Keresés

Részletes keresés

olahtamas Creative Commons License 2017.06.19 0 0 230

Használtan már 30-40 eFt-tól lehet jó GPS-eket találni.

Azt kell eldönteni, hogy hogyan és mire szeretnéd használni.

Ez persze róka fogta csuka esete, mert használat közben fog kiderülni :)

Nyomógombos, vagy tapizós? ( a tapizósnál nézni kell a kijelzőt, és eltalálni a gombokat, míg a nyomógombos, akár zsebben vagy kesztyűvel is használható)

Egykezes, vagy kétkezes ? (pl. esernyővel a kézben egy nagy képernyős tapizóst már macerás használni)

Kis készülék kis képernyővel, vagy nagyobb. (a kicsit nehéz látni, a nagyot cipelni kell és drágább is általában) 

Milyen sűrűn akarod frissíteni a térképeket rajta, és hányféle térképet használnál (csak turistatérképből is van vagy fél tucat)?

 

 

 

Előzmény: nemnevetelpicur (229)
nemnevetelpicur Creative Commons License 2017.06.19 0 0 229

Köszönöm,én is erre gondoltam csak meg erősített ebben.

Nézelődöm,s megpróbálok használtan venni egy túra gps-t.

Minden jót!

Előzmény: olahtamas (228)
olahtamas Creative Commons License 2017.06.18 0 0 228

A futó órák nyomvonalait inkább csak a túrák után, számítógépre téve lehet megjeleníteni, hogy merre jártunk.

A túl kis képernyő úgy is kevésbé alkalmas a navigálásra!

Előzmény: nemnevetelpicur (227)
nemnevetelpicur Creative Commons License 2017.06.18 0 0 227

Jónak tűnik,bár kell kicsit gyűjtsek rá.

Néztem a Garmin futó órákat,az ilyen túra használatra,hely meghatározásra alkalmas lehet vagy inkább nem?S inkább specifikusan futó órának használható?

Úgy tűnik ez a márka lesz a befutó,ha jól olvasom megbízható márka.

kivi000 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 226

Vagy innen. ;)

Előzmény: vjano (225)
vjano Creative Commons License 2017.06.18 0 0 225

...és térképet rá innen.

Előzmény: nemnevetelpicur (223)
kivi000 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 224
Előzmény: nemnevetelpicur (223)
nemnevetelpicur Creative Commons License 2017.06.18 0 0 223

Üdvözlök mindenkit.Most találtam erre a fórumra,remélem jó helyen érdeklődöm.

Egy Mecsek közeli kis faluban élünk és szeretek a lányommal kirándulni.

Sokat járjuk az erdőt,ismerjük is jól a környéket.

Szeretnék venni egy túra navigációt,hogy tudjam merre járunk.

Általában nem jelölt úton járunk,hanem minden felé.

 

Kérdésem az volna,milyen típust ajánlanának erre a célra.

Jó volna ha strapa bíró volna jobb minőségű,megbízható,gyors.

Ne faggyon le ez fontos volna.

Karórákat is néztem,

nem tudom az mennyire kompromisszumos megoldás volna a kis mérete miatt.

 

Köszönöm addég is:

 

Zoltán

 

 

 

farkzoli Creative Commons License 2015.11.19 0 0 222
Előzmény: farkzoli (221)
farkzoli Creative Commons License 2015.11.19 0 0 221

Helló. Az említett klasszikus jelkulcs itt megtalálható:

http://web.archive.org/web/20071114080133/http://www.topomap.hu/index.php?theme=HMTKHT&lang=hun&menu=links&submenu=partners&cont=downloads

Ugyanazon a néven most már egy újraírt, 50ezreshez való jelkulcs tölthető le a lapról:

http://www.hmzrinyi.hu/oldal/letoltheto-tartalom

Lud Creative Commons License 2015.11.16 0 0 220

a 2. számot sejtettem, de a harmadikról fogalmam sem volt.

kösz.

Előzmény: Törölt nick (218)
topoly Creative Commons License 2015.11.15 0 0 219

Én is köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (218)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.15 -1 0 218

A fák egymástól való átlagos távolsága az erdőben.

(A honvédségnek harcászati okok miatt fontos: milyen az erdő átjárhatósága a fák között).

 

(Forrás: Jelkulcs az MN topográfiai és várostérképeihez - © HM MN Térképész Szolgálatfőnökség kiadványa, 1985.)

 

Magasság / vastagság - a fák közötti távolság.

 

Előzmény: farkas68 (216)
topoly Creative Commons License 2015.11.15 0 0 217

Emlékeim szerint a fák darabszámát jelöli.

