Ez itt a Fortepan kulcsszavazók, címkézők, tárgyszavazók beszélgetős fóruma.
Szülőatyánk, a "FortePan megfejtések" amott lakik:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9204653
Veled ellentétben én nyugodt vagyok, és nem személyesekedek, mert az itt nem divat, ezt egyszer s mindenkorra jól jegyezd meg (ill. amilyen a mosdó, olyan a törülközö).
ON
Kösz a tanácsodat, de nem fogadom meg, mert nem csak azokat a képeket keresem, amiknél tudni lehet a várost, hanem minden olyan képet, ami az NDK-ban készült, és ez a halmaz jóval nagyobb, mint a te általad javasolt, ill. abban, mint ahogy alant is jeleztem, benne vannak azok is, amiknél már ott van az "NDK" címke.
Képzeld, van olyan sorozat, ahol 15 képböl 2-3-nál nincs ott, a többinél igen, azaz semmi értelme így 8a te módszered szerint) szürni a képeket.
Az én módszerem, ahol azon adományozók összes 1949-1990 közötti képeit átnézem, akiknek akár csak egy NDK-s képe isvan a Fortepanon, az egyedüli helyes és célravezetö módszer ahhoz, hogy ne maradjon ki egy sem. Eltart egy darabig, de ez van.
Nem ismerem az adatbázist, de bizonyosra veszem, hogy lehet tőle kérni egy olyan táblát, hogy például "Erfurt", és oda be lehet húzni a cimkéket.
Legalábbis, ha jól terveztétek meg :-)
Hány darab adományozó van 1948-as képek óta ?
Én biztosan beírnék néhány híresebb várost (Erfurt (virágkiállítás miatt), Lipcse (nemzetközi vásárok), Eisenach (wartburg), Karl-Marx Stadt (Trabant), Rostock (hajógyár), stb, stb miatt.
Ezek lehoznának - elvileg - sok képet. Erre be lehetne írni, hogy NDK.
Aztán ezek után még lehetne baszakodni az adományozók sorbavételével... Mert szerintem ez elég sziszifuszi dolog.
Amúgy én azt is beírnám, hogy "DDR".
Már csak amiatt is , hogy olyan fontos címkék is vannak az adatbázisban, hogy "zokni"... :-DDD
Én (is) a "pontos kifejezések feltüntése" mellett voksolok.
De esetleg fel lehet venni egy olyan cimkét, hogy "ruszkik" és/vagy "ruszkik haza" és akkor a II. vh. képei illetve az '56-os események képei erre is megtalálhatók lennének.
Elsö nekifutásra ezek volnának a garantáltan NDK-s képek, amiknek még nincs ilyen címkéjük.
A "nem madártávlat" azt jelenti, hogy a berlini tv-toronyból készültek a képek, ezért téves a "madártávlatból" címke.
még majd keresek továbbiakat, mert tudom, hogy akad még olyan, ami biztos NDK-s, csak esetleg nincs megfejtve, mert a lehetetlennel határos a pontos helymeghatározás
Ezt legalább könnyű adminisztrálni :) Egy táblázatban ha egymás alá beírod a képszámokat, s csak a számokat, akkor 1 mozdulattal hozzá tudom adni. Muszáj hozzáírnom a múltbeli tapasztalatok nyomán: kérlek csak akkor címkézd be az NDK-t ha 100 százalékig biztos vagy a dologban. Köszönöm szépen
A Moszkvicsokon egyesével végig kell menni, az lesz egy kis idő.
A "köznyelvben" ez "kényszerűségből" érthető is (gyerekként mi is általában "ruszkiztunk").
DE lehetőleg "szabatosabb" és egyértelműbb kifejezések (pl. pontosabb keresés miatt) szükségesek (bár valóban nem nagyon tudományos igényű fogalmazás kell), hiszen rengeteg munka van minden mögött...
Különösen akkor, amikor néha komoly polémiák folynak egy-egy időpont vagy helyszín minél pontosabb meghatározása körül...
Más. Itt nem annyira fordul elő, de borzasztóan idegesít pl. a faj / fajta, lövedék / töltény, stb. állandó kevergetése is...
Üdv, Vino
P.S.: Nagyanyámék - akik a "Viharsarokban" szerencsésen elkerülték az atrocitásokat minden részről (magyar, német, szovjet, román) - mindig csak annyit mondtak: "bejöttek az oroszok"....
AHogyan most "kínainak" hívunk minden ázsiai külsejű kiskereskedőt – a többségük egyébként vietnámi. Vagy "anyaországi", vagy Kínában él, de vietnámi nemzetiségű.
Én csupán apró fogaskerék vagyok, mindenesetre köszönjük a dícséretet.
Mangalica ügyben: a címke sertés, a szinoníma a mangalica. Tehát mangalica keresésre kijön az összes sertés. Egyelőre a különböző sertésfajták így egyben vannak.
