Keresés

Részletes keresés

renko60k Creative Commons License 2021.06.25 0 1 18217

Én találtam egy orosz betegség kórképet ott szerepel a fekete pöty a száron késöb áterjedhet a bogyókra is. Neve a forditás szerint feketeség de nem adot választ mivel kel kezelni meg mitől van . Ja még anyit irt késöb a pontok nönek .  Az én szőlőmet csunyán kivégezte az atka mivel kezdő vagyok igy keresgetélés közben találtam rá ere a betegségre.

Előzmény: Törölt nick (18215)
szervezkedő Creative Commons License 2021.06.24 -1 1 18216

Mi az a zöld könyv hogy akinek olyanja van, annak be kell tudnia azonosítania azonnal ha valamit kórképet/kárt lát????!!!!!????

Ilyet egy egyszerű tanfolyam után bárki kaphat. 

Nálunk a faluban szinte majd mindenkinek van, akinek traktor áll a portáján. 

Aki diploma után 2évet még bevállalt és szakmérnöki képzésben résztvett, annak illik jobban képben lenni.

 

Na egy ilyen emberrel kell összebarátkozni, szaktanácsadói szerződést kötni és onnantól lehet a feladványokat küldeni viberen, emailon, személyesen stb. mert ő felelősségteljesen tanácsot és megoldást is javasol.

 

Kb most kezdődött az az idő, amikortól jönnek elő a problémák. Eddig akár ha csak szentöltvízzel spriccelte valaki a szőlőt, akkor sem nagyon mutatta hogy baj van.

Az én szaktanácsadóm a héten 60hektar ápolt ültetvényt nézett át, viccesen azt mondta, szinte tőkénként. Elmondása szerint szépek a szőlők. 

Előzmény: Törölt nick (18212)
Törölt nick Creative Commons License 2021.06.24 0 0 18215

Oké rendben, így már köszönöm önnek is a válaszát

Előzmény: van_Persil (18214)
van_Persil Creative Commons License 2021.06.24 -2 1 18214

Ha már magázódunk (miért is? ez egy fórum, ahol a kor nincs odaírva senki nickje mellé, a 80 éves és a 18 éves...): -nekem van zöldkártyám.

Az igazság minden szeletét nem fejtettem ki a fekete pontjaival kapcsolatban:

-én már többször leírtam itt, hogy az árkádiát silány fajtának tartom, ki is vettem a termelésböl mind a 10 tövet, mert elég egy szúnyognak rápisilnie, már ennyi nedvességtöl is kireped, vízizü, akármilyen kis terhelés mellett is, így már nem tudom megnézni, hogy fajtajelleg-e, amíg voltak, nem lesegettem 30 centiröl, hogy milyen a vesszö, normál távolságról ugyanolyan volt, mint a többi, általában az általam termelt vesszökkel az oltványosom mindig a legmesszemenöbbekig meg van elégedve, annyira egészségesek és érettek

-viszont nincs semmi olyan ismert betegség/kártevö, ami ilyen fekete pöttyös tünetet okozna, feketerothadásnál pl. éles kontúrú barna foltnak kellene lennie, nem pedig fekete pöttyxnek.

-igenis növényvédelmi tanácsot kért, ezért sorolta fel, mivel permetezett eddig...

-ha volt peronosz, akkor ott a zöldmunka nem lett valami tökéleteen kivitelezve, meg 4-6 leveles állapotban teljességgel értelmetlen felszívódó szert kifújni, mert egyszerüen nincs annyi levélzet, ami fel tudná venni, a ridomil felszívódóját 2X egymás után kijuttatni szintén butaság, a strobilurin pedig még a gyártók szerint is csak mellékes hatást mutat peronoszpóra ellen, azaz az egyik lehetséges legrosszabb választás akkor, ha peronoszpórafertözés lépett fel (megelözésre esetleg jók lehetnek, de fennálló fertözés megállítására nem igazán).

