Keresés

Részletes keresés

baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.01 0 0 195

Azzal még várj egy hónapot.

Előzmény: ZorróAszter (191)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.01 0 0 194

Igen. Az F=ma és -F=m(-a) összefüggésekben ugyanaz szerepel.

 

Csakhogy ez a két m ez bizonyosan azonos-e?

 

Vagy ilyet nem szabad épp ésszel kérdezni?

 

 

 

Newton azon, hogy a gravitáció valóban tömegvonzás-e, nagyon sokat gondolkodott.

 

És amikor Kepler mágnesességelméletét elvetette, és Galilei botrányos kisérleteit vette alapul, akkor is inkább az Occam elvet alkalmazta, mintsem valami biztos meglátást, vagy kisérlettel bizonyítható állítást.

 

Newton azért tűnik olyan magabiztosnak, mert az Occam-elv körülírása a Principiában sokkal később következik. Pedig szerintem csak ezt alkalmazta.

 

Szerintem erre utal a sokat emlegetett és itt is többször előhozott hipotézises mondása.

 

Valójában abból, hogy a nehezebb testek azért esnek gyorsabban, mert bár nagyobb erő gyorsítja őket, annyival nehezebb is mozdítani őket, abból tisztán még nem következik, hogy a vonzást a Föld tömege váltja ki.

 

Csak éppen magától értetődőnek tűnik ezek után, de közel sem biztos.

 

 

De a mostani dillemma nem ez, hanem hogy a tömeg megnyilvánulásai ugyanannak a dolognak a megnyilvánulásai-e, vagy esetleg három különböző dolog látszik a mi világunkban ugyanannak: tömegnek.

 

 

Egyébként ha már Principia: tök jót röhögtem Newton rekurzív tömegdefinícióján.

 

És tök vicces, hogy Laplace, Einstein és a fekete lyukak kapcsán csak visszajött, hogy most tömeg vagy sűrűség?

Előzmény: Astrojan (193)
Astrojan Creative Commons License 2012.03.01 0 0 193
Persze, hogy elrohogte, hiszen fingjuk nincs mit is lehetne ertelmesen valaszolni, a higgs reszecske nem tud tomeget adni. A tomeget a toruszban fenysebesseggel porgo/keringo graviton-toltes reszecskepar tehetetlensege okozza, nem kell hozza higgs.

Nem a tomeg okozza a tehetelenseget hanem a rendkivul kicsiny sugaru korben fenysebesseggel spiralozo energiareszecskek tehetetlensege okozza a tomeget.

Az A es B pontod ugyanaz, gondold meg ha a mozgo testet meg akarod mozditani, tehat gyorsitani akarod akkor "ellenall", s ha ellenkezo iranyban akarod mozditani, tehat fekezni akarod, akkor is "ellenall", ez a tehetetlenseg.

A C meg nem letezik, ket test soha nem vonzza egymast. Csupan ero lep fel kozottuk es ez eg es Fold kulonbseg. Nyomoero.
Előzmény: ZorróAszter (192)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.01 0 0 192

A Higgs-et tartalmazó részecskék kölcsönhatásba lépnek a Higgs-mezővel. És ez a kölcsönhatás szemléletesen kicsit olyan, mint egyfajta  surlódás.

 

Ezért nem értem, hogy a kölcsönhatás miért áll le, ha a test egyenletesen mozog. Hiszen ha nem állna le, a test úgy lassulna, mint egyfajta súrlódás miatt.

 

De sajna akik ezt magyarázták, azok mind mást mondtak. Két CERN-es doktorandusz meg egyszerűen elröhögte a válasz.

 

Na most erre mit mondjon egy egyszerű földi halandó.

 

 

Tömeg:

 

A testek tömegével jószerével három esetben találkozunk:

A. - Mozdíthatóság - amikor meg akarjuk mozdítani, akkor ennek ellenáll

B. - Tehetetlenség. - mikor mozog, és meg akarjuk állítani, akkor ellenáll

C. - Valamivonzás - két test vonzza egymást

 

Mi van, ha ez három teljesen különböző hatás, amit az kapcsol egybe, hogy bizonyos körülmények között ez a három egyenesen arányos azzal, amit tömegnek nevezük.

