Keresés

Részletes keresés

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.04.10 0 1 2443

Jut eszembe, a LIDL-ben most volt akciós, de még tegnap is láttam a polcokon az elemes öntözőautomatából. 10 éve használom ezeket és nagyon jó tapasztalatom van velük. Néhányat már sikerült tönkretennem, de így is nagyon megérik az árukat. Ha jól emlékszem talán 8 ezer forintba kerülnek.

Ha valaki nem ér rá mellette állni, akkor ez a megoldás, heti programot lehet neki adni és ő locsol helyetted. Praktikus cucc.

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.04.10 0 0 2442

A dolog működőképes lehet, de a nyomáskülönbségekkel mindenképpen számolni kell.

Látatlanban lehetetlen megmondani, hogy a leágazásoknál milyen nyomás lesz, hiszen azok távolsága ismeretlen egymástól és a szivattyútól. Az itt kevés, hogy "jó hosszú". Nem tudjuk a kiinduló nyomást sem. Lehet, hogy kell nyomáscsökkentőt betenni a szivattyú után, vagy akár az első-második leágazásra, hogy az utolsó is elegendő nyomást kapjon, vagy hogy kiegyenlítődjön a nyomáskülönbség. Az sem lenne jó, ha az első leágazás után a csepegtető cső "spriccel", az utolsó meg a végén már csepegni sem akar.

 

Hasonló rendszerem kb 10 éve nekem is van, a kerítés lábazatán vezettem végig kb 50 méter hosszan 25-ös (3/4"-nak felel meg) PVC U ragasztott nyomócsőből egy gerincet és ezen van bizonyos távolságonként (sűrűn) egy-egy leágazás golyós csappal és gyorscsatlakozóval. Aztán azt már én döntöm el, hogy szektoros locsolót vagy elemes időzítővel szerelt csepegtetőt teszek rá. Utóbbira mindig beteszek egy 20 PSI (kb 1,5 bar) nyomáscsökkentőt.

 

Jelenleg két csepegtető van rajta. Az egyiken 14 csepegtető spinkler van, a másikon csak három (nagyobb vízhozammal fákhoz).

A rendszer állandó nyomás alatt van, automata átfolyásérzékelő indítja a szivattyút, ha kinyit valamelyik leágazás. A szivattyú egy gyűrűs kútból dolgozik, 4 bar és ha jól emlékszem 5 m3/h a névleges vízhozama.

Előzmény: tothjozsef11 (2440)
Ali-bá Creative Commons License 2024.04.09 0 0 2441

Szerintem működik.    Ha esetleg az összest nem bírja működtetni, vízzel ellátni a szívattyú, akkor a leágazásokhoz beiktatott csapokkal lehet variálni.   Egyik részt egyik nap, a másikat másnap öntözöd.   

 

 

Előzmény: tothjozsef11 (2440)
tothjozsef11 Creative Commons License 2024.04.09 0 0 2440

sziasztok,

az tud működni hogy adott egy fúrt kút, szivattyú (automata öntöző rendszer), és egy körön 20 PE gerinc vezeték (jó hosszú, tagolt kert), és a gerincből a kellő helyeken T -vel leágazva 16os csepegtető csővel a kisebb kertrészeket szeretném öntözni?  3-4 ilyen leágazás lenne - mire kell figyelni, mik a buktatók, ill. mit olvassak el ha nagyon nem jó ez az irány? Gondolom a távolsággal van veszteség, ill. a csepegtető cső kb 4l/h fogyasztását kell belekalkulálni, egyéb?

Hruby24 Creative Commons License 2024.03.19 0 0 2439

Sziasztok!

A föld alá telepíthető csepegtető csővel való öntözésről szeretnék infókat begyűjteni. Elsősorban olyan felhasználók válaszát várom akinek van tapasztalata ez ügyben. Gyepszőnyeg öntözésére mennyire lehet ez jó megoldás? Természetesen a speciálisan a föld alá telepíthető csepegtető cső használatával kapcsolatos tapasztalatok érdekelnének.

Köszi előre is.

Ali-bá Creative Commons License 2024.03.08 0 0 2438

Ha nem tartálybból engedem a vizet, hanem a kút szívattyúja közvetlenül a rendszerbe nyomja, akkor akár száz gombát is ellát a 20-as csövemben. Egyszerre engedem szőlőre, gyümölcsfára, paradicsom tövekre, virágra. Akkor nem csak csepeg, hanem spriccol is a piros gomba, mert van nyomás.

