Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.26 0 0 193

Remélem, lesz, ugyanis a kormány vizsgálja a magyar cukorgyár lehetőségét.

Előzmény: meret99 (192)
meret99 Creative Commons License 2011.03.26 0 0 192

Már régen vetni kéne a cokorrépát!:D

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.26 0 0 191

A cikk finoman fogalmaz. 2007-2008-ban zárták be a kabai és a szerencsi cukorgyárat. Gondolom, a dátumból mindenki tud következtetni. A maradék jkaposvári külföldi tulajdonú cukorgyár az ország igényeinek egyharmadát képes megtermelni. Ez az eset példaértékű, hogyan adták el az országot a ballibek. Legalább lelkiismeret furdalásuk lenne!

 

 

 

 
Miért nálunk a legdrágább a cukor?

2011. március 25., péntek, 17:03

Szerző: hvg.hu 

Itthon néhány hete – a szomszédos országokhoz képest is – valósággal elszálltak a cukorárak, s a gyakran 350 forintos kilónkénti ár miatt a hazai vásárlók a környező országok határ menti boltjaiból fedezik szükségletüket, kilónként akár 100 forinttal kevesebbért. Eközben a világpiacon cukortöbblet van. Milyen hatással van mindez a magyar árakra, mikorra várható mérséklődés?

Jóllehet az idei évre becsült 1,3 millió tonnás cukortöbblet, a német F.O. Licht piaci elemzése szerint kevés a kimerült tartalékok feltöltésére, de még az  áremelkedést sem képes megakadályozni. A világ árutőzsdéin ugyanakkor, a nyerscukor és a fehér cukor ára hosszú ideje csökkenő ártrendben van, írja a Portfolió hozzátéve, a napokban India, a világ második legnagyobb termelője is bejelentette, hogy nagyobb mennyiséget lesz képes exportálni.

 

A volt szolnoki cukorgyár egyik épületének felrobbantása. A cukorárak az égbe repültek

Fotó: MTI

Kérdés, hogy mindez milyen hatással van és lesz a magyar cukor magas árára, melyet a – szakértők szerint – a negyedére csökkent uniós cukorkvóta, s a rövid távú kereskedelmi szerződések  mellett a 25 százalékos áfa kulcs is drágít.

Az árkülönbséget részben az okozza, hogy miközben Magyarországon az új megállapodásokat az emelkedő piaci árakon kötik, addig például, ahogy a HVG 2011 március 12. száma is megírta, Ausztriában az éves szerződések miatt a vevők most is az alacsonyabb tavaly nyári árakon kapják a cukrot. A magyar termékeket ráadásul a magas forgalmi adó versenyhátrányba hozza egyebek között a szomszédos Ausztriához képest, ahol csak 10 százalékos áfa terheli a termékeket.

Az áfa-kulcsok közötti különbség értelemszerűen  megjelenik a cukorárakban is, de Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) titkára szerint a drágulásban nem a 25 százalékos áfának volt szerepe. Emlékeztetett arra, hogy az áfa-kulcs mértéke akkor is ennyi volt, amikor a cukor fogyasztói ára jóval alacsonyabb volt. A jelenlegi helyzetben indokolt lenne a fogyasztók szempontjából az áfa-kulcs  csökkentése, ami mérsékelné a Magyarországon tapasztalható "cukorturizmust".

A cukor áfájának csökkentésére egyébként két lehetőségünk van: vagy az általános adókulcsot mérsékeljük vagy kedvezményes adókulcs alá soroljuk ezt a terméket. Az  utóbbinál – az Európai Unió áfa-irányelve alapján – az egyetlen kritérium, hogy a kulcs nem lehet alacsonyabb 5 százaléknál – figyelmeztet Szűk Balázs, a PwC adószakértője. Hozzátette, bármilyen adócsökkentésnél a kormányzatnak fel kell mérnie az intézkedés költségvetésre gyakorolt hatását. A büdzsé helyzete jelentősen befolyásolhatja, hogy megvalósítható-e egy adócsökkentés.

A cukor elmúlt időkben bekövetkezett jelentős hazai áremelkedése több tényező eredménye.  A drágulásban a MOSZ titkára szerint nagy szerepe volt Magyarországon az elhibázott privatizációnak és az azt követő, uniós támogatást is élvező gyárbezárásoknak. Ezek eredményeként aztán megugrott az import aránya.

A másik legfontosabb tényező a világpiaci árak emelkedése, ami egyben azt is jelenti, hogy a világban elindult cukorár-csökkenés a hazai árakra is mérséklő hatással lesz, igaz, a csökkenés folyamata időben mindig lassabban következik be, mint a drágulásé. Igazán pozitív hatása pedig annak lenne, ha az EU döntene a kedvezményes vámkvóták mennyiségének növeléséről.

