Keresés

Részletes keresés

Divrotcé Creative Commons License 2014.01.19 0 0 24

Stafázs alak? A "Bazilika és Pista bácsi" képekhez?

 

életkép

 

Nem túl csuszamlós?

 

 

Előzmény: negyesi_pal (23)
negyesi_pal Creative Commons License 2014.01.19 0 0 23

Éppen most próbálok végigmenni az elmúlt 24 órában keletkezett 176 db "portré" cimkén.

Az nem portré ha két fürdőruhás nő ül a korláton. Mit szólnátok az életkép fogalom népszerűsítéséhez?

És még az lenne a kérés, hogy ha egy képen egy csomó minden történik (pl. anya sétál a kislányával), akkor ne csak a "portré" cimkét tegyétek oda.

 

Köszönöm

Előzmény: incitatus (21)
napocza Creative Commons License 2014.01.19 0 0 22

Van ez a NDK címke. (jelenleg 15 képpel, de több száz idetartozhatna)

 

Kérdésem, hogy a szerkesztő vonja-e ebbe bele a kereső szinonimákat vagy egy regisztrált használó. Tehát itt javasoljunk szinonimákat ugyanolyan célból ahogy a "Nagy-Britannia" és "Great Britain" keresés kiadja az Egyesült Királyság  képeket? Vagy egy regisztrált felhasználó teheti meg, hogy összehoz címkéket?
Az NDK képeket most is kiadja már a "GDR" keresés. Jó lenne, ezenkívül még ezek is kiadnák:
- Német Demokratikus Köztársaság

- Kelet-Németország
- German Democratic Republic
- East Germany
- DDR
- Deutsche Demokratische Republik
- Ostdeutschland

incitatus Creative Commons License 2014.01.19 0 0 21

divrotcé idézete alapján felhatalmazva érzem magam arra, hogy

 

- a portrét továbbra is használjam (jelző nélkül) az egy alakos képeknél.

- a kettős portrét, mint a páros portré egyfajta szinonimáját a kétalakos képeknél (nemcsak különneműek esetében, hisz ha a portré fogalma az általunk eddig véltnél szélesebb felhasználásra is igaz, akkor erre is kiterjeszthetjük, legfeljebb a páros portré változatot csak érzelmi kapcsolatot kifejező, kétnemű képnél használjuk, bár szerintem kár volna bonyolítani.)

 

(amíg ellenkező értelmű levél nem érkezik)

Előzmény: Divrotcé (14)
napocza Creative Commons License 2014.01.19 0 0 20

még egyszer a Deutsche Lufthansáról, mert az ebihal sem hal

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128661496&t=9204653

32647

Tehát a Lufthansa szerint az NDK-sok csak "bitorolták" a Lufthansa nevet, majd hosszú idő után elérték, hogy azt Interflugra változtassák.

Tehát ide nem jogos a Lufthansa címre, szerintem.

 

Ha majd lesznek Interflugos képek és Interflug címke, akkor szinonímaként bele lehetne vonni ezt és a többi Deutsche Lufthansa képet is

incitatus Creative Commons License 2014.01.19 0 0 19

Ezen a képen egy darab villamost sem látok, csak a 15-ös vonalának sínpárját.

Előzmény: Palotabarát (17)
napocza Creative Commons License 2014.01.19 0 0 18
Előzmény: Palotabarát (17)
Palotabarát Creative Commons License 2014.01.19 0 0 17

Ezen a képen:

http://www.fortepan.hu/?view=query&q=%C3%BAjlip%C3%B3tv%C3%A1ros&lang=hu&img=25729

 

szerepel a villamos címke. Inkább kérdezem, mint mondom: az nem a Vizafogó vasútállomás? Mert akkor a villamos címszó helyett a vasút illik oda. Egy közlekedésbarát nézzen már rá légyszi.

Palotabarát Creative Commons License 2014.01.19 0 0 16

Ó, de jó ez a noinfo. Nem tudtam róla, kösz. Az ilyen varászszavakból is lehetne egy gyűjtemény.

Előzmény: Törölt nick (11)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.19 0 0 15

Nos, igen, vagy és persze, dehát és nahát. :)

 

Most, hogy 1900- tól 1918-nál tartok (1262) úgy tapasztalom, hogy akkor még nem volt ennyire tudatos a portrék szubjektív csoportosítása.

