Keresés

Részletes keresés

EURHUF Creative Commons License 2012.01.26 0 0 25

Kicsit halott a topic, pörgessük fel:

 

Kérdésem, mibe fektessek olaj piacon?

ETF-eket nézegettem:

 

LON:OILB http://www.google.com/finance?q=LON:OILB

NYSEARCA:BNO http://www.google.com/finance?q=NYSEARCA:BNO

NYSEARCA:USO http://www.google.com/finance?q=NYSEARCA:USO

 

Véleméynek?

 

Kösz,

E

 

narwik Creative Commons License 2011.03.11 0 0 23

Én nem haragszom rád.

Csak megvan rólad a véleményem, és nem szeretnék veled érintkezni többé azok után, amiket csináltál velem.

Béke, barátság meg egyéb hasonló szép szavaidat a topiklakók biztos elhiszik, azonban én nem, és nem is fogom, ebben teljesen biztos lehetsz. Még csak az is teljesen felesleges próbálkozás, hogy megpróbáljál meggyőzni. 

Úgyhogy újra (kb. hetedszer is) szépen megkérlek, hogy ne szólj hozzám. Ennek a kérésnek a betartásával pl. jót cselekedhetnél velem, és egyben jól bemutathatnád szeretetteli, békés, barátságos egyéniségedet.

Előzmény: uhu20 (22)
uhu20 Creative Commons License 2011.03.11 0 0 22

Nos...mit szólnál ehhez?

 

 

Itt ezekben a fórumokban ugyani nem szoktunk így haragudni egymásra.

Előzmény: narwik (21)
narwik Creative Commons License 2011.03.11 0 0 21

Úgy emlékszem megegyeztünk, hogy nem szólunk egymáshoz, újfent megkérlek, hogy ha lehet, tartsuk ezt be.

Ne félj, nincs szándékomban itt gyakran megjelenni (láthatod milyen rég került erre sor), főleg a ti topikotokban, de azért nagyon örülnék, ha erre a kis időre, amit itt vagyok, békén hagynál, és nem szólnál hozzám. 

Gondolom egy normális, felnőtt embert meg lehet kérni erre.

Ráadásul vélhetően az olvasók érdekét is ez szolgálná, feltételezem ők sem szeretnek "vitákat" (hogy finoman fogalmazzak) olvasni a fórumon.

Előzmény: uhu20 (18)
narwik Creative Commons License 2011.03.11 0 0 20

kösz, örülök, hogy megismerkedtünk, és én is sok sikert kivánok neked!

Előzmény: Trader7603 (17)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 19

Erstetöl egy aktuális összefoglaló:

 

https://produkte.erstegroup.com/CorporateClients/de/ResearchCenter/Overview/Research_Detail/index.phtml?ID_ENTRY=6396

uhu20 Creative Commons License 2011.03.11 0 0 18

OFF

:)

Ugyan....szerintem nem kötött beléd senki. Legalábbis ha az vagy, akire gondolok...nekem sem ez volt a szándékom.

Előzmény: narwik (16)
Trader7603 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 17

:) Ismerős amit mondasz.

Mondjuk nekem nem a politikával volt gondom, de akadt össze a bajszom, de volt egy idő amikor a részvényeknél jöttek a jó ötletek. Én nem tudok vagy akarok már naponta 5 helyre irkálni. Sok sikert továbbra is akkor neked és figyelek, ha írsz valahova.

Előzmény: narwik (16)
narwik Creative Commons License 2011.03.10 0 0 16

Köszönöm szépen, megtiszteltetésnek érzem.

A blogodba szivesen irok, ha véletlenül arra járok és tudok még valami értelmeset hozzátenni (ugye ez a tombolatom blog? remélem nem tévedek.)

Ide éveken keresztül irtam két másik nicken, de idővel nagyon megutáltam ezt a fórumot, és mostmár lehetőleg kerülöm. Az itteni társaság 1-2 oszlopos tagját nem nagyon komálom, és már afférom is volt velük. Kivált utálom mikor vonalas Fidesz barátok belekötnek az emberbe, mert a Fidesz propagandával ellenkező dolgot mert beirni, és utána hónapokon keresztül megpróbálják lejáratni különböző módokon. Meg egyáltalán az itteni légkört sem nagyon szeretem.

Persze sajnos alig van olyan magyar tőzsdefórum, amelyik aktiv és szinvonalas is egyben.

