Keresés

Részletes keresés

coffein2 Creative Commons License 2023.09.04 0 1 463

Felhívtam ma  két márkaszervízt az indukciós lappal kapvócsolatban.

Az egyik: hány éves? ..elektronika 60 e. Ft. inkább cseéjem.

A másik , ez természetes jelenség...

 

 

coffein2 Creative Commons License 2023.09.03 0 0 462

Köszönöm !

 

Előzmény: halaloszto (461)
halaloszto Creative Commons License 2023.09.03 0 0 461

Mindenféle tekercsek vannak benne. Amig mágneses teret hoznak létre áram hatására. A mágneses tér, magára a tekercsre is hat. Hiába öntik ki műanyaggal meg rögzítik mindenféleképp, amikor a ki-be kapcsolják, akkor megmozdul, és ezt hallod. 

 

Van benne kapcsoló is, aminek határozott kattanása van, de azt nem használják a főzés közbeni kapcsolgatásra, mert elkopna.

 

Fun fact: az MRI gép miközben vizsgál, baromi hangosan kattog, mintha kalapálna. Na abban óriási tekercsek vannak, amik iszonyat erős mágneses teret csinálnak, és kapcsolgatják őket ki-be ...

Előzmény: coffein2 (460)
coffein2 Creative Commons License 2023.09.03 0 0 460

Köszönöm a válaszod !

A bekapcsoláskor van egy kattanó hang, azt hallom.

Utána egy vékonyabb hang hallatszik. 

Az is lehet a ki-be kapcsolgatás ?

Jelentősen eltér a két hang. Amimt én hllók pattogásnál , az jóval élesebb heng.

Előzmény: halaloszto (459)
halaloszto Creative Commons License 2023.09.03 0 0 459

Az az oka, hogy nem tud elég gyenge lenni, ezért az alacsony fokozaton ki-be kapcsol. Ennek van hangja. Szinte mindegyik ilyen, az enyém Teka, az is kattog alacsony fokozaton.

Előzmény: coffein2 (457)
coffein2 Creative Commons License 2023.09.03 0 0 458

Helyesbítem magam, 4 fölott nem pattog.

 

Előzmény: coffein2 (457)
coffein2 Creative Commons License 2023.09.03 0 0 457

Köszönöm a válaszokat.

Én is nézegettem a hozzászólásokat, angolt is.

Az egyém ütemes "clikk" hangot ad.

Olvastam, hogy acsony fokozatos normális, csak zavar , hogy nem tudom az okát.

Nagyon ritkán használjuk 1-2 fokozaton, lehet azért nem tünt fel.

3 -as fölöt már nem csinálja emlékezetme szerint.

mmormota Creative Commons License 2023.09.02 0 0 456

Néztem a neten pár angol nyelvű  hozzászólást erről. Kb. azt írták, hogy ez normális, rendben van, különösen alacsonyabb fokozaton. Olyat viszont nem találtam, ahol azt is leírták volna, miért pattog. :-)

Előzmény: coffein2 (454)
trakisbandi Creative Commons License 2023.09.02 0 0 455

Szia !

 

Nekem Electrolux EHH3634F9K van 2017-óta .

Első pillanattól kattog 6-os fokozatig aztán elmarad a katt-katt.

Persze csak akkor kattog, ha van edény rajta, valószínűleg így érzékeli.

De ez csak feltételezés.

 

Előzmény: coffein2 (454)
coffein2 Creative Commons License 2023.09.02 0 0 454

Szisaztok !

 

AEG indukciós tűzhely alacsony fokozaton pattogó hangot ad. Ha egy másik edényt is ráteszek, akkor az előző alatt nem pattog, hanem a 2. edény alatt teszi.

Ha nagyobb teljesítményre kapcsolom, akkor megszűnik a pattogás.  Mindig csak egy pattog. Bármelyik részét használom

A pattogás hangja az éleshez közelít, vékony hang.

Eddig nem tapasztaltam.

Mi okzhatja ?

 

Törölt nick Creative Commons License 2023.07.19 0 0 453

Az újabb villanyórák mérik a cos fi-t és a meddő teljesítményt.

Nekünk a villanyszámlán külön részletezik a kapacitív és az induktív fogyasztást.

