Keresés

Részletes keresés

laca5 Creative Commons License 2021.07.15 -1 0 18305

RIP! Pedig nincs is igazad. Nálam a kötődés a kérdéses de utána ok.

Előzmény: zsorsz (18304)
zsorsz Creative Commons License 2021.07.15 0 2 18304

Na, a Fanny-tól elbúcsúzunk,tavaly is szívatott,idén is csak a gond van vele(egy nagy lószart rezisztens)vagy csak nekem nincs szerencsém vele. A többi szőlőm mind szép, ennek már most tiszta pötty a levele, a fürt lisztharmatos.

Tököm tele.

van_Persil Creative Commons License 2021.07.15 -1 0 18303

Amiröl én beszéltem, az nem karhossz, hanem hajtáshossz, legalábbis, ha jól értettem ali-bát, ö is azt kérdezte. Kart addig húzol (4 éves kortól évenként mindig fél-egy m-t növelve), ameddig jónak látod, meg a tökéd bírja és van neki elég helye hozzá.

Előzmény: Robz (18302)
Robz Creative Commons License 2021.07.15 0 4 18302

Ez a 2m a karhossz, vagy az éves hajtás, amit szerinted nem éri meg túllépni? Az adott éves hajtással egyetértek, az nálunk sincs a pergolán 120-150cm hossznál több.

Amennyiben a karhossz, úgy kifejthetnéd azt is, hogy miért nem? Szerintem ez így egyelőre csak egy kinyilatkoztatás, érvek nélkül. Nálunk a tapasztalat azt mutatja, hogy a két tő simán kinevel 1.5-2db 120L hordóra való fürtöt, aminél a cukorfok 20-21 magyar mustfok körüli szeptember végére. Ez nyilván nem a szakma csúcsa, de hogy nem éri meg foglalkozni vele otthoni célra, az szerintem túlzás. 

A tőke túlterheléséről esetleg annyit, hogy ezek a tőkék a felmenő résznél 8cm átmérő  vastagok és a képen látott terhelés ellenére rettenetesen akarnak hajtani. 

A teljes lombfelület a talajjal párhuzamos síkon fut, alatta beton van, ami gondolom fűti lentről. 

Betegségre sokkal kevésbé fogékonyak így felfuttatva, mint a kertben lévő társaik. 

Azt nem értem pontosan, hogy miért, mert a lomb sűrűsége miatt azt várná az ember, hogy jobban gombásodik, de nem így van.

A lugas legalább 30 éves, a tőkék cserélve nem voltak. 

Én nem vagyok sem szőlész, sem borász, csak próbálom magam képezni a témában, ha már rajtam maradt a szőlő. Közben megkedveltem a vele való foglalkozást, kísérletezek és gyűjtöm a tapasztalatot.  

Tényleg érdekelne, hogy szakmai szemmel mi a gond az ilyen lugasos termesztéssel?

Előzmény: van_Persil (18300)
novalusz Creative Commons License 2021.07.15 0 0 18301

"A Syngenta még akkor is a blokkban kezelést ajánlotta a strobilurin esetében, amikor a BASF már figyelmeztetett, hogy meg kell törni más hatóanyaggal a blokk-kezelést. De a Syngenta nem tanult belőle."

 

Hát igen, egy dolog a tudás, más dolog a lelkiismeretesség.

 

Kicsit nézelődtem, és a Bayer honlapján feltűnt a rezisztencia besorolás, a FRAC-ra hivatkozik (Fungicide Resistance Action Committee). Olvasgattam kicsit a FRAC honlapját is. Ha jól értem, akkor az adott összetevő rezisztencia kockázatán múlik a blokkszerű használat. Ha pl. magas, akkor kizárt a blokkszerű használat, és rezisztencia menedzsment szükséges, ha alacsony, pl. kén, akkor nem kell variálni.

 

Továbbá vannak a hatóanyag családok, és az ugyanoda tartozó hatóanyagok nem alkalmasak rezisztencia törésre. Pl. a Dynali és a Topas egyaránt a triazolok családjába tartozó hatóanyagot használnak (múltkor említetted, nem magamtól szúrtam ki). A Vivando-ban ezzel szemben benzofenon van. Az más kérdés, hogy melyik III-as kategóriájú szerből árulnak ténylegesen kis kiszerelést az üzletek.

 

Ezen felül van hatásmód csoport (Mode of Action, MOA), pl. a gomba energiaellátását célozza a hatóanyag. Más csoportba tartozó szerek alkalmasak rezisztencia törésre. Van egy vonatkozó appja is a FRAC-nak, de a lenti pdf is jó.

 

FRAC honlap

FRAC összefoglaló - érdekes, hogy a kuratív használatot nem javasolja ("Avoid eradicant use").

FRAC besorolás (pdf) - első oszlop a MOA = Mode of Action

 

Majd még nézegetem, érdekes.

