Míg a sovén román állam hörögve prüszköl, röfög, és csinálja a műbalhét (a bukaresti magyar nagykövet berendelése), addig a székelyek a rájuk jellemző bölcsességgel építik a jövőjüket. Mindem elismerésem és tiszteletem az övék!
Székely, magyar, egyet akar!
Hajrá székelyek, hajrá erdélyi magyarok!
Elvetemült, aljas támadást indított a soviniszta román állam a magyarság utolsó erdélyi bástyája, a Székelyföld ellen. Ezt semmi szín alatt nem lehet tovább tűrni és minden eszközzel meg kell akadályozni! Remélem, hogy a magyar kormány teljes mértékben kiáll a székelység mellett és figyelemmel kíséri a román kormány mesterkedéseit...
"Megakadályozzák a Székelyföld feldarabolását
2011.06.12.
Az RMDSZ háromszéki területi szervezete szerint az egyetlen elfogadható megoldás az lenne, hogy Székelyföld Dél-Tirolhoz hasonló különleges státusú régiót alkosson. Azt állítják, „minden politikai és polgári engedetlenségi eszközzel élni fognak”, hogy megakadályozzák Székelyföld felszámolását.
Az RMDSZ háromszéki területi szervezetének állandó tanácsa pénteken fogalmazta meg állásfoglalását, miután tanácskoztak a szövetség központi vezetésével, egyházi vezetőkkel, ifjúsági szervezetekkel és a civil szervezetek képviselőivel. Az állásfoglalásban leszögezik: a Demokrata Liberális Párt javaslata Románia területi-közigazgatási átszervezésére elfogadhatatlan.
„Elismerjük, hogy szükség van közigazgatási reformra, de azt tárgyalásnak, széles körű társadalmi konzultációnak kell megelőznie”, áll a nyilatkozatban.
Az idézett forrás szerint az RMDSZ a parlament elé terjesztette saját tervezetét a régiók átszervezésére, és ebben figyelembe vették a történelmi, kulturális, gazdasági, szociális sajátosságokat.
„A Demokrata-Liberális Párt által javasolt közigazgatási tervet nem fogadhatjuk el, mert ez gyakorlatilag a jelentős magyar lakossággal rendelkező megyék beolvasztását jelentené. Az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezete számára az egyetlen elfogadható változat, hogy Székelyföld egy, Dél-Tirolhoz hasonlóan, speciális státussal rendelkező régiót alkosson, és a Partium és Szilágyság is egy entitás legyen”, áll a dokumentumban.
Az RMDSZ háromszéki szervezete emlékeztet, a magyarság emlékezetében élénken él a kommunista rendszer Székelyföld felszámolására irányuló 1968-as szándéka.
„Élénken él a székelyföldi magyarság emlékezetében az 1968-as kommunista rezsim Székelyföld-felszámolási szándéka, amit akkor is megakadályoztunk, és most is megvédjük szülőföldünket, felhasználva minden politikai és polgári engedetlenségi eszközt”, olvasható az állásfoglalásban.
Végül a háromszéki RMDSZ-szervezet arra kéri a székelyföldi politikai és civil szervezeteket, csatlakozzanak az állásfoglaláshoz."
"Miért mondta a román államfő, hogy Székelyföld nem létezik?
2011.06.04.
A székelyek egyszerűen megelégelték Bukarest nemtörődömségét, és kezükbe vették a sorsukat. Ezzel olyan terhet emeltek le a román állam válláról, amely régóta nyomasztotta a központi hatóságokat.
Sokatmondó tény, hogy a Székelyföld területi autonómiáját egyébként határozottan elutasító román államfő, Traian Basescu a minap azt válaszolta egy, a magyarok által tömbben lakott térség Brüsszelben megnyitott képviseletét firtató kérdésre, hogy ennek az ügynek „nincs politikai vonzata”, de hozzáfűzte rögtön, hogy szerinte ez a lépés a románok és a román alkotmány semmibe vételének minősül. Kijelentette, hogy olyan közigazgatási terület nem létezik, amit Székelyföldnek lehet nevezni.
