Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 2019.03.19 0 0 1330

eső vizzet szertném felfogni és azzal öntözni.ha nincs elegendő akkor van furt kutam

 

Akkor alapvetően kútvízzel fogsz öntözni. A ~100 m2-re a 2000 liter víz pár nap alatt elfogy. Öntözni meg jellemzően akkor kell, amikor szárazság van.

Előzmény: Krasznavölgyi Ernő (1328)
Kenderice Ákos Creative Commons License 2019.03.19 0 0 1329

Én is pont ilyen rendszert akarok idén csinálni. Csak nem ibc tartállyal, hanem összekapcsolt hordókkal.

Csakis csepegtető szalag jöhet szóba a nyomás hiánya miatt.

Vannak videók a youtube-on erről:

https://youtu.be/CwVWUk2fuaw

https://youtu.be/DfYRU3FVX8w

https://youtu.be/J6-fDQwnP8s

 

Előzmény: Krasznavölgyi Ernő (1328)
Krasznavölgyi Ernő Creative Commons License 2019.03.19 0 0 1328
Szia.Kerti veteményes lenne.Paprika,paradicsom,uborka,tök,hagyma,répa ...ilyenek.hogy hova mit fogok azt akkor ha lent lesznek a csövek.eső vizzet szertném felfogni és azzal öntözni.ha nincs elegendő akkor van furt kutam és feltölteném a tartályokat.a tartályok kb 50 cm -re vannak megemelve.köszi
Kenderice Ákos Creative Commons License 2019.03.19 0 0 1327

Ez így kevés.

Milyen növényeket szeretnél öntözni? Nagyon nem mindegy, hogy gyümölcsfa, cserje, veteményes.

Szivattyú lesz? Vagy csak simán gravitációs alapon menne az egész?

Mert ha utóbbi, akkor max csepegtető szalag jöhet szóba. Csepegtető csőhöz, gombához legalább 1 bar nyomás kell.

Előzmény: Krasznavölgyi Ernő (1326)
Krasznavölgyi Ernő Creative Commons License 2019.03.19 0 0 1326
Sziasztok.Segitségre lenne szükségem öntözéssel kapcsolatban.Van egy 12 méter hosszu 8 méter széles kert,amit csepegtetve szeretnék öntözni.Két ibc tartályból.Ugy gondoltam hogy a két tartályt össze kötöm és ha az eggyik megtelik akkor átfolyik a viz a másikba.Kb 10 db 8 méteres sorrol lenne szó.
A kérdésem a következô.
1.mekkora és milyen vezetékkel csináljam.
2.csepegtetô szalagot,csövet ,vagy gombát (aliexpresszrôl)használjak.
3.milyen szürőt vegyek.
Köszönöm
Laci7925 Creative Commons License 2019.03.15 0 0 1325

szevasz, hat igy lassan tobbe kerul a leves mint a hus.

Előzmény: ati2017 (1323)
Ali-bá Creative Commons License 2019.03.14 0 0 1324

Teljesen érthető. 

Ha a víz már ott van a gyümölcsfáknál elhelyezett tartályban, akkor ahogy írtam gerinc-vezeték LPE (az a fekete műanyag cső) bele a fasornak megfelelően az 'indítók'. Ez legjobb, ha csapos mert így soronként lehet szabályozni a kiadott vizet.

Pl. egyik nap 1000 liter az egyik sorra, másnap a másikra. Esetleg, ha többször fordulsz napjában, akkor több sorra is mehet egyszerre. 

Előzmény: ati2017 (1323)
ati2017 Creative Commons License 2019.03.14 0 0 1323

A vizet egy ásót kútból (kb 6 m mély) viszem egy pótkocsira szerelt IBC tartállyal, amit átszivattyúzok egy benzines pompaval a helyszínen található rogzitett IBC tartályba. Csak igy tudom megoldani mert a helyszínen egyelőre sem kút sem elektromos áram lehetőség nincs.

Ali-bá Creative Commons License 2019.03.14 0 0 1322

Nem értem. A ciszterna nem egy fix, mozdíthatatlan (általában föld alatti) tartály? Amit pl. esővíz összegyüjtésére használnak?

 

(Írd már körül egy kicsit a vízforrást - mert az sem mindegy, hogy honnan származik a víz.)

