Nem tudom, hogy ez a téma kitölt-e egy egész topikot, de én mostanában olvastam és nagyon elgondolkodtam rajta. Számomra kicsit ijesztő. Eleve elrendeltség szemben az egész életen át tartó küzdelemmel ... miért van ez?
"minek az neki, úgysem tudott volna mit kezdeni vele"...
Nem tudom értelmezni, hogy itt kire gondolhat az indulatos hozzászóló. Ha Tímeára, akkor nagyon optimista: feltételezi, hogy Brazovics nem az egész örökségét cseszné el? Hú, de jó.
amelyek meg nem illenek össze, azokkal kár bármit is csinálni, úgysem lesz jó.
Bár szívszorító Tímea kielégületlensége a házasságában, de sztem. nem volt Tímár annyira ronda vagy férfiatlan, hogy semmi boldogságuk ne lehetett volna.Jókai szereti reménytelen, beteljesületlen szerelmekben elsorvasztani egyes hősnőit (=növekvő példányszám, sztem).
Ergo ... párkapcsolat szempontjából semmi teendőnk az életben,
Ergo....tudod, hogy ez az életben nem így működik. :)
Én nem ezt mondtam!! Csorbadzsi török főtisztviselő volt, lehetett vagyona-fizetése. Annyit tudunk meg a regény elején, hogy el akarják fogni a törökök.
A kincses zsák felbontásánál sejteti Jókai, hogy "nem hiába volt Ali Csorbadzsi a khazné őre!".
ha odaadja Timéának, akkor a saját tudtán kívül orgazdát csinál belőle, az sem járt volna később kisebb lelkifurdalással.
Szerinted ezen aggódott volna később Tímár? Hogy Tímeának sok szenvedés árán szerzett kincset ad, ha átadja az örökségét?
Lehetséges, mert ő maga is nyugodtan alszik, mikor az elején nem nyúl bele a vesztegető pénzbe.
A puzzleval kapcsolatban csak annyi, hogy amelyek összeillenek, azokkal semmi teendő, csak össze kell őket rakni, amelyek meg nem illenek össze, azokkal kár bármit is csinálni, úgysem lesz jó. Ergo ... párkapcsolat szempontjából semmi teendőnk az életben, maximum annyi, hogy megtaláljuk azt a "részletet", akivel összeillünk.
Tímár és Noémi összeillő darabok voltak, Tímár és Timéa nem.
Hát ez eszembe sem jutott ... valóban a kincs eleve lopott volt, igaz, Tímár nem tudta, így ha odaadja Timéának, akkor a saját tudtán kívül orgazdát csinál belőle, az sem járt volna később kisebb lelkifurdalással. Abban viszont egyetértünk az itt jelen lévőkkel, hogy Brazovicsnak odaadni a kincset, az hiba lett volna. Talán a legnagyobb hiba.
Hú, ez az okoskodás - már meg ne haragudj - számomra hajmeresztően amorális.
Tehát ha neked küld valaki egy sportkocsit ajándékba, azt a kézbesítő bátran ellophatja?
Amiről ti írtok, az amorális lenne, de Tímár esetében nem egészen így törént. Elvitte a szállítmányt a megbízójának, legalábbis amíg tőkére nem futottak, rákérdezett Brazovicsnál, hogy mi legyen az ázott búzájával, és miután annak nem kellett, ő saját költségén megvásárolta a sérült rakományt. Ezt ha emberileg nézzük, azt mondom, hogy legyen hozzá szerencséje, a nagyhírű kereskedő pedig így járt.
Jogilag meg azt mondod, hogy mint becsületes megtaláló, el kellett volna vigye a megtalált kincset a "jogos" tulajdonosának? De kinek? A szultán vagy Tímea még csak-csak tulajdonos vhogy, de Brazovicsnak, aki mindenképp rátette volna a kezét, egy hajszállal nem volt több köze a cucchoz, mint mondjuk nekünk .