 

És akkor elvileg lehetséges olyan anyag, test, amit nehéz megmozdítani, de megállítani nem, és nem is vonz más testeket.

 

Vagy ez már elmegyógyászati megközelítés?

Előzmény: baradlayrichard (189)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.01 0 0 191

Akkor legyen a topic címe

 

Az ácsszekerce és hentesbárd szakszerű alkalmazása a nemibeteg gondozásban

Előzmény: baradlayrichard (188)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.01 0 0 190

Sose tudod meg, amíg nem kérdezed meg :) A korábban belinkelt helyen is fognak tudni neked megfelelő embert mondani.

Előzmény: ZorróAszter (185)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.01 0 0 189

"Én egyébként azt még sejteni vélem, hogyan okozhatja a Higgs a tömegnek azt a tulajdonságát, hogy nehéz megmozdítani. Azt azonban már nem is sejtem, hogyan magyarázza azt, hogy megállítani is nehéz, ha már mozog."

Relatív térben mi a különbség a kettő között?
Na és egyébként hogyan?

Előzmény: ZorróAszter (186)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.01 0 0 188

Mindegy, csak minél ijesztőbb legyen a címe :) Ha nem akarsz így járni.

Előzmény: ZorróAszter (187)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.01 0 0 187

A megértésest?

 

Az a baj, félek teljes érdektelenségbe fulladna.

 

Plusz kiutálnának, hogy futószalagon gyártom a topicokat.

Előzmény: baradlayrichard (184)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.01 0 0 186

Szegény Higgs sírva fog fakadni, ugyanis azt mondta, hogy ha kiderül, hogy Higgs bozon nem létezik, akkor a fizika, amiről ő azt hitte eddig, érti, többé nem értené.

 

 

Tömeg contra sűrűség

Ha jól emlékszem, a fekete lyukakat először Laplace? jósolta tömeghez tartozó szökési sebesség alapon.

 

Azóta Einstein megmutatta, hogy bár a fotonra nem vonatkozik a szökési sebesség téma, fekete lyuk mégis létezhet, mert a lényeg a kritikusnál nagyobb sűrűség.

 

Ha jól pedzzem.

 

 

 

Szerintem a gravitációval könnyen járhatunk úgy mint az egyszeri mexikói, aki azt hiszi, nem Tlaloc az esőisten, hanem a szembeszomszéd José bácsi, mert mindig, amikor José bácsit nyitott ernyővel látjuk, akkor esik az eső.

 

 

Én egyébként azt még sejteni vélem, hogyan okozhatja a Higgs a tömegnek azt a tulajdonságát, hogy nehéz megmozdítani. Azt azonban már nem is sejtem, hogyan magyarázza azt, hogy megállítani is nehéz, ha már mozog.

 

LHC - szerintem félreértés, hogy ezek a kisérletek az ősrobbanás körüli eseményeket szimulálják: a csattanó protonok tekintetében talán, de a bomlástermékek tekintetében semmi esetre sem.

És valószínűleg még jó sokáig nem, ugyanis nem tudom, van-e arra valami ötlet, hogy hogyan lehetne mondjuk Higgseket ütköztetni, vagy mondjuk megkinálni 120 + 1 GeV -tal.

 

Előzmény: Astrojan (182)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.01 0 0 185

Hát az, hogy egy komoly magyar fizikus nem ugyanazt mondaná, mint pl. a komoly amerikai fizikus,

hanem azzal a hungarizmussal élne, hogyha a Nagymamámnak áramszedője lenne és kereke, akkor ő lenne a villamos.

 

A komoly amerikai fizikus ezzel szemben azt mondaná, hogy még meg sincs a Higgs, és mi máris arról beszélünk, hogy szereti-e a sültcsirkét és jár-e a Kentuckyba.

 

:o)

Előzmény: baradlayrichard (181)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.29 0 0 184

Én a helyedben megnyitnám azt a másik topicot.