Előzmény: Trader7603 (15)
Trader7603 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 15

Érdekes amit írsz és tényleg tiszteletem előtted, hogy ilyen szinten értesz hozzá. Ez most nem reklám akar lenni, de ide a részvényekhez vagy a blogomba örülnék, ha néha napján amikor látsz valami jót akkor beírnád. Lehet az én és mások vétele is segítené. Én is berakom oda az én ötleteimet és élő kereskedésemet így lehet te is találnál valamit köztük ami tetszik. Ma ez után írni fogok a contango és backwardation-ról ami szerintem egész szépen profitáló dolog lehet.

http://tombolatom.blogspot.com

Előzmény: narwik (14)
narwik Creative Commons License 2011.03.10 0 0 14

Több év alatt ástam bele magam, már évek óta tőzsdézem külföldön, az olajbefektetések pedig az egyik kedvenc területem. 

A Petrobras biztos hogy egy jó lehetőségekkel rendelkező cég, nagyon sokan szeretik, több szakértőt olvastam már, akinek az egyik kedvence, pl. úgy tudom Soros is kedveli. Azért is biztos jó választás, mert ilyen nagy multiknál különösen fontos a tartalékok kérdése. De én csak távolról követem, a Seekingalphán olvasok néha róla. Pl. asszem (de te biztos jobban tudod, ha irsz róla) a brazil kormány lépéseit tartják lényegében a kockázatnak a Petrobrassal kapcsolatban. De ez a téma más brazil cégeknél is felmerül, pl. nemrég volt egy brazil mezőgazdasági vállalat (Adecoagro vagy hogy hivták) IPO-ja, ott  is felhozta ezt egy szakétő.

 

Köszi különben a Filloon cikket. Szerintem azért FX és a Voyager között azért nincs sok hasonlóság, az előbbi egy elég nehezen átlátható vállalat, és a piac keresi az értékét, a Voyagernél viszont fundamentális oka volt, hogy áprilisban 200%-ot emelkedett. Egy merger történt, egy másik cég olvadt bele akkor és behozta magával a területeit is (ha jól emlékszem pont a Bakken területeket hozta). Tehát igazából fundamentálisan egy csapásra felértékelődött a cég, és a piac csupán lekövette ezt. A mai formájú Voyagerről igazából csak azóta lehet beszélni, és ettől a ponttól, azaz tavaly áprilistól kezdve érdemes számolni az emelkedést, tehát valójában még 100%-kos emelkedés sem történt az árban, nemhogy többször 100 százalék.

 

Egyébként szerintem itt az a helyzet, hogy keresztezik a technikai szempontok a fundamentálisakat. A piacnak mindig van egy technikai állapota, és rövidebb távokon az a döntő. Technikailag nyilvánvalóan igazad van, az olaj, és az egész olajrészvény szektor,  most 5 hó hegymenet után erősen túlvett, sok esemény volt,és persze hogy ilyenkor nagyon nagy a downside risk, simán visszamehet az olajár 90 alá. Azaz ez most nem tünik igazán jó pontnak a piaci belépésre, valóban. Természetesen a dipekben a legjobb belépni, ha meg birjuk csinálni, buy in mild times, sell in wild times, szól a mondás. Tehát ebben a pillanatban én sem lépnék be szivesen az olajrészvényekbe, hanem most inkább kivárnék. 

 

Másrészt azonban a fórum cimében az volt, hogy jó olaj alapú 'befektetés', részvény. Ha pedig befektetésről beszélünk, akkor hosszú távról beszélünk (persze ilyenkor is jobb a technikát figyelve belépni), és befektetéshez meggyőződésem, hogy a fundamentálisan legjobb és egyben jó növekedési kilátásokkal is rendelkező cégeket érdemes választani, a szektor leadereket, és nem a szektorban lemaradó cégeket.

 

Egyébként földgázautóban is létezik egy a Bydhez hasonlóan viszonylag ismert részvény, talán T.Boone Pickens áll mögötte, ha nem tévedek, 2-3 éve vezették be, de most nem tudom a nevét kapásból. 

 

Előzmény: Trader7603 (8)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.10 0 0 13
Trader7603 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 12

Érdekes cikk. Jó lenne, ha igaz...bár sok olaj cég menne csődbe is:) Még időben kell, hogy erről tudjak vagy lekésem a BP-m eladását:)

Előzmény: Törölt nick (10)
Trader7603 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 11

Én vagyok. Miért másnak képzteltél uhu?:) Hooshee lehet a tanum akivel ugye volt kettes karácsonyi vacsink. Ez volt az első Google 1-es G1 telefon, de itthon sajnos az internet nem ment rajta ezért lett az Iphone.