A román elnök ezúttal sem hazudtolta meg magát
Traian Basescu egyrészt hazabeszélt, román szíveket melengető véleményt fejtett ki, másrészt megfontolandó véleményt mondott, amikor az ügy politikai vonzatának hiányát emlegette. Mondhatni, két legyet ütött egy csapásra, mert ez a kijelentése viszont a másik félnek, a magyaroknak kedvez. Mivel pedig Basescu szereti maga mögött tudni a vele nagy számban szimpatizáló, s ezért politikai marketing szempontjából egyáltalán nem elhanyagolható magyarokat, így lehűti azokat – a jövő évi önkormányzati választások előtt a románságot szívesen hiszterizáló – ellenzéki politikusokat, amelyek csak a kisebbségi kártya előhúzásával könnyen megszerezhető voksokkal számolnak. (Más kérdés, hogy ilyen módon mégis kap politikai vonzatot az ügy.)
Nehéz ugyanakkor nem észrevenni az önellentmondást, amelybe Basescu más román politikusokkal akkor keveredik, amikor Székelyföld nemlétéről beszélnek. Az Új Jobboldal nevű szélsőséges román szervezet tagjai ugyanis magyar nemzeti ünnepek idején gyakran skandálják erdélyi magyar településeken szervezett demonstrációikon azt, hogy „Székelyföld román föld!”. Az Új Jobboldal ugyan nem hasonlítható össze a Basescu által a háttérből irányított nagyobbik kormánypárttal, a demokrata liberálisokkal, vagy a szociáldemokrata és nemzeti liberális ellenzékkel, de retorikájukban olykor mindannyian tudnak szélsőségesek, kirekesztők lenni, minthogy tulajdonképpeni közös nevezőjük román mivoltukból, és a dolgok ilyen szűrőn keresztül való tekintéséből ered.
A brüsszeli iroda jól jön a székelyeknek
Mindezen túl azonban, a brüsszeli iroda megnyitásának hátterét annak időzítésében is érdemes szemlélni. A képviselet megnyitását a három székely megye önkormányzatainak RMDSZ-es, vagyis a kissebik kormánypárthoz tartozó elöljárói kezdeményezték, akik a jövőre esedékes önkormányzati választások előtt akár a képviselet beindítását is sikerként mutathatják fel, ha pedig annak segítségével már az első évben pluszforrásokhoz juttathatják a Székelyföldet, akkor méltán kampányolhatnak az iroda sikerességére hivatkozva.
A brüsszeli képviseleti iroda fő tevékenysége ugyanis valóban az az EU politikájáról és intézményes kérdéseiről való információgyűjtésben, feldolgozásban és továbbításban, valamint a székely megyéknek (Hargita, Kovászna, Maros) az Európai Parlament, az Európai Bizottság, illetve a Régiók Bizottságának és az EU más szerveinek döntéseiről való tájékoztatásában merülne ki. Ugyanakkor a kezdeményezés célja a három megye hangsúlyosabb érdekképviselete az európai projektek elérhetőbbé tételéért, miközben az iroda lobbitevékenységet is folytat, befektetőket vonz, és Székelyföldet népszerűsíti turisztikai szempontból, amely lehetőséggel Románia bármely megyéje vagy régiója élhet és él jelen pillanatban is.
Erre vonatkozott tehát Basescu megjegyzése az irodanyitás politikai vonzatának hiányáról. Ő is tudja, hogy ez a lépés egyáltalán nem bír szeparatista vagy szakadár jelleggel. A székelyek egyszerűen – jól időzítve – megelégelték a valós decentralizáció hiányát, Bukarest nemtörődömségét, és kezükbe vették a sorsukat. Ezzel pedig olyan terhet emeltek le a román állam válláról, amely már régóta nyomasztotta a központi hatóságokat. A kezdeményezéssel pedig (ha valóban sikeresen működik majd az iroda) már enyhíteni lehet a Székelyföld eddigi infrastrukturális, illetves gazdasági szempontból történt és célzott ellehetetlenítését.
Igaz, ezzel ma azt is kockáztatja a három megye, hogy az eddigieknél még kevesebb támogatást kaphat Bukaresttől, amelynek a jelek szerint csak addig fontos a térség, ameddig valamilyen szinten felmerülhet elvesztésének a lehetősége, vagy némelyek éppenséggel ezt akarják elhitetni a többséggel."
A sovén magyarfóbia, sajnos minden román politikusra jellemző, így Basescura is. Kézzel-lábbal kapálóznak és tagadják Székelyföld létezését, holott történelmileg is igazolható, hogy Székelyföld mindig is volt, csak a román hatalmi önkény próbálja ezt tagadni, abban az önámító hazugságában, miszerint a román nemzet "egységes és homogén", azaz, Romániában csak "fajrománok" élnek...