Valószínűleg születni fog egy orosz katona címke, muszka katona szinonímával és esetlegesen orosz cári katona további szinonímával.
Kis türelmet, még a Moszkvicsok adminisztrálásának egy része is hátravan.
Az "oroszok" ("ruszkik") alatt a köznyelv nem a nativ oroszokat értette akkoriban (45 után), hanem gyüjtöfogalomként mindenkit, aki a Szovje túnióból ideiglenesen hazánkban állomásozott. Apámék sosem mondták, hogy pl. a "szovjetek" gyújtották fel 45 tavaszán a méhkaptáraikat, hogy csak három maréknyi méh maradt a teljes állományukból.... simán csak oroszok/ruszkik voltak.
Nekem is van hasonló vesszőparipám, csak a későbbi korszakokra...
Nevezetesen a "szovjet / vörös katona" vs. "orosz katona" kifejezések.
A közbeszédben mára összemosódott a két dolog, akkor is, ha Szovjetunió felbomlása előtti időszakról van szó.
Mondjuk furcsa egy láthatóan ázsiai külsejű katonára az "orosz katona" hivatkozás egy 1945-ös (vagy későbbi) budapesti képen....
Ha még régebbre nyúlnánk vissza, akár a "muszka katona" is képben lehetne a cári hadsereg katonáira, ami szintén használatos kifejezés volt a Monarchiában...
Sőt, az apám, aki a '30-as években, még ilyen környezetben nőtt fel, gyakran így is hívta a "szovjeteket"....
Ami a szerkesztőket illeti (minden polémia ellenére), tényleg csak hatalmas dícséret illeti őket, amit tesznek az archívum érdekében.
Az elsőt megértettem és ezzel a magyarázattal el is fogadom: akkor legyenek gesztusok is. Legyen illetve lehessen az anyagban játékosság is!
Csak ne menjen a történelem és a dokumentálás rovására! :-)
A második magyarázattal nem teljesn értek egyet.
OK, hogy egy hosszú fogalom az bonyolult és beírni is nyűgös, simán "leoroszozni" a katonákat/hadifoglyokat - szerintem - túlságosan leegyszerűsíti az indexelést és pont a finom kereshetőség rovására megy.
Őszintén szólva én ezt fontosabbnak tartom, mint a gesztusokra való keresését.
Hasonló példa:
Egy korábbi diskurzusban egy mezőgazdasági fényképen valaki - kapkodó megtekintéssel - juhokat vélt látni mangalica disznók helyett.
Én jeleztem ezt és ki is javítottad - remélem, hogy megengedett a tegezés, de sajnálatomra nem "mangalicá"-ra, hanem "disznó"- ra. Pedig a századelő időszakában Magyarországon a gazdáknál és az uradalmakban jobbára mangalicák voltak és nem a mostani angol fajták. Még a vadászati világkiállításokon is ezek a fajták nyertek.
De ha az indexben ez nem szerepel, akkor nem is lehet keresni rá...
Nem fogok ezen vitatkozni, csak én ezeket is fontosnak gondolom.
Egyébként gratulálok a munkához és nagyrabecsülésemet küldöm, mert óriási a létrehozott érték !
A Fortepan, mint azt már sokszor sok helyen elmondtam elsősorban jókedvű ismeretterjesztő honlap. A kulcsszavak ágas-bogas rendszerének gondozása során igyekszem egy színvonalat tartani, ez hol jobban, hol kevésbé jól sikerül. Minden építő észrevételnek örülünk.
1, Néhány évvel ezelőtt akadt egy bátor felhasználó, aki gesztusokat címkézett. Úgy ítéltem meg, hogy ez nem rossz ötlet. Biztos akad olyan halmaza a felhasználóknak, akinek ez viccesnek hat. És akad olyan halmaza a felhasználóknak, aki szívesen eltölti a délutánját olyan képeket nézegetve, amelyekre ilyen vagy ehhez hasonló szűrők segítségével akad.
2, A különböző katonák tagolása nem egy hálás feladat. Az "orosz cári hadsereg katonái" az meglehetősen bonyolult, szóval maradnék az orosz katona címkénél. Értem, hogy a kozák nem orosz, de ilyen finom különbségtétel, ennyi történelmi "mellényúlás" azt gondolom még bőven elfér.
A kozák az nem nemzetiség. Majdnem hasonló a székelyekhez, vagy az erdélyi szászokhoz, utóbbiak Németországban sokfelöl érkeztek, de legkevésbé voltak szászok, ahogy a mai Magyarország területén élt/élö németek többsége sem volt soha sváb, az én öseim pl. Regensburg környéki bajorok voltak.
Örömmel bogarászom a gyűjteményt és tényleg nagy tisztelet a rendszerezőknek.
