Keresés

Részletes keresés

lábatlan Creative Commons License 2011.04.11 0 0 43

Maradnak a megyék

"Koherenciazavarra" hivatkozva mégse keresztelik vármegyékre a megyéket az Alaptörvényben. Tovább »

forrás: Index.hu

 

:(

Mensikov Creative Commons License 2011.03.12 0 0 42

Kérném Sopron vármegye visszaállítását, ha lehet az elszakított részekkel együtt. Már önálló pénzünk is van a soproni kékfrank.

Köszönöm. Danke. Hvala

Hierro Nyh. Creative Commons License 2011.03.12 0 0 41

Közszolgálati médiumok körzeti stúdiói:

 

Magyar Televízió: 

Debrecen, Miskolc, Pécs, Sopron*, Szeged

 

*2000-ben jött létre, előtte Szombathelyen volt

 

Magyar Rádió:

Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged

 

2007-ben megszűnt stúdiók: Nagykanizsa, Nyíregyháza, Szolnok, Szombathely (azóta a debreceni, illetve győri stúdió kiemelt tudósítói helyeként működnek)

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.12 0 0 40

Érdemes még megjegyezni azt, hogy négy ÖT olyan város van, ahol Budapesthez hasonlóan a helyi tömegközlekedés nem a Volán-társasághoz tartozik, hanem külön céghez:

 

DKV (Debrecen)

MVK Zrt. (Miskolc)

Pécsi Közlekedési Zrt.

Szegedi Közlekedési Zrt. (Szegedi Közlekedési Társaság)

 

És Kaposvár: Kaposvári Tömegközlekedési Zrt. (KT Zrt.)

 

 

És még azt is nézhetnénk, hogy mely városoknak NINCS közvetlen vasúti kapcsolata Budapesttel:

 

 - Salgótarján  -  de óránként van busz Budapestről

 - Kaposvár  -  (napi 1 IC-pár létezik papíron, amit Dombóváron kapcsolnak szét/össze egy másikkal), ráadásul buszt tekintve is csak napi 3 közvetlen járatpár köti össze a fővárossal

 - Hódmezővásárhely  -  de napi 8 buszjárat köti össze Budapesttel

 

Előzmény: Hierro Nyh. (38)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2011.03.12 0 0 39

Közlekedés után nézzük kicsit az oktatást, mely megyei jogú városban milyen felsőoktatási intézmények találhatók:

 

Békéscsaba

*korábban a szarvasi Tessedi Sámuel Főiskola, ma a gödöllői Szent István Egyetem kihelyezett kézései

 

Debrecen

*egyetem (jogi, orvosi, egészségügyi, bölcsész, gazdaságtudományi, természettudományi, informatikai, mezőgazdasági, zeneművészeti képzések + kihelyezett karok Hajdúböszörményben és Nyíregyházán)

*tanítóképző főiskola

*református hittudományi egyetem

 

Dunaújváros

*főiskola (gazdaságtudományi, kommunikációtudományi, műszaki, informatikai képzések)

 

Eger

*főiskola (bölcsész, gazdaságtudományi, társadalomtudományi, pedagógiai, természettudományi képzések)

*katolikus hittudományi főiskola

 

Érd

-

 

Győr

*egyetem (gazdaságtudományi, jogi, műszaki, egészségügyi, zeneművészei képzések)

* tanítóképző főiskolai kar (a soproni székhelyű Nyugat-magyarországi Egyetem kihelyezett kara)

*katolikus hittudományi főiskola

 

Hódmezővásárhely

*mezőgazdasági kar (a Szegedi Tudományegyetem kihelyezett kara)

 

Kaposvár

*egyetem (mezőgazdasági, gazdaságtudományi, pedagógiai, művészeti képzések)

 

Kecskemét

*főiskola (műszaki, kertészeti, pedagógiai képzések)

 

Miskolc

*egyetem (műszaki anyag- és földtudományi, gépészmérnöki, informatikai, jogi, bölcsész, gazdaságtudományi, zeneművészeti, egészségügyi képzések + kihelyezett kar Sárospatakon)

 

Nagykanizsa

*a veszprémi Pannon Egyetem kihelyezett képzései

 

Nyíregyháza

*főiskola (bölcsész, művészeti, természettudományi, informatikai, műszaki, mezőgazdasági, gazdaságtudományi, társadalomtudományi képzések)

*egészségügyi kar (a Debreceni Egyetem kihelyezett kara)

* görög katolikus hittudományi főiskola

 

Pécs

*egyetem (jogi, orvosi, bölcsész, egészségügyi, gazdaságtudományi, műszaki, természettudományi képzés + kihelyezett kar Szekszárdon)