Előzmény: halaloszto (452)
halaloszto Creative Commons License 2023.07.19 0 1 452

Sajnos ennél bonyolultabb, az áltisis fizika ide már nem elég. (kellene a cosfi, az történik, hogy amikor az áram nagy, akkor a fesz pont kicsi)

 

Ha van rajta villásdugó, akkor könnyű megmérni egy rendes fogyasztásmérővel. (pl https://www.conrad.hu/p/energiafogyasztas-mero-koltseg-elorejelzessel-basetech-em-3000-1611632)

 

Vagy egy olyan lakatfogó kell, ami tud teljesítményt (pl https://meter.hu/ocs_files/2/1755_MD9235.pdf)

 

De a legegyszerűbb ha lenyomsz mindent negyedórára, és megnézed ez az egy cucc mennyit forgat a villanyórán.

 

Ha tényleg 100W lenne, az napi 2,4kWh lenne, havi 2-3 ezer forint.

Előzmény: Kérdező666 (451)
Kérdező666 Creative Commons License 2023.07.18 0 1 451

Ampert tud mérni 

0.48 amper folyik át 238V hálózati feszültség mellett 

ami pedig kb 110w fogyasztás 

halaloszto Creative Commons License 2023.07.18 0 0 450

Nézem, de ez a tool nem tud teljesítményt mérni. 

Ha csak az áramot méred, abból nem lehet kiszámolni a teljesítményt vagy fogyasztást. 

 

Fogyasztásmérőt próbáltál?

Előzmény: Kérdező666 (449)
Kérdező666 Creative Commons License 2023.07.18 0 0 449

Visszaolvasva a bejegyzéseket, eddig 4x kérdeztek rá előttem, de válasz még nem érkezett a következő jelenségre:

standby üzemmódba irdatlan sokat fogyaszt az indukciós főzőlap:

az én esetemben bosch serie6 - 110w (0-24)

előttem írták, fagor, teka, electolux, AEG márkák 80-190w között standby-ba 

egyik esetben sincs melegedés / füst  csak az óra pörög.
mindegyik mérés Digitális lakatfogóval készült. 
Az esetemben a bekötés 100% hogy jó - minden műszerrel ki lett mérve.

a fogyasztást egy “Austool C21-es” lakatfogóval mértem ki - illetve egy második műszerrel is utána lett mérve, hogy kizárjuk a műszer hibáját. 
mi okozhatja a megbotránkoztatóan magas áramfogyasztást?

dan09 Creative Commons License 2023.05.22 0 0 448

Üdv Mindenkinek!

 

Nemrég váltottunk indukciós tűzhelyre.

 

Normális az, ha kikapcsolt állapotban van egy halk zugó, gerjedő furcsa hangja? Nem volt használva. Nem meleg. Normál alap.állapotban.

Zsolt_555 Creative Commons License 2022.02.15 0 0 447

Van esetleg valakinek véleménye IKEA-s smaklig főzőlapról ? Az “okos” funkciók igazi? Arra gondolok, hogy a párolós üzemmód néz valahogy hőfokot (szabályoz-e) vagy csak egy előre beállított teljesitménnyel főz?

jogértelmező Creative Commons License 2022.02.05 0 1 446

Köszönöm. Én azt hittem, hogy a domének a Curie pont felett csak inkoherenssé válnak.

Előzmény: Makkoscipo (443)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.05 0 0 445

Kezdjük ott, hogy egy pont nem tud forogni. A mágnesességnek több oka is lehet. A magspin, az elektronspin, a pályamomentum. És esetleg a kristályrácsban is lehet kollektív perdülete a delokalizált elektronoknak, de ez csak feltételezés, mert ilyesmit nem tanítottak. A hőmozgásnak nem lehet hatása sem a proton, sem pedig az elektron belső perdületére.

Előzmény: Makkoscipo (443)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.05 0 0 444

Méghogy hallgató!? Aki ilyen könyveket olvas, azt melegvízfelhasználónak titulálták és kiközösítették.

Előzmény: Makkoscipo (440)
Makkoscipo Creative Commons License 2022.02.05 0 0 443

A domainek a Curie hőmérséklet felett megszűnnek. Tehát olvadáskor már nem léteznek.

Előzmény: jogértelmező (442)
jogértelmező Creative Commons License 2022.02.05 0 0 442

Szamárság volna, hogy olvadáskor megszűnnek a domének?

Kétlem.

