Keresés

Részletes keresés

Neon Licht Creative Commons License 2011.03.17 0 0 71

Úgy vagyok értesülve, hogy egyre inkább ott is kivételnek számít a miniállomány. Bár ettől még a kultúrája megvan. Náluk a csapatbajnoki rendszert szokták kárhoztatni azért, hogy a legtöbben erőn felül tartják a létszámot. Ami annyiban indokolt is szerintem, hogy 20 özvegy a minimum, olyan 30 az optimum. Az efeletti létszámot a tízes csapat nem indokolja!

Egyszerűen a "több galambból több a jó" elv érvényesül, de ez ugyanígy igaz a díjközpontú galambászatban is, sőt méginkább az. 3-4 galambbal versenybe szállni a szomszéd 150-je ellen ugyanazért az egy első díjért nem fair, és még könnyebb a létszámból előnyt kovácsolni.

Egyre jobban megbecsülik a bajnoki rendszereket arrafelé is,  majdhogynem azt lehet mondani ezért, hogy megelőztük a korunkat.

Előzmény: FvT (68)
FvT Creative Commons License 2011.03.17 0 1 70

ha most építenék dúcot , akkor 50 centivel a földtől megcsinálnám a tartószerkezetet pl vasból. erre 6-7 cm-es fenyőből összeraknám a vázszerkezetet . a tető elöl meredekebb , hátra enyhébb lejtésű a gerincmagasság sac 1 m. a tető fedése bontott 2 kapcsos cserép .

( ezek nem zárnak hermetikusan)  a mennyezet tiszta drót , igényesebben fa pálca .

a fészek fölött +10 cm zárt .

az oldalfal : a vázszerkezetre belülről colos gyalult fenyő deszka kerülne , de ne teljesen száraz , jó a tüzépes szárazság .

a földre pozdorja . az oldalfal az a padlószinttől 5 cm -re kezdődne így kőrbe egy 5 cm-rés lenne . a dúcra kívűlről ez a rés mentén kerülne a porfogó . Ez a porfogó kb 20 cm széles és 40 cm mély lenne tetjére 45 fokban valami vízhatlan kis tetőcske , az alja ami kb 10-15 cm-re van a talajtól nyitható és innen kívűlről takarítható.

így belülről egy teljesen sarkos kocka teret kapunk ami vödör nélkül 1 perc alatt takarítható

a por körbe mindenhol tud távozni a dúcból  .

A fal : mivel a vázszerkezetre belülre kerülne itt is sima felületet kapunk. Kívülre nem raknák semmit , látszana a vázszerkezet .

Kis idő múlva a szerkezet vizes fa kiszáradna , sac 1-1,5 mm -es hézagokat képezve .

Én nem szigetelném . Betelepíteném a galambokat s majd kiderülne , hogy kell -e szigetelni + még egy réteg külső borítás kell -e . De sztem nem . A mennyezet is lehet hogy maradhatna tiszta üres .

Így az egész dúc minimális mértékben folyamatosan pulzálna az oldalfalon és a tetőn is .

 

Előzmény: bmalag (69)
bmalag Creative Commons License 2011.03.17 0 0 69

én azért vakoltam be belülről pozdorjával, hogy a két fal közé tudjam tenni a szigetelőanyagot.

kellemesen hűsöltem nyáron a régi, szigetelt padlásdúcomban és valahogy úgy éreztem ugyanolyan kell nekem. tompítva van kicsit a hőingadozás (persze csak zárt ablakoknál), ami a szakkönyvek szerint kellemes a galambnak is. a galambok eddig még nem nyilatkoztak.

én az osb-től megyek a falnak, az vegyszeresebb mint a natúr forgácslap és például nem is ajánlott családi házak belterében alkalmazni. továbbgurítva a labdát ezzel neonnak...

Előzmény: FvT (67)
FvT Creative Commons License 2011.03.17 0 0 68

Annyiból egyszerűbb a belgák dolga , hogy ők ebbe születtek bele .

A.A könyvében több mint 100 ezerre teszi azokat a tenyésztőket akik 1-20 galambot tartanak. Az is köztudott, hogy odakint dúc és technológia orientáltak voltak . ( vagy még most is)

Hiszem , hogy nagyban rányomja az egész galambászatra , hogy mit látunk a környezetünkben , vagy kikkel miről kommunikálunk e téren .

Nyilván , hogy ez a fajta galambászat amit itt látunk nagyon elterjedt volt , így kialakult ennek a felépítése , technológiája .