* katolikus hittudományi főiskola

 

Salgótarján

*a BGF-Pénzügyi és SZámviteli Kar (korábban PSZF) kihelyezett intézete

 

Sopron

*egyetem (erdő- és faipari mérnöki, gazdaságtudományi képzések + kihelyezett karok Győrben, Székesfehérvárott, Mosonmagyaróváron, Szombathelyen)

 

Szeged

*egyetem (jogi, orvosi, bölcsész, természettudományi, informatikai, egészségügyi, gazdaságtudományi, mérnöki, pedagógiai, zeneművészeti képzések + kihelyezett kar Hódmezővásárhelyen)

*katolikus hittudományi főiskola

 

Székesfehérvár

*főiskola (bölcsész, gazdaságtudományi, társadalomtudományi, idegenforgalmi képzések)

*geoinformatikai kar (a soproni székhelyű Nyugat-magyarországi Egyetem kihelyezett kara)

 

Szekszárd

*a Pécsi Tudományegyetem kihelyezett főiskolai kara

 

Szolnok

*főiskola (gazdaságtudományi, társadalomtudományi, idegenforgalmi, műszaki, mezőgazdasági képzések)

 

Szombathely

*korábban önálló főiskola, mára integrálódott a soproni Nyugat-magyarországi Egyetembe, kihelyezett karokként (bölcsész, művészeti, természettudományi, neveléstudományi képzések)

 

Tatabánya

*üzleti főiskola

 

Veszprém

*egyetem (mérnöki, műszaki informatikai, gazdaságtudományi, bölcsész, társadalomtudományi képzések + kihelyezett kar Keszthelyen, kihelyezett képzések Nagykanizsán és Pápán)

*katolikus hittudományi főiskola

 

Zalaegerszeg

*a BGF kihelyezett gazdálkodási kara (2011-ben alakult karrá, addig intézetként működött)

 

A nem megyei jogú városok közül egyetemmel rendelkezik Gödöllő, főiskolával Baja, Gyöngyös, Vác, Kalocsa, Pécel (adventista hittudományi), Esztergom (katolikus hittudományi), Pápa (református hittudományi), Sárospatak (református hittudományi), Zirc (katolikus hittudományi főiskola).

Hierro Nyh. Creative Commons License 2011.03.12 0 0 38

Ha már tömegközlekedés, egy kis áttekintés arról, mely városokban van autóbuszon kívül más járat:

 

Trolibusz: Debrecen, Szeged

Villamos: Debrecen, Miskolc, Szeged

 

Érdemes még megjegyezni azt, hogy négy olyan város van, ahol Budapesthez hasonlóan a helyi tömegközlekedés nem a Volán-társasághoz tartozik, hanem külön céghez:

 

DKV (Debrecen)

MVK Zrt. (Miskolc)

Pécsi Közlekedési Zrt.

Szegedi Közlekedési Zrt. (Szegedi Közlekedési Társaság)

Előzmény: Hierro Nyh. (37)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2011.03.12 0 0 37

Nemesmedvesre (Vas) se jár semmilyen tömegközlekedési eszköz. 

 

Ejnye, micsoda dolog azzal a faluval, amelynek neve egykoron összeforrt felszabadulásunk ünnepével? Vagy épp ezért büntetik őket?

Előzmény: Törölt nick (21)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 33

Nem lepne meg. Igaz, a felsoroltak közül csak Érdre nem jár ki a BKV.

Előzmény: Psycho Dad (32)
Psycho Dad Creative Commons License 2011.03.11 0 0 32

Érdet lassan már Budapesthez csatolhatnák Diósd, Törökbálint, Budaörs és Budakeszivel együtt.

Előzmény: Törölt nick (21)
Holdkooros Creative Commons License 2011.03.11 0 0 31

Tanyavilággal együtt sincs 50 e lakos... a hivatalos lakosságszámba a közig. határon belül élők számítanak, hogy közülük hányan laknak bel- illetve külterületen , az más kérdés.

Viszont 1990-ben több mint 50 000-en laktak a két városban, azért kapták meg a rangot, azóta csökkentek a küszöb alá...

Előzmény: Törölt nick (27)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 30

Ja , de szep videk.

 

Az. :) Mi is arrafelé szoktunk átvágni, mikor megyünk Bajára kocsival. :)

Előzmény: Derek (26)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 29

Dunaújvároshoz közel, 40 km-re van Sárbogárd (~13ezres város). A két város között hétvégén csak "sulivasárnapos" buszjárat van, ami a koleszosok koleszba visszamenetelét segíti. Egyébként fehérvári átszállással lehet eljutni csak. Meg a Hankook-os műszakváltós maszek buszok...