Előzmény: Törölt nick (18212)
Törölt nick Creative Commons License 2021.06.24 0 3 18213

Egyébként rendben van a permetezéssel kapcsolatos véleménye, csak hogy nálam Május 20- án megjelent a peronoszpóra 1-2 tőkén, aztán Május vége Június elején további pár tőkén. A kezelés óta rendben vannak. Továbbá atkák jelenléte is előfordult mindig is , ez nálam megelőzés jellegű, ezért a vertimec májusban ( igaz lehet elegendő lenne a thiovit). Aztán volt olyan évem,  mikor a virágzás kori szürkepenész ( nehezen leváló virágsapkák miatt)elvitte majdnem az összes fürtöt, közvetlen a virágzás után, azt hiszem virágzás után már késő a védekezés ( szomszédban tarolt). Azóta én közvetlen a virágzás előtt a 3-as hatóanyagú szert használom, sikerrel.

Aztán meg az elmúlt években a fagy rendesen galyra vágta a szőlőt, az idén megúsztam, az idén végre szeretnék egy normális termést, (talán ezért van a több permetezés)

Előzmény: van_Persil (18210)
Törölt nick Creative Commons License 2021.06.24 -1 7 18212

1.Gondolom magànak is van zöldkönyve, mègsem tudja hogy mi az a fekete pont!

2.Nem is növènyvèdelmi tanàcsot kèrtem, ( idèzem, betegsèg-e)a permetezèst azèrt ìrtam le, az esetleges beazonosìtàs vègett,  kèppel együtt 

Előzmény: van_Persil (18210)
nmsbalint Creative Commons License 2021.06.24 0 0 18211

Köszi neked is.

Előzmény: s189 (18205)
van_Persil Creative Commons License 2021.06.24 -3 0 18210

Hogy a pöttyök mik, nem tudom, de amúgy túl korán használtad a drága ridomil gold mz-t, mert még nem volt kellö lombozata a felszívódáshoz. Virágzás elött kellett volna 1X használnod (cabrio top helyett), többször nem. Meg ha vertimec pro-t használsz, akkor miért van szükséged másoktól növényvédelmi tanácsra? Tekintettel arra, hogy zöldkönyvvel kell rendelkezz, hogy egyáltalán legálisan megvedd.

Előzmény: Törölt nick (18201)
nmsbalint Creative Commons License 2021.06.23 0 0 18209

Köszi.

Előzmény: van_Persil (18206)
s189 Creative Commons License 2021.06.23 -1 1 18208

Gyorsan kimentem a kertbe, megéztem az árkádiát, nálam is ilyen. Még nem tűnt fel, mert a levélzet szép.

Valószínű sajátosság.

Előzmény: Törölt nick (18201)
s189 Creative Commons License 2021.06.23 0 1 18207

A szőlőben Péter Pál után szoktuk a tetejezêst eljezdeni. Idén a szőlő le van maradva, de most a  melegben szêpen megindultak.

Vágd el. Had induljanak a hónalj hajtások. Azokat meg 2 levél után csipd vissza.

Előzmény: GossenJon (18204)
van_Persil Creative Commons License 2021.06.23 0 1 18206

1. milyen mélyre ültetted? Addig kell takarja a föld, hogy az oltási hely alatt legyen kb 2-3 centi szabad hely.

2. minden átültetésnél sérülnek a gyökerek, ilyenkor pont a legkevésbé ideális az átültetés, ilyet nyugalmi állapotban kell csinálni (kivéve a konténeres szabadföldbe ültetését).

3. rakj még rá földet, a gyökereket meg hagyd békén. alulról kapjon vizet (ha nincs luk a vödrön, csinálj neki), véletlenül se felülröl, de egyszerre ne túl sokat, a szölö nem rizs vagy nád, hogy szeresse, ha térdig vízben állhat.

Előzmény: nmsbalint (18203)
s189 Creative Commons License 2021.06.23 0 0 18205

Sok szőlőt ültettem (oltványt) amit ásott gödörbe, földfúróval fúrt (100 mm) " lyukba" raktam. Mindegyiknek csak az alján lêvő gyökeret hagytam meg. ( ezt általában 1 marok hosszban szoktam levágni) Az oltványosok ált. 3 rügyes vesszőre oltanak . Az alsó rügy helyén van a fő gyökêrzet, de a középső ( amit kivakítanak) szintên sok estben megindul a gyökér képződés.

