Keresés

Részletes keresés

UNicum Creative Commons License 2015.01.04 0 0 165

Kedves Gyula!

 

most megnéztem ezt az OMPCEHiking térképet, szted érdemes ezt telepíteni a készülékre a tuhu helyett, mellett?

 

Unicum

Előzmény: Törölt nick (161)
UNicum Creative Commons License 2015.01.04 0 0 164

bocs, hogy belevau, de Te azt várod, hogy egy "komplett" térképed lesz? mármint amin az összes közút-közterület rajta van? amit telepítettél az egy túristautakat jelölő térkép, sztem Te a Naviguidera gondolsz, az az autós térkép. Ezt és a Topoguideot meg tudod vásárolni, és akkor lesz hozzá kódod, amivel fel tudod tölteni a készülékedre.

Előzmény: cayen26 (163)
cayen26 Creative Commons License 2015.01.04 0 0 163
Előzmény: cayen26 (162)
cayen26 Creative Commons License 2015.01.04 0 0 162

 Rakk Gyula nagyon szépen köszönöm amit linkeltél 

átolvastam meg csináltam amit leírt de a probléma még mindig ugyan az linkelek igaz nem a gsm-em de igy néz ki hiába rakom fel az openmaps térképet a varosokat így mutatja.

Leszedtem a garmin oldalrol http://www.garmin.hu/topoguide-magyarorszag-v212c ezt hátha jó lesz de ez meg kér valami kódot   ide mit kell irni?

 

Előzmény: Törölt nick (161)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.03 0 0 161

A MAP menüben engedélyezve van minden. ami kell?

 

 

Itt van egy hasznosnak tűnő PDF: Link

Előzmény: cayen26 (160)
cayen26 Creative Commons License 2015.01.03 0 0 160

MapSource ba tökéletes mindent mutat de gps csak turista utakat már mindent de nem jó

Előzmény: HEV (158)
varsa2 Creative Commons License 2015.01.03 0 0 159

Rakk Gyula, köszönöm.

Az Oregon valóban kezeli a domborzati modellt, nem gondoltam az ebből adódó különbségre.

HEV Creative Commons License 2015.01.03 0 0 158

Én is ezt használom, nálam teljesen rendben van. A számítógépen jó a térkép és a GPS-en már nem?

Előzmény: cayen26 (157)
cayen26 Creative Commons License 2015.01.02 0 0 157

OmpCEHiking.exe szedtem le  MapSource ral de nincs közút hálózat csak turista útak

HEV Creative Commons License 2015.01.02 0 0 156

Telepítsd saját gépre először a MapSource programot:

http://sylverrat.hu/faq/index.php?page=mapsource

 

A programba telepítsd be az OMP Hiking terképet, az EXE-t kell futtatni innen:

http://openmaps.eu/omphiking

 

Ha a gépeden már megvagy akkor dugd össze a GPS-t és a gépet.

Az OMP térképen a MapSourceban négyzet alaku területeket lehet kijelölni a térképen a Térkép eszköz gomb bekapcsolásával. Egész Magyarországot lefedheted így, a GPS-be elfér.

Ha kész a kijelölés akkor a MapSource Átvitel/Küldés készülékre menűvel tudod átmásolni.

 

 

 

Előzmény: cayen26 (153)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.02 0 0 155

Pontosan melyik állományt Töltötted le és konkrétan mi a probléma?

Előzmény: cayen26 (153)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.02 0 0 154

Az Oregon tudtommal kezeli a domborzatmodelleket. Amennyiben a modell felszínén "mért / számított" értékekekt mutatj a a saját Track log-jában, lehet hosszabb a kijelzett távolság. Nézd meg, hogy nincs-e valamilyen ilyesmi beállítás a kütyüben: távolság / Track számítása DDM / DEM / SRTM alapján vahy valami hasonló! Enekkívül PC-n ne csak a MapSource-ben nézd meg a hosszát, hanem egy-két másik netes programban is, melyekkel konvertálni is Tudsz: pl. GPSVisualizer, GPSies. (Egyébként a Garminnál a MapSource-t felváltotta a BaseCamp nevű program, ezt is Rakd fel!)!

