Atomerőmű üzemzavarok, balesetek után felerősödnek az atomenergia felhasználást ellenző hangok. Itt lehet felvázolni - esetleg számításokkal alátámasztani - azokat a reális, legalább annyira környezetkímélő alternatívákat, melyek közelítőleg hasonló kapacitás nagyságrenddel rendelkezve szóba jöhetnek, és melyekkel az atomenergia ellenzői ki tudnák váltani a mai atomerőműveket.
Hülyeség, még Izlandon sem olcsóbb az áram, egy kút nem sok munkahelyet ad. Áramfejlesztéshez nagy hőmérsékletű gőz szükséges, a geotermia, maximum távfűtés kiváltásra alkalmas, néhány erre alkalmas helyen, és ezt csinálják is, de az is csak uniós támogatásból lesz nyereséges.
... hazánk adottságaihoz a legmegfelelőbb. Kb 100 közepes nagyságú geotermikus erőművel sokkal olcsóbban lenne előállítható az áram és lenne egy rakás hulladékhő iskolák, sportcsarnokok, uszodák, üvegházak fűtésére is. Nagyon sok embernek adna munkát. Nem lenne veszélyes, decentralizált lenne, kisebb nemzetbiztonsági kockázattal. Egyedül a nagy mélységű fúrásnak van némi kockázata, de ilyen mennyiségnél az is minimális és eloszlana 100 felé. Az elmúlt 10 évben nagyot fejlődött ez a technológia és sokkal olcsóbb is lett."
Ha annyira nem akartok atomerőművet dolgozzatok érte. Itt van pár tipp
-Rosszul értelmezzük a hulladékot. Egyes erőművet számára nem is hulladák hanem nyersanyag. Mi van ha bevezetjük az éghető hulladék kategóriát is? Amíg nincs elég szelektíven gyűjteni is.
-Az interneten fent van hogy építs szélkereket, napelemet, hogy kapcsolj akkutelepeket és invertert hozzá. Láttam ilyen napelemet működni, sőt én is megépítettem a saját szerekezetem. (hibátlanul működő aszinkron motoros szélkerék modell volt.) Fejleszdd tovább őket.
-Tegyél ki egy fekete hordót az úszómedencéd/kerted mellé egy cölöpre. Nyáron onnan fog jönni 50-100l meleg víz. Működik, használtam is ilyet, csak le ne forrázd magad. (télire le kell ereszteni.)
-Légy energiahatékony. Vagy ha nem megy, akkor legalább energiatakarékos.
Ettől persze még egy erőmű se zár be, de Heron labdája, a gőzgép elődje is ilyen játékként kezdte.
Még praktikusabb lenne fel se hozni a szenet, hanem odalent elégetni (mármint ha a keletkező hő a fontos) és csak a hőt fölvezetni. Kevesebb lenne a sugárzási hőveszteség...
>>>Azonnal le kellene állítani minden szénbányát alapos felülvizsgálat céljából...
___
Stimmel.
Hosszútávon csak olyan mélyművelésű szénbánya maradhat, ahová bányász nem megy le, csak néhány távirányítású robot, a bányász meg a felszínről, 3D_VR-sisakkal a fején irányítja azokat.
>>>Azonnal le kellene állítani minden szénbányát alapos felülvizsgálat céljából...
___
Stimmel.
Hosszútávon csak olyan mélyművelésű szénbánya maradhat ahová nem a bányász megy le, hanem valamilyen gőz-gáz-víz-só-fém keverék, ami felhozza a szenet, például:
H2O+C=CO+H2
2CH4+C=C3H8
CO2+C=2CO
Ezek endoterm reakciók, tudom, de most nincs jobb ötletem.
Tarthatunk tőle, hogy mire a topiknak témát adó energetikai probléma megoldódik, addigra a számunkra hagyományosnak számító házasélet és családi élet a múlté lesz.
A "lakásszimulátor" már megvalósult Japánban úgy egy évtizede. Az újdizájnos kabinok olyan kicsik, hogy felegyenesedni sem lehet, épp csak egy heverő, meg egy kis asztalka fér el bennük, de fel vannak szerelve tévével, rádióval, Net-tel.
Észre kell vennünk, hogy amiképp az évszázadok során nőtt a létszámunk, azonképp lakunk egyre kisebb térfogatban. Mármint a többségünk...
Ami a sztereo-képernyőt leváltó szemüveget és a mobiltelefont majd követő két füldugót ("fülest") illeti, csak átmeneti fázis, mert majd követi a génmódosítás révén kifejlődő speciális sejtcsoport (plusz agymező) a fejünkben, amelyik lehetővé teszi a rágondolásos kapcsolatfelvételt akárkivel (az iratainkat helyettesítő és minden egyéb adminisztrációt elvégző központtal is), sőt: ha a génmódosítás lehetővé teszi a szélsőséges időjárás elviselését, talán ruházatra és a mai értelemben vett lakásokra se lesz szükségünk.