Előzmény: ZorróAszter (177)
Astrojan Creative Commons License 2012.02.29 0 0 182
Eloszoris, mikroszkopikus fekete lyukak nincsenek. Ez velhetoen a gorbulo ter teveszmejebol kovetkezik, dehat ter nincs, ezert nem is gorbulhet se kicsit, se nagyon.

Egy kicsit soknak tunik nekem a Higgs bozonos fejtegetes, szerintem Higgs reszecskek nem leteznekes ilyet nem is sikerult kimutatni, de meg csak a rautalo jeleket sem, pedig igensok penzt rakoltottek az LHC-re. Azon kenytelenek ragodni, hogy tenyleg talaltak egy kis puklit 120 GeV korul vagy csak a hatterzaj az amit vilagga kurtoltek.

Szoval szerintem a Higgs bozont felejtsd el, mert az cseppet sincs jobb helyzetben mint a gravitonok, pedig a higgset nagyon nagy erokkel kerestek, a higgs egy zsakutca.

A fekete lyuk tomege nem csokken, legalabbis parolgassal nem. Ha csokkenteni akarod a fekete lyuk tomeget akkor legfeljebb a Jetek korul lehet kereskedni.

Nem tartom valoszinunek, hogy a fekete lyuk surusege szamitana valamit amitol felrobban, ugyanis a kulso kornyezet a donto, nem a belso. A fekete lyukak ugyanis egy bizonyos meret elerese utan mar nem novelik a suruseguket, de ez nem kritikus meret mert itt nem tortenik semmi. A fekete lyuk tomege ettol kezdve ugy nohet, hogy nem novekszik a belso, centralis nyomas, nem novekszi a vegtelenbe.

Ezert is jo a nyomo gravitacio, mert hatart tud szabni a fekete lyuk belso nyomasanak (a relativitaselmelettel szemben, ami nem kepes erre)

A gravitacio a tomeggel aranyos, de a tomeg nem alapveto tulajdonsaga az anyagnak, mert az elemi reszecskeknek nincs tomege.
Előzmény: ZorróAszter (171)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.29 0 0 181

Az egész ország messze legkomolyabb reputációjú tanszéke a budapesti elméleti fizika, mi az, hogy a magyarok?

Előzmény: ZorróAszter (180)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.29 0 0 180

Félek, egy komoly fizikus ugyanazt mondaná, mint Newton.

 

 

Vagyis hogy még meg sincs a Higgs, és mi máris arról beszélnénk, hogy mi van benne, és hogy szereti-e a sült csirkét.

 

A magyarok meg valószínűleg Nagymamával és az ő kerekével jönnének.

 

 

De az általában érdekes és elég általános kérdés, hogy várhatóan a Higgs ott bomlik, ahol létrejött?

 

Tehát ha 10? oK-en létrejött, abból az következik, hogy T>10? oK -en elbomlik?

Előzmény: baradlayrichard (179)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.29 0 0 179

Hallod, mi volna, ha beszélnél egy olyan emberrel, aki kvantumtérelmélettel foglalkozik?

Előzmény: ZorróAszter (176)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.29 0 0 178

Valami ilyesmik jutottak nekem is eszembe :)

Előzmény: ZorróAszter (177)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.29 0 0 177

Félek, az teljes érdektelenségbe fulladna.

 

Szerintem azért elkezdtük meghámozni a témát:

 

- Szerintem tekintsünk el a lélektani vonatkozástól. Legalábbis előszörre.

 

- Tényleg azt mondják-e a kvantumisták, hogy a leírás maga a megértés?

 

- Van-e szerepe a okoknak?

 

- Mondható-e, hogy a megértés az okokra is kiterjedő leírás (magyarázat?) elsajátítása?

 

- Elsajátítás - vagyishogy alkalmazni tudjuk a valóban megértett elméletet eddig ismeretlen jelenségekre. (A nem kellően megértettet nyilván nem tudjuk helyesen alkalmazni. )

 

Hirtelenjében ilyenek jutottak eszembe.

Előzmény: baradlayrichard (175)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.29 0 0 176

Sajna űgy tűnik, csak én.