 

Előzmény: Neon Licht (56)
FvT Creative Commons License 2011.03.17 0 0 67

szerintem is a legjobb dúcanyag a luc . csak azt nem értem ha valaki csinál egy fenyő dúcot , mi a fenének burkolja be belülről pozdorjával , vagy osb-vel amiknek jelentős része szintetikus úton előállított ragasztó , a nedvszívó képessége is akkor kezd kibontakozni ha már kezd elrohadni.

 

Előzmény: bmalag (65)
spakli nr. 1. Creative Commons License 2011.03.17 0 0 66

kívülre esetleg mehet a borovi, de belülre mindenféle képpen a luc kell burkolni...

Előzmény: bmalag (65)
bmalag Creative Commons License 2011.03.17 0 0 65

lucfenyőnek tűnik. az remek dúcanyag a nedvszívó képessége miatt.

a gyantás borovit kerülni kell. drágább is.

:)

Előzmény: Neon Licht (63)
dart-40 Creative Commons License 2011.03.17 0 0 64

A tenyésztő igy részese lehet mindennapi "szerencséjének" alulról épitkezve, sprintelve.

Előzmény: Neon Licht (63)
Neon Licht Creative Commons License 2011.03.17 0 0 63

Akkor itt a megoldás:)

 

 

49000 Ft, 5000-ét házhoz is szállítják. Ha valaki nem ragaszkodik az egyendúchoz, kis átalakítás után 4-6 özvegyével ő lehet a király:)))

Előzmény: bmalag (61)
bmalag Creative Commons License 2011.03.16 0 0 62

végül is a főprogramot szintén meg lehet röptetni 10-12 galambbal és olyan címszóval, hogy engem nem érdekel az 5 befutós tagszövetségi bajnokság csak a 3 befutós NB. persze itt azért nagyobb konkurenciával kell számolni, mint a helyi sprinten.

Előzmény: FvT (58)
bmalag Creative Commons License 2011.03.16 0 0 61

ez tényleg 1 méteres belmagasságnak tűnik. hm. hát nem állt be az egyendúcosok sorába az öreg.

kíváncsian várom a magyar alteregó jelentkezését, aki egymás mellé tolt, fából készült nyúlketrecekből röptet:)

Előzmény: Neon Licht (59)
Neon Licht Creative Commons License 2011.03.16 0 0 60

Ez a "jógalambja":

 

 

első díjai:

Geertruidenberg 1/ 3247
Harchies 1/ 3463
Morlincourt 1/ 111
St.Quentin 1/ 159
Houdeng 1/ 168 

 

fiai első díjai:

Duffel 1/ 7493
Pommeroeul 1/ 2663
Morlincourt 1/ 2311
Pommeroeul 1/ 1309
Duffel 1/ 235
Duffel 1/ 221
Pommeroeul 1/ 177
Morlincourt 1/ 131
Chantilly 1/ 80
Ablis 1/ 79 

 

unokái első díjai:

Pommeroeul 1/ 7277
Strombeek 1/ 3445
Strombeek 1/ 2870
St.Quentin 1/ 2833
Pommeroeul 1/ 2192
Epehy 1/ 194
Pommeroeul 1/ 187
Duffel 1/ 187
Epehy 1/ 168
Epehy 1/ 154

Neon Licht Creative Commons License 2011.03.16 0 0 59

Így néz ki belül:

 

Előzmény: bmalag (57)
FvT Creative Commons License 2011.03.16 0 0 58

Nekem is nagyon bejönnek ezek a mini rendszerek . ( főleg amióta szárnyal a chf )

A mi kerületünkben nagyon jó , egy ehhez hasonló állománynagyságot támogató rövidtávú

ún. sprint program van . 3-as befutó van , ehhez elég 8-12 versenygalamb.

Vannak akik komolyan is veszik ezt a bajnokságot , mégsem terjedt el ez a kevés de ütőképes állomány felfogás . Pedig itt tényleg lehetne csak a minőséget , s a galambok magasszintű ellátását megcélozni , annélkül , hogy a bajnokságban hátrányban lenne .

 

Előzmény: Neon Licht (56)
bmalag Creative Commons License 2011.03.16 0 0 57

csak behajol a nagyablakon takarítani? nincsenek belső képek?

Előzmény: Neon Licht (56)
Neon Licht Creative Commons License 2011.03.16 0 0 56

Ha az idő, meg a figyelem véges, akkor minél kisebb létszám, annál nagyobb eredmény. Legalábbis létszámarányosan.