Arra kell törekedni, hogy a gyökerek minél lejjebb legyenek a föld felszítől, mert szárazság esetén ha ezek vannak túlsúlyban, nem kap elég nedvességet a gyökér így nem tudja kiszolgálni a törset stb.

Előzmény: nmsbalint (18203)
GossenJon Creative Commons License 2021.06.23 0 0 18204

Csonkázás/Tetejezéssel kapcsolatban lenne egy alapvető kérdésem. 4éves tőkékről van szó. Tavaly azt vettem észre, hogy ha elcsípem a hajtások végét, őrült módjára elkezdenek a hónaljhajtások nőni. Viszont most a jövőévre szánt 2 rügyekből (is) nagyon vastag hajtások fejlődtek, némely már most 1.5m körüliek vagy akár hosszabb. Hagyjam nőlni ameddig akarnak, vagy csípjem el és küzdjek az előtörő hónaljhajtásokkal? Olvastam a témával kapcsolatban, de valahogy egyértelmű válaszra nem sikerült jutnom az olvasottakból. Mi jobb a szőlőnek?

 

nmsbalint Creative Commons License 2021.06.23 0 0 18203

Kénytelen voltam átültetni konténerbe egy 2 éves nyüglődő oltványt. Tegnap kiszedtem és nagy konténerbe (diszperzites vödör) ültettem. Elég fejletlenek az olvány legalján lévő gyökerek. Van 2 erősebb gyökér az oltvány közepén lévő rügyből. Ezeket a középső rügyből kinőtt gyökereket le kell vágni? Ha meghagyom, akkor az olvány legalja már a konténer legalján van. Ha feljebb emelem, akkor a középen kinőtt gyökér már nincs szint alatt.

Törölt nick Creative Commons License 2021.06.23 0 0 18202

Törölt nick Creative Commons License 2021.06.23 0 0 18201

Szép napot!

 

Magyar kertészetben vásárolt több éves Árkádia szőlőoltvány, vesszőzetén fekete pontszerű valami van. Oltványon, saját gyökeren, izabellára oltott tőkén,egymástól távol,szinte mindegyik hajtáson. Kb. 40 fajta a közelében , egyik sem ilyen. Levélzet egészséges, fürtök szintén. Idei permetezés:2 lemosó, 14 naponta gombaölő :2-szer ridomil gold mz+thiovit jet+nonit, 1 -szer ment hozzá vertimek pro, virágzás előtt cabrio top. Jelen pillanatban virágzás vége felé jár.

Kérdésem az lenne hogy ez betegség- e,mert neten  nem találok rá leírást, vagy nem kell aggódnom?

Válaszokat köszönöm!

mot64 Creative Commons License 2021.06.22 0 0 18200

Fontos számomra a tapasztaltak véleménye. Nem sürget semmi. Majd ősszel visszatérünk rá.

Előzmény: van_Persil (18198)
laca5 Creative Commons License 2021.06.22 0 2 18199

Szia!

Az 1,5m-en lehet ernyőt is hajtani, ha egyben a szálvessző soknak bizonyulna. Ernyőt még nem próbáltam, mert ahhoz egy kicsit más huzalrendszer kellene, de 1,5m-re hagytam már meg vesszőt Guyot-on. Az erőt kell felmérni, megtapasztalni, kipróbálni, ha brutális, erős a vessző, akkor nekem nem volt gond az 1,50-ből sem, de azt hozzá kell tenni, hogy az összes tőkém 1-1,20-ra van, csak olyankor tudtam ezt az 1,50-et meghagyni, amikor mellette üres hely volt, így egy vagy két szezon erejéig maradhatott csak. Hosszú távon így nem nagyon teszteltem. 

Úgy gondolom, azok a fajták (nálam pl. Angéla, Tigin..) amik intenzíven és erősen növekednek (lehet, hogy van benne a fajta összetevőn kívül más tényező is, pl. új helyre lettek ültetve, alany jól el van találva), azokkal nem lenne baj hosszabb távon sem. Ezekről ordított, hogy elképesztő energiával nőnek, alig bírtam kezelni a vesszőket és az elhajtás után is jó erőben, intenzíven nőttek a hajtások, kár lett volna visszafogni mert akkor csak a vesszőket nevelte volna. 