"Basescu nem létező közigazgatási egységnek tartja Székelyföldet
2011.06.02.
Basescu és a miniszterelnök is egyaránt nem létező területi-közigazgatási egységnek minősítette Székelyföldet annak kapcsán, hogy Brüsszelben megnyílt a székelyföldi képviseleti iroda.
Traian Basescu államfő egy újságírói kérdésre válaszolva – amely azt firtatta, hogy mi a véleménye a Székelyföldet népszerűsítő brüsszeli iroda megnyitásáról – azt felelte: rossz a véleménye. Megállapította ugyan, hogy ennek az ügynek „nincs politikai vonzata", de hozzáfűzte rögtön, hogy szerinte ez a lépés a románok és a román alkotmány semmibe vételének minősül. Kijelentette, hogy ilyen közigazgatási terület nem létezik.
Lényegében ugyanígy foglalt állást Emil Boc miniszterelnök is, aki annak a megállapítására szorítkozott, hogy a kormány nem ismer el az alkotmányban nem szereplő területi entitásokat.
Megjegyzendő, hogy a Basescu által támogatott, Boc által vezetett Demokrata Liberális Párt (PD-L) együtt kormányoz a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ). A magyarok e szervezetének színeit képviselő európai parlamenti tagok (Winkler Gyula, Sógor Csaba és az ugyancsak RMDSZ-listán bejutott Tőkés László) teljes támogatását és nevét adta a székelyföldi iroda megnyitásának.
Bár a román külügyminisztérium kedden jelezte „elvárását", hogy magyarországi politikai személyiség ne vegyen részt a brüsszeli megnyitón, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes ott volt, és beszédet is mondott.
A székely megyék (Kovászna, Hargita és Maros) kezdeményezését a fent említett politikusok viszonylag visszafogott reagálásával ellentétben sokkal keményebben támadták az ellenzékben lévő politikai erők. Bogdan Niculescu Duvaz, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője nem csupán az iroda brüsszeli megnyitását bírálta, hanem a kormányon és az államfői hivatalon is számon kérte, miért nem reagált hivatalosan az ügyre. Duvaz szerint emiatt a parlamentnek kell lépnie.
Jelezte: a szociáldemokratákból, liberálisokból és konzervatívokból álló ellenzéki szövetség (USL) sohasem tárgyal egy etnikai alapon létrehozandó területről, és nem szavazza meg a kisebbségi törvényt sem, amelyet az RMDSZ szorgalmazott, és amely ez utóbbi kormányon maradásának egyik feltétele is.
A képviselő szerint az RMDSZ az utóbbi időben egyre radikálisabban lép fel, mivel attól tart, hogy Tőkés László és a Magyar Polgári Párt (MPP) elszívja előle a szavazatokat, márpedig egy radikalizálódó RMDSZ szerinte nem potenciális partner. Ezzel arra utalt, hogy az ellenzéki szövetség az utóbbi időben erőteljesen csábítgatta az RMDSZ-t a koalíció elhagyására és az ellenzékhez való átállásra. A szociáldemokrata és liberális politikusok egy része ugyanakkor az utóbbi időben nacionalista, magyarellenes nyilatkozatokat tett. Bukaresti elemzők szerint egyértelműen a jövő évi választásokra tekintve próbálják a nacionalista érzelmű román szavazók rokonszenvét megszerezni.
Tőkés László EP-irodája éppen e megnyilatkozások kapcsán kereste meg levélben Joseph Dault, az Európai Néppárt frakcióvezetőjét. Úgy fogalmazott: a román ellenzék pártpolitikai fegyvert kovácsol a székelyföldi képviselet megnyitásából, és egyértelmű célja a jelenlegi román kormány megbuktatása a Demokrata Liberális Párt és az RMDSZ megosztása révén."
Sabina Fati neves publicista cáfolja azoknak a román politikusoknak a véleményét, akik szerint a brüsszeli székelyföldi iroda megnyitása „fölösleges provokáció", „precedens nélküli támadás" lenne Románia szuverenitása és területi épsége ellen. Úgy véli: a székelyeknek ez az elképzelése ismét felszínre hozza a román politikai elit régi félelmeit, azt, hogy Bukarest továbbra is a történelem által meghaladott sztereotípiák és előítéletek foglya.
