Néztem a Garmin futó órákat,az ilyen túra használatra,hely meghatározásra alkalmas lehet vagy inkább nem?S inkább specifikusan futó órának használható?
Úgy tűnik ez a márka lesz a befutó,ha jól olvasom megbízható márka.
Ha jól értelmezem a fórum nevét, hagyományos térképekkel is foglalkoztok. Tízezres lapokon rendszeresen találkozom ilyen és ehhez hasonló adatokkal: bükk [itt egy lombos fa szimbólum következik] 0,25/0,30 5. Az addig világos, hogy az adott erdőállományra vonatkozik, de pontosan mire utalnak az egyes számok?
Szia! Köszönöm a linket, de sajnos nem nyugtatott meg, inkább még jobban elbizonytalanodtam a vásárlással kapcsolatban... Igaz, hogy a cikk a 62s-60csx összehasonlításáról szól, de nagyon az jön ki, hogy inkább a régi készülék jön ki győztesen. Angol nyelven sem találtam túl sok összevetést, bár talán ott jobb volt a helyzet szoftver frissítés után a 64S-sel. Én semmiképp nem hajlok egy régi használt készülék vásárlására arany árban (egy alig használt 60cx a napokban kelt el az ebay-en 41.000Ft-ért!!), de azért elgondolkodtató, hogy egyesek miért adnak ki ennyit ha ott van a zsír új 10 évvel fiatalabb papíron jobb készülék. Nyugat Európában ennek kevesebb, mint duplájáért megkapható az új garis 64S. Az is érdekes, hogy ezek a spéci készülékek lefagynak-szakadnak-elvesztik a jelet-stb. Az én Lenovo Tabletem nyakban egy kis szütyőben egy fél napos túra után 70% akkuval rendelkezik, SOHA nem esik ki a vétel, SOHA nem fagy le, sőt a lakás kellős közepén minden ablaktól 3 méterre is talál jelet (persze nem túl pontosan de ha hagyom 10-15 percet akkor akár pontos). Az igaz, hogy az öreg Garmin is egyébként sokkal pontosabb trackeket csinál normál rálátás közben túra alkalmával. Szóval nem kicsit bosszantana egy hibáktól nyüzsgő készülék ennyi pénzért.
A 62s kifutott termék, de a 64s viszont jó választás lehet (én is ilyenre váltok majd 60CSX-ről, ha meglesz rá a pénzem - 3,5 GB belső memória + bővíthető MicroSD + iránytű + barométeres magasságmérő). Jelenleg ez a 60CSX modernebb utódja.
Tanácsot szeretnék kérni túranavigáció vásárlásával kapcsolatban. Jelenleg egy régi Garmin eTrex Vista C (kölcsön kaptam) és egy 7"-os Lenovo tabletre telepített Navitel programmal navigálok és track-elek. Mindkettőre a TUHU térképe van feltéve. Azt talán mondanom sem kell, hogy egyik készülék sem ideális túrázásra. A kicsi régi Garmin legfőbb problémája, hogy nehezen lehet vele tájékozódni ha nincs rátöltve a konkrét bejárandó terület. Ha kisebb nagyítást használok, hogy tudjam kb hol járok akkor semmilyen részlet nem látszik a kis képernyő miatt, és a kicsinyítés-nagyítás-eltolás nagyon lassú. Ezen kívül nagyon érzéketlen a készülék, sokszor ki is akad úgy, hogy nem is látszik első ránézésre, csak pl. a célkereszt nem fordul irányba (innen tudom, hogy újra kell indítani). Előnye, hogy pontos track-eket készít, és előre betöltött nyomvonallal irányba forduló célkeresztjéval jól lehet vele megtalálni a kívánt utat, és ugye a kijelző nappali láthatósága, vízállósága, stb. A Navitel,program tulajdonképpeni egyedüli előnye, hogy nagyon jól lehet tájékozódni olyan szempontból, hogy az út melyik részén jár az ember mivel nagy a kijelzője, szépen látszanak a részletek, útpontok, érdekességek, ezért sokszor előveszem túra közben.