Tímár az életét kockáztatta azért a hajóért, és amit vittek rajta, megmentette Csorbadzsiékat háromszor, ha ő nincs, akkor az összes zsák a tengerfenéken kötött volna ki.
Plusz ilyen alapon először Csorbadzsit ítéld el, merthogy az üldözői szerint ő is lopott, méghozzá a szultáni kincstárból.
és miután úgy tudta, hogy a férje meghalt, hozzá is ment, addigra pont elég pénze lett.
Én nem pont erre gondoltam. Miután Kacsuka és Athalie esküvője füstbe ment, és Tímea ott állt egy fillér nélkül, akkor a hadnagy nyugodt szívvel kijelentette a volt menyasszonyának, éjjel a laktanyán, hogy nem köti le magát mással, kvázi eszében sem volt megkérni Tímea kezét.
Ha pedig nem élt szexuális életet hosszú évekig, akkor az eléggé megviselhette szegényt.
De várjunk csak ... Timéa nem volt éppen idős. Talán 25 vagy 28 volt, amikor megözvegyült. Addig szűznek maradni egy nőnek, még ma sem egy extrém dolog. Természetesen ritka, pláne abban az időben, amikor elég fiatalon férjhez mentek. De hát a nászéjszakán nem történt semmi, egyikük sem erőltette a dolgot, aztán később sem. Az biztos, hogy Tímár helyében én nem tétlenkedtem volna. Ha az asszonnyal nem lehet, akkor keresek mást, akivel lehet. De lehet, hogy Tímár sem tétlenkedett, azért egy 35-45 éves férfinak vannak szükségletei.
Valóban, és a gabonát zsákban árverésen vette, ha jól emlékszek, akkor még nem tudta, hogy mi van benne, persze azt tudta, hogy a vörös félholdas zsákban valami lehet, de azt is megvette. Senki nem kérte rajta számon.
Mert fülig szerelmes volt belé. Ez az érzelem meg is maradt a házasság ideje alatt, és miután úgy tudta, hogy a férje meghalt, hozzá is ment, addigra pont elég pénze lett.
Az viszont igaz, hogy Tímár Mihály ellopta a vagyont,
De kitől lopja el? Ali Csorbadzsi se adta oda közvetlenül a lányának, hanem üzenni akart Brazovicsnak, hogy legyen ott a zsákok felbontásánál. Bzmeg, kecskére bízta volna a káposztát!
egy nő, aki a férjével nem él szexuális életet, senki mással ne élje meg ezeket az örömöket.
Tehát Timéa lehet hogy nem élt szex nélkül 10envalahány évet? Jókai idejében is sok mindent ugyanúgy csináltak az emberek, csak a regényekben nem írtak róla, pl. Mikszáth és Móricz Zs. leírja, hogy hol nevelődött Laborfalvi Róza.
Ami ugyan a birtokomban van, de nem tudok róla, azt valójában nem tudják ellopni tőlem.
Pláne hogy akkor már Tímár tulajdonában voltak a gabonás zsákok, tehát ami benne van, az az övé jogilag is.
egy puzzle darabjai vagyunk, a nem összeillőket lehet erőszakkal összeilleszteni, de minek ...
Mikor Tímár megkérte Timéát, akkor Noémire még nem is gondolt, mint nőre. Tímea kvázi megengedte neki, hogy megcsalja, bár a szabadságát nem adta vissza a pasinak. Tehát én inkább azt mondom, hogy az emberi puzzle-k olyanok, mint az amőbák, idomulnak egymáshoz. Amit Jókai leírt, az igaz, de csak pillanatfelvétel.
mert az már úgyis előre el van rendezve? Tehát alkalmazkodnunk sem kell egymáshoz, mert úgyis úgy vagyunk teremtve, hogy megvan a megfelelő illeszkedési pont valahol a világban?
Ki ismeri a jövőt? Miért feltételezed, hogy van egy biztos illeszkedési pont a világban?