Előzmény: varsa2 (152)
cayen26 Creative Commons License 2015.01.02 0 0 153

sziasztok 

karácsonyra kaptam egy dakota 10 túra  gps-t openmaps.eu oldalról meg próbáltam felrakni turista térképet de valami nem jó turista utakat jelzi de normális utakat nem mi lehet a probléma választ előre is köszönöm

varsa2 Creative Commons License 2014.12.29 0 0 152

Tiszteletem!

A következőkre kérnék magyarázatot vmelyik szakértőtől:

A MapSource-ban megrajzolok egy útvonalat Openmaps térképre, elmentem gpx formátumba, felmásolom Garmin Oregon-ra és ott az út 30 km körüli távnál kb 3-5 km-rel hosszabbnak látszik. Az eset nem egyedi, minden útra érvényes. Ha a GPS-ben rögzített track-et felmásolom a PC-re az ott rövidebb lesz.

Törölt nick Creative Commons License 2014.12.21 0 0 151

Egyébként a dánok mostanság a természetes és egyéb határok "vizsgálatában" is egyre aktívabbak.

 

Az említett tengerpartok "újramérésén" túl Oroszország és Kanada után igényt tartanak az Északi-sarkvidékre / Arktiszra is, illetve az alatta rejlő ásványkincsekre. A jogalap pedig Grönland és az Északi-sark között húzódó kontinentális talapzat.

Előzmény: annyi baj legyen (149)
Lud Creative Commons License 2014.12.21 0 0 150

:)

Előzmény: annyi baj legyen (149)
annyi baj legyen Creative Commons License 2014.12.21 0 0 149

:)

A dánok kicsit jobban körbenéztek, és hopp: találtak 1436 kilométernyi új tengerpartot

Az ország ezért felelős intézménye újramérte a térképen, hol mossa tenger a dán partokat. Tovább »

forrás: Index.hu

Előzmény: Lud (147)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.14 0 0 148

Aki mostanában Gyalogos / Túrázós GPS-ben vásárlásán gondolkodik, annak esetleg érdemes ezt megnézni:

 

Karácsonyi Garmin Akció

 

(eTrex 10, Dakota 10 és 20, GPSMap 64 és 64s olcsóbb)

Lud Creative Commons License 2014.12.01 0 0 147

van valami ilyen elméleti kérdés, hogy mennyi Anglia kerülete.

indul atlasz és vonalzótól odáig, hogy a tengerparton a kavicsot körbemérje-e.

 

mivel itt természetjárásról beszélünk úgy gondolom 2-3% hiba bőven belefér az ilyentén számolgatásokba - de hogy vegyük komolyan pl. egy teljesítménytúra hosszát legyen ez max 1% és senki sem fog hőbörögni jobban, mintha a frissítési ponton túl vastagon/vékonyan kennék a zsíroskenyeret.

még szerencse, hogy egy (durván) százas túrát kaptál elő így könnyű látni, hogy a vetületi huncutságok miatti párszáz méter differencia 1%-on belül van. így szerintem nem lényeges hány töréspontból és lejtőből számolja ki bármelyik rendszer a tényleges hosszt, pláne hogy nem a hossztartó meridiánon nyílegyenes vonalban halad a túra. magában a számítások bemenő adataiban (GPS, nyomvonal, magaságadatok) van egy olyan fajta pontatlanság, ami hozza magával, hogy nem lehet a végtelenségig csiszolni az eredményt.

 

Előzmény: Törölt nick (146)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.30 0 0 146

A vízszintes és a ferde távolság problémája a GIS / GPS-rendszerrel támogatott természetjárásban

(Felsőgeodéziai és vetülettani eszmefuttatás...)

 

A megtett / rajzolt / digitalizált távolság előírt pontosságú meghatározása nem is olyan egyszerű feladat.