Az nem érdekes, hogy egy román publicista hogy véli. Már bocsánat, de honnan tudná?! Ezt a magyarországi hivatalos rettegők (és az index fórum értük rajongó tagjai) természetesen sokkal jobban átlátják, és megteszik a szükséges lépéseket a baráti napilapok értesítésével, az ismételt irredenta veszély világgá kürtölésével.
A Stratégia céljaA Stratégia elsődleges célja egy erős Kárpát Régió kialakítása ahol a magyar és a résztvevő népek önrendelkezési jogai végleg tisztázva vannak.
Ehhez tudatosítani kell a környező népekkel, hogy a trianoni/párizsi paktumok nem a valós helyi érdekviszonyokat tükrözték, hanem azokat az érdekeket, amelyek egy erős hatalom kialakulását megakadályozandó, önállóan fejlődésképtelen részekre szabdalták at egész régiót.
Világossá kell tenni, hogy az önrendelkezési jogokat nem elsősorban egymással szemben kell érvényesíteni, hanem a kialakult globális rendszerrel szemben.
A fennálló globális rendszertől való viszonylagos függetlenedés a kulcsa annak, hogy a szomszédokkal fennálló vitákat érdemben rendezzük. A status quo nem a mi érdekünk, hanem az egész régiót az összes érintett néppel együtt örökre Európa és a Világ perifériájára száműzi.
A Pozitív Visszacsatolás Stratégiáját elsősorban azok figyelmébe ajánlom, akiknek meggyőződése, hogy van valós és számunkra kedvező alternatívája a trianoni/párizsi paktumnak és hogy ez az alternatíva kölcsönösen előnyös lehet nekünk magyarorknak és a környező népeknek is. Továbbá, hogy következetes érveléssel és határozott fellépéssel lehet nyomást gyakorolni a magyar és nemzetközi politikai döntéshozó testületekre. Ez a folyamatosan bővülő gondolatsor azokat a fogalmakat próbálja csokorba kötni, amelyek vizsgálata és megértése elengedhetelen a Stratégia sikeréhez.
"Székelyföld létezik akkor is, ha nincs a román állam által elismerve.
2011.06.02.
„Székelyföld létezik akkor is, ha nincs a román állam által elismerve. Ott él 600 ezer magyar, akiknek a »vérében van az autonómia«" – ezt üzente Antal Árpád, az RMDSZ sepsiszentgyörgyi elnöke Crin Antonescu-nak, a Nemzeti Liberális Párt elnökének. Antal Árpád elmondta, rendkívüli módon zavarta ez a hisztéria, amelyet a román pártok keltettek a Brüsszelben megnyitott székelyföldi iroda kapcsán.
Az RMDSZ sepsiszentgyörgyi elnöke sajnálatosnak tartja, hogy 21 évvel a forradalom után egy ilyen téma még indulatokat vált ki. Elmondta, a legtöbb hozzászólás nem érte váratlanul, de Crin Antonescu viszonyulása már egy ideje meglepi.
A Nemzeti Liberális Párt elnöke, Crin Antonescu hétfőn azt nyilatkozta, hogy „a román hatóságok cinkos pillantásai mellett az RMDSZ Tőkés László után vonul és újabb lépéseket tesz az autonomista politika útján, amelyet egyetlen felelős romániai politikai erő sem fogadhat el. Antal Árpád kifejtette, a székelyek autonómiaigénye létezik és ezen senki nem változtathat."
Szállj már le a fideszről a pi...ba ezűgyben! Hol volt még a fidesz amikor az udemeráj már hülyére vette az erdélyi magyarokat, elhúzva az orrunk előtt a mézesmadzagot autonómiaügyben, majd M.vásárhely fekete márciusa után (!!) összefeküdt a legnagyobb komcsi Iliescuval? Magyarázol itt marhaságokat.
Mért lett volna kötelező? Mért lett volna baloldaliság. Maroknyi egyszerűt megvezettek a fidesz klónok is, de láthatólag igen szerény eredménnyel. Azt meg nyugodtan megnézheted, hogy az EU-ban az RMDSZ melyik pártcsoporthoz tartozik...
"Romania Libera: a politikai elit fél a székelyek kezdeményezésétől
2011.06.02.
A román politikai elit azért fél a székelyek kezdeményezéseitől, mert még mindig a történelmileg meghaladott sztereotípiák és előítéletek foglya – ezt a gondolatot bontja ki csütörtöki vezércikkében a Romănia liberă.