Előzmény: van_Persil (18287)
van_Persil Creative Commons License 2021.07.15 -5 0 18300

A hosszúra engedett hajtás max 2 m-es lehet, több nem, különben semmi értelme szölöt tartanod, helyette más futónövényt (pl. lila akác) válassz.

Előzmény: Ali-bá (18299)
Ali-bá Creative Commons License 2021.07.14 0 0 18299

Köszönöm a tájékoztatásokat!  Akkor nem egyedi az elképzelésem a hosszúra engedett hajtásokról.   Idén, jövőre én is kitapasztalom.

zoli1437 Creative Commons License 2021.07.14 0 0 18298

Köszönöm a választ. A fordító a lugast dobta rá. Arra gondoltam, hogy azon belül valami egyedi technológia. Ez szerint csak általában kell érteni.

Előzmény: TK421 (18291)
woodruff Creative Commons License 2021.07.14 0 2 18297

Vannak olyan kordonsoraim ahol 2,5 méternél, 1méteres boltív sorok vannak kialakítva, itt hagyom, hogy földig lelógjanak a hajtások a másik oldalon .

Itt 50 cenkire a földtől csonkolom .

Ezáltal árnyékolom a lugassorokat, a fürtöket elrendezem, hogy ne legyenek felakadva, hanem szabadon lógjanak. 
A V kordon soraimnál amik 2, 5 méterre vannak egymástól, az erősebben felnövekvő karokat átvezetem a következő kordonsorra, majd ezután csonkolom .

Így az egész kertem, egybefüggő zöld sátorfelület .

Ez egy kicsit több permetezést igényel .

Ezt kézi permetezővel megoldhatatlan .

Ezért vettem egy STIHL 450 est, ez rendesen átforgatja a leveleket .

Ha csak a lelógó fürtöket kell permetezzem, arra egy STRATUS elektromost használok .

Az idén már egybe függőek a szőlő soraim, nincsennek közötte gyümölcsfák .

Tavaly a tetejét megtámadta a lisztharmat, nem tudtam pumpás kézi permetezővel megvédeni .

Előzmény: Ali-bá (18273)
Robz Creative Commons License 2021.07.14 0 1 18296

Szerintem helyi adottság és fajta függő is, hogy mennyire lehet terhelni. 

Nálunk van egy pergola kialakítva az udvaron, amit két tő szőlővel futtattunk be. 

Az alapvető elvárás az árnyékolás volt, de a termés bebizonyította az évek alatt, hogy nem volt rossz döntés. 

A pergola 20m2 felület és jelenleg így néz ki, ahogy a képen látszik. 

Vizet kap bőven, mert az eresz kifolyó 2-3m-re van a tőkétől, a föld alatt meg víznyelő lett kialakítva anno bontott betonokból. A tőkék pár évente kapnak marhajó trágyát és érett komposztot kicsit beásva. 

 

Előzmény: Ali-bá (18273)
IsKol Creative Commons License 2021.07.14 0 0 18295

Ha van/lesz időd nézz utána a Babó-féle ágaskordonnak

Előzmény: Ali-bá (18294)
Ali-bá Creative Commons License 2021.07.14 0 1 18294

Az egyik kiszemeltnek 3 hajtása van. Kettőt hagyok nőni akkor, egyet meg visszavágok, ahogy szoktam.

 

(Az alábbi videón látott oltás alatt lévő tőke nem kopaszodott fel, bár lehet, hogy fokozatosan, évek alatt alakították ki azt a hosszú kart.)

Előzmény: SASA1949 (18292)
Törölt nick Creative Commons License 2021.07.14 0 1 18293

1 tőke

 

https://youtu.be/aB0FXswAmO4

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: SASA1949 (18292)
SASA1949 Creative Commons License 2021.07.14 0 0 18292

Ali bá! Látom nem válaszoltak a kérdésedre!Én a szerény tudásom alapján válaszolok!Aszölö kuszó növénymindig tovább hajt    de a tökeközelében felkopszodik   Ezért tanácsos bitositó csapot hagyni!Atápanyagot  jobban igényli!Én 3 m néltovább nem huznám!Üdv  Keresztes  Sándor

Előzmény: Ali-bá (18273)
TK421 Creative Commons License 2021.07.14 0 0 18291

a "trellis" az a támszerkezetet jelenti, gondolom trellizálni az felfuttatni-t jelenthet

Előzmény: zoli1437 (18289)
taormina001 Creative Commons License 2021.07.13 0 0 18290

A szölön (szerintem) lisztharmat elsö jeleit észleltem, ezért tegnapelött Quadrissal megpermeteztem. Úgy láttam, hogy a vesszöfoltosság és egyes szemek erre utaló jeleket mutatnak, de csak néhány helyen.
De én mindig minden permetezéssel úgy vagyok, (legalábbis, ha akkor permetezek, amikor már látható kártétel van), hogy fogalmam sincs, hogy hatott-e valamit. Kell aggódni? Jól látom, hogy ez lisztharmat?

zoli1437 Creative Commons License 2021.07.13 0 0 18289

Egy fajtaleírás a netről gépi fordítással:

Mit jelent a "trellizálni" ?

van_Persil Creative Commons License 2021.07.12 -3 0 18288

Engedélyezett, annak, akinek van saját méregraktára. Kiskerttulajdonos ritkán rendelkezik ilyennel. Ugyanis aki nem rendelkezik méregraktárral, az kizárólag a következő permetezéshez szükséges permetszereket tárolhatja ideiglenes jelleggel.