Amennyiben a hölgyek az új kalap miatt mentek fotózkodni a fényírdába, akkor a fotó deréktól vagy még feljebbről kezdődött.

Ha új volt a ruha és cipő, akkor lett egész alakos, de ha nem volt új a kalap, akkor nem lett kalapos, csak frizurás. És így tovább.

De mindezek ellenére utólag (egyszer, valamikor a távoli jövőben) bizonyára kiegészíthetők portrék egyéb jelzőkkel is.

Szerintem az sem baj, ha pl. a "páros portré"-t már most divatba hozzuk, de: csak férfi+nő szereplők esetén érvényes, vagy minden két főt ábrázoló képre?

Mert párosan szép az élet. :)

Előzmény: Divrotcé (14)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.19 0 0 14

Még egy bűnös.

 

(Az egészalakos portré nem portré?)

http://www.portrefoto.com/arak/portrefotozas_info

 

Ez esetben szerinte minkább fogalmkörként kéne kezelni, s nem szótári első, második. értelemként. 

 

 

Előzmény: Törölt nick (12)
negyesi_pal Creative Commons License 2014.01.19 0 0 13

"3; Ki lehet listázni az adott és elfogadott címszavakat valamilyen áttekinthető formában?"

 

Erről most zajlanak megbeszélések

 

Más

 

Új cimke a jelmondat (szinonímája a szlogen). Jellegzetes használata a 26976-os képen látható

 

Előzmény: Törölt nick (10)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.19 0 0 12

Magam is így címkéztem (bár nem mindig következetesen), utólag könnyen egységesíthető, mert vagy a "portré" vagy az egyes számban írt "nő", "férfi", "gyermek" szavakra keresve előkerülnek az esetleg portréval kiegészíthető, vagy a portrét törlendő fotók.

Előzmény: incitatus (8)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.19 0 0 11

Nem teljesen erre válaszolva úgy gondolom, hogy  a képaláírással nem rendelkező fotók címkézése "fontosabb", mint azoké, amelyek már valamilyen ismérv alapján már kereshetők.

Jelenleg 12200 kép nincsen "megfejtve", ezeket kezdtem az 1. sorszámtól címkézni, jelenleg az 1150 körül tartok. Az egyes szüneteket követően a csúszka jó közelítéssel oda húzható, ahol abbahagytam a faragást.

 

Előzmény: Törölt nick (10)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.19 0 0 10

Ha már, akkor ezt is :)

 

Palotabarát 2014.01.17 02:27:42 ©    41830

Technikai kérdések:

 

1; Nem lenne jobb/áttekinthetőbb a címkézéssel kapcsolatos polémiát átvinni egy másik topikba? Elég gyorsan pörögnek a hozzászólások

2; Ki lehet listázni a címszavakat mgé nem kapott képeket? Vagy gondolkoztok ilyesmin?

3; Ki lehet listázni az adott és elfogadott címszavakat valamilyen áttekinthető formában?

 

Ez utóbbi kettőhöz lehetne egy admin felületet szerkeszteni, amit csak a címkézők láthatnának, az egyszeri képnézegetőnek nem zavarna be.

Előzmény: Palotabarát (9)
Palotabarát Creative Commons License 2014.01.19 0 0 9

Kösz az új topikot! Ezt áthozom a másikból:

 

Egy észrevétel: a Népsziget Budapest IV. és XIII. kerületének is városrésze (Szúnyog-sziget és Újpesti-sziget néven is ismert). A Ganz hajógyára a sziget XIII. kerületi részén volt. Emiatt a lentebb említett 16686, valamint 16690, 16691, 16692, 16693 képeknél a IV. kerületi címszó XIII. kerületre javítható, illetve ahol Újpest van feltüntetve, ott az Angyalföld használható. Kösz.

incitatus Creative Commons License 2014.01.19 0 0 8

Ez így kevés. Az eddigi gyakorlatban, közös megegyezés alapján portrénak neveztünk minden képet, ahol egy ember szerepel, és tudja, hogy fényképezik. Az egész alakosakat is, de még a nem is teljesen közelieket is. Sok ilyen van. Nekem is eredetileg a portré inkább arc vagy mellkép, de akár jobb híján is, így használom. Ha ezen változtatni szeretnénk, akkor kell egy közérthető, találó formula helyette.

