Keresés

Részletes keresés

pablo80 Creative Commons License 2022.12.17 0 0 20

Itt vagy még? Mi van vele?

Előzmény: Lili59 (15)
Order of Hermes Creative Commons License 2020.08.03 0 0 19

Szervusztok, 

 

Múlt héten rájöttem, hogy nem látom  normálisan a monitort. Elmentem szemészhez, kiderült, hogy a bal alsó kvadráns látótérkiesés, totál homály. Elküldtek MRIre, ahol kiderült, hogy egy pici cavernoma bevérzett, és az ödéma nyomja a látóideget. Az orvosok szerint ne aggódjak, ha felszívódik, el fog múlni. Na most a kérdés leginkább az, hogy mikor, mert már egy hete van ez és borzasztóan zavar, hogy nem tudok normálisan olvasni, meg homályos a látásom. Volt valakinek esetleg ilyen tapasztalata? Mennyi idő alatt áll vissza a normális állapot?

Paater Altenburg Creative Commons License 2019.12.09 0 0 18

Úgy tudom, Buda "Stroke-centruma" a János Kórházban működik, Pest Stroke-centruma pedig az Uzsokiban.

Paater Altenburg Creative Commons License 2019.12.06 0 0 17

Melyik kórházba jutott? Nem mindegy.

Előzmény: Lili59 (15)
ProiD Creative Commons License 2016.09.07 -1 0 16

ProiD gravírozott azonosító karkötő Stroke-osoknak: Stroke karkötő

Lili59 Creative Commons License 2015.03.11 0 0 15

2 éve a barátnőm stroke-ot kapott (csak 39 éves), nagyon rossz állapotba került. Kipróbálta az oxigénterápiát, ami nagyon sokat javított az állapotán. A kezelések során több vér és oxigén jut el a sérült a szövetekhez, ez meggyorsítja a felépülést. 

Előzmény: Peter Altenberg (7)
Peter Altenberg Creative Commons License 2013.10.02 0 0 14

Bocs, természetesen a "kiwi+stroke" szókombinációt érdemes beírni.

Előzmény: Peter Altenberg (13)
Peter Altenberg Creative Commons License 2013.10.02 0 0 13

Tudom, h a kiwi drágább, de beírva a google-ba "kiwi magas vérnyomás" vagy hasonló szavak - a kiwire vonatkozó nemrégi tudományos megállapítások tanulságosak.

Előzmény: .ZsL. (12)
.ZsL. Creative Commons License 2013.10.02 0 0 12

A kiwit lehet helyettesíteni sárgabarackkal?

Előzmény: Peter Altenberg (11)
Peter Altenberg Creative Commons License 2013.09.25 0 0 11

Orvosilag igazolt megelőzés: rendszeres kiwi-fogyasztás.

Tibbe Creative Commons License 2013.08.30 0 0 10

Ez a cikk nagyon megnyugtatott! Nincs lelkiismeretfurdalásom, hogy nem iszom napi két liter vizet. :)

Előzmény: .ZsL. (5)
Peter Altenberg Creative Commons License 2013.08.29 0 0 9

A linkelt cikk lényege igaz lehet.

Előzmény: .ZsL. (5)
Peter Altenberg Creative Commons License 2013.08.29 0 0 8

Gyakori, hogy az idős embernek nincs szomjúságérzete. A legpofon-egyszerűbb megoldás: reggel feltűnő helyre tenni 2db literes vizespalackot, és estére (estig) mindent meg kell inni, még ha "rosszul esik is."

Előzmény: Tibbe (4)
Peter Altenberg Creative Commons License 2013.08.29 0 0 7

Az érszűkület önálló betegség, és itt a stroke kockázata még magasabb. Érszűkületet az un. "doppler-vizsgálat" mutatja ki elsőként, és az érszűkületet önálló módon kezelik. Többet sajnos nem tudok. A stroke veszély azért magasabb idős korban, mert ha nem is érszűkület, de érelmeszesedés mindig van idős korban.

A napi folyadékbevitelnek kell 2-2,5 liternek lennie, összesen, a gyümölcs folyadéktartalmát is hozzáértve.

Így tudom legalábbis.

Érszűkület-topik létezik itt a "Belgyógyászat" rovatban.

Jóéjt mindenkinek.

Előzmény: .ZsL. (6)
.ZsL. Creative Commons License 2013.08.29 0 0 6

Tibbe fórumtárs említette az érszűkületet. Az idősebb korban gyakori stroke összefügg azzal, hogy akkor az érszűkűlet is gyakoribb, és az lehet a kiváltó okok egyike (szűkült falú érben könnyebben képződik vérrög), vagy közös az oka a kettőnek, esetleg véletlen egybeesés? Érszűkület ellen a több mozgás hatásos valamelyest?

