan vált lehetővé, h ezen totál natúr primitív gazdálkodást folytató hagyi germán népek városokat építhettek ?

 

Nos, azért, mert jókor voltak jó helyen. 

A 11. századtól elkezdődött az európai mg-i forradalom első fele. Így  kialakult 2 európai kereskedelmi centrum : az északi és a déli. Ezeket (a korabeli logisztikai viszonyok következtében) csak vízi útvonallal lehetett összekötni egymással, ezt a funkciót a Rajna láthatta csak el. 

Viszont a Rajna eléréséhez át kellett kelni az Alpok rendelkezésre álló hágóin, tehát Svájcon.

 

Ez a helvét tengő-lengő törzsek számára nem csak azt jelentette, h megcsapolhatták a karavánokat, hanem azt is, h elérhető piacot találhattak az egyetlen termékspecifikációjuknak : az állattartásnak.

Ráadásul ez a piac az akkori Európa legfizetőképesebb keresletének ment elébe, így aztán a totál elmaradott helvétek elkezdhettek városokat is létrehozni...

 

Folyt köv Norvégiával....

Előzmény: maotai2 (179)
maotai2 Creative Commons License 2015.09.28 0 0 179

Svájcot a rómaiak által helvétnek nevezett germán népek lepték el, akik primitivitásáról Ceasarnak a  galliai hadjáratáról szóló leírásnak a legelején értesülünk azzal, h egyszerűen visszakergette őket a hegyeikbe.

 

Nem meglepő, h a helvét az elkövetkezendő 1000 év során Európa egyik legfejletlenebb népe lett.

 

Persze a gyűjtögetésből és a vadászó-dögevésből ki tudtak emelkedni még évezredekkel korábban is, hiszen a letelepüléshez szükséges know-how-ut (a növénytermesztést és az állattartást) eltanulhatták a keleti szomszédaiktól.

 

 

Előzmény: maotai2 (177)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.05 0 0 178

"És ennek okai valszeg jóval inkább a természeti adottságokban rejlenek...."

 

Más oka is lehet annak... az ember eredendöen kis törzsekben élt (mint mondjuk egy csimpánzhorda) és mivel ugye a modern ember Afrikában alakult ki ezért ez a kis törzsi rendszer és a vadászó/gyüjtögetö életmód az ottani flóra/fauna mellett nagyon is megfelelö volt (különben ugye kihaltak volna az emberelödök). Vagyis a világon semmilyen nyomás nem volt az afrikai népeken, hogy valami komolyabb szervezettségi fokra lépjenek (és valószínüleg lényeges elönyöket sem hordozott magában).

Előzmény: maotai2 (175)
maotai2 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 177

Miért vált lehetővé, h a Kalmari Uniót az a Svédország rúgta fel, mely parlamentjében (4. rendként) a szabad parasztságot is képviselte ?

 

És miért Dánia lett sokkal fejlettebb  a skandináv társainál (egészen a 20. sz. -ig), pedig ezt az előnyét a kvázifeudális jogiberendezkedésű politikai rendszerével érte el.

 

Az ok egyszerű : a természeti adottságok. 

Előzmény: maotai2 (175)
panthera negra Creative Commons License 2015.01.26 0 0 176

Szudán (egykori Nubia) kivételével ami Egyiptom déli szomszédja volt és egy időben ott is megindult a piramisépítés igaz más stílusban. 

 

 

Előzmény: maotai2 (175)
maotai2 Creative Commons License 2015.01.25 0 0 175

Ezzel természetesen 1et értek, de ugyanakkor tény, h a fekete  afrikai népek nem kaphatták+ a kezdő impulzust, amint megkapták pl. a britek v az egyiptomiak, az i.e. 4. évezredben. 

Azaz senkitől sem vehették át azt a mg-i csomagot, mely a letelepülő életmód feltétele lett...

És ennek okai valszeg jóval inkább a természeti adottságokban rejlenek....

Előzmény: vörösvári (174)
vörösvári Creative Commons License 2015.01.24 0 0 174

Ez tényleg így van, például az afrikai szegénység egyik fő oka az ottani kulturális hagyomány, miszerint segíteni kell a rokonokat, aki vezető pozícióba kerül, annak a rokonait is el kell helyeznie állásban. Ezért nem az alkalmasság számít, hanem a kapcsolatok. A másik ilyen hagyomány, hogy magukénak tekintik az állam pénzét és így virágzik a korrupció. Nigéria egy jó példa erre, hatalmas olajbevételeit egyszerűen elsikkasztják az állam vezetői és hivatalnokai.

Előzmény: Dick Laurent halott (173)
Dick Laurent halott Creative Commons License 2015.01.24 0 0 173

Nem egészen. Ha jól veszem ki te azt állítod, hogy a fejlettséghez elegendő a szerencsés történelmi helyzet. Én úgy gondolom, hogy kell hozzá olyan kultúra is amelyik képest a másoktól "ellesett" technológiát felhasználni és adott esetben tökéletesíteni.

Ezért hoztam fel a modern Egyiptomot példának. Ha az elméleted igaz lenne akkor ma Egyiptomnak jóval fejlettebb államnak kéne lennie mint amilyen.

Előzmény: maotai2 (162)
panthera negra Creative Commons License 2015.01.23 0 0 172

Igen, mert két feltételezetten azonos intelligenciájú embert mondjuk egy pigmeust és egy budapestit.

 

Beleteszünk a mindegyiket a  Kalahariba, akkor a pigmeus fog tovább túlélni, mert a jó válaszhoz és helyzetfelismeréshez bizonyos ismeretek is kellenek például melyik növény raktároz el gumójába vizet. 

.

Ugyanaz, ha mindkettőt a nagyvárosba tesszük. 

Előzmény: maotai2 (169)
maotai2 Creative Commons License 2015.01.23 0 0 171

Persze, itt is felmerülhet, h a civilizációs know-howt esetleg a tengerentúlról kapták (pl. Heyerdahl diffúziós elmélete).....    

Előzmény: maotai2 (170)
maotai2 Creative Commons License 2015.01.22 0 0 170

Mi van, ha a (jobb híján torz) mg-i kultúrát (és az erreépülű államiságot) totál saját önerőből fejlsztik ki, mint. pl a küzép-amerikai civilizációk ?

Előzmény: maotai2 (169)
maotai2 Creative Commons License 2015.01.22 0 0 169

 de az intelligencia egyik alapja a szükséges műveltség megléte is

 

És ha mégsem ? 

Előzmény: panthera negra (166)
panthera negra Creative Commons License 2015.01.22 0 0 168

Ahhoz kell valami kezdőrúgás, ahogy fórumtársunk pár hozzászólással lejjebb kapisgálta az ókori Egyiptomnál. 

Előzmény: vörösvári (167)
vörösvári Creative Commons License 2015.01.22 0 0 167

Ezek szerint az intelligencia nem elég a fejlődéshez.

Előzmény: panthera negra (166)
panthera negra Creative Commons License 2015.01.22 0 0 166

Ez így van, az intelligencia  gyors és pontos helyzetfelismerést  jelent és ennek megfelelően a körülményekhez leginkább megfelelő válasz megadását. 

.

Ez az ami az intelligenciát például a műveltségtől megkülönbözteti.

Azaz aki művelt még lehet csekély intelligenciájú, de az intelligencia egyik alapja a szükséges műveltség megléte is

Előzmény: vörösvári (165)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!