 

A derékszögű háromszögben érvényes koszinusztétel átrendezésével kiszámoltam a következőt:

A lejtővonal hossza = a lejtőalap hossza / a lejtőszög koszinusza, fokban. Tehát a ferde távolsaág = vízszintes távolság / a lejtőszög koszinusza, fokban.


A vízszintes távolságot egységnek tekintve a szorzóra a következő értékek jönnek ki:

10 fokos lejtőszögnél: 1,0154 = 1,5 %.

20 fokos lejtőszögnél: 1,0642 = 6,4 %.

30 fokos jeltőszögnél: 1,1547 = 15,5 %.

40 fokos lejtőszögnél: 1,3054 = 30,5 %.

50 fokos lejtőszögnél: 1,5557 = 55,6 %.


Ezek az értékek az egyenes lejtőre vonatkoznak. Tehát, ha egy túra útvonalára szeretnénk alkalmazni, akkor az útvonalat fel kell bontani egyenletes emelkedésű / lejtésű szakaszokra. Mindegyikre egyenként ki kell számolni a fent említett százalékos értékekkel beszorzott megfelelő hosszúság értékeket. Ezeket összeadva megkapjuk a túra teljes hosszát, a ferde távolságok figyelembevételével. Belátható, hogy ez nem egy egyszerű feladat. A lejtőszög meghatározássa tangenstétellel lehetséges a két végpont távolságából és magasságkülönbségéből, aztán erre kell alkalmazni a koszinusztétel átrendezését. Ha majd egyszer lesz hozzá kedvem, megírom az Excel függvényeket vagy Delphi-ben összeütök valami programot.


A másik probléma, hogy nem tudjuk, hogy a vízszintes távolság (x,y szempontból) mennyire valós! Arra gondolok, hogy hosszrövidülés vagy éppen hossznövekedés lép-e fel a digitalizálási alapanyagként használt forrásban. A póbaútvonalat is a Google Earth képei alapján “toltam le” / rajzoltam meg, ha úgy tetszik. Földgömbre két vetületet szoktak “ráhajtani”: Plate carrée (Transzverzális Néygzetes hengervetület) illetve UTM (Universal Transverse Mercator; Általános Transzverzális Mercator vetület). A Földet 3 vagy 6 fokos “zónákra” osztják. Az UTM 33-as és 34-es 6 fokos zónája tartalmazza Magyarországot (15 és 21 fokos, keleti hosszúságú Középmeridiánnal). A kettő közötti határ a keleti hosszúság 18 fokán futó Meridián. Az UTM vetületeknél a Középmeridiántól kelet illetve nyugat felé számítva az 1 fok 37 szögperc 15 szögmásodpercnyire lévő két Meridián torzulásmentes, hossztartó. Ezektől a Meridiánoktól befelé a hossztorzulási értékek 1-nél kisebbek (a távolságok a valósnál rövidebbek), kifelé pedig 1-nél nagyobbak (a távolságok a valósnál hosszabbak). Ezek az értékpárok a 33-as zónában 14 fok 22 szögperc 45 szögmásodperc és 16 fok 37 szögperc 15 szögmásodperc, a 34-es zónában 19 fok 22 szögperc 45 szögmásodperc és 22 fok 37 szögperc 15 szögmásodperc.A Google Earth-ben az UTM vetülettel közelítik a valóságot. Ezek alapján pl. Budapest környékén a Google Earth képen rajzolt / lévő vektoros vonalak valamivel hosszabbak a valósnál. Persze a későbbi feldolgozás során a 18 fokos meridiánt átlépő állományok esetében - ha UTM-ben akarjuk kezelni az útvonalat - zónát kell választani, amely miatt a másik zónába “eső” darab más hossztorzulási viszonyokkal fog rendelkezni (ezek nagyon kicsi, 1-hez közeli értékek).


Próbaállomány a GPSies weboldalon

 

Ez a GPSies oldala. Próbából feltoltam a K100 próba nyomvonalát.
Távolság (hossz) a Google Earth és a Global Mapper (vetületkonvertáló) szerint: 98 218 méter

Távolság (hossz) a GPSies szerint: 98 040 méter

Távolság (hossz) a magassági adatok figyelembevételével a GPSies szerint: 98 423 méter (Távolság újraszámítása magasságadatokkal nevű gomb).