 

Psycho Dad Creative Commons License 2011.03.23 0 0 190

Bizony, rájöttem, hogy mi is vásárlunk egyszer egy évben nagyobb tételben cukrot, nyáron a saját készítésű szörpökhöz! ;))

 

De személyes fogyasztásra negyon keveset.

 

Ebben az évben viszont át fogok ugrani Felvidékre, onnan fogom hozni.

Előzmény: Rübezahl (188)
kínai balos Creative Commons License 2011.03.23 0 0 189

a mihez képest a lényeg. és a mérték.

attól, még hogy a fruktóz glükóz gyorsabban felszívódik, mint a szacharóz, nem azt jelenti, hogy ez utóbbi okés.

 

annyit jelent csak, hogy melyik a rosszabb.

 

a GI-t kell nézni. és kevés szénhidrátot enni, helyett e több zsiradékot.

halat, olivát....

Előzmény: Derek (179)
Rübezahl Creative Commons License 2011.03.23 0 0 188

Mondjuk ez a cukormizéria is pont most ba.ott be, amikor végre jól berúghatnánk a saját főzésű pálinkától.

Előzmény: Rübezahl (187)
Rübezahl Creative Commons License 2011.03.23 0 0 187

A "tápérték" kifejezéssel mellényúltál, mert a cukor egyike a legmagasabb tápértékű élelmiszernek. Hátránya, hogy csupán kalóriát visz be, egyéb, a szervezetnek szükséges anyagokat nem. 

Előzmény: Törölt nick (178)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.23 0 0 186

"denveri Southnorthern Egyetem"  :)

Előzmény: Szilard Kigyo (185)
Szilard Kigyo Creative Commons License 2011.03.23 0 0 185

Journal of Bluntness, ahol Dr. Rubbish publikal....naggyon jooo:)))))

Előzmény: Berlusz Móni (52)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.23 0 0 184

Nincs cukor.

 

Mindennek van elönye.

 

Mennyivel egészségesebben élhet most a nemzet.

Vasgerinc Creative Commons License 2011.03.23 0 0 183

És az édesítőszerek hogyan hatnak az egészségre? És ha van köztük, amelyik jobb mint a cukor, melyik az? Mivel édesítsünk, ha megfizethetőt akarunk, édeset és egészségre a legkevésbé károsat?

Előzmény: Törölt nick (178)
Vasgerinc Creative Commons License 2011.03.23 0 0 182

Gyurcsány lemondott? Bár szerintem őt nem is ezért szólították fel lemondásra, hanem ennél sokkal súlyosabb dolgok miatt.

Előzmény: toloba (173)
Vasgerinc Creative Commons License 2011.03.23 0 0 181

160 Ft körüli árral az UHT tejek vannak. Ilyeneket lehet kapni magyar üzletláncokban is, én konkrétan Coop-ban látom rendszeresen Tudod, hogy miért ilyen olcsók?

Előzmény: bogel (168)
Pater Altenberg Creative Commons License 2011.03.22 0 0 180

(Off: Az 1909-es Lenin-Gorkij parti fennmaradt viszont.)

Előzmény: Törölt nick (161)
Derek Creative Commons License 2011.03.22 0 0 179

"nagy vonalakban a cukorszint a gyorsfelszívódásu finomíott cukor miatt hirtelen drasztikusan megugrik,

 

ez sem igaz, ugyanis a mezben levo fruktoz es a szoloben levo glukoz gyorsabban szivodik fel a verbe mint a szacharoz.nem veletlen hogy cukorbetegseg kimutatasanal a cukorterhelesnel glukozt hasznalnak.

De ugyanigy ha megiszol egy kolat amiben ugye corn szirup van ami fruktoz es glukoz keverek, az is felnyomja a vercukrot egy pillanat alatt azonnal mert kozvetlenul felszivodik a verbe

Előzmény: Törölt nick (178)
Lehettem volna valaki más Creative Commons License 2011.03.22 0 0 177

"205 forintos tej "tejebb" mint a 160 forintos fehér víz"

 

Urban legend.

 

Nem feltétlen.

De megér egy misét hogy az ember utánajárjon.

 

A tömegtejben már tényleg semmi nincs...

Az emberek lassan rájönnek, hogy ha TÁPÉRTÉKET számolnak, akkor a drágább az olcsóbb.

 

Persze, vannak akik csalnak, meg ügyeskednek...