Előzmény: farkas68 (216)
farkas68 Creative Commons License 2015.11.15 0 0 216

Bocs, javítok: az első szám itt 25 - ez a fák magassága, a / jel alatti pedig a törzsátmérő méterben? De mi az utolsó szám jelentése?

Előzmény: farkas68 (215)
farkas68 Creative Commons License 2015.11.15 0 0 215

Üdv!

Ha jól értelmezem a fórum nevét, hagyományos térképekkel is foglalkoztok. Tízezres lapokon rendszeresen találkozom ilyen és ehhez hasonló adatokkal: bükk [itt egy lombos fa szimbólum következik] 0,25/0,30 5. Az addig világos, hogy az adott erdőállományra vonatkozik, de pontosan mire utalnak az egyes számok?

anubisaa5 Creative Commons License 2015.04.15 0 0 214

Szia! Köszönöm a linket, de sajnos nem nyugtatott meg, inkább még jobban elbizonytalanodtam a vásárlással kapcsolatban... Igaz, hogy a cikk a 62s-60csx összehasonlításáról szól, de nagyon az jön ki, hogy inkább a régi készülék jön ki győztesen. Angol nyelven sem találtam túl sok összevetést, bár talán ott jobb volt a helyzet szoftver frissítés után a 64S-sel. Én semmiképp nem hajlok egy régi használt készülék vásárlására arany árban (egy alig használt 60cx a napokban kelt el az ebay-en 41.000Ft-ért!!), de azért elgondolkodtató, hogy egyesek miért adnak ki ennyit ha ott van a zsír új 10 évvel fiatalabb papíron jobb készülék. Nyugat Európában ennek kevesebb, mint duplájáért megkapható az új garis 64S. Az is érdekes, hogy ezek a spéci készülékek lefagynak-szakadnak-elvesztik a jelet-stb. Az én Lenovo Tabletem nyakban egy kis szütyőben egy fél napos túra után 70% akkuval rendelkezik, SOHA nem esik ki a vétel, SOHA nem fagy le, sőt a lakás kellős közepén minden ablaktól 3 méterre is talál jelet (persze nem túl pontosan de ha hagyom 10-15 percet akkor akár pontos). Az igaz, hogy az öreg Garmin is egyébként sokkal pontosabb trackeket csinál normál rálátás közben túra alkalmával. Szóval nem kicsit bosszantana egy hibáktól nyüzsgő készülék ennyi pénzért.

Előzmény: Törölt nick (213)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.10 0 0 213

Itt van egy érdekes és hiánypótló összefoglalás:

 

GPSMap 62 és a nagy elődök

 

A 62s kifutott termék, de a 64s viszont jó választás lehet (én is ilyenre váltok majd 60CSX-ről, ha meglesz rá a pénzem - 3,5 GB belső memória + bővíthető MicroSD + iránytű + barométeres magasságmérő). Jelenleg ez a 60CSX modernebb utódja.

 

Garmin hivatalos magyar oldal - Túrázós kütyük

 

(Én biztosan nem vennék több tízezerért használtan / látatlanban terepen is használt kézi GPS-t...)

Előzmény: anubisaa5 (212)
anubisaa5 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 212

Tanácsot szeretnék kérni túranavigáció vásárlásával kapcsolatban. Jelenleg egy régi Garmin eTrex Vista C (kölcsön kaptam) és egy 7"-os Lenovo tabletre telepített Navitel programmal navigálok és track-elek. Mindkettőre a TUHU térképe van feltéve. Azt talán mondanom sem kell, hogy egyik készülék sem ideális túrázásra. A kicsi régi Garmin legfőbb problémája, hogy nehezen lehet vele tájékozódni ha nincs rátöltve a konkrét bejárandó terület. Ha kisebb nagyítást használok, hogy tudjam kb hol járok akkor semmilyen részlet nem látszik a kis képernyő miatt, és a kicsinyítés-nagyítás-eltolás nagyon lassú. Ezen kívül nagyon érzéketlen a készülék, sokszor ki is akad úgy, hogy nem is látszik első ránézésre, csak pl. a célkereszt nem fordul irányba (innen tudom, hogy újra kell indítani). Előnye, hogy pontos track-eket készít, és előre betöltött nyomvonallal irányba forduló célkeresztjéval jól lehet vele megtalálni a kívánt utat, és ugye a kijelző nappali láthatósága, vízállósága, stb. A Navitel,program tulajdonképpeni egyedüli előnye, hogy nagyon jól lehet tájékozódni olyan szempontból, hogy az út melyik részén jár az ember mivel nagy a kijelzője, szépen látszanak a részletek, útpontok, érdekességek, ezért sokszor előveszem túra közben.