 

Pedig szerintem tök triviális gondolat.

 

Ezért szerintem sok más fejében is meg kellett fordulnia, csak nem találtak fórumot, ahol büntetlenül előadhatták volna.

 

Vagy nem voltak eléggé bátrak, és féltek, hogy kapnak érte a fejükre.

 

Mondjuk attól én is féltem.

 

És még nincs lezárva a téma: idetéved egy vérmes fizikus, és egy "Na ide figyelj, te marha ..." kezdetű mondattal megmondja a tutit.

Előzmény: baradlayrichard (174)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.28 0 0 175

Úgy gondolom, részben már a leírás is megértés. De van annál mélyebb megértés is. Szerintem nyiss egy topicot "Mi a megértés?" címmel, hátha kiderül :) De az is lehet, hogy tudományelméleti irodalmakat kéne keress. Vagy kapcsold össze, legyen a topic címe valami "tudományos módszerelmélet" és akkor elijeszted a gyanús elemeket is ;))

Előzmény: ZorróAszter (167)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.28 0 0 174

"Vagyis hogy a fekete lyuk elemészti-e a saját tömegét, vagy sem."


Na és erre van hipotézis, hogy így csinálja, vagy esetleg csak te gondolod így?

Előzmény: ZorróAszter (169)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.28 0 0 171

Kedves Astrojan!

Lehet, hogy nem robbannak fel.


És azt sem tudom, hogy a fekete lyukak belső körülményei mennyire függnek a tömegtől.

Nyilván más egy un. mikroszkopikus fekete lyuk, más egy szupernovarobbanás  következtében létrejött, és később a környezet beszippantásából további tömeget nyert fekete lyuk.

És nyilván mások a galaxisok középpontjában megbúvó un. szupermasszív fekete lyukak,
és persze az ősrobbanást megelőző ki-tudja-micsoda.

De ha az a bizonyos ki-tudja-micsoda egy - nevezzük hiper-szuper masszív - fekete lyuk volt, akkor az az egy biztosasan felrobbant.

A kérdés, hogy miért?

Nem tudom, elolvasta-e az eddigieket, de az alapötlet, hogy a fekete lyuk belsejében uralkodó viszonyok felbontják a Higgs-bozonokat.


Egy kritikus sűrűség eléréséig a fekete lyuk működik, de aztán elér egy pontot, ahol megszűnik fekete lyuk lenni.

Ez a beömlő utánpótlás megszűnése, illetve esetleg már jelentős csökkenése esetén is bekövetkezik.

Viszont ez a folyamat kívülről egészen a robbanáig nagyon lassú folyamatnak látszik.
Azt látnánk, hogy magára hagyva a fekete lyuk tömege nagyon lassan csökken.

A kérdés, hogy minden fekete lyuk belsejében elegendő-e a hőmérséklet ehhez az effektushoz?

A Higgs egyáltalán elbomlik-e?

A Higgs elbomlása után a fekete lyuk gravitációja biztosan csökken-e?

Vagy lehet, hogy a gravitáció nem is a tömeggel arányos, hanem valami tömeggel arányos dologgal?

Előzmény: Astrojan (170)
Astrojan Creative Commons License 2012.02.28 0 0 170
A fekete lyukak nem robbannak fel.

Csak egy. Univerzumonkent csak egy.

Azt nem gondolnam, hogy a normalis fekete lyukak anyaga masfajta anyag lenne mint a neutroncsillagoke. A neutroncsillagokban a nagy nyomas hatasara velhetoen ... proton elektron proton elektron ... toruszok sorakoznak egymas mellett es ezekbol a csőszerű lancokbol osszekristalyosodott szuperatommag alkotja a neutroncsillag anyagat.

Egy normalis fekete lyukban esetleg meg elkepzelheto tovabbi tomorodes, de energiava alakulassal nem szamolnek (normalis fekete lyukon ertem a csillagokbol keletkezett maradvanyokat es a galaxismagokban fellelheto gigasz fekete lyukakat is)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.28 0 0 169

Kedves Atyám!

