Sorra vonulnak ki a nemzetközi termelőcégek Magyarországról, a kereslet visszaesésére hivatkozva. Ezt már nem lehet a válsággal magyarázni. A krízis a világ más részein 2009-2010-ben lecsengett, nálunk azonban 2011 óta sorjáznak az egyenként is több száz, vagy akár néhány ezer családot nehéz helyzetbe hozó gyárbezárások.
Végleg befejezi a működést Komáromban a Nokia, kétezer ember kerül utcára. Ez már a sokadik nagy cég, amelyik elhagyja Magyarországot, vagy legalábbis jelentős leépítésre kényszerül. És mintha az utóbbi időben igen csak megszaporodtak volna azok a cégek, amelyek búcsút intenek nekünk. Áttekintettük az elmúlt néhány évet, a kép lehangoló. (Vannak persze ellenpéldák is, mint az Audi- és a Mercedes-gyár létszámbővítései, de az elmúlt években mégis inkább az a tendencia látszik kirajzolódni, hogy sok nagy külföldi cég elhagyja Magyarországot.)
Csak kapkodjuk a fejünket idén
Júniusban jelentették be, hogy 155 dolgozó elbocsátásával 2015 második felére bezár a budapesti Danone-gyár, mert zuhan a termékeik kereslete. Ugyanerre a sorsra jut a Douwe Egberts Hungary Zrt. kávépörköléssel és -csomagolással foglalkozó fővárosi üzeme is, júniustól kezdve 184 dolgozót küldenek el, csak egy kiskereskedelmi és marketinközpontot hagynak az országban. A Douwe Egberts dolgozóit váratlanul érte a döntés, néhány hónapja még új gépek is érkeztek az üzembe, most ezeket más európai üzemekbe szállítják át.
Becsukja a budapesti üzemét a gumiabroncsokat gyártó francia Michelin is, 512-en veszítik el állásukat 2015 közepéig. A gyártást Lengyelországba viszik, az indoklás az, hogy a válság óta szűkült a piac, és a pesti üzem nehezen közelíthető meg teherautóval, meg le is pusztult. Bezárták a sampont és mosószereket gyártó EVM Háztartásvegyipari és Kozmetikai Zrt. cinkotai üzemét is. A gyár már tavaly év vége óta állt, 100 dolgozónak kell más munka után néznie, akik a munkáltató százmilliós tartozása miatt sztrájkőrséget, illetve blokádot szerveztek februárban.
Ha tetszik, ha nem, 300 eurós/100 ezer forint nettó keresettel - ennyi az a kereset a legtöbb számú aktívnál, akik a fogyasztást tudnák generálni - csak a legszükségesebbeket vásárolják az emberek.
Ők pörgetnék a gazdaságot, fogyasztanának, de nincs miből.
Ez a helyzet, nem értem, mit nem lehet ezen látni.
2010 óta átfaragták az adórendszert, ez az aktív tömeg kevesebbet kapott, a KKV-kre pakolták és pakolják a terheket folyamatosan, egyszerűen minden irányból megölték a fogyasztást.
Gyors és drasztikus lépések és szemléletváltás kell, ha tetszik, ha nem.
Kapitalizmus kell.
Aki megtermeli a pénzt, annál kell otthagyni.
És nem igaz az az állítás, hogy a nyugdíjjal is pörgetik a fogyasztást, mert egy idősebb ember mind az érdeklődési köre, mind az aktivitása egy 20-50 éves körüli emberhez viszonyítva és ezáltal a fogyasztási szokását tekintve nem valósul meg
Primitív példák, de így működik:
Aktív dolgozó többet mozog, többet eszik/enne, többet és jobban használja a ruházatát, erre sem költ eleget, az érdeklődési kör végett ami szélesebb, több igénye van fogyasztásra például a számítástechnikában. Igénye van a szélesebb és több társadalmi életre - mozi, színház, kirándulás, étterem - amit szintén gátol a fizetés alacsony szintje.
Ez az elgondolásom, ha ezek az aktívak elkezdhetnének/kezdhettek volna fogyasztani, akkor a fogyasztás fellendülése végett valóban felfele indult volna a gazdaság egészségesen.
Azt az 500 milliárdos lukat, amit az egykulcsossal vágtak a költségvetésen, azt a pénzt ott a "lenti" szinteken kellett volna hagyni úgy az embereknél - a fentebb lévő szinteket békén hagyni - hogy a legalacsonyabb bér lett volna a nettó 100-110 ezer forint, nem ami most van, nettó 60-70 ezer még mindig.
A minimálbéres adócsaló dumát hanyagoljuk, mert nem mindenki így van, másrészt aki több-százezer forintos fizetés sem egyenlő azzal, hogy nem kapja egy részét zsebbe az úriember.
Szóval szerintem ez lett volna a helyes lépés a fentebb vázoltak szerint, minimálisan elindultunk volna a nyugati út felé, a "fizetésből valóban meg lehet élni szintre"
De elcseszték, az elromlott hűtőszekrényeket csak nem cserélik az emberek, megyünk szépen a levesbe a stadioni utakon.
Hajrá.