Csak megjegyezném, hogy a hagyományos szénerőművek, a működésük során rengeteg rádióaktív mellékterméket bocsátank ki magukbó "meddőhányó" címen. A szén elégetése egyenértékű egy radióaktív besűrítéses eljárással. A meddőhányó mellett tartózkodva komoly sugárterheleést lehet kapni. Persze ezzel senki nem foglalkozik...
Sőt az is mindegy, hogy atombomba, atomreaktor, vagy atomhulladék. Amiben sugárzás van az veszélyes, és kész.
Legelőször is a Napot kellene betiltani, mert csuda erősen sugároz. Aztán a ragyogó elméknek adni néhány dinamós kerékpárt hogy kenyézgázzal állítsák elő a szükséges energiát, már amíg lesz mit enniük.
A fúrótorony egy olajcégé volt, de az USA kormánya oltotta el, és fizeti a károkat.
De az olajcégen bevasalta utána a költségeket.
Egyébként a fő gond az volt, hogy korlátolt felelősségük volt, ami miatt ha a katasztrófa meghaladott volna egy mértéket, akkor csődbe megy, és akkor a vállalat vagyonán túl minden költség már valóban az adófizetőket terheli, miközben a cég részvényesei és vezető beosztású tisztviselői megtartották volna a korábbi veszélyes tevékenység után kapott osztalékokat, illetve jutalmakat. Emiatt a de facto opcionalitás (a profit korlátlan, a veszteség korlátos) miatt problémás, ha ilyen veszélyes iparágak magánkézben vannak, a magánprofitok és államilag viselt veszteségek rendszerét, a "gazdagok szocializmusát" eredményezi. Ha már mindenáron magánkézben vannak, akkor nagyon kemény állami felügyeletre van szükség, de persze a profitok akkor is maradnak magánkézben, legfeljebb a potenciális (államilag viselt) veszteség minimalizálható.
Ezeken tényleg lehetne spórolni, nem is keveset, ha jóval kisebb elektromos energiával működnének, és a fejlesztéseknek épp ez az iránya.
Tévém nekem sincs, se vasalóm, ez utóbbi azért, mert nem szeretem a gyűrődő ruhaneműket. Kézzel mosok és a kályha mellett szárítom a zoknimat és egyebeket (a szárítás idejére be is gyújtok, egyébként elvagyok a 8-10 fokos lakásban télen, habár mástól nem várnám el ezt az Antarktiszra-edzős életmódot), nyáron meg ráérnek száradozni a gönceim a ház mögötti kötélen.
Apropó: ruhák! Ha végre léteznének olyan textilanyagok, amelyek öntisztítók, azaz nem tapadna meg rajtuk a kosz a külvilágból és az ember bőréről, de még a verejtéket is elszublimálnák, akkor nem lenne szükség a mosó- és öblítő szerekre. Ez ugyan nagy csapás lenne a mai vegyipar bizonyos ágazataira, de elég sok energiát spórolna meg.
Az alapvető problémánk az, hogy olyan civilizációban élünk, amely igyekszik minél több embert minél több költekezésre sarkallani, mert ez a fejlődésének mozgatója. Amíg erről át nem váltunk az ésszerűségre, addig nincs kiút.
Igazad van: nekem pl. nincs tévém (mert nem érdekelnek a mindenféle erőszakos, meg pornó filmek:)), a hírekről az origón szerzek tudomást, hideg vízzel zuhanyozom és mosogatok, és korán fekvő vagyok (májusban-júniusban még magasan jár a Nap, amikor lefekszem aludni)......
Szerintem a felelősség, következetesség kérdéseit kellene tisztázni itt Magyarországon.
Paks állami kézben van, de az áramot már nem az államnak fizetjük, hanem egy külföldi tulajdonú áramszolgáltató cégnek.
Paks 11 Ft-ért előállítja az áramot, a külföldi áramszolgáltató cégnek viszont kb. 50 Ft-ot fizetünk ki KWH-t.
Ha baj van, az állam viseli a felelősséget, nem a magáncég.
Ez olyan, mint a Mexikói-öbölben kigyulladt olajfúrótoron esete. A fúrótorony egy olajcégé volt, de az USA kormánya oltotta el, és fizeti a károkat.
Miért kell beiktatni magáncégeket, amikor 11 Ft-ért is megkaphatnánk az áramot?
A magáncégek a 3-4-szeres hasznot felveszik a semmiért és felelősség nincs rajtuk...
A leggazdaságosabbak az atomerőművek.
Ha leállítanánk minden atomerőművet visszamehetnénk a középkorba.
Vagy esetleg túl sok áramot fogyasztunk feleslegesen, elkényelmesedtünk, le tudnánk mondani kialakult szokásainkról?
TV, rádió, mosógép, vasaló, esti világítás, stb.?
Szerintem az is kérdés, hogy mi a napi optimális fogyasztás 1 emberre. Osszák be az emberek az áramfejadagjaikat, kössenek kompromisszumot családon belül, nem legyen 2-3 TV családonként, nem fogyasszunk feleslegesen áramot, ne pocsékoljuk el az energiát feleslegesen.