Nehezen képzelhető el ugyanis, hogy egy nő, aki a férjével nem él szexuális életet, senki mással ne élje meg ezeket az örömöket. Legalábbis a mai világban nem tudom elképzelni. Bár csak sejtésem van róla, hogy a mohamedánoknál ez hogy van. Ha bebizonyosodik, akkor talán megölhetik a nőt ... a férj részéről viszont nem létezik megcsalás. Szerencséje volt Timéának ebben is, hogy Magyarországra került. Szerintem pedig Tímár sok mindent a lehető legjobban csinált, igaz, hogy a lelkiismerete is a jó irányba vezette őt.
A "kölcsönvétel" pedig ... valóban, mi mást tehetett volna, hogy a pénz ne a 10ezer forint sorsára jusson, amit Brazovics egy pillanat alatt elvert. Egyébként pedig nem ellopta, ugyanis a kincsekről Tímár Mihályon kívül csak Ali Csorbadzsi tudott. Ja, és Krisztyián Tódor, de ő nem számít.
Ami ugyan a birtokomban van, de nem tudok róla, azt valójában nem tudják ellopni tőlem.
Bűncselekmény tehát nem történt.
A kérdés azonban az - hogy a topikcsoport témájánál maradjunk - amit itt valaki egy puzzlehoz hasonlított, hogy egy puzzle darabjai vagyunk, a nem összeillőket lehet erőszakkal összeilleszteni, de minek ... Tehát egy párkapcsolat sikerességhez semmivel nem kell hozzájárulnunk, mert az már úgyis előre el van rendezve? Tehát alkalmazkodnunk sem kell egymáshoz, mert úgyis úgy vagyunk teremtve, hogy megvan a megfelelő illeszkedési pont valahol a világban? Ez azért ijesztő, hogy nincs befolyásunk rá.
Az apa által végrendeletben kinevezett gyám nem Tímár Mihály volt, hanem Brazovics Athanáz. Márpedig ha ő kézrekapja Tímea teljes vagyonát, éppúgy elveri, mint azt a tízezer forintot, amit így is kézhez kapott. Ha tisztességes lett volna, akkor ezt az öszeget letétbe helyezi, ha a gyámlánya nagykorú lesz, vagy férjhez megy, felvehette volna.
Az viszont igaz, hogy Tímár Mihály ellopta a vagyont, eleget furdalja is érte a lelkiismeret. Mentségére szóljon, hogy legalább jól hazsnálta fel.
Egy katonatisztnek, ha nősülni akart, kauciót kellett letennie, ez így volt egész 1945-ig. Ezt általában a feleség hozománya fedezte. Timeának nem volt vagyona, legalábbis eleinte.
Nagyjából harminc éve, az akkori Nők Lapjában volt egy történet. Tanár házaspár, a nő matekos, a férfi földrajz-biológia. Mindenki mintaházasságnak tartotta az övékét, csak gyerekük nem lett, pedig lassan közeledtek az ezüstlakodalomhoz. Egyszer a feleség ellátogatott a másik iskolában tanuló férjéhez, és mit látott. Csinos, szöke, fiatal lány ugrik a férje nyakába, a következő szöveggel: Képzeld, apa, sikerült az érettségim! Szegény feleség szó szerint elájult. Csak ekkor derült ki férjuram kettős élete. A feleségét becsülte, nem akart neki fájdalmat okozni a válással, de a másik nőt meg szerette, no és a lányukat is. Erre mondta az egyik barátnőm, hogy ha magyartanárnő lett volna, talán olvasta volna az Aranyembert.
Egyszóval, a dolgok még a XX. századbean sem egyszerűek, és ezen a téren nem is lesznek azok.
A történetben a házspár elvált, és az exférj összeköltözött a barátnőjével. Ő is mindenkihez jó akart lenni, és ez lett belőle. Persze könnyen lehet, hogy a hiúság és a kényelemszeretet is belejátszott.
Nem kolcsonvette a kincset hanem lopta szerintem, kolcsonvenni csak a tulajdonos tudtaval lehet, igen, lehetett volna gyamja a lanynak de neki az a penz mindenaron kellett.....Inkabb hagyta a lanyt egy darabig szolgasagban holott az elhetett volna rendesen az orokolt dolgokbol. Utana is csak ugy adta vissza hogy magaval egyutt, tehat a penzrol akkor sem akart lemondani........