 

A települések busz nélkül maradására még egy példa: Nemeskisfalud (Somogy, kb. 100 fős falu). A faluban komplett kiépített buszforduló van - mondta egy ismerősöm, hogy ott fordultak meg, mikor tanult buszt vezetni. A faluközponttól kb. 1 km-re fut a 68-as út, a falu legszélső házai, amik kicsit odébb is vannak a falutól, kint vannak a főút mentén. A faluközpontba menetrend szerint nem tér be busz, de mivel a legszélső házak a faluhoz tartoznak, így papíron van buszjárata a falunak. Ja, és a falu bekötőútján fordul meg néhány menetrend szerinti járat, mint végállomás...

Előzmény: Törölt nick (27)
Lois Chasse Creative Commons License 2011.03.11 0 0 28

"Aztán újra álmodozni kezdett, látta magát Vitéz Szivattyúval és Vitéz Brazíliával, amint valamennyien együtt laktak egy lóval, hol is hű Lovagok (kivéve a vitézeket, mert azok a lovaknak viselték gondját) a jó Róbert Gida Király körül csoportosultak..." :)

Előzmény: ELŐRE! (23)
Derek Creative Commons License 2011.03.11 0 0 26

"Mőcsényhez tartozó külső településrész. Vagy nem tudom, hogyan kell megfogalmazni. Régiesen csak puszta."

 

Ja , de szep videk.Volt valamikor ott a Palatinca csarda ,ott mindig megalltunk ha mentunk haza Szegedrol Kanizsara ,kajalni,meg megnezni az allatokat ,a gyerekeknek nagyon tetszett,csak aztan amikor legutobb voltam ott lattam be van zarva, bizonyara becsodolt,az  BaTASZEK bONYHAD KOZOTTI RESZ EGYIK KEDVENC TAJAM mo-ON

Előzmény: Törölt nick (20)
Holdkooros Creative Commons License 2011.03.11 0 0 25

Valamikor a(z 19)60-as-70-es években, amikor még voltak járások, a városok nagyrésze ún. „járási jogú” város volt... akkoriban is volt olyan, hogy megyei jogú város – 4 darab: Debrecen, Miskolc, Pécs és Szeged... Felmerült, hogy a Dunántól északi felén is célszerű lenne egy mjv ... Így hát 1970-ben Győr is az lett... De volt valami 100 000 lakosság-számú küszöb, ezért Győrhöz kellett csatolni 4-5 falut (Ménfőcsanak, GYőrszentiván stb.), hogy elérje...

Előzmény: LSB (7)
ELŐRE! Creative Commons License 2011.03.11 0 0 23

A továbbiakban enegem Vitéz Előrei-nek hívjatok!

 

Köszönöm!

Előzmény: Hierro Nyh. (-)
arnys Creative Commons License 2011.03.11 0 0 22

Ők megérdemlik.

Előzmény: devereaux (8)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 21

Nemesmedvesre (Vas) se jár semmilyen tömegközlekedési eszköz. A harmadik ilyen település pedig Tornakápolna (Borsod). Valamint Kaszó (Somogy) is hivatalosan menetrend szerinti tömegközlekedési eszköz nélküli falu - a kisvasúton a személyszállítás már csak különjáratként létezik tavaly június 1-je óta.

 

Node, vissza a megyei jogú városokhoz...

 

Az alábbi városok rendelkeznek megyei jogú városi ranggal - a külön nem jelöltek 1990-ben kapták a MJV rangot:

 

Békéscsaba

Debrecen

Dunaújváros

Eger

Érd, 2006

Győr

Hódmezővásárhely

Kaposvár

Kecskemét

Miskolc

Nagykanizsa

Nyíregyháza

Pécs

Salgótarján, 1994

Sopron

Szeged

Szekszárd, 1994

Székesfehérvár

Szolnok

Szombathely

Tatabánya

Veszprém

Zalaegerszeg

 

Dunaújváros és Hódmezővásárhely lakosságának a száma nem éri el az 50 ezer főt...

Előzmény: Törölt nick (19)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 20

Mőcsényhez tartozó külső településrész. Vagy nem tudom, hogyan kell megfogalmazni. Régiesen csak puszta. Ahogy Somogyban mondják.

Előzmény: Derek (17)
Derek Creative Commons License 2011.03.11 0 0 17

En Palatincat tudtam Tolnaban,5 haz az egesz:-)

Előzmény: Törölt nick (16)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 16

Iborfiát (Zala megye) tudtam a legkisebb településnek. 12 állandó lakcímmel rendelkező lakos, tömegközlekedési kapcsolata egyáltalán nincs a falunak a külvilággal.