Előzmény: Peter Altenberg (2)
.ZsL. Creative Commons License 2013.08.29 0 0 5

http://www.sg.hu/cikkek/99415/mitoszok_az_egeszsegrol_mennyi_vizet_igyunk_naponta

 

 

Régóta gyanús a dolog, hogy ez a javaslat a napi 2-3-stb. liter víz fogyasztására a ló túloldala, ugyanis szinte sosem iszok vizet (a színezett vízből álló üdítőket meg egyáltalán nem), bőven elég napi 1 liter Cappy (leginkább a sárgabarack), a kánikulai időszakban a kaját is csaknem pótolja, elég kiegészíteni egy kis igazi gyümölccsel. Mármint napközben, mert reggelizni tejterméket szoktam, müzlivel, vacsorázni meg valamilyen más húsmentes szilárdat, ha nem is sokat, mert kevés kajával elvagyok.) Az épp elmúlt kánikulában is elég volt max. 2 liter Cappy, képtelen is lennék többet inni a wc azonnali felkeresése nélkül, amire viszont a terepen, oktatás közben nem is érek rá...

Előzmény: Tibbe (4)
Tibbe Creative Commons License 2013.08.29 0 0 4

Hogyan lehet a szomjúság érzetet fokozni? Sajnos nem iszom elegendő folyadékot, pedig kellene.:(  De elfelejtem, mert nem vagyok szomjas.

Érszűkületem van és a veszélyeztetett korosztályhoz tartozom.

Előzmény: Peter Altenberg (2)
Peter Altenberg Creative Commons License 2013.08.29 0 0 3

Általában az alsó végtagok fő eréről leszakadó vérrög okozza. A vérrög útnak indul az érrendszerben, és ha az agyi ütőér körül elakad, elzárja az agy egy területét a véráramból (oxigénhiány), azonnali mentés kell.

Peter Altenberg Creative Commons License 2013.08.29 0 0 2

A stroke gyakorisága az 55 év feletti férfiaknál jóval gyakoribb. Sajnos, a 65 év feletti nőknél is emelkedik.

A kérdőjellel felsorolt okok mind: igen, plusz erős ok az állandó stressz.

A stroke-ot gyakran előzik meg "mini-agy-események", gyakran 5-15 perces átmeneti agyér-rohamok, melyeket gyakran alig lehet észrevenni, és hamar elmúlik. Ez a legveszélyesebb, mert ha ekkortól tudatosítaná a páciens (és környezete), hogy fenyegeti a nagyobb, végleges szélütés, tudnának megelőző dolgokkal védekezni.

E "mini-eseményeket" egy ideje "T-I-A."-nak hívja a szakma. (Temporary Ischemiás Attack). Innen kezdve óvatosan vérhígító gyógyszerrekkel lehet védekezni. Óvatosan, és meggondolva, orvossal megbeszélve.

Leginkább az "Aspirin Protect" jön szóba. Legnagyobb veszély a vér besűrűsödése. 70 év felett általában nem isznak annyi vizet a veszélyeztetett, de még panasz nélküliek, mint kellene (nincs erős szomjúság-érzet sem!)

 

Előzmény: Peter Altenberg (1)
Peter Altenberg Creative Commons License 2013.08.29 0 0 1

Sok jó kérdés. Bár apámra és anyámra is lesujtott, én sem tudok mindent.

Maga a "stroke" kifejezés is csak 15-20 éve honosodott meg. Néhány kórházban nem is olyan rég lett "Stroke Centrum". Minden igyekvésük, tudásuk ellenére sem dolgoznak igazán kiválóan.

A lényeg: legalább 3-4 órán belül el kell kezdeni a kezelést, akkor van esély. De még itt sem kezdik el gyorsan.

Előzmény: .ZsL. (0)
.ZsL. Creative Commons License 2013.08.29 0 0 0

Amit tudok róla, az 0, de bővíteném ismereteim.

Melyek a kiváltó okok? Helytelen életmód? Túlzásba vitt húsos táplálkozás? Kevés mozgás? Alkoholfogyasztás és dohányzás?

Bármilyen összefüggés és a statisztika is érdekes lehet: kikre jellemző és kikre nem a stroke gyakorisága? Hogyan oszlik meg az 1000 főre jutó esetek száma az ország területén? Vannak-e adatok az időbeli változásról? Van-e összefüggés a foglalkozással, életkorral, nemmel, iskolai végzettséggel? Gyakoribb-e a több gyerekes családokban, illetve az onnan származóknál?

Peter Altenberg Creative Commons License 2013.08.28 0 0 topiknyitó

Tegyünk többet a megsimeréséésrt, mégtöbbet a megelőzésért. Nagyon sok az áldozat.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!