Kinéztem már egy Garmin 64S típust, de szeretném megkérdezni ez jó választás-e, több részletet látok-e majd vele, mint a régi készüléken, nem fagy-e, és van-e olyan jó, mint az elődei 60CX például. Azt látom, hogy egy ilyen régi, de jó állapotú készülékért számomra irreálisan túl magas összegeket licitálnak az ebay-en, hacsak nem valamivel jobb, mint az utódjai.

annyi baj legyen Creative Commons License 2015.03.26 0 0 211

Azt hiszem, így érthetőbb, mintha én próbálnám hajnalban magyarázni :D
http://en.wikipedia.org/wiki/Topographic_isolation

Előzmény: annyi baj legyen (210)
annyi baj legyen Creative Commons License 2015.03.26 0 0 210

Köszi!
Közben megtaláltam az angol kifejezését annak, amire gondoltam, nem tudom, a magyar szaknyelv hogyan használja:
topographic isolation : annak a körnek a sugara, amiben a vizsgált hegycsúcsunk a legmagasabb
A másik fogalom pedig, amit kerestem, a prominencia. Ez hasonló a relatív magassághoz, csak útvonalra értelmezetten: Két hegycsúcs közti útvonal, amelyet úgy kell kijelölni, hogy az útvonal legalacsonyabb pontja a lehető legmagasabban feküdjön, tehát jellemzően hegygerincen

Előzmény: Törölt nick (184)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.01 0 0 209

Határon túl is magyarít a Google Maps

 

+ a településnevekre kattintva megmutatja annak külterületi határát (határvonal + felületi kiterjedés)

olahtamas Creative Commons License 2015.02.06 0 0 208

Húúú, ez már jól néz ki!

 

Előzmény: Törölt nick (207)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.06 0 0 207

TUHU eredeti domborzatárnyékolás:

 

 

SRTM 3 domborzatárnyékolás:

 

 

SRTM 3 domborzatárnéykolás + PhotoShop Blur / Elmosás effekt:

 

Lud Creative Commons License 2015.02.06 0 0 206

vagy veszel egy baromira részletes domborzatmodellt (Magyarországra DDM5 fizetős), vagy valamilyen külső toollal generálsz egy hasonló finomságú felbontást az SRTM-ből. de legegyszerűbb ha megkérdezed az OSM-es kollegákat, vagy Kolesár A-t, hogy ők hogyan csinálták :)

 

http://www.fmt.bme.hu/fmt/dolgozok/feltoltesek/zoltankoppanyi/tdk_2009.pdf

egy érdekes cikk ami összeveti a domborzatmodellek pontosságát.

 

 

Előzmény: olahtamas (203)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.06 0 0 205

ASTER GDEM 1,5 szögmásodperc felbontású domborzatmodell:

 

 

Újramintevételezés / Resampling: Bilinear Interpolation

Nap magassága: 45 fok a horizont felett

Nap irányszöge (Azimut): 135 fok (Északtól az óramutató járásával megegyezőleg, gyakorlatilag Délkelet)

 

Érdemes megnézni például a Duna medrében lévő "egyenletlenségek" sorát!

Előzmény: olahtamas (203)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.06 0 0 204

Van egy másik DDM rendszer, az ASTER GDEM. Ez 1,5 szögmásodperc felbontású (Magyarország területén kb. 45 x 45 m), mely kétszer jobb az SRTM 3 szögmásodperces felbontásánál.

 (Regisztráció után Tudsz letölteni).

 

Az ASTER-ben viszont rengeteg felesleges és hibás kis forma van, a nagyobb felbontásból adódóan, sőt, én már koordináta hibával (fi - lambda / x - y) is találkoztam benne.

 

Egy próbát azért megér.

Előzmény: olahtamas (203)
olahtamas Creative Commons License 2015.02.06 0 0 203

Köszönöm  a részletes választ!

 

Ahogy elnézem, a példa képeidet, sokkal jobb eredményt adnak, mint a qgis, de mintha nem érné el így sem amit említettem. Majd azért megnézem ezt a Global Mappert is alkalom adtán.

Viszont felmerült a gyanúm, hogy esetleg nem is SRTM DEM alapján van csinálva amit szeretnék elérni?

http://openstreetmap.turistautak.hu/?zoom=16&lat=47.77012&lon=18.91936&layers=00000B000FTF

 

Előzmény: Törölt nick (200)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.05 0 0 202

Vagy teljes méretűre kell nagyítani és akkor látszik az egész kép!

Előzmény: Törölt nick (201)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.05 0 0 201

A Képek ablakát ki kell húzni jobbra, hogy látszódjon az egész kép. Ott van az Elevation Options a(z alapból nem látható) jobb szélen. (Index képmegjelenítési anomália...)

Előzmény: Törölt nick (200)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!