Előzmény: devereaux (15)
devereaux Creative Commons License 2011.03.11 0 0 15

Sörolimpiának ad otthont Megyer, Magyarország legkisebb települése augusztus 29-én és 30-án. Hordóemelgetés és -gurítás, sörivó-, illetve -kóstoló verseny is lesz a kétnapos fesztiválon, ahol 12 fajta sört lehet majd fogyasztani. A házak udvarában büfék, pubok, kézműves vásár és játszóház várja az érdeklődőket. A zsáktelepülés határában fedett színpadot és nézőteret állítanak fel, ahol 15 zenekar lép majd fel, többek közt a Snake Heart, a Tirpunk, a The Grenma és a Zorall.

 

A rendezvénynek otthont adó Megyer az ország legkisebb települése. 25 ház sorakozik a főút két oldalán, közülük 15 lakatlan. A legfrissebb adatok szerint hivatalosan 43 lakója van az apró faluak, ám közülük alig tízen élnek itt.

"Akiknek nincsenek nagyobb igényei, külön erre a célra kitakarított, illetve kialakított fészerben aludhatnak, ha hoznak magukkal hálózsákot – mondta a főszervező, Lévai-Hangyássy László. – A kempingben sátor felállítására van lehetőség, de aki komfortosabb körülmények között szeretne lakni, a tíz kilométerre lévő Sümegen talál magának szállást. Minden program ingyenes, ahogy a parkolás, a fészer és a kemping is. Az étel- és italárakat pedig próbáltuk minél alacsonyabban tartani."

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 14

Libickozmát megyei jogú városnak! ^_^

Előzmény: Zoxo Whitney (4)
devereaux Creative Commons License 2011.03.11 0 0 13

Remelem, hogy vegre - hiven az eredeti elkepzelesekhez - decentralizaljak a felsobb szinteket es vegre lesz Alkotmanybirosag tenylegesen is Esztergomban. A Sandor-palota szeretettel varja leendo lakoit.

lábatlan Creative Commons License 2011.03.11 0 0 12

Nekem úgy is jó lenne, de a feje tetejéről a talpára kell állítani a dolgokat. Az a lényeg, hogy Székesgyőrvár és Székespécsvárad táblabírósága végre elítélhesse a vármegye eladósítóit.

Előzmény: Hierro Nyh. (11)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2011.03.11 0 0 11

A belügyminiszter - a köztársasági elnök javaslatára

 

Az ilyesmi nem fordítva szokás?

Előzmény: lábatlan (6)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2011.03.11 0 0 10

Forrás?

Előzmény: lábatlan (6)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2011.03.11 0 0 9

Ezeket az adatokat mindig elfelejtik azok, akik csodálkoznak rajta, hogy miért ennyire Budapest centrikus az ország. Bp-n kívül három agglomerációval együtt 200e feletti lakosságú város van, Debrecen, Szeged és Miskolc. Esetleg ezt a hármat lehet még (a magyarországi viszonyokat figyelembe véve) "nagyvárosnak", "megyei jogú városnak" hívni, mást értelmetlen...

 

Hasonlóan gondolom, bár még Győrt és Pécset lehetne, hogy a nyugati országrésznek is jusson valami.

Előzmény: LSB (7)
devereaux Creative Commons License 2011.03.11 0 0 8

Ha Schleswig-Holsteinben lehet a 300 lakosu Arnis varos, akkor...?

LSB Creative Commons License 2011.03.11 0 0 7

"a lakosság majdnem egyötöde a fővárosban él"

 

Ennél sokkal durvább a helyzet. Budapest teljes agglomerációjába tartozó népesség kb. 2.52 millió fő (tehát több, mint az ország lakosságának NEGYEDE). Ezek azok az emberek akik Budapestet nagyjából helyiként használják, tehát itt dolgoznak/tanulnak/szórakoznak, ez a város valódi felhasználói köre. Budapest teljes vonzáskörzete, tehát azok a városok/falvak ahonnan számottevő mértékű a beáramlás Budapestre pedig kb. 3.3 millió fő, azaz ország majdnem HARMADA!

 

Ezeket az adatokat mindig elfelejtik azok, akik csodálkoznak rajta, hogy miért ennyire Budapest centrikus az ország. Bp-n kívül három agglomerációval együtt 200e feletti lakosságú város van, Debrecen, Szeged és Miskolc. Esetleg ezt a hármat lehet még (a magyarországi viszonyokat figyelembe véve) "nagyvárosnak", "megyei jogú városnak" hívni, mást értelmetlen...

Előzmény: Hierro Nyh. (-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!