Kinéztem már egy Garmin 64S típust, de szeretném megkérdezni ez jó választás-e, több részletet látok-e majd vele, mint a régi készüléken, nem fagy-e, és van-e olyan jó, mint az elődei 60CX például. Azt látom, hogy egy ilyen régi, de jó állapotú készülékért számomra irreálisan túl magas összegeket licitálnak az ebay-en, hacsak nem valamivel jobb, mint az utódjai.
Köszi! Közben megtaláltam az angol kifejezését annak, amire gondoltam, nem tudom, a magyar szaknyelv hogyan használja: topographic isolation : annak a körnek a sugara, amiben a vizsgált hegycsúcsunk a legmagasabb A másik fogalom pedig, amit kerestem, a prominencia. Ez hasonló a relatív magassághoz, csak útvonalra értelmezetten: Két hegycsúcs közti útvonal, amelyet úgy kell kijelölni, hogy az útvonal legalacsonyabb pontja a lehető legmagasabban feküdjön, tehát jellemzően hegygerincen
vagy veszel egy baromira részletes domborzatmodellt (Magyarországra DDM5 fizetős), vagy valamilyen külső toollal generálsz egy hasonló finomságú felbontást az SRTM-ből. de legegyszerűbb ha megkérdezed az OSM-es kollegákat, vagy Kolesár A-t, hogy ők hogyan csinálták :)
Van egy másik DDM rendszer, az ASTER GDEM. Ez 1,5 szögmásodperc felbontású (Magyarország területén kb. 45 x 45 m), mely kétszer jobb az SRTM 3 szögmásodperces felbontásánál.
(Regisztráció után Tudsz letölteni).
Az ASTER-ben viszont rengeteg felesleges és hibás kis forma van, a nagyobb felbontásból adódóan, sőt, én már koordináta hibával (fi - lambda / x - y) is találkoztam benne.
Ahogy elnézem, a példa képeidet, sokkal jobb eredményt adnak, mint a qgis, de mintha nem érné el így sem amit említettem. Majd azért megnézem ezt a Global Mappert is alkalom adtán.
Viszont felmerült a gyanúm, hogy esetleg nem is SRTM DEM alapján van csinálva amit szeretnék elérni?
A Képek ablakát ki kell húzni jobbra, hogy látszódjon az egész kép. Ott van az Elevation Options a(z alapból nem látható) jobb szélen. (Index képmegjelenítési anomália...)
A Globar Mapper (nem ingyenes) professzionális térképészeti / vetületi és DEM / DDM kezelő / konvertáló program tudja a következő műveleteket is:
- Újramintavételezés / Resampling
- Average / Átlag
- Minimum / Maximum / Zaj értékek különböző méretű képpontnégyzetekből (2x2 - 9x9) való számítása
(A QGIS-ben is ilyesmiket kellene keresni, ha tudja):
PÉLDÁK
(A Bilinear / Biqubic az Alaphelyzet)
No Resampling:
Bilinear / Biqubic:
Box Average (2x2):
Box Average (9x9):
Filter / Noise / Median (5x5):
(Az utómunka Photoshop / GIMP és egyéb raszteres képszerkesztőkben is elvégezhető (Elmosás / Blur), de azokból az Exportokból már nem lesz GeoTIFF. Azonban, ha megvan a vízszintes és a függőleges képpontszám, akkor a TIFF Header-ébe berakható a GeoTIFF információ - De ez már egy kerülőút).
TIFF, vagy bármilyen raszteres állomány Exportálásakor kell beállítani a lépcsőzetesség / "pixelesség" mértékét, láthatóságát (Anti Aliasign: ha az értéke OFF /Ki van kapcsolva az élsimítás/, akkor a kép (illetve az erős színekkel jelzett vonalak és felületek szélei) "lépcsős" lesz, mert minden képpont a saját színében jelenik meg; Ha az értéke ON /Be van kapcsolva az Élsimítás/, akkor a képpontok (nagyjából) "színátmenettel" vezetnek át egyik színből a másikba, ezért nem látszódnak annyira a lépcsők).
A Globális, az adott rétege jellemző vagy az Exportálási Beállítások között Keresgélj ilyesmi opciókat: Anti Aliasign / Élsimítás! A képpontméretek szerintem rendben vannak (kb. 90 x 90 méter).
(Az SRTM DEM is ilyen lépcsősen jelenik meg, vagy azon "simítva" vannak a lépcsők a képernyőn?)