 

Az én másik problémám az olyan képekkel van, nagyon sok van ilyen, ahol két ember szerepel "portré jelleggel", vagyis tudva, hogy őket fényképezik. Jobb híján még mindig használom ezekre a kettős portrét, hasonlóan a portréhoz, az egész alakosokra is. Ha ezt is elvetnénk, ezt is pótolni kell egy egyértelmű, közismert meghatározással.

 

Az utóbbi időben elkezdtem használni női szereplőknél a hölgy megnevezést, amit már csak szinonimaként tárol a rendszer, és a nőt kínálja fel helyette. OK, már így használom, de elég száraz  szerintem, arról nem beszélve, hogy arról volt szó, ne legyen túl rövid a címke, a hölgy pedig tán kissé avittas, de három karakterrel hosszabb. No mindegy, ez nem létkérdés, csak jelzem.

Előzmény: negyesi_pal (6)
incitatus Creative Commons License 2014.01.19 0 0 7

Vannak olyan országnevek, amik korábban kimaradtak, mert ma már másképp hívják őket. Ezeket most címkeként lehet pótolni. Ilyen a Szovjetunió, jugoszlávia, NDK és az itt említett Csehszlovákia is, ami néhol tévesen került fel, ha jól értem.

Előzmény: Törölt nick (5)
negyesi_pal Creative Commons License 2014.01.18 0 0 6

újabb fogalmtisztázás: a "portré" az arckép. Apuka tartja kislányát a hajón -> nem portré. Kisgyerek áll a térdig érő fűben -> nem portré. Hölgy kb derékmagasságból fotózva, az arcra koncentrálva -> portré

 

Köszönöm

Törölt nick Creative Commons License 2014.01.18 0 0 5

Szerintem az ország, város stb. nevek, amelyeket képaláírásnak (kép címnek) nevezünk és ott is szerepelnek, azok nem tartoznak a címkézés, keresőszók fogalomkörébe.

Előzmény: napocza (3)
negyesi_pal Creative Commons License 2014.01.18 0 0 4

Akár emailben is, de kérlek küldd el a konkrét képszámokat

Előzmény: napocza (2)
napocza Creative Commons License 2014.01.18 0 0 3

a helyszínek, személyek, események "megfejtésének" fóruma továbbra is a helyén található:

ebből talán pontosítást igényel a helyszín,

tehát ha jól értem a csak a szerkesztők által módosítható helyszíncímkék nem ide tartoznak, hanem a fő fórumba, pl. Csehország, viszont a regisztrált helhasználó által javasolható helyszínek pl. Csehszlovákia vagy NDK idetartoznak, ugye?

Előzmény: Törölt nick (-)
napocza Creative Commons License 2014.01.18 0 0 2

Mivel az ország a fényképek készítésekor nem létezett, a Csehszlovákia címkét ki kéne venni az 1938 és 1944 közötti ilyen címkével illetett fortepan képeknél, kezdve a 69. (43644-es) képtől bezárólag a 151. (24360) képig (ha kell írok képszámokat, de ez nagyon sok kép)

Ki kell venni továbbá a 7361-as képnél, aminek a dátuma rossz.
Mindösszesen 83 kép.

A 11645-ös képnél viszont a jelenlegi dátum alapján be kellene rakni a Csehszlovákiát, mert a hely akkor éppen oda tartozott.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128473727&t=9204653

napocza Creative Commons License 2014.01.18 0 0 1

Köszönjük az új fórumot.

Akkor ismétlésként:
A bécsi döntés és területgyarapodás címkéket ezeknél a képeknél ki kell venni:

24630, 24648, 24651, 24652, 24653, 24654, 24655, 24656

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128332009&t=9204653

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128359664&t=9204653

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128473727&t=9204653

Törölt nick Creative Commons License 2014.01.18 0 0 0

Az előzmények egy része, sűrítve:

 

tamasimiklos 2014.01.10 22:52:23 ©

 

    41588

Kedves Barátaink!