Az egyik legolvasottabb román napilap hasábjain Sabina Fati neves publicista – aki egyben a lap társfőszerkesztője – megállapítja: 1919 óta a román politikai elitet időnként elfogja a félelem, hogy esetleg elveszíti Erdélyt, s hogy Budapest kiterjesztheti befolyását erre a „provinciára", amely a Habsburgok idején együtt fejlődött az akkori Közép-Európa egészével.
Sabina Fati cáfolja azoknak a román politikusoknak a véleményét, akik szerint a brüsszeli székelyföldi iroda megnyitása „fölösleges provokáció", „precedens nélküli támadás" lenne Románia szuverenitása és területi épsége ellen.
A kommentátor szerint ez a kezdeményezés Tőkés Lászlónak azt a törekvését segíti, hogy a maga oldalára állítsa az erdélyi magyarokat. Így akarja ugyanis bizonyítani számukra – írja a szerző -, hogy az a térség képes akkor is boldogulni, ha nem csupán Bukarest felé tartja kéregető tenyerét, hanem utat keres a brüsszeli intézményekhez is. A cikkíró szerint Tőkés a lehetőségek olyan új tárházát akarja megmutatni a magyaroknak, amely sokkal tágabb a két hatalmi központ – Budapest és Bukarest – által elvárhatónál.
Az a tény, hogy az irodának éppen a Magyar Régiók Háza ad otthont, inkább gazdasági, semmint politikai megfontolásból ered – véli a szerző. A székelyek pénzt akarnak vonzani Hargita és Kovászna megyékbe, amelyeket a bukaresti központi kormányzat éveken keresztül elhanyagolt – állapítja meg Sabina Fati.
Úgy véli: a székelyeknek ez az elképzelése ismét felszínre hozza a román politikai elit régi félelmeit, azt, hogy Bukarest továbbra is a történelem által meghaladott sztereotípiák és előítéletek foglya."
Egyelőre a Fidesz mszp gyurcsány osztotta meg a környező magyarokat, amivel kimutatható kárt okozott nekik. Remélem az ottani magyaro ezt sem felejtik el.
Ez igy a leghelyesebb! És nem felejtjük el!
Nem a baloldaliak vették el az RMDSZ-től
Abból indulj ki, hogy ki-, hogyan-, miért adta oda!
"Semjén Zsolt egyebek között azt hangoztatta, hogy a románság és a magyarság egymásra van utalva: Románia nem lehet sikeres ország az ott élő magyarság boldogulása nélkül, a magyarság pedig nem boldogulhat, ha Románia nem sikeres. „Az iroda tevékenysége nem valaki ellen irányul, nem sérti senkinek az érdekeit, hanem javára válik mindenkinek, így Romániának is azzal, hogy uniós forrásokat próbál a Székelyföldre vinni” – szögezte le a kormányfő-helyettes. Később elmondta, a magyar kormánynak nem kell kommentálnia, hogy az iroda megnyitása kapcsán a román belpolitikában egyesek hisztériát keltenek."
"Semjén Zsolt egyebek között azt hangoztatta, hogy a románság és a magyarság egymásra van utalva: Románia nem lehet sikeres ország az ott élő magyarság boldogulása nélkül, a magyarság pedig nem boldogulhat, ha Románia nem sikeres. „Az iroda tevékenysége nem valaki ellen irányul, nem sérti senkinek az érdekeit, hanem javára válik mindenkinek, így Romániának is azzal, hogy uniós forrásokat próbál a Székelyföldre vinni” – szögezte le a kormányfő-helyettes. Később elmondta, a magyar kormánynak nem kell kommentálnia, hogy az iroda megnyitása kapcsán a román belpolitikában egyesek hisztériát keltenek."
Itt is van támogatója ennek a megosztó politikának, ahogy láthatjuk. Kivétel nélkül baloldaliak." Ezt azért nem ártana valamivel bizonyítanod. Egyelőre a Fidesz osztotta meg a környező magyarokat, amivel kimutatható kárt okozott nekik. Remélem az ottani magyaro ezt sem felejtik el. Nem a baloldaliak vették el az RMDSZ-től a magyarság legnagyobb, a bukaresti parlamentben is szereplő pártjától az innen érkező pénzek elosztásának lehetőségét. Nem a baloldaliak hoztak létre megosztó pártokat a Délvidéken, Erdélyben és a Felvidéken. Más kérdés, hogy minden kísérletük kudarcba fulladt, a kár így is hatalmas.