http://index.hu/gazdasag/magyar/2012/07/
Újragomboljuk a szocializmust, amikor közontilag határozták meg az árakat.
A piactorzítás még sehol nem sikerült, nekünk fog?
Mivel a kereskedőkkel az árkartellt létrehozó Budai Gyula állami szereplő, így vele szemben nem indulhat eljárás, csak a kereskedőket és a szakmai szövetséget vizsgálja a GVH.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárást indított csütörtökön több magyarországi kereskedelmi lánc és két érdekvédelmi szövetség ellen a dinnyeügyben. Az érintettek továbbra is úgy látják, hogy nem sértettek versenyjogot, a vidékfejlesztési miniszter pedig írásos válaszában azt hangsúlyozta, hogy a nemzeti termelők érdekében való fellépés nem tilos.
A kilencvenes években háromszoros árréssel kereskedett magyar dinnyével, nyáron pedig import dinnyét árult Pócs János cége állítják a dinnyeháborúban csatasorba álló fideszes képviselő egykori üzletfelei. Pócs először tagadta, majd beismerte: cége a szezon előtt külföldről behozott görögdinnyét árult, de állítása szerint mindig jelezték az áru eredetét. [...]
Tulajdonképpen elérték a magyar dinnyetermelők a céljukat. A fő problémájuk az volt, hogy tőlünk délre korábban van a dinnyeszezon, s így az ottani szezon vége egybeesik a mi szezonunk kezdetével. A külföld szezonvégi dinnye viszont jóval olcsóbb mint a magyar, így leveri az árakat. S a dinnye esetében folyamatosan csökkenni szokott az ár, tehát a magyar dinnyét is csak annyiért vagy olcsóbban lehet eladni.
Persze így a vásárlók fizettek, fizetnek többet a dinnyéért, de ez nem érdekli pártunkat és kormányunkat.
Ettől még a fogyárnak és a felvásárlási árnak köze nincs egymáshoz. Szóval nem a fogyárral, hanem a kötelező minimális felvásárlási árral kellett volna a nagyeszűeknek trükközni. ha már.
Bár szerintem hagyni kell magától működni a gazdaságot.
'Hogy pontosan miért is jó a vásárlóknak a mesterségesen magasan tartott kiskereskedelmi ár, azt sem a minisztérium, sem az érintettek nem indokolták meg részletesen.'
Mert nem gondolkoztak. Attól még, hogy a vevő 99-ért kapja, a lánc átveheti akár 10 forinton is.
Ugyanis a gazdának nem az eladási ár a fontos, hanem az, hogy tőle mennyiért vették.
Nálunk nincs se Spar se Tesco, csak a jó magor CBA, ahol a MINISZTERELNÖK úr és segédei által meghatározott áron árulják 99 forintokért a magyarnak nevezett csíkos dinnyéket.
(Az ugyanolyan csíkos, sárgabélű meg 169 Ft. Az vajon nem magyar?)
A szocializmusban tényleg központilag határozták meg sok áru árát, de speciel a görögdinnye nem tartozott ezek közé - úgyhogy ez már szuprszocializmus.