Látható, hogy a GPSies szerinti távolság (amely kb. 180 méterrel rövidebb a Google Earth adatánál) “csak” 383 méterrel tér el a magassági adatok figyelembevételével készült adattól (kb. 0,35 %)! Kérdés, hogy ezt mi alapján számolja ki, mert így a lejtővonal átlagos meredekségére csak kb. 2 fok jön ki. Persze egyenlőtlenül eloszló meredekségekből nagyon nehéz átlagot számolni, ez az érték egyelőre nem sokat mond (Ha sok a 0 fok, tehát a terep vízszintes, akkor az eliminálja a “rövid, rövidebb” meredek szakaszokat).

 

Rakk Gyula

térképész-térinformatikus

efemm Creative Commons License 2014.10.14 0 0 145
Előzmény: lkcar (144)
lkcar Creative Commons License 2014.10.14 0 0 144

Hello

 

Esetleg tudja valaki hogy tudok átkonvertálni KML file ban lévő útvonalat Garmin etrex GPS rout tá?

 

előre is köszi

Lud Creative Commons License 2014.08.26 0 0 142

"Rendesen bugos még, vagy a megjelenítő, vagy az adatbázisa. Tetszőlegesen kiválasztott tájegységben találok simán háromfelé ágazó kék jelzést. :)"

 

mér? ne mond hogy nincs ilyen! :)

Előzmény: efemm (129)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.22 0 0 141

TTR: így már korrekt!

 

Más jelkulcsi kategóriaként kerültek vissza a rendszerbe a korábban attribútumhibák miatt "levett" Felmérendő turistautak. Ezt így kell, mert most már elsőre látszik, hogy mi a helyzet a Felmért / Felmérendő turistautak helyét / mennyiségét / arányát illetően! A grafikai elkülönítés nagyban segíti a Felhasználót, hogy hol keressen és egyelőre hol ne keressen Felmért TTR turistautat.

Sovi85 Creative Commons License 2014.08.19 0 0 140

Beérném én, de pont Franciaország és Spanyolország kellene.

Előzmény: efemm (138)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.19 0 0 139

Egyelőre tárgytalan a további elemzés / érvelés / vita, mert amit nagy lendülettel a hét végén felraktak ("a Gerecsétől a Bükkig tartó gráf" - gyakorlatilag ez az egész "felmérendő út" kategóriába tartozik a Budai- Pilis-, a Visegrádi-hegység és a Kék Kör kivételével) attribútumhibára hivatkozva a mai napon (2014. augusztus 19.) leszedték.

 

Nem is tettem volna szóvá a dolgot, hogy ha nem jelennek meg régi jelzett turistautak ugyanolyan jelkulcsi grafikával, mint az "élő" jelzések. Ez két különböző kategória. Ugyanez vonatkozik a "felmért" és a "felmérendő" útkategóriákra is.

Előzmény: dzsimike (134)
efemm Creative Commons License 2014.08.19 0 0 138

Egész Európára? Kevesebbel nem éred be? :) pl. Openmaps.eu

Előzmény: Sovi85 (137)
Sovi85 Creative Commons License 2014.08.19 0 0 137

Elfelejtettem, turista térkép kellene.

Előzmény: Sovi85 (136)
Sovi85 Creative Commons License 2014.08.19 0 0 136

Sziasztok, nekem teljes Európa térkép kellene Garmin Dakota 10-re.

Honnan tudnám letölteni? Illesztőprogram megvan - Mapsource.

 

Köszi a válaszokat!

 

 

dzsimike Creative Commons License 2014.08.19 0 0 135

Ugyanez vonatkozik a piros/sárga keresztre. Szóval sikerült rájönnöd, hogy vannak felmérendő turistautak a ttr-en. :)

Előzmény: dzsimike (134)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!