Előzmény: zoger (2437)
zoger Creative Commons License 2024.03.08 0 0 2437

Akkor egy körre ne is gondoljak ennél többet? Azt gondoltam, hogy jól megválasztott cső keresztmetszetekkel sokkal többet is lehet egyszerre működtetni.

Előzmény: Ali-bá (2436)
Ali-bá Creative Commons License 2024.03.07 0 0 2436

A piros bokoröntöző gombákat lehet szabályozni. Attól függ milyenre állítod. Ha csak csepeg, akkor tízet-huszat is.

Előzmény: zoger (2435)
zoger Creative Commons License 2024.03.07 0 0 2435

Ezekből a gombákból mennyit lehet egyszerre működtetni erre van tapasztalat. Most úgy gondolom csak állítható gombákkal oldanám meg.

Előzmény: Ali-bá (2434)
Ali-bá Creative Commons License 2024.03.07 0 1 2434

A tartályt ajánlatos feltenni 1 m magasra. (Nálam ez vált be.)   Semmi gond az egyszerre öntözéssel, bár jobban tudod ellenőrízni, hogy hova mennyi víz jut, ha külön használod a gombás és a csepicsöves részt.  (Én még azon belül is szakaszolok. Néhány csap kérdése a leágazásoknál.)

Előzmény: zoger (2433)
zoger Creative Commons License 2024.03.06 0 0 2433

Sziasztok!

 

IBC tartályos öntözést tervezek a veteménybe. Nem nagy terület kb 60 m2. Van ahol a csepegtető szalag lenne ideális van ahol a bokoröntöző gomba. Kérdezném, hogy lehet ezeket egyszerre egy körön használni? A tartály a telek legmagasabb pontján van onnan lejt a terület. A vetemény lagalacsonyabb pontja a tartály aljától durván 1m-el lejjebb van.

Ali-bá Creative Commons License 2024.02.25 0 0 2432

Én gyümölcsfákat, szőlőt, tököt, cserepes virágokat és paradicsom töveket öntözök használt 20-as csőbe dugdosott gombákkal.  Paprikát, epret, egyéb zöldséget csepicsővel.

 

Nem tudom milyen víznyomással öntözöl (én tartályból kb.0,1-0,2 bar), de a lyukasztott csőből öntözés úgy tudod méretezni, ha kipróbálod felfele lyukakkal milyen magasra spriccel. Esetleg ki ismérheted, hogy hol mennyi vizet ad a lyuk. A cső hosszát is így tudod belőni.

Előzmény: grinn (2431)
grinn Creative Commons License 2024.02.25 0 0 2431

Köszönöm Ali-bá. Van használt 20-as csepegtetőcsövem 2800 méter, de 75mm-es lyukosztással, nyomás kiegyenlített, ezt besűriteni gombával vagy bokoröntözővel nem lenne túl gazdaságos, vagy van vmi jó kis ötlet erre is? Kb 1300nm a zöldséges/krumplis területem ami vagy 1500 m csepicső.

Előzmény: Ali-bá (2430)
Ali-bá Creative Commons License 2024.02.25 0 0 2430

Valamikor gyümölcsfáknál próbáltam ki, de semmiképpen nem ez a jó megoldás. Én mindenütt áttértem bokoröntöző gombákra és csöpögtető szalagokra. S zöldségesben ez utóbbit javaslom.

Előzmény: grinn (2429)
grinn Creative Commons License 2024.02.25 0 0 2429

Köszönöm, nagyon jó ötlet. Akkor ezek szerint zöldségekhez is jó ez a megoldás... ha 1,2m széles ágyásokat akarok akkor két vagy négy sort alkossonak a csövek egy-egy ágyásban? Ezzel a módszerrel milyen hosszú ágyásokat lehet kialkítani?

Előzmény: Ali-bá (2428)
Ali-bá Creative Commons License 2024.02.25 0 0 2428

Vezesd oda-vissza a /dupla hosszúsűgú/ csövet, így a nyomásveszteség kiegyenlíti egymást. Két "L" idommal megfordítva az irányt a sor másik oldalán egyszerű vissza vezetni.