 

Köszi szépen a linket.

 

Igen. Ilyen kettőscsillagokra gondoltam, amik először jelzik, hogy nem akármilyen kettősök, hanem az egyik egy fekete lyuk, aztán miután a fekete lyuk lenyugszik (nem kap utánpótlást), akkor kezdődhet a keringéri idő mérése, hogy nő-e, vagy sem.

 

Vagyis hogy a fekete lyuk elemészti-e a saját tömegét, vagy sem.

Előzmény: Pater Altenberg (168)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.28 0 0 168
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.28 0 0 167

Hát informális modell, matematikai modell és absztrakt matematiki modell után még nyitott, hogy a leírás az megértés-e?

 

És hogy ettől függetlenül mi a megértés?

Előzmény: baradlayrichard (166)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.27 0 0 166

Akkor úgy tűnik, sikerült letennünk az alapokat. No de most min gondolkodjunk, mert már egy kicsit lyukas a fejem. :)

ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.27 0 0 165

Igen, de ritkán van végtelen pontos elmélet.

 

Gyakran az egyik elmélet egy adott hibával magyaráz meg valamit, a másik meg egy nagyobb hibával.

 

Ptolemaiosz / Kopernikusz mutatja, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a kisebb hibájú elmélet van közelebb a valósághoz.

 

És mint mondtem, ez utóbbiak valójában nem ekvivalens elméletek.

 

Elvben lehetnének, de nem azok.

Előzmény: baradlayrichard (163)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.27 0 0 164

Szerintem Ptolemaiosznak volt egy ötlete arra, hogy a nyilvánvaló hibát valamelyest korrigálja, de további finomításra a rendszeren belül nincs lehetőség.

 

Tehát azt szerettem volna mondani, hogy nem csak az volt a gond vele, hogy a Földhöz rögzítette a koordinátarendszert, és emiatt elvben a bolygók pályái, az égen bejárt útjuk függvényei nagyon bonyolultak lettek. Hanem maguk a - mai szóval - függvények sem voltak jók.

 

A Földhöz rögzített koordinatarendszerben leírni a bolygók mozgását ma is szinte lehetetlen feladat.

 

Numerikus módszerekkel kell elemezni a pályát, aztán erre illeszteni egy rémesen bonyolult folytonos függvényt.

 

<OFF> Például láttam egyszer Batman jelvényének függvényét. Valami hasonló bonyolultságú dolog lehet. Vagy még olyanabb.

Inkább még olyanabb.

</OFF>

 

 

Perihélium pont vándorlása: Newton a bolygókat pontszerűnek tekintette. De Newton már adott megoldást arra, ha a gravitáció forrása nem tekinthető pontszerűnek, mert például egy közeli test nem egyenletes sűrűségű, hanem valamilyen aszimmetrikus eloszlású, és forog.

 

De ennek a jelenségnek relatívisztikus magyarázata a helyes.

 

A forgó Nap "forgó gravitáció"-ja lágyan simogatja a bolygót, mint egy ecset szálai. :o)

 

 

 

Azt hiszem, nem. Ptolemaiosz adottnak fogadta el a Föld középpontú rendszert mint az egyetlen lehetséges helyes rendszert. Azonban azt tapasztalta, hogy az nem felel meg a bolygók égen látható pályájának. Ezért csak arra koncentrált, hogyan lehet a látható hibát csökkenteni.

 

Tök érdekes lenne tudni, hogy közben mi járt a fejében? De sajnos a források eléggé szűkszavúak.

 

De azt azért szerintem látnia kellett, hogy ez az epiciklusos megoldás ez rémes.

 

Kizárt, hogy azt gondolta volna, hogy ez valami titokzatos isteni szépség.

Előzmény: baradlayrichard (162)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.27 0 0 163

"az egyikből ekvivalens átalakításokkal eljuthatunk pontosan a másikba"

nyilván ez van a hátterében. Bár szerintem a matematikai levezethetőség nem esszenciális feltétel, elég annyi, hogy ne adhassanak eltérő fizikai eredményeket.

Előzmény: ZorróAszter (161)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!