Magyarországon minden negyedik tinédzser lányt zaklattak már az interneten. A hazai fiatalok korán megjelennek az interneten és a közösségi médiában, de sok szempontból felkészületlenek, szüleik ismeretei is hiányosak. Mind a már megtörtént bajokon próbál segíteni, mind a megelőzésre nagy hangsúlyt fordít a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, valamint civilszervezetek is.
Tudatos felvilágosítás a veszélyforrásokról, folyamatos figyelemmel kísérés, és nem árt egy rejtett ellenőrzés.
Én a Child Control nevű ingyenes programot használom, amin be lehet állítani a szűrés mélységét, milyenségét, sőt azt is hogy napi/heti mennyit engedje netezni a gyereket. Mondjuk ezt a funkciót nem használom, mert ezt másképp oldjuk meg. Hétközben nincs net, csak a sulihoz szükséges mértékben, alkalomszerűen ellenőrzötten. A progi heti e-mailt ír arról, hogy milyen oldalak kerültek megnyitásra.
De szerencsére mindezekre nincs szükség, nagyszerű fiam van, és néha szégyellem, hogy ellenőrzöm. Ilyenkor eszembe jut hogy az ő érdekében teszem.
vagy talált egy hordozható böngészőt, amire csak rákattint, és pendriveon viszi magával az egészet, kedvencestül, filmestül, mindenestül, anyu meg nem látja, amikor az _olyan_ oldalakat nézegeti..
köszi az intelmet, igazából azt terveztem, hogy beszélek vele és ha korlátozom, azt meg is mondom
viszont a jó hír, hogy jobban megnézve a historyt elmúlt a kíváncsisági korszaka és már lekattant a témáról - úgyhogy egyelőre napolom az intézkedéseket
Bármit csinálsz úgyis megkerüli. Ha mással nem, livecd-vel. viszont te lebuksz, hogy kémkedsz utána, nem bízol benne... Kiskamasz, most könnyen elvadíthatod egy életre.
WinXP esetén pl. az Internet Properties/Content Advisor opcióval lehet szinteket és szűrési startégiákat meghatározni. Alapból az RSACi kategória aktív, de lehet hozzáadni újabbakat is. Mint írtam, ezen felül itt lehet tiltó- és engedélyező listákat is megadni, valamint Supervisor jelszót is lehet létrehozni, amely pl. a korábban tiltólistára helyezett egy-egy oldal ideiglenes, egyszeri feloldását teszi lehetővé.
Ismert eljárás még a "hosts" file bővítése, valamint a használt böngészőben implementált szűrők aktiválása, melyekhez a neten lelkes júzerek által készített, külön előre definiált és időszakonként frissített (egész komoly méretű) listákat lehet letölteni. Ezek a listák blokkolják a reklámoldalakat, bannereket, malware oldalakat is.
A probléma ott van, hogy akármilyen startégiát is alkalmazunk, ha pl. egy youtube site engedélyezve van (ami egy 12 éves gyerek részéről valószínűleg erősen igényelt), akkor onnantól kezdve a tartalomszűrést jórészt a youtube saját rendszere felügyeli, ez pedig - egyelőre még - távolról sem tökéletes.
Nem vagyok a linux ellensége, de azt nem vágom, hogy a tartalomszűréshez mi köze a linuxnak. Vindózon is van fokozatonként skálázott tartalomszűrés, ezen felül saját tiltó- ill. engedélyező listát is lehet készíteni. Persze egyik sem tökéletes megoldás, de ez nem a vindóz hibája.
Az a szomorú helyzet, hogy az internetes tartalomszűrés a mai napig megoldatlan probléma.
Szerintem nem a hermetikus elzárás a cél, hanem ezeknek a tartalmaknak unalomból történő elérésének a megnehezítése.
NYilván, ha a gyerek akarja, kijátszik minden korlátozást, azonban jelen esteben a könnyű hozzáférés megakadályozásáról van szó.
Régebben az volt, ha rákerestél a pros plüss póni kifejezésre, a találati oldalon be-befigyelt egy két animal pornós link is, persze képpel.
Manapság szerencsére ilyesmivel nem találkozom, de ettől függetlenül vigyázni kell gyerekre. És ha vigyázol, az nem azt jelenti, hogy übergáz szar szülő vagy.
(Szocsiban anno az úttörőtáborban megszólták a magyarokat, hogy milyen mocskosak, mert minden nap mentek fürdeni.
Javaslom a Zentyal Linux telepítését, mint proxy-tűzfal-tartalomszűrő.
Annyira nem bonyolult a telepítése, és van néhány oktató video is hozzá.
Elég jól meg van csinálva, egy web-es felületen tudsz mindent konfigurálni.
A tartalomszűrőjében (emlékeim szerint) alapból 5 vagy 6 szűrési erősség fokozat van, ez különösebb ismeret nélkül tudja adni azt a biztonságot, amit szeretnél (persze alapértelmezésben biztos lesz olyan oldal, ami átcsúszik, de ha kicsit megismered, tudod finomhangolni)
Kell egy router (kábelmodem, vagy az eszköz, amin bejön a net a szolgáltatótól), egy gép két hálókártyával (erre kerül a Zentyal Linux), és egy switch. Routeren bejön a net, belemegy a gép egyik hálókártyájába. Kijön a gép másik hálókártyáján, ez megy a switch-be, és a switch mögött van a ház többi számítógépe.