Csípem ezeket a minidúcokat:

 

Ez éppen Jan Buis-é, aki 2005-ben és 2009-ben is Hollandia rövidtávú bajnoka.

Összesen 6 köbméteren galambászik.

A belmagasság 1 méter. A mélység is annyi. 4x1x1 méteres özvegydúcában 8 hímet tart. Két olyan év is volt, amikor 5 első díjat szerzett, közte 3000 fölötti mezőnyből is.

2 méteres fiatalok dúcában pedig max 20 fiatalt.

 

Jelszó: minőség a mennyiség fölött.

 

bmalag Creative Commons License 2011.03.16 0 0 55

lehet, hogy a motiváció egy marhaság, de lehet hogy nem. én nem akarom ezt eldönteni. mivel csak a hímekkel van kedvem versenyezni tudom nekik biztosítani azt, hogy egy szerető tojó várja őket mindig.

a szabad párválasztás (ami ugye csak a rámenősebb hímeknél igazán szabad, a mamlaszok esetében egyre fogy a tömeg, amiből választhatnak) is ezt a létező, vagy nem létező motivációs helyzetet próbálja támogatni. vagy segít vagy nem, de ártani nem árt. és jelen időjárási körülmények között nem is volt elhúzódó, bosszantó bénázás.

Előzmény: FvT (51)
bmalag Creative Commons License 2011.03.16 0 0 54

"minek a fészekrács"

talán, hogy ne tapossák össze. így könnyebb eltávolítani a végterméket, fagyban sem szakad vele a pozdorja, hamarabb is szárad talán és az állagát is jobban elemezgetheti a tenyésztő. a dúcot látva azt gondolom, hogy van ideje és türelme a ráccsal bajlódni.

Előzmény: FvT (50)
Neon Licht Creative Commons License 2011.03.16 0 0 53

Annakidején írtam egy interjút Pfendert Antallal. Volt egy rész, amire élénken emlékszem, de végül is nem került bele. Ő nem az a nagy takarító. Ennek ellenére az eredményei jók voltak, a tavalyi év viszont nem jól sikerült, nincs már benne "az a tűz", de drukkolok, hogy ismét menne a szekere. Talán kevesebb galambot kellene tartania, de mindegy, nem az én dolgom.

Szóval, ő úgy hetente takarít szezonban is, és a betonpadozatot nem is lehet jól felvakarni, mert repezedett.

A véleménye olyasmi, hogy a takarítás kihagyása nem feltétlen baj. Lutri. Amíg a hímek formában vannak, addig lehet halogatni. De el kell csípni, hogy mikor van rá feltétlenül szükség, ugyanis, ha elkezd a forma lemenni, akkor azt egy takarítással már nem lehet visszafordítani. 

Előzmény: FvT (50)
Neon Licht Creative Commons License 2011.03.16 0 0 52

Nyilván én is most azokat a példákat keresem, ami nem az özvegy tojó fontosságát húzza alá. Például Drapa azt mondta kb.: nekem senki se mondja, hogy a hím a tojó miatt siet, amikor hazaér még inkább zavarja is". Persze igazán majd csak az nyugtat meg, amit magam látok majd.

 

Előzmény: FvT (51)
FvT Creative Commons License 2011.03.15 0 0 51

Minden sikeres hím mögött....

Az egyik versenyszárnyakban olvastam egy fejtegetést amiben a lényeg az volt , hogy egy özvegy hím legnagyobb előnye , hogy egész héten felépítheti a tartalékait , egészségesebb , nincs lestrapálva stb . Ez oké is , a folytatás az volt , hogy a tojós motiváció egy marhaság.

Ugyancsak egy versenyszárnyakban olvastam  ( hát ez a versenyszárnyak , mindenhol belebotlok ) egy top német dúc megállapítását : egy sikeresen versenyző özvegy hím alfája és omegája a jól felkészített és bemutatott tojó.

Mintahogy az első teóriára is van szép számmal jó példa ( gondolom Neon is erre építkezik)

de ugyanakkor a másodikra is rengeteg eset van . Nekem is volt nem egy ilyen tapasztalatom , hogy visszaesett a hím teljesítménye , ha a tojója frigid lett vagy leszbi , esetleg letojt . Sőt én is veszetttem ez miatt (?) galambot.