Szeretnék pár "intézményi" változásról beszámolni. Mint az előbb olvashattátok, Négyesi Pál beszállt a szerkesztőség munkájába, ő fogja a címkéket válogatni, kidobni/betenni, csúnya szóval kezelni. Palit ismerve, igyekszik majd megosztani a kérdéseit, gondolatait veletek is, amire szerintem tökéletes lesz a Fórum. Ebből talán már kitalálható, hogy Kurutz Márton barátunk, a kulccszavazás legfőbb szervezője (aki egyébként kb két éve rágta a fülemet - teljes joggal - hogy el kéne kezdenünk ezt a munkát), január közepétől kicsit eltávolodik majd a Fortepantól és átadja a címkézéssel kapcsolatos Admin-t Palinak. Marci, itt is szeretném megköszönni, hogy belerángattál minket ebbe a kalandba és az elmúlt egy hónapban többszáz órát töltöttél a dologgal. Köszönöm!

A január nem csak ezt a változást hozta. Két és fél év után (remélem csak átmeneti) szünetet kért Incitatus (talán nem bántódsz meg Tatus, ha Gál Lászlóként is megnevezlek), így Tatus mostantól nem szerkeszti napi aktivitással a leírásokat. A jó hír, hogy a helyére sikerült fölkérnünk Pégés barátunkat, így 2ly (vagyis Simon Gyula, a kezdetektől fáradhatatlan és nélkülözhetetlen szerekesztőtársunk) nem marad egyedül.

Még egy változást tartogat az idei évkezdés, Borovi Dani átvette tőlünk a Fortepan Facebook szerkesztését, ez is ránk fért, mert kicsit mostohagyerek volt eddig ez a terület. Ezután tehát akár Facebook ötleteket is lehet adni itt a Fórumon Daninak! Remélem nem hagytam ki senkit,

barátsággal:

Tamási Miklós

 

negyesi_pal 2014.01.15 21:58:05 ©

 

    41771

A csoportkép fogalmába nem tartozik bele az, ha egynél több ember látható egy fotón. A csoportkép az egy csoportnyi ember kompozícióban, beállítva. Nem az utcán lófrálva, nem 2 kisgyerek egymás mellett, nem 3 elmosódott paca a kép alján :)

 

negyesi_pal 2014.01.15 08:56:53 ©

 

    41728

Kedves cimkézők!

Köszönjük lelkes munkátokat. Néhány észrevétel, hogy jobban haladjunk.

 

1, Ha a rendszer felajánl egy cimkét, bátran fogadjátok el. A ma reggeli 300 új cimke döntő része már meglevő cimke, úgyhogy "csak" össze kell vonni, de az ilyen mennyiségnél azért számít.

 

2, Mivel a cimkézéssel a Fortepan sokoldalú kereshetőségét próbáljuk elősegíteni, ezért az olyan cimkéket, mint, hogy "épület" ha egy templomról van szó, nyugodtan el lehet hagyni. így is lesz többezer "épület" - próbáljunk meg jellemzőbb cimkékkel operálni (erre is van ötletem, hamarosan eljutok talán a megvalósításhoz).

 

3, Látom, hogy a hangulati elemek már mennek, ez tök jó. Én például tegnap egy "bajusz" cimkét vettem fel, a kackiás bajusz iránt lelkesedőket is megcélozzuk :)

 

4, Kérdezzetek bátran - én az emailt preferelnám, de itt is lehet.

 

Köszönjük

 

mkurutz 2014.01.05 12:08:21 

 

    41455

Köszönöm szépen a helyreigazítást, abszolút jogos volt! Ki is szedtem mindegyiket.

 

Ezzel kapcsolatban engedjetek meg két megjegyzést:

 

Az első nem lényeges, talán csak érdekes (és a mi esetünkben nem is változtat semmin), de Trianon előtt nem is létezett ez a szó, hogy Kárpátalja. Úgy hívták, hogy Erdős Kárpátok és szerintem a két elnevezés területi elhelyezkedése nem is volt azonos, bár nem vagyok szakértő ebben a témában.

 

A másik a címkézéssel kapcsolatos, úgy általánosságban: ezekhez a képekhez most hozzátettem néhány olyan címkét, amit a meglévők mellett jogosnak érztem. Azt láttam a már meglévő címkéknél, hogy a címkézés során leginkább azokat a tárgyak és fogalmak kerülnek címkeként rögzítésre, amelyek valamilyen formában láthatók a képeken illetve szerepelnek is a leírómezőben. Ezek között van olyan is, ami alig látszik a képen. Pedig milyen jó az, amikor az ember pl. villamosra keres és rögtön ott van az orra előtt. Ezért érdemes pl. ilyen nem ritka tárgyakból csak azokat felcímkézni vagy megjelölni a címkével, ahol központi helyet kap a címketéma.