Előzmény: grinn (2427)
grinn Creative Commons License 2024.02.25 0 0 2427

A maszek lyukasztott LPE csöves csepegtetés jó-e zöldségeskertbe is,mert ha jól olvastam vissza akkor ezt inkább gyümölcsösbe meg  málnásba írtátok. Az ágyásokat max 8 méter hosszúra alakítanám ki a nyomásveszteség miatt.

Ali-bá Creative Commons License 2023.10.23 0 0 2426

Ha van időd, olvass vissza, mindent megtalálsz.

Előzmény: zoger (2425)
zoger Creative Commons License 2023.10.23 0 0 2425

Sziasztok!

 

Veteményeshez szeretnék csepegtetős öntözést otthon csinálni, ebben kérném segítségeteket.

Kb 50m2 öntöznék vele, eper, paradicsom, paprika, málna, tök ilyenek.

Jó lenne nem túl merev cső, hogy lehessen az éppen a szükséges helyre juttatni a vizet.

Mit ajánlotok? Tartálynak kb megvan a helye, lejt is a terület azzal nincs gond.

Zs:) Creative Commons License 2023.09.02 0 0 2424

A kis nyomás miatt nem szór!

Teszek sűrűn és kész :).

Előzmény: laca5 (2421)
Zs:) Creative Commons License 2023.09.02 0 0 2423

Nem! :)

Szalag volt a földön, LPE van megemelve, ebbe teszem a fejeket.

Előzmény: Ali-bá (2420)
Ali-bá Creative Commons License 2023.09.01 0 0 2422

Nálam mindenféle csepegtető van, még régi (40 éves) spirálos is. (Ez utóbbi még mindig működik.) A bokoröntözőt szeretem a legjobban! Könnyő tisztítani és lehet állítani a kifolyó mennyiséget. Ez pl. különböző méretű virágcserepeknél, növényeknél nagyon célszerű.

Előzmény: laca5 (2421)
laca5 Creative Commons License 2023.09.01 0 0 2421

Bokoröntöző kellene a sima gombák helyett. 

Előzmény: Zs:) (2417)
Ali-bá Creative Commons License 2023.09.01 0 0 2420

Szalagot akarsz felemelni?  Nehéz ügy. Nem fog egyenletesen csepegtetni.  A csővel és gombákkal más a helyzet, azt lehet fent is vezetni, csak akkor mindig rgy helyre csepegtet.

Előzmény: Zs:) (2419)
Zs:) Creative Commons License 2023.09.01 0 0 2419

Én meg pont most emelem fel, mert lent nem volt jó (szalag), de húzkodni sem akarom, marad a sok öntöző :)

Köszönöm!

 

Előzmény: Ali-bá (2418)
Ali-bá Creative Commons License 2023.08.31 0 0 2418

Tedd le a málnasor mellé a földre.  (Éppen most összel telepítek agy sor málnát. Így fogom öntözni.)

Előzmény: Zs:) (2417)
Zs:) Creative Commons License 2023.08.31 0 0 2417

Köszönöm, de nekem fel van rögzítve a kordon alsó drótjához, nem tudom húzogatni. 

Előzmény: Ali-bá (2416)
Ali-bá Creative Commons License 2023.08.30 0 0 2416
Előzmény: Ali-bá (2415)
Ali-bá Creative Commons License 2023.08.30 0 0 2415

Méterenként van bokoröntöző gomba LPE csőben nálam gyümölcsfáknál és szőlőnél. Úgy oldom meg, hogy mindenütt kapjanak a gyökerek vizet ne csak mindig ugyanazon a helyen, hogy a kiindulásnál beiktetok egy karikába hejtott flexibilis műanyag csövet (slag darabot) és így ez egyik öntözés után a másiknál egyszerűen arrébb húzom az öntöző csövet. Minden gomba új helyre kerül. Később még arrébb. Aztán vissza.    (Jó régen fotót is tettem be erről.)

Előzmény: Zs:) (2414)
Zs:) Creative Commons License 2023.08.30 0 0 2414

Akik csepegtető gombákat használnak!

Vettem a málna alá csepegtető gombákat, LPE csőbe. 1 bar feletti nyomáson szépen terítve öntöznek, viszont tartályból csak maga alá pisil érthető okokból. Ki milyen távolságra rakta, akinél tartályból megy? Én úgy néztem, hogy 20-30cm-enként kellene, hogy normálisan beöntözze.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!