Az is igaz , hogy azok a tojók se jók amik teljesen be vannak pörögve , s a gazdával is párba áll , esetleg átveszi a hím szerepet a tojók között . Nem tudom , hogy vannak ennek valami jelei , vagy csak tesztelni kell a tojót , s figyelni a reakciókat.

De ha elfogadjuk az első megállapítást akkor nem kell ezzel foglalkozni túl sokat.

Lehet , hogy a tojónak nem is annyira felpörgetni kell a hímet csak biztos hátteret biztosítani .Értem ez alatt , hogy a hímet ne érje negatív élmény , ne rombolja semmi az egóját .

Lehet , hogy melyiknek nincs vagy nem volt párja az nem is foglalkozik vele .

No women no cry .

Előzmény: bmalag (48)
FvT Creative Commons License 2011.03.15 0 0 50

Én napi 1 x takarítok , szezonban 2 x . Mondjuk ez sokszor olyan tessék -lássék tróger takarítás , szóval nem olyan alapos . Ez függ a dúctól is , van amelyiket jó és könnyű , van amelyik zeg-zugos , az utóbbit azt utálom . Sőt van amelyik pozdorját könnyebb mert szép sima a felületete , de olyan is volt , hogy kifogtam valami zöldes színű elég puha felületűt , no az egy rémálom volt . Most kipróbáltam , hogy sima meleg domestosos vízzel lesúroltam az etetőasztalt . Megvolt fél óra alatt , fél óra míg megszáradt , olyan mintha zsír új lenne .

Ugyebár Charelék minden héten átsúrolták az egész dúcot . Amikor végeztem , meg is értettem milyen frankó egy ilyen nagymosás . Hogy aztán a pozdora meddig fogja ezt tolerálni

az kérdés , de deszkánál , mint ami nekik volt nincs gond.

Ez a takarítás is akkor ér valamit ha teljesen alapos , napi szinten akár többször is . No de hát vagy idő nincs rá , vagy csak nincs már az a tűz a sporiban , hogy az utolsó centit is vakargassa .

A képen látható dúcok szép tiszták , de sztem neked is ilyen , főleg ha fényképezni kell .

( ha nem akkor használj photoshopot , csodákra képes )

Mondjuk a fiataldúc pont meszelés , vagy festés után volt , tiszta új ülőkerácsokkal .

Azon mondjuk elgondolkodtam , hogy minek a fészekrács , valaki folyamatosan és alaposan sikál.

Általában ott szokott lenni ahol a fészek takarítása heti rendszerességű . Sac.

De lehet , hogy higéniai szempontból . akkor érthető.

Nem ismerem a sporit , de szép rendes , tiszta dúcvezetése van , amit a képről látni az pedáns .

Az utolsó godolat meneted okés , gondolom ahol adnak a tisztaságra ott más is rendben van .

Ahol meg félvállról veszik , ott  a tisztasággal is vannak bajok.

 

 

Előzmény: Neon Licht (49)
Neon Licht Creative Commons License 2011.03.15 0 0 49

Ramszesz a postagalamb-ászat topikban tett fel képeket Dorner állományáról. Nem semmi az a tisztaság. A lusta-énünk könnyen megjegyzi azokat a mondatokat, amik arról szólnak, hogy nem is olyan fontos a gyakori takarítás. Meg az efféle idézetet, hogy "eldobtam a spaklit és újra jönni kezdtek az eredmények". Könnyű volna belátni, hogy hiába a patika tisztaság, ha rosszak a galambok.

Azonban ha visszagondolok az elmúlt 30egynéhány éve, amióta galambdúcokba járok, tudjátok hányra emlékszem, ahol nagy tisztaság, alapos takarítás volt, de nem volt eredmény? Egyre se!

bmalag Creative Commons License 2011.03.12 0 0 48

inkább a tenyész szempontok. a jó hímek lányait, hugait igyekszem az özvegy tojók között hagyni. ha esetleg saját fiatalt nevelnek, akkor sem esek pánikba. de volt már olyan szélsőségesen ideges özvegy tojóm, amit kitettem, pedig a legjobbak tesója volt.

ez a ránézésre ribancos dolog kicsit kérdéses nekem. van nagyon lelkesen pörgő/taposó tojóm, akinek 4 év alatt 4 párja volt. (mindig elveszett abból a fészekből a hím). aztán olyat is látok, hogy semmi extrát nem művel...de a férjének meg nagyon bejöhet ez a ridegtartás, mert eredményes galamb.