Azon kívül arra is szeretném buzdítani a címkézőket, hogy nagyobb viszonylatokban is próbálják meg rögzíteni a kép készültével kapcsolatos infókat. Itt tehát volt az összes képnél két címke, amit mindenhová fel lehetett venni: "második világháború" és "keleti front". Ezek az elnevezések nem szerepelnek a leírómezőben, mert a helyszín és a dátum és főleg a látvány miatt egyértelmű. De ha valaki épp ilyen tartalmú képet keres, akkor bajban van, mert sokat kell keresgélnie. Viszont ha ráakad erre a címkére, vagy beír valami hasonlót, akkor máris elérte a célját.

Ide tartozik, hogy pl. 15616-os képen lévő német katonák és általában a náci németország rögzítésére még nem történt itt példa, pedig szerintem nagyon fontos. Nem vagyok egy hadtörténész, de felvettem most ide egy "wehrmacht" szót, ami talán megfelelő lehet. Ha másként gondoljátok, szívesen átírom, vagy szinonimázom más kifejezésekkel.

Nem gondolom, hogy el kellene kezdenünk ennél a képnél és a többi lehangoló, háborús pusztítást bemutatóknál a "fasizmus" meg egyéb túlhaladott fogalom bevezetését, de tárgyszerűen talán le lehet írni a hangulatukat is. A szerkesztők már ismerik ezt a "becsípődésemet" és lehetséges, hogy tényleg túlzás, de szerintem nagyon is fontos, hiszen ha előbb-utóbb tudják rólunk, hogy ilyesmiket is kigyűjtünk, akkor ezért pl. az újságírók, bloggerek nagyon hálásak lesznek, hiszen ezt a néhány (tényleg nem sok) emberi hangulatot tükröző jelzőt rengeteg élethelyzetben, korban és helyszínen megtalálhatjuk. Ezeknél a keleti fronton készült képeknél most ilyesmiket vettem fel: reménytelenség, pusztulás, elégia, gyász.

 

Az utóbbi hetekben született címkék egyébként nagyszerűek, rengeteg szellemes és egzakt megoldás született. És most e helyütt következzenek az adatok!

Jelen pillanatban:

754 szabadszavas címkénk van, az ország, helyszín, város, stb-n felül,

82.721 címkét helyeztünk el a 31.420 képhez, és ebből 10.762 a szabadszavas címke, ami tehát nem ország, helyszín, stb.

210 felhasználó regisztrált a másfél hét alatt, ezek kb. harmada címkézik is.

Most éppen nem címkéz senki, de naponta több tucat új címkejavaslat, többszáz címkeelhelyezés születik és szerencsére csak kevés olyan, ami lényegében helyszín és személymegfejtés, aminek tudvalevőleg itt, a fórumon van a helye. Két hihetetlen szorgalmú címkézőnk van: Divrotcé és egy hölgy, akit nem látok itt a fórumon. Köszönet illeti őket kitartó munkájukért!

Előzmény: napocza (41446)

 

 

negyesi_pal 2014.01.02 20:18:36 ©

 

    41361

Ime egy vázlat a cimkékhez. Átküldtem Kurutz Mártonnak és Tamási Miklósnak is.

Ez még vázlat, pár itt javasolt kiegészítés még nem került bele. Kíváncsi vagyok mit gondoltok

 

https://www.dropbox.com/s/c5oiwlmld333u4v/fszek_jav.xls

negyesi_pal 2014.01.02 17:49:35 ©

 

    41349

Azt hiszem az FSZEK is a köztezaurusz alapján dolgozott. Ha gondoljátok belemehetünk az állatok rendszertani feldolgozásába, de akkor nem 1500-1800 cimke lesz, hanem nagyságrendekkel több. Na mindegy, én most csinálgatom amit kitaláltam, s utána a Fortepan szerkesztősége eldönti mi legyen.