Előzmény: arpad-lajos (18286)
van_Persil Creative Commons License 2021.07.12 -1 0 18287

A Syngenta még akkor is a blokkban kezelést ajánlotta a strobilurin esetében, amikor a BASF már figyelmeztetett, hogy meg kell törni más hatóanyaggal a blokk-kezelést. De a Syngenta nem tanult belőle.

Előzmény: novalusz (18284)
arpad-lajos Creative Commons License 2021.07.12 0 0 18286

Az engedélyező hatóság a Ridomil Gold Plus 42,5 WP engedélyokiratát 2020. december 31-i hatállyal visszavonta. A terméket nagy- és kiskereskedők a 2021. június 30-ig értékesíthetik, a szer felhasználása 2022. június 30-ig engedélyezett.

Előzmény: laca5 (18283)
öreg_néne_b Creative Commons License 2021.07.12 0 0 18285

Aki azt leírta, az sokkal többet tud róla, mint mi együttvéve. Ne akarj okosabb lenni...

Előzmény: novalusz (18284)
novalusz Creative Commons License 2021.07.12 0 0 18284

Én ezt a "blokkszerűen javasolt alkalmazni" megjegyzést nem tudom hova tenni. Amikor azt javasolják, hogy egymás után többször, 1-2 hetes eltéréssel fújjam ugyanazt. Ez az antibiotikumra hasonlít, amit végig kell szedni 5 napon keresztül, hiába enyhülnek a tünetek? Vagy ezt a rezisztencia kérdést elhanyagolva írják, ne hallgassak rá?

Előzmény: öreg_néne_b (18279)
laca5 Creative Commons License 2021.07.12 0 1 18283

Nem lennék meglepve, ha jönne új Ridomil. A mankoceb helyett mással kombinálva. Vagy a felszívódó hatóanyagát IS betiltották?

Előzmény: van_Persil (18280)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2021.07.12 0 0 18282

Köszönöm mindenkinek !

szervezkedő Creative Commons License 2021.07.12 0 1 18281

Általában benne van a leírásban, évente mennyi alkalommal használható az adott szer illetve a növény fejlődésének mely szakaszaiban.

Előzmény: érdeklődő 49 (18277)
van_Persil Creative Commons License 2021.07.12 -1 1 18280

mondjuk pont a ridomilra már nem lesz rezisztens, lévén, hogy kivonták a forgalomból, kiskertben jövöre amúgy se használható, mert kiskerteseknél senkinél sincs méregraktár, ahol az idén esetleg még szabályosan megvett szert szabályos keretek között tárolhatná.

Előzmény: Maci_P (18278)
öreg_néne_b Creative Commons License 2021.07.12 0 5 18279

Egy adott szer lepusztítja az adott kórokozók mondjuk 99,99 százalékát. A maradék 0,01 % fog szaporodni. Ezek közül lesz olyan, amelyik valamilyen genetikai eltérés miatt ellenálló az adott szerre. A következő generációban ezek már sokkal nagyobb arányban lesznek jelen, a második kezelés hatékonysága ezért már csak 99 %, ami még mindig nem rossz, de a harmadik már csak 90 és így tovább. De, ha váltogatod a szereket, akkor amelyik túlélte az első szert, az majd pusztul a másiktól és így tovább, nem szaporodnak fel az ellenálló változatok.

Előzmény: érdeklődő 49 (18277)
Maci_P Creative Commons License 2021.07.12 0 3 18278

Itt sincs ez másképp, mint az emberi baktériumokkal: a sok, rosszul, rosszra, ész nélkül, nem kúraszerűen szedett antibiotikum elpusztította a kórokozók nagy részét, de amelyik túlélt, tovább szaporodott, az később arra az adott szerre már nem reagált, sőt sokszor másra sem.
Ha áttelelő fajta kártevőről/gombáról beszélünk, akkor rossz esetben örökre rezisztens marad az adott hatóanyagcsoportra (ha jól rémlik, a strobilurin így járt). Ezért illik váltogatni a hatóanyagot, valamint kontakt szerrel (réz/kén, egyéb) megtámogatni a hatékonyságot.

Előzmény: érdeklődő 49 (18277)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2021.07.12 0 0 18277

Tegyük fel hogy az idén 3x permeteztem Ridomillal ,akkor a harmadik már nem használ ,de jövőre használhatom ????

Előzmény: érdeklődő 49 (18276)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2021.07.12 0 0 18276

OK ! De a kérdés továbbra is kérdés , Medig ?????

Előzmény: öreg_néne_b (18275)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!