Előzmény: FvT (46)
bmalag Creative Commons License 2011.03.12 0 0 47

nyilván a hím öröme a lényeg. ha már klasszikus özvegy módszerről van szó. talán motiváltabb lesz...illetve ha majd szarul szerepel akkor nem fogom elsőrendű okként felhozni, hogy nem szereti a párját igazán.

idén mondjuk nem így lesz, de tavaly a tenyészek tojásait nevelték. így a testvérpárok sem izgatnak annyira. ha esetleg lesz ilyen akkor majd átteszek alá egy tojást a legjobbak alól. onnan a tojó sem árt.

 

Előzmény: gabbar (45)
FvT Creative Commons License 2011.03.12 0 0 46

....ha csak kékeket tartanál , kombinálhatnád a kettőt

mi alapján válogatod össze az özvegytojó kollekciót , vannak "tenyész" szempontok is , vagy elég ha csak olyan ribancos ?

Előzmény: bmalag (44)
gabbar Creative Commons License 2011.03.12 0 0 45

mi volt az oka a döntésednek? előfordulhatnak majd gondok a fiatalokkal, ha esetleg testvérek találnak egymásra egy ilyen naturál módszernél. Vagy csak a jobb motiválhatóság volt az ok?

Előzmény: bmalag (44)
bmalag Creative Commons License 2011.03.12 0 0 44

elhatároztam, hogy fokozatosan áttérek a versenydúcban a szabad párosítás módszerére. nem akarom túlságosan a saját dolgomat nehezíteni, ezért a régi párokat és a pár nélkül maradt öreg tojókat kihagyom ebből és őket csak később párosítom pár nappal. a módszerbe "bevont" 8 hímre tegnap este 9-kor ráeresztettem 11 tojót (3-mal plusszos vagyok) és arra készültem, hogy napokig megy majd a kevergés a padlón. ma reggel 8-kor meglepődve tapasztaltam, hogy 7 pár már rendben van, szépen ülnek a fészkekben. az egyetlen (mindenkinek hajtó) hím problémája meg akkor oldódott meg amikor kivettem a 3 plusszos tojót. rögtön összeállt az egyetlen maradékkal és ők is elvonultak a cellájukba. na szét is szedtem őket, mert most meg attól tartok, hogy korábban kezdenének el letojogatni, mint kéne. majd 4-5 nap múlva összeengedem őket újra.

na hát ez csak egy kis beszámoló volt első szabad párosításos élményemről...eddig ugye a kék a kékhez ment:)

bmalag Creative Commons License 2011.03.12 0 0 43

ultraszáraz, nem? múltkor így nevezted.

 

(ma olvastam egy tervezetet ahol az 1000 km feletti maratonversenyeket már ultramaratonnak hívják. 700-1000 km között "maraton" az elnevezés...na de ez most nem lényeg)

Előzmény: Neon Licht (32)
FvT Creative Commons License 2011.03.12 0 0 42

Én lezárnám . a te módszeredben elsődleges a territórium birtoklása és védése , gondolom ez akkor a legteljesebb ha csak kizárólag egy bzonyos hely van egy galambnak . Ezt " berepüli" . Ha nyitsz egy új fészket azt több hím is birtokolni szeretné majd , fölösleges csaták lehetnek. Egy hímnek erősíteni kell az egóját a vesztes csaták csak rombolják.

Lehet , hogy a rendes hamit is adhatnád a fészekbe , egy párnélkülis dúcban láttam már ilyet ( meg hát máshol is) .

Esetleg , hogy növeld a fészekszeretetet érdemes lenne egy ismerőstől beújítani két hímet amit berakhatsz egy nyúlketrecbe , persze külön -külön. Ezekkel fasza kis ketrecharcot lehet vívatni a fészek tulajdonosával . Persze vigyázni kell , hogy nehogy sérülés legyen , s gazdának rövid úton győzedelmeskedni kell . Ez elérhető ha a  "betolakodónak" raksz egy béklyót a lábára , így tuti a vereség.

Volt egy ismerős aki esküdött erre a módszerre . Először ő is tojóval próbálkozott , de volt amikor többet ártott vele mint használt , vagy csak közömbösek voltak rá.

Aztán jött ez a hímes motiváció , s eredményes lett .

De voltam olyan párnélkülisnél is aki leszarta a hímeket , közös etető , no motiváció , hétvégén összeszedte őket aztán go.

Így is 50 -60% -os helyezési arányt ér el ezekkel a hímekkel .

 

 

Előzmény: Neon Licht (41)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!