Előzmény: pégés (41347)

 

negyesi_pal 2014.01.02 08:26:37 ©

 

    41315

Mire végzek vele, addigra az már elég egyedi lesz :) Az FSZEK listája a kiindulási alap, de átalakítom, javítom, hozzáadok Fortepan-specifikus szavakat - a végeredményt meg remélhetőleg még ma tudom prezentálni (vagy holnap)

Előzmény: incitatus (41305)

 

negyesi_pal 2014.01.01 17:29:35 ©

 

    41283

A Budapest képarchívum 1267 kulcsszót használ. Elkezdtem tisztogatni (1848-1849-es szabadságharc tuti nem kell és abban is erősen kételkedem, hogy bárki a Fortepanon az "antitrinitárius" kulcsszóra keresne). Akit érdekel, annak szívesen átküldöm a listát, majd a kitisztított változatot átadom a szerkesztőségnek, hátha elősegíti az egységes kulcsszavazást.

 

 

Előzmény: mkurutz (41260)

 

mkurutz 2013.12.27 14:56:39 

 

    41021

dehogy baj, sőt, köszönöm a felvetést!

le is írom akkor a lényeges tudnivalókat:

 

a kereső az alábbi mezőkben keres:

- országnév

- városnév

- helynév (ha van ilyen, pl. Balaton a Zamárdi vagy Tihany városnevek mellett, vagy Uránváros, stb.)

- infómező (a korábbi szöveg, az ország, város és helynéven túl, ami eddig az infómezőben szerepelt.)

- címkékben (ami most a legalsó sor és nem ország, város, helységnév), amit mi adunk hozzá: tárgyivilág, eszközök, érzelem, cselekedetek, stb.

 

újdonság, hogy nem keres viszont az adományozók nevében, arra ott a lenti link.

 

újdonság még, hogy az ország ott is szerepel, ahlo eddig nem, vagyis Magyarországnál.

 

a kereső komplikált, összetett keresésre is alkalmas, vagyis egyszerre ad találatot több szóra is, pl: balaton+strand+színes+reklám

http://www.fortepan.hu/?view=query&lang=hu&q=balaton%2Bsz%C3%ADnes%2Bstrand%2Brekl%C3%A1m&x=0&y=0

ezzel tehát szűkíteni lehet a keresést.

 

újdonság, hogy az egyes címkék (tehát ország, város, hely, szabadszavas címke) mellé fel lehet venni szinonimákat, amikre keresve a "helyes" vagy az admin által annak ítélt szó jelenik meg (plbicigli->kerékpár, Lemberg->Lviv) valamint fel lehet venni még az angol fordítást is, és annak szinonimáit is (bike->bicycle)

az idegen, illetve angol szöveg az angol verzióra való átkapcsolással jelenik meg, mindenhol, ahol ez nincs, a magyar jelenik meg, viszont a magyar verzióban is lehet az angol szavakkal keresni és később átkapcsolni.

 

Jövő év elejére tervezünk még két változtatást:

- saját listák készítése a saját profilban, itt képeket lehet majd tetszőleges sorrendben és módon összeválogatni és egy link segítségével továbbküldeni

- fortepan playeres beágyazás, ami arra lesz jó, hogy a képeket diasorozatként (olyan pl mint az indafotónál) külső weboldalakba lehet beágyazni (egyszerre tehát többet és lapozósan) és ha netán "elfelejtik" megjelölni a forrást, a látogatókat behúzza hozzánk a player.

Előzmény: vadász2 (41017)

 

mkurutz 2013.12.26 23:02:46 

 

    40993

Kedves fórumozók,

 

nem tudom hagyomány-e, hogy ha valahol egy utcaképen feltűnik egy név egy cégtáblán, a név rögzítve van-e?

 

Ha már ennyire fejlődik a keresőnk, és ilyen eddig nem volt, akkor a javaslatom az, hogy a nevet esetleg meg lehetne örökíteni a leírómezőben és címkeként felvinni a cég profilját is.

 

Példa ennél a képnél:

http://www.fortepan.hu/?view=query&q=%C3%BCzlet&lang=hu&img=9187

 

leíróba (nem címke): Kosánszky Gusztáv

címke: Fotoszaküzlet, vagy fotocikkek

 

Mit gondoltok?

 

mkurutz 2013.12.26 13:04:49 

 

    40963

Aki címkézik, arra szertném kérni, ha színes képbe botlik, feltétlenül írja be ezt a címkét: "színes". Köszönöm!

 

 

tamasimiklos 2013.11.18 21:34:40 ©

 

    38905

Kedves Barátaink!