Előzmény: T!GER (18187)
van_Persil Creative Commons License 2021.06.22 -1 2 18198

Ezt innét megmondani nem tudom, mert nem látom a tökéket, viszont én legkorábban három, de inkább négyéves korukban húzom el öket, mert nem 5-10 évre tervezek egy újültetéssel sem. Ha te úgy gondolod, hogy el akarod húzni, akkor úgyis el fogod.

2-3 m-nél azért ne engedd tovább, és ha guyotot csinálsz, mindig a felsö vesszöt húzd el, az alsót meg vágd vissza két szemre, ügyelve, hogy a leve ne a szemekre folyjon.

Előzmény: mot64 (18197)
mot64 Creative Commons License 2021.06.22 0 0 18197

Köszönöm a tanácsot!

Tavaly tavasszal ültettem 20 db. oltványt. Guyot művelési módot választom. Sajnos tavaly az őzek folyamatosan lecsipkedték a friss hajtásokat. Jelenleg a leggyengébb 40 centis, de van több ami már 2 méternél jár. Az erósseket 

tavasszal elhúznám. Az erős vesszőket meddig hagyjam növekedni és mit tegyek vele? A hónalj hajtásokat folyamatosan kitöröm.

Előzmény: van_Persil (18196)
van_Persil Creative Commons License 2021.06.21 -1 1 18196

Kapásból nem mindegy, hogy milyen müvelésmódot akarsz csinálni. Guyotnál egy picit elindul felfelé, de közben elkezd ívelödni is, hogy a dróthoz érve átmenjen vízszintesbe. Ezzelk szemben az ernyömüvelésnél az a pont, ahonnét a szálvesszö indul, magasabban van, mint a drót, amihez érintölegesen hozzá kell erösíteni a vesszöt. Minden elhúzás könnyebb, ha már megindult a nedvkeringés, de még nem duzzadtak a rügyek, úgyhogy fontos az idözítés.

Ill. van még egy elhúzás, amikor rövidcsapos müvelésnél kialakítod a kart, itt fölfelé megy a vessz, majd hirtelen derékszögben meghajolva megy át vízszintesbe.

Minden elhúzásnál picit ropogtatva kell -óvatosan- elhúzni a vesszöt. természetesen nem kell megvárni a nedvkeringés megindulását, nálunk a hegyen van egy ipse, aki a szüret másnapján(!) elhúzza, miután megmetszett... meg is lehet nézni a tökéit, 20 évesen vékonyabb a törzsük, mint nálam egy 5 évesnek.

Előzmény: mot64 (18192)
szervezkedő Creative Commons License 2021.06.21 0 0 18195

Lehet már írtam, ha igen és ismétlem magam szóljatok rám.

 

Kíváncsiságból telepítettem Nerot.

Kitaláltam (mert nagyon okosnak gondoltam magam :-D) hogy ezt elsütöm csemegeként, így ez majd a kapott szőlőkvótába nem számít- és ennyivel több szőlő teruletem lesz majd.

A hegyközségnél azt mondták szerencsétlen a megoldás és ha csemege, akkor az önkormányzathoz (is) be kell mennem, később ebből bort nem tudok csinálni mert nem adnak hozzá származásit. Végül nem variáltam, beraktam borszőlőként, egy pályázatos darabba.

 

Ha nincsenek rendben a "papírok" folyamatosan a szankciók árnyékában van az ember és az ültetvény is értéktelen. Szerintem!

(Mint egy autó, amin nincs rendszám!)

Előzmény: van_Persil (18190)
szervezkedő Creative Commons License 2021.06.21 -1 1 18194

A Facebookon azt írod, 25tőkéről van szó. 

 

Vannak külföldön élő, magyar ismerőseim, akik párszor már megkértek, leírják mit szeretnének magyarul, de fogalmazzam már én át, mert én mivel magyar iskolában tanultam, sokkal szinesebben, elmondásuk szerint 'lágyabban" beszélem a nyelvet.