De ezért kell TUDATOSAN vásárolni, és megnézni közelebbről, hogy ne azt a szörnyeteget etessük, aki a végén minket fal fel.

 

NE ETETSD A SZÖRNYETEGET !!!

Előzmény: bogel (168)
Berlusz Móni Creative Commons License 2011.03.22 0 0 175

Nézz át a TESCO topikba, majd Macika megmagyarázza, miért nem. Ja, és persze a kisvállalkozók azok mind szürkegazdaság, meg csalnak...

 

áááásíííítáááás.... :-)

 

 

Előzmény: Törölt nick (163)
toloba Creative Commons License 2011.03.22 0 0 174

...vagy söröt...

Előzmény: Psycho Dad (170)
toloba Creative Commons License 2011.03.22 0 0 173

Mosr meg Orbán...le kéne mondania...

Előzmény: Vasgerinc (152)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.22 0 0 172

Nem!!! A reggeli nagy bögre tejeskávémhoz ragaszkodom!!!!!

Előzmény: Psycho Dad (170)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.22 0 0 171

Nincs minőségi különbség. A piac meg messze van. De nem ez a lényeg, hanem az, ahogy a konkurrens megjelenésére reagáltak, illetve nem reagáltak.

Előzmény: Lehettem volna valaki más (166)
Psycho Dad Creative Commons License 2011.03.22 0 0 170

A tejkérdés egyszerűen megoldható, nem kell inni! Normális ember bort iszik, nem tejet! :))

bogel Creative Commons License 2011.03.22 0 0 168

"205 forintos tej "tejebb" mint a 160 forintos fehér víz"

 

Urban legend.

Előzmény: Lehettem volna valaki más (166)
Lehettem volna valaki más Creative Commons License 2011.03.22 0 0 166

Világos, hogy engem, mint tejvásárlót, elvesztettek.

 

Nemtudom, felétek milyen a választék....

 

De lehet (nem tudom) hogy a 205 forintos tej "tejebb" mint a 160 forintos fehér víz?

 

CSak az árból való kiindulás adja a multik előnyét, mert ők mesterek abban hogy olyan "tejet" adnak el neked, ami még finom is, de tápértéke 0...

Ők csinálják az adalékos kenyeret is, ami ugyan kilóra meg van, de buzát keveset látott...

 

Nem lehet sokáig elkerülni a tudatos vásárlás fárasztóbb, de sokkal egészségesebb hozzáállását.

 

NE ETESD A SZÖRNYETEGET !

 

 

Előzmény: Törölt nick (163)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.22 0 0 163

Azt nem értem, ha a németeknél olyan olcsó a cukor, akkor miért nem importál senki? A gaz multit értem, mert ő direkt ki akar bacni velünk, de a hazai üzletek, a Reál, a Coop, a CBA miért nem? Sírnak, a multit szidják, de az üzletről fogalmuk nincs. A CBA-ban 180 Ft-ért vettem korábban a 1,5 %-os ESL tejet,megérte, mert nem kellett messzire mennem és olcsó is volt. Nyílt mellette egy Penny, ahol 165 Ft ugyanez. Erre mit csinál a CBA, felemeli az árat először 205, majd 219 Ft-ra. Világos, hogy engem, mint tejvásárlót, elvesztettek.

fortune_teller Creative Commons License 2011.03.22 0 0 162

ennyi aggyal hogy maradtál eddig életben?

Előzmény: mégmégmég (-)
Vasgerinc Creative Commons License 2011.03.22 0 0 159

Ez benne van, akkor viszont legalább adnak figylemünkre. :)

Előzmény: Póli (155)
Póli Creative Commons License 2011.03.22 0 0 158

"Maradhatott volna a magyar cukorgyártás, s mi mérgezhettük volna az EU-t!"

 

Értem, tehát te a klasszikus metódussal közelíted az Uniót:

ha van rajta sapka az a baj, ha nincs, az.  :)

Előzmény: Psycho Dad (115)
kínai balos Creative Commons License 2011.03.22 0 0 156

anyám:

"Aki meg azt mondja, hogy a napi cukorszükségletet a gyümölcsökből, egyéb bevitt táplálékból össze lehet szedni, az erősen téved!"

 

az micsoda, hogy cukorszükséglet?? :-D

tanulad a közgázon??

 

megsúgom, olyan nincs, hogy cukorszükséglet az emberi szervezet számára.

 

olyan van csak, hogy energiaszükséglet.

a többi gugli.

Előzmény: Kicsilulu (138)
Póli Creative Commons License 2011.03.22 0 0 155

Vagy nem publikusan, azaz nem tudsz róla...  :)

Előzmény: Vasgerinc (153)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!