Előzmény: Makkoscipo (441)
Makkoscipo Creative Commons License 2022.02.04 0 1 441

"Nekünk meg annyit mondtak, hogy vannak domének, de ha megolvad a vas, akkor megszűnnek."

 

Hát nem tudom, ezt hol hallottad, de ez nagy szamárság. A ferromágnesesség a Curie hőmérséklet felett megszűnik, és paramágneses lesz az anyag (https://hu.wikipedia.org/wiki/Curie-h%C5%91m%C3%A9rs%C3%A9klet). Ez az olvadástól nagyon messze van, pl.: a vas esetén 770, míg az olvadása 1536 fok. A mágneses tulajdonságok nem egyszerű témakör, annak megértéséhez szilárdtestfizikát kéll tanulni.

Előzmény: jogértelmező (435)
Makkoscipo Creative Commons License 2022.02.04 0 1 440

"Tehát az első kérdésem, hogy mitől van a hiszterézis. Annyit mondtak, hogy a mágneses tartományok nem feltétlenül esnek egybe a krisztallit határokkal.

 

A második kérdésem pedig az, hogy a magnetostrikció miatt hogyan emelkedik a hőmérséklet az anyagban?"

 

A két kérdés egyikére sem tudnék itt válaszolni. Már csak azért sem, mert azt sem tudom, hogy hol kezdjem... És tanár sem vagyok. Javasolom, hogy olvass utána:

 

Sólyom Jenő: A modern szilárdtestfizika alapjai könyvet ajánlom, mert arra gondolok, hogy a BME-n hallgató voltál. Talán érteni fogod. Az első kötetben a négyszázadik oldalon kezdődik amire kíváncsi vagy. És vagy száz oldalon keresztül tart.

Előzmény: Törölt nick (433)
halaloszto Creative Commons License 2022.02.04 0 0 439

tehát mágneseztehtő az anyag. De nem feltétlenül maradandóan.

 

Itt kezdődik a megfejtés. Ha nem maradandóan mágnesezhető, akkor csak az ellenállás az, ami fogyasztja az energiát. 

De ha maradandóan, akkor a mágnesezettség átfordítása maga energiát igényel, és hőtermeléssel jár. A hiszterézis a diagrammon pont azt mutatja, hogy mennyit. 

Előzmény: Törölt nick (437)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.04 0 0 438

A kérdés az, hogy a domének átfordulása hogyan termel hőt...

Előzmény: jogértelmező (435)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.04 0 0 437

Bemegy az időben változó mágneses indukció és örvényáramot indukál, Lenz szerint. Ez pedig kiszorítani igyekszik a behatoló mágnesességet, de ennek az ára az örvényáram. Ideális szupravezető esetén az indukált áram teljesen kiszorítja a külső mágneses mezőt. Ezt a hatást lerontja a fém ellenállása, tehát mágneseztehtő az anyag. De nem feltétlenül maradandóan. Az egy másik dolog. Viszont ez mégsem ennyire egyszerű, mert van bőrhatás is. Nagyobb frekvenciák nem tudnak mélyen behatolni a fémbe. Van egy ideális vastagsága a fazék(vasmagnak).

Előzmény: jogértelmező (436)
jogértelmező Creative Commons License 2022.02.04 0 0 436

" Végre valaki elmagyarázza nekem, hogy mitől van a hiszterézis, és abból hogyan keletkezik hő."

 

Csak tippelek, hogy az átmágnesezéskor örvényáram indukálódik, melynek van hőhatása.

Előzmény: Törölt nick (433)
jogértelmező Creative Commons License 2022.02.04 0 0 435

" Tehát az első kérdésem, hogy mitől van a hiszterézis. Annyit mondtak, hogy a mágneses tartományok nem feltétlenül esnek egybe a krisztallit határokkal."

 

Nekünk meg annyit mondtak, hogy vannak domének, de ha megolvad a vas, akkor megszűnnek.

Akkoriban még ferrit-memóriák voltak a szobányi számítógépekben. A ferritmemóriák átírásához

le kellett küzdeni a hiszterézis-veszteséget. A kiolvasás átírási kísérlettel történt. Ha volt ott adat, akkor "visszarúgott".

Előzmény: Törölt nick (433)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.04 -1 0 434

Másnap a szomszédja is kiírta a saját kerítésére a Maxwell-egyenleteket:

 

grü Hn

 

:DDD

Előzmény: Törölt nick (433)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!