 

Tehát ha csemegeszőlő termesztésével szeretnél foglalkozni, és ezt így leírod, akkor ahogy Persil hozzászólásábol is láthatod, teljesen más mechanizmusok indulnak el a segítők részéről, mintha úgy fogalmaznál, szeretnék ültetni 25toke szőlőt.

 

Ha termelni szeretnél, nem az az első mozzanat hogy milyen legyen a tőkeforma. Ha saját fogyasztásra szeretnél néhány tőke akkor bármit, bármilyen fajtával, bárhol azt csinálsz amit csak akarsz, szeretnél.

Előzmény: T!GER (18187)
IsKol Creative Commons License 2021.06.21 0 0 18193

"Olyan fajtákat telepítek illetve fogok telepíteni amit a szálvessző 3.-4.-ik  hajtásán nem nevel fürtöt, illetve gyenge minőségű fürtöt nevel"

 

Akkor mehet a rövid csap is, amin majdnem lesz annyi termésed mint a hosszú csapon ;-)

 

Azt lehet tudni, hogy ezek a fajták vegetatív vagy generatív túlsúlyra hajlamosak-e?

 

Feltételezem, nagyfürtű, bőtermő csemege szőlőkről lenne szó amelyek inkább kevesebb lombot/vesszőt és jóval több termést nevelnek. Viszont ehhez jobb lenne a más művelésmód rövid csapos metszéssel.

 

Viszont ha nem ismered a növény termő-egyensúly "képességét" jobban jársz ha szálvesszővel kezded azt gyorsabban tudod átállítani amennyiben szükséges lesz.

Előzmény: T!GER (18187)
mot64 Creative Commons License 2021.06.21 0 0 18192

Egy kezdőnek, aki még soha nem csinált és nem is látott elhúzást, hogyan mondanád, mire figyeljen?

Előzmény: van_Persil (18191)
van_Persil Creative Commons License 2021.06.20 -1 2 18191

Amit még kifelejtettem: ha tényleg másfél méteres vesszöt akarsz elhúzni, akkor pláne ügyelned kell a terhelésre, hogy nehogy túlterheld, pláne az elsö 5 évben, elhúzni is legkorábban a 3. évben húzd el, de csak a kellöen vastag vesszöket. ha túlterheled, akkor vékony vesszöid lesznek, ill. nem fog a végük beérni, ami rövid távon kukázza a terveidet. jelszó: türelem, türelem, türelem.

van_Persil Creative Commons License 2021.06.20 -1 2 18190

Amúgy ennél a müvelésmódnál az elhúzott szálvesszön -amennyiben tisztességesen el van végezve a zöldmunka- csakl a gazda mohósága szab határt a terhelésnek, nálam rendszeresen 3-4 fürtök akarnának jönni, ezt kell minden termö hajtás esetében leredukálnom 1-2-re.

Ha valaki ízletes csemegeszölöt akar magának, eszébe nem szabad jusson 1 m-nél nagyobb tötávot csinálni. Összehasonlíthatatlanul zamatosabb, mint a rekorddöntögetö, agyonterhelt, nagy tötávloságú tökéröl szedett, de így is lehet akár 5 kilót is leszedni egy tökéröl.

Ha eladásra szánod, vedd figyelembe, hogy 1. be kell jelentened a hegybíródnak, akármekkora is a területed, 2. csak engedélyezett fajtákat termelhetsz árusításra, minden más megoldás illegális. Saját használatra azt ültetsz, amiröl senki más nem tud, kivéve, ha 500 m2-et meghaladja az ültetvényed, mert akkor újból életbe lép az 1-es pont.

Előzmény: van_Persil (18189)
van_Persil Creative Commons License 2021.06.20 -1 0 18189

Az nem közeli tötáv és nem, a guyotot nem ilyen nagy-nagyon nagy tötávolságra találták ki.

Előzmény: T!GER (18187)
Toti71 Creative Commons License 2021.06.20 0 1 18188

Kulicz videóit érdemes megnézni,a guyot és az ernyő művelés is jól működik.

 

Előzmény: T!GER (18187)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!