Előzmény: ati2017 (1320)
ati2017 Creative Commons License 2019.03.14 0 0 1321

2 méteren ha jól számoltam max 0,25 bar nyomást tud kifejteni, nem tudom ez elég a csepegtető szelepek nyitásához?

ati2017 Creative Commons License 2019.03.14 0 0 1320

A vizet ciszternával szállítom oda mivel csak így oldható meg

Ali-bá Creative Commons License 2019.03.14 0 0 1319

Honnan veszed és hogyan juttatod a tartályba a vizet?

 

Felesleges 1 m-nél magasabbra feltenni, de már ha fél méteren van, akkor is mind kicsöpög, csak lassabban. Pláne, ha a kert felső részén helyezed el a tartályt.

 

Gyümölcsfákhoz a fél méteres osztású szalag vagy cső is elegendő.

 

A tartálytól kiindulva egy gerincvezeték a sorok irányára merőlegesen, abból leágaztatva a szárny-vezetékek. A sortávtól függően egy, esetleg kettő soronként.

 

 

Előzmény: ati2017 (1318)
ati2017 Creative Commons License 2019.03.14 0 0 1318

Szép estét!
Szeretnék érdeklődni gyümölcs csemete öntözésről. Négy sorban van kb 60 darab fa és ezek öntözését szeretném megoldani a nyári melegekben. A terület enyhén lejtős, csak szabadeséssel tudom megoldani mivel nincs elektromos áram lehetőség. Főkérdés az, hogy milyen csepegtető csövet vagy szalagot érdemes használni ami működne. Vizet egy 1000 literes Ibc tartály szolgáltatja amit felteszek kb 2 m magasra. Köszönettel

platz Creative Commons License 2019.03.13 0 0 1317

Értem, amit írsz képben vagyok. Én is teszek a szárnyvezetékekbe elzáró csapokat. A gond ott van, hogy vannak napok, amikor például a paradicsomot nem kívánom öntözni. Ilyenkor normál esetben ott a kézi csap. De mi van akkor, ha mondjuk elmegyek egy hosszú hétvégére wellnesselni, vagy máshová még több napra? Ezért gondoltam ki távlatilag az automatikus működtetés lehetőségét is. Amennyiben a lezárást és kinyitást meg tudom oldani, más praktikus és kényelmes feladatokat is meg tudok oldani. (Például a kijuttatandó vízmennyiség a hőmérséklet és mondjuk a talajnedvesség függvényében.) Ha kicsit visszaolvastál, akkor tudható, hogy a vizes mágnesszelepek min. 1,4 bar nyomást igényelnek, amely paraméter miatt csepegtető rendszerben nem használhatóak.

Előzmény: Laci7925 (1316)
Laci7925 Creative Commons License 2019.03.13 0 0 1316

nyitni-zarni a csoszakaszokat,ilyet irtal,nem tudom hanyas cso viszi a vizet nekem,de van szerelve ra kis csap , amvel tudom szabalyozni melyik sor legyen locoslva, vagyis osszesen van 8 sor,minden sorra van teve ilyen nyit-zaro csap.az elobb lent 4 sort irtam,ugy kell elkepzelni 120meteren vannak a szilvafak  4sorba.a kut a kozepen helyezkedik el vagyis kb 60meteren.igy a fovezetekbol balra is negy sor cso megy , es jobbra is 4 sor cso megy.igy osszesen 8 csovezetek van es kulon -kulon tudom szabalyozni hogy melyik sor legyen locoslva

Előzmény: platz (1315)
platz Creative Commons License 2019.03.13 0 0 1315

Köszönöm.Nálam más verzió kialakítása szükséges a zsebkendőnyi 40-50 öles kis terület miatt. Ráadásul 80 %-ban zöldséges rész lesz öntözve Rövid csepi.cső szakaszokkal. (Kicsit visszamenőleg raktam itt róla fel rajzot.) A maradék rész pedig virágok és néhány fa és bokor. Nekem öreg ásott kutam van, onnan szivattyúval hozom fel a vizet és egyszerre a vízgyűjtő tartályba kerül. Onnan pedig már a megszokott csepi. öntözőrendszer lesz.

 

Tehát nekem az a gondom, hogy valamilyen megoldással nyitni és elzárni szeretnék  csőszakaszokat. Azért, hogy a nyári forróságban felügyelet nélkül is tudjak öntözni néhány napot, ha kell. Ez viszont nem az alap rendszer része lesz már.

Eddig kaptam ötletet a motoros vízszelepre, de más megoldás is érdekelne.