 

Ahogy a múlt héten jeleztük, egy külön levélben szeretnénk pár részletet megosztani Önökkel a Fortepan lehetséges fejlesztéseiről. Most ez következik.

 

A képek gyűjtése, szkennelése és publikálása mellett igyekszünk a honlap technikai hátterét is javítani. Olvasóink és mi is hosszú ideje érezzük, hogy az időközben harmincezresre duzzadt képarchívum kezd végérvényesen kezelhetetlenné válni az archiválás és a részletes keresés hiánya miatt.

 

Örömmel jelentjük, hogy ez a probléma még az idén megoldódhat! Néhány héten belül számos új funkcióval bővülhet a Fortepan felülete. Ezek közül legfontosabb az on-line cimkézés lesz.

 

A feladat a képek mellé felvinni az adott fotó tárgyi világát, hangulatát tükröző kulcsszavakat. Vagyis ezentúl közvetlenül a látott kép mellé illeszthetjük a képre legjellemzőbb szavakat és kifejezéseket, amiket a honlap keresője is lát. Így a jövőben nem csak helyszínekre kereshetünk majd, de tárgyakra, képtípusokra, élethelyzetekre is. Sőt, a kulcsszavak angol fordításával hirtelen nemzetközi fotóarchívummá válhat a Fortepan.

 

A képekhez szabadon tűzhető tezauruszos és szabadszavas címkézés mellett lehetővé válik a saját profil kialakítása is. Ennek segítségével ki-ki saját képgyűjteményeket állíthat össze és menthet el, hogy bármikor újra belépve, visszanézhesse azokat. Sőt, ezeket a képsorozatokat egy link segítségével továbbküldheti barátainak, vagy ha akarja, külön erre a célra kialakított Fortepanos ablakban beágyazhatja más webes felületre.

Technikailag megvalósulni látszik az összetett keresés lehetősége is, amelynek segítségével szűkíthetők lesznek a keresési feltételek. Vagyis ha valaki olyan budapesti felvételt keres, ahol együtt látszik iroda, telefon és reklámszöveg, a kulcsszavakkal azonnal rátalálhat a képre: fortepan_44880.

 

A fejlesztés kívülről nem látható része hatalmas munka és sok pénzbe kerül. Ezt a többszázezres összeget nekünk kell előteremtenünk. Az elmúlt három évben a honlap körül mindenki önkéntes munkában dolgozott és ezt szeretnénk is így folytatni. A technikai költségeket eddig saját családi pénztárcánkból fizettük, de erre most nincs lehetőségünk. Elfogyott a pénzünk. Az év eleje óta működik egy Pay Pal adomány gomb a honlapon (Donation felirattal), amire eddig összesen 26.000 forint érkezett. Szeretnénk, ha a következő hetekben ezen a számlán össze tudnánk gyűjteni 400.000 forintot, amihez az Önök segítségét kérjük. Vagyis kérjük, hogy ha a terveinkkel egyetért és lehetősége van rá, támogassa a Fortepant fejlődésében is!

 

A fejlesztés terveink szerint karácsonyra elkészül, ez azonban még csak kezdete lesz az igazi munkának, amiben szintén elsősorban az Önök segítségére számítunk. A technikai feltételek megteremtése után ugyanis elkezdődhet a címkézés, amit a Fortepan néhány fős szerkesztősége képtelen lenne egymaga elvégezni.

 

A terv egyúttal kísérlet is, hiszen nem tudjuk előre, milyen aktivitással találkozunk majd, hogyan telik meg az archívum úgynevezett "metaadatokkal", amelyeknek meghatározó szerep jut a weben eltöltött életünkben. Bízunk benne, hogy Önök élnek majd ezzel a lehetőséggel, így is támogatva a Fortepan kulturális misszióját.

 

Törölt nick Creative Commons License 2014.01.18 0 0 topiknyitó

Ez itt a Fortepan fényező műhely.

Semmi nem OFF ami a képek címkézésével, kereső vagy tárgyszavazásával kapcsolatos kérdés, megjegyzés, vélemény, válasz, javaslat, ötlet.

A Fortepannal kapcsolatos csevegés helye a Kávézóna a FortePan-hoz fórum

Atyánk, a helyszínek, személyek, események "megfejtésének" fóruma továbbra is a helyén található: FortePan megfejtések

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!