Ne felejtsd el hogy abban az idoben divat volt a noknek es a ferfiaknak is a host jatszani, meggondolatlan lepeseket tenni, a jozan eszt felresoporni, mert ha nem sikerul akkor / Athalie/ vagy ongyilkos lesz vagy elete vegeig buszken vallalja a nyomort, a szolgasagot, a lenezest vagy a gunyt masok reszerol, affele onpusztito viselkedest, mas konyvekben, foleg Jokaiban boven olvashatunk effelet. Ha valaki valami fo dologban hibazott vagy lopott, eleg volt fobe loni magat es minden el volt felejtve mert az akkori erkolcsi szokasnak eleget tett, sokszor elismeroen emlegettek a tettet holott a mai felfogas szerint csak egy aljas semmirekello alak volt.
Athalie is ilyen volt, nem ment el, Timeaeknak napi szinten az orruk ala kente mar csak a jelenletevel is hogy mit tettek vele, had legyen lelkiismeretfurdalasuk. Es valoban lehetett is hogy Timea nem tette ki, egyszeruen nem merte, gyava lehetett hozza pedig nem lehetett olyan buta hogy ne erezte volna hogy annak mit jelent ennyire lecsuszni, annal is inkabb mert o is volt hasonlo kiszolgaltatott helyzetben....
O azzal probalta enyhiteni hogy kedvesen bant vele, bar ki tudja ilyen szituacioban nem-e volt egy elegedett erzese hogy a vetelytarsnojet a cipocskeje alatt tudhatta, sot a volegenyet elszedte. Kivancsi lennek hogy Jokai honnan szedte a regenye szereploit, ismerhette-e a torokoket, foleg a noket hogy azok hogy viselkednek ha kiszabadultak a "harembol", vagyis onalloak lettek es nem parancsolnak tobbe nekik a ferfiak.
Szoval azokban az idokben az volt a divat hogy buszkenek kell lenni, bizonyos dolgokat meg a siron tul sem megbocsajtani, akkor sem ha az illeto belehal a fajdalomba. Nem es nem mert a tarsadalom, a szokas igy kivanta!
Jókai néha nagyon elrugaszkodik a való élettől az írásaiban, másrészt az is igaz, hogy a témáit tényleg az életből merítette.
Tímár Mihály:
szerintem jól tette, hogy elrakta a pénzt. Kinek adta volna, Brazovicsnak?
Timéát nemcsak bűntudatból vette el sztem, hanem komolyan szerette, mert szép volt, különleges, és tetszett neki.
Tímea:
jól tette, hogy nem várt a béna Kacsukára, aki nem is kérte meg, hehe...
Később meg nem volt vált el Tímártól, jó, de azért az aranygyűrű nem esett volna le az ujjáról, ha néha ellátja a házastársi kötelességeit, talán még egy aranyos ygerekük is lehetett volna.
Noémi:
mikor beleszeretett Tímárba, az egy ügyes, dolgos ember volt, kaphatott volna jobbat?
Emezeknek jól alakult az élete, Tíméának elég xarul, bár azért hozzámehetett a szerelméhez, és ygereke is lett tőle, szóval az esélye megvolt a boldogságra, pech, hogy családi meg identitás problémái voltak.
Mindenesetre szerencsések vagyunk, hogy a mi korunkban szabadabbak a nők, viszont a házasság--megélhetés, és a szerelmi háromszögek manapság se egyszerűbbek.
Örülök, hogy benneteket olvaslak, mert ilyenkor új szempontból gondolom végig a történetet. Pl. most tudatosult bennem, hogy a regényben jelentős szerepet játszik az öngyilkosság, illetve a szándéka. Mind Timea, mind Noémi apja megöli magát, Tímár Mihály és Teréza pedig komolyan foglalkozik a gondolattal. Szerencsére az utóbbi kettő eláll tőle.