Előzmény: Laci7925 (1314)
Laci7925 Creative Commons License 2019.03.13 0 0 1314

nekem van egy furott kut onann jon a fovezetek ami viszi szejjel 4 sorba a vizet.kepet nem tudok feltenni,sajnos, vinkli vas 5 meterenkent a foldbe rajta ket lyuk van furva, minda ket lyukon vezerdrtot megy keresztul, az egyik vezerdrothoz a cso van hozza hozzafogatva masik vezerdrothoz meg a szorofej.

Előzmény: platz (1313)
platz Creative Commons License 2019.03.12 0 0 1313

Laci 7925. Köszönöm, hogy elmondtad egy lehetséges és járható út lehetőségét. Nálam ez egy hobbi, amibe beletartozik a mag ültetésétől a termés feldolgozásáig minden. Ennek része lesz majd a csepegtető öntöző berendezés is, amin most agyalgatok. Szépen lépésről-lépésre haladok előre, mert sajnos nálam is igaz a régi szólásmondás, hogy "Magad uram, ha nincsen szolgád". Vannak itt és a másik csoportokban is nagyon segítőkész csoporttársak, akik véleményére, segítségére mindig lehet számítani. Irányukban csak hálával tudok beszélni.

(Én harmincezerből biztosan nem fogok kijönni, hiszen az IBC tartály és az indító szerelvénye a szűrővel együtt számítva eddig már kb. 27 ezerben van. Most készül már tervezés szintjén a tartály alatti szintemelő tartó, amelynek várható anyag és munkaköltsége is lesz vagy 7-8000 Ft, Ami még ettől a ponttól kezdve ebből hiányzik, nem fog megállni 20000-ből.(Még nem számoltam ki). Egyéb iránt én elég maximalista vagyok, szeretem a pontosat és szépet. Szeretem érezni az alkotás örömét is.

Valószerű hogy a te rendszered sokkal egyszerűbb célokat valósít meg, mint majd az enyém.

Jelen pillanatban a kérdésem továbbra is az 1307. hozzászólás alapján.

Előzmény: Laci7925 (1312)
Laci7925 Creative Commons License 2019.03.12 0 0 1312

atszamolva olyan 100eur-tkert amunkaert, nem sokkalom

Előzmény: Laci7925 (1310)
Laci7925 Creative Commons License 2019.03.12 0 0 1311

ilyet hasznalok vagyis szorfejet-microaspersor rondo  plastro, nekema szorofej vezerdrotra van felakasztva,amit banok hogy orankent 30L vizet szor szejjel, 1.5 meteres sugarba.legfeljebb tovabb fogok ontozni hajnaltol-delig , olyan 6-7ora hosszat akkor 200liter vizet jutatok ki majd

Előzmény: Laci7925 (1310)
Laci7925 Creative Commons License 2019.03.12 0 0 1310

szevasz,elnezest hogy bele kontarkodok, de miert enm ker fel olyat aki ezzel foglalkozik? lehet dragabb-de szerintem jobban ert hozza.nekem szilvanal van ontozes 4x120meteren,nem nyultam semmihez az illeto eljott o hozott mindent,650eurba kerult.kiszamolva sokat nem is nyert a munkajval, nekem szorofejek vannak darabja 1.80-70darab, akkor 500meter cso kellet, vezerdrotbol 1000meter,akkor vinkli vasak 100darab 50cm hosszuak.eljotelmondtam hoyg szeretnem o meg kivitelezte,ha gond van volna eljon es kiharitja a hibat.nem kelelt menem semmiert sem hazhoz hozottmindent

 

Előzmény: platz (1309)
platz Creative Commons License 2019.03.10 0 0 1309

Köszönöm. Esetleg lenne e még valami módszer? Valaki?

Előzmény: boli77 (1308)
boli77 Creative Commons License 2019.03.08 0 0 1308
Szia ! Erre a megoldásra lehetne egy motoros csap . Aliról lehet bármilyent rendelni . Egyszerű és nagyszerű csak hát villany kell néki . Akárcsak a mágnes szelepnek is.
Előzmény: platz (1307)
platz Creative Commons License 2019.03.08 0 0 1307

Először nem, de a későbbiekben esetleg szeretném valamilyen automatikusan működtetett eszközzel elzárni és kinyitni valamelyik szárny vezeték csoportot tápláló gerincvezetéket. Röviden azonos IBC-ről működő, de két körös rendszerben az egyiket nem minden nap szeretném öntözésre megnyitni, használni.) Erre a célra találtam mágnesszelepeket, de ezek működéséhez minimálisan 1,4bar azon átáramló folyadéknyomásra van szükség. Ezért ez a megoldás szóba sem jöhet. Tudna valaki ajánlani valami másféle megoldást?