Néha ugyan vadkacajra fakadok, hogy mit keres például olyan fogalom a cimkék között, hogy:
"ülés keresztbe tett lábakkal" ?
Nyilván sokan fognak rákeresni egy ilyen történelmi távlatokat átfogó, rendkívül gazdag, történelmi hitelességű, nemzetközi kapcsolatokra is kiterjedő gyűjteményben.
Értékes dolog lehet ez a FORTEPAN értékű kigyűjtés:
szedd ki a keresztbe tett lábbal ülőket a hercegek, grófok, királyok, unatkozó nagysasszonyok és feleségek, politikusok, gyártulajdonosok, katonák, hadifoglyok, munkások, a gyűjteménybe becsusszant magánszemélyek, matrózok, gyerkőcök, iskolai osztályképek szereplői, névtelen és neves sportolók, olimpikonok, szakácsok, manökenek, riporterek .... stb. között.
/* nagyon röhögök, bocsánat */
Egyszer már írtam, hogy néha azt gondolom, hogy valaki(k)nek érdeke, hogy legyen index, vagy sok index, függetlenül annak hasznosságától és ezt most is így gondolom.
De legyen ez a szerkesztők dolga, lelkük rajta, bár szerintem ez a vicces kategória :-)
Viszont vannak - szerintem - egészen durva tévesztések is az indexelésben.
Itt van példaképpen két kép linkje az I. világháborúból:
Erre forrásként azt írják, hogy isz. 1916-os fotók.
Az indexelésben pedig az is szerepel, hogy "szovjet katona".
Nos:
A Nagy Októberi Szocialista Forradalom 1917. októberében és/vagy novemberében volt, ki melyen időszámítás szerint számol.
Szerintem ezt követőleg lehet beszélni "szovjet" katonáról, különösen "szovjet hadifogoly" katonáról.
Nyilván kellett egy kis idő és pár csata a fehérek és a vörösök között, hogy legyenek megemlíthető szovjet/vörös események, katonák, hadifoglyok....
Értelemszerűen nem lehet a "szovjet katona" fogalmat "orosz katona" fogalomra (vissza) cserélni, hisz a cári hadseregben szolgáltak például kozákok is, mint ahogy az egyik belinkelt képen nagy valószínűséggel egy kozák nemzetiségű katona/hadifogoly látható.
Ezért javasolnám javítani az 1917 ősz előtti képekben:
az "orosz cári hadsereg katonái és/vagy hadifoglyai " fogalmat bevezetni és alkalmazni ebben az időkorlátos szituban a "szovjet katona" cimkékre. Az I. világháborúról beszélünk...
Esetleg 1917 utáni képekben lehetnek "vörös katonák"... :-))))
195918: a gyártósoron elöl 426/427 kombi* van, az biztos
120956: szembe jön egy 407-es
120966: 408-as gyanús (a rendszám miatt), de...
111521: 407-es
103856: 433/434 pickup* (hacsak nem IZS)
100644: 407-es
98118: 407-es
21811: 407-es
87694: 407-es
28569: 407-es
15877: 426-os vagy 427-es kombi (az első a 408-as, a második a 412-es kombi változata)
195091: 407-es roncs
136534: 403-as
113784: a rakparton egy 426/427 kombi jön
103720: 433/434 pickup
103723: 423-as kombi
103793: 433/434 pickup
98504: a Polski és a Wartburg között egy 403-as áll
31120: 433/434 pickup
24041: 407-es
24072: fent, a Citroen mellett egy 403-as van
8253: 426/427 kombi
253639: 407-es
253640: 407-es (szerintem ugyanaz, mint az előző, csak pár másodperccel később)
253647: 407-es
262098: 433/434 pickup (itt ugrott be: a Javszer járt mifelénk ilyen Moszkvics pickupokkal gyerekkoromban)
15841: 433/434 pickup
141310: 407-es
89248: 407-es roncs
255239: 2140-es**
186430: Lehet, hogy a „Moszkvics-márka” címkét törölni kéne, ez egyértelműen IZS. Még ha Moszkvics-klón, akkor is.
66516: 2140-es
186468: IZS
186473: IZS
186512: IZS
66693: 426/427 kombi
30179: a bódé mögül kilátszik egy 2140-es
67036: 2140-es
67132: 2140-es
212998: 2140-es
Ennyit tudtam hozzátenni, remélem, segített valamelyest :-)
*ugyanaz a gond, mint a 408/412-nél: csak motorikusan különböztek, a karosszéria AS szabvány szerint készült, habnak a tortára még ott az IZS, mint Moszkvics klón.
**habár ebből is létezett kisebb motorral szerelt változat, Moszkvics 2138 néven. Magyarországra csak 2140-est (1500-as motorral) hoztak be vajon?
Ahogy az elején is írtam: a 408/412 vitát nem tudtam eldönteni, ezért azokat a képeket – kevés kivétellel – kihagytam.