 

Előzmény: platz (1306)
platz Creative Commons License 2019.03.08 0 0 1306

alfi13 és Ali-bá. Mindkettőtöknek köszönöm, legalább most már nem hezitálok ezen. Sajnos 3/4" -sal indítottam a tartálytól, ezt már nem tudom korrigálni. Viszont rakok be egy 3/4"x1' bővítőt és új döntésem alapján 1" -os szűrőt szerzek be. Ali-bá már felhívta a figyelmemet hogy lehetőleg a nagyobb szűrőt válasszam, mert az előnyösebb. (3/4 -esben csak rövidebb felépítésű van) Nem a legfontosabb szempont, de olvastam olyat is, hogy csepegtető öntözéshez a 150mesh szűrő  kívánatosabb. 3/4" os szűrőhöz nem találtam külön vásárolható "sárga" szűrőt, így ha szükséges, a későbbiekben sem tudnám cserekor azt esetleg 150 -esre cserélni. Tehát mindent figyelembe véve 1" -os szűrőt rendelek meg.
---
Nagy "zűrzavar" volt (van) a fejemben ezzel kapcsolatosan, de tegnap végre sikerült találnom egy olyan lapot, akik a naív és tapasztalatlan vevőkért vannak. Így tájékozódni lehet náluk az alkatelemekről, hogy mi mire való és hogyan és hova tegyük. Felteszem ide, mert az utánam jövők számára nagyon hasznos lehet majd.

        http://www.hydrolight.hu/

 

De azért lesznek még kérdéseim, amikre továbbra is választ várnék.

 

 

Előzmény: alfi13 (1304)
Ali-bá Creative Commons License 2019.03.07 0 0 1305

Ezt szószerint én is írhattam volna - ugyanez a helyzet.

Előzmény: alfi13 (1304)
alfi13 Creative Commons License 2019.03.07 0 0 1304

Nálam hálós van és alacsony a nyomás 1m-em van a tartály és kitűnően működik.

Előzmény: platz (1303)
platz Creative Commons License 2019.03.07 0 0 1303

Én kétszer is végigolvastam ezt a topikot. Lehet, hogy mégis csak ez a legbölcsebb, amit valaki tehet? Természetesen még ezek után is van bőven megválaszolatlan kérdés, amin hezitál az ember. Például most nem tudom megrendelni a vízszűrőt, mert nem tudom eldönteni, hogy hálósat, vagy lamellásat kellene e felhasználni. Ebben valaki segíthetne, amit köszönök. (A nyomás kb. 0,06... 0,1 bar lesz várhatóan. A szűrő csatlakozó keresztmetszete 3/4") Valahol azt olvastam, hogy a lamellásnak -azonos paraméterű szűrőket feltételezve- kicsit nagyobb kezdőnyomásra van szüksége. Ezért nem tudok dönteni.

 

Előzmény: megteker (1301)
Ali-bá Creative Commons License 2019.03.06 0 0 1302

Ha valakinek válaszolsz, előtte kattints a 'válasz'-ra. Kis görbe nyíl jobbra fent. Így egyértalművé válik, hogy kinek írtál, különben a hozzászólások között elvész a kapcsolat.

 

Itt nagyon sok nyugdíjas ember kertészkedik akinek sok ideje van visszaolvasni. Elnézést, hogy nem tudtam, hogy szaladós, elfoglalt ember vagy. Azért télen, mikor nem kell a kertel bajlódni, szakíts annyi időt, hogy legalább ez elejéttől kezdve bele olvasol a topikba. Sokat tanulhat belőle aki csepegtetni akar.

 

Különben aki megsértődik, az magának tesz rosszat. Inkább kérdezz (lehetőleg egyszerre csak egy dolgot), biztosan sok segítő választ fogsz itt kapni. Mi is a legfontosabb konkrét kérdésed? /Ígérem érdemben válaszolok!!/

Előzmény: megteker (1301)
megteker Creative Commons License 2019.03.06 -3 0 1301

Értem. Köszönöm a tanácsodat de ezzel se segitettél. Nem magam akartam igy lenni. Még irjatok nyugodtan páran a semmiről! Mind meg fogom köszönni. Most dolgom van. Én kérek elnézést, hogy beirtam. Majd átolvasok 1200 hszt. Kösz mindent! Jah majd ird meg légyszives ki az aki még egyedül csinálja.... 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!