Előzmény: uhu20 (9)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.10 0 0 10
uhu20 Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9

Néztem a képeket a blogon....az te vagy?! A tengerpartos-mobilozós. Vagy az csak valami kamukép.

Előzmény: Trader7603 (8)
Trader7603 Creative Commons License 2011.03.09 0 0 8

Köszi a részletes válaszért. Te hogy ástad magadat ilyen mélyen az olajiparba? Ma olvastam egy elég jó cikket a Petrobras elnökétől miszerint 2020-ra nem tud a világ lépést tartani olaj termelésben az igényekkel.

http://www.theoildrum.com/node/6169

 

Ez egy kicsit félelmetes bár az igény emelkedő árak esetén csökkeni fog természetesen. Irak és az addig felfedezendő mezők se voltak beszámolva, de még így is ijesztő. Amúgy szerintem a PBR jó vétel lehet mert a brazil partoknál óriási készletük van, de persze van pár gond is velük. Ma írok bővebben erről a blogomba. 

 

A VOG-al és hasonlókkal azon kívül, hogy több 100% emelkedés után kockázatos az a bajom, hogy nem tudom, hogy lehet megfogni a befektetést...30 ezer eddig ma a volume. Ha akarnám én megmozgatnám, de mondjuk veszek belőle 500db-ot 2500 dollárért. Ha nem lesz jó a fúrásuk eredménye eshet nyitásra 50%-ot is akár....opciók nincsenek ilyenre...stb. Nehezen tudom elemezni mi folyik náluk, mert kevés az információ, elemzők nem követik az ilyen kis cégeket...stb

 

Itt van egy cikk amiben a VOG-ról is elég részletes elemzés van amennyire a srác ismeri.... de a cikkben említett FXEN és LEI-re is, ha ma ránézel akkor kb 10%-ot estek. A FXEN kb 50%!!! pár nap alatt. Most lehet én vagyok gyenge gyomrú, de ezt nehezen bírnám, ha valós komolyabb pénzzel lépem meg és nem 100db részvénnyel.

http://seekingalpha.com/article/256986-3-stocks-with-huge-market-cap-increases-the-last-52-weeks?source=yahoo

 

Szerintem, ha igaz ez az olaj hiány akkor olyan cégeket kell találni amik részben a helyüket fogják átvenni. Warren Buffett szerint a BYDDF lehet egy szuper aksi gyár....a részvény 50%-ot esett az elmúlt évbe, tehát lehet téved az öreg, de lehet jó lesz vagy földgáz cégek...

 

Az autók vagy aksival vagy földgázzal tudnak menni egyenlőre.

Előzmény: narwik (7)
narwik Creative Commons License 2011.03.08 0 0 7

De azért az is igaz, hogy a hogy a BEXP, NOG 100%-os szintü növekedési ütemmel megy előre (a BEXP 2010 Q4-es jelentésében pl. egy év alatt 4,5-szörösére emelkedett a müködési eredmény QvQ alapon), ha igy nézed, már nem is olyan sok az a P/E, úgy is mondhatnám, a PEG már nem is olyan rossz. Pl. vannak olyan mérvadó elemző cégek, amely még olcsónak is tartják:

http://finance.yahoo.com/news/5-Growth-Stocks-Trading-at-a-zacks-1616734371.html?x=0&.v=1

http://www.fool.com/investing/general/2011/03/01/bullish-momentum-the-most-underestimated-rally-sto.aspx

Különben is a P/E nem valami jó mérték az olajcégek árazására (min. inkább az opcashflow vagy az EBITDA alkalmasabb), de a területeket, tartalékokat, növekedést, cashállományt, hitelt sőt kvalitativ tényezőket pl. menedzsmentet is érdemes figyelembe venni. Az olaj E&P a fundamentálisan egyik legspeciálisabb, legösszetettebb, legnehezebben elemezhető ágazat. De annyiban igazat adok neked, hogy az általad emlitett cégek nem olcsók, és nagyon sokat mentek a tőzsdén az elmúlt időszakban.

 

Sajnos a legjobb cégek chartja igy néz ki most (valóban igazad van, hogy inkább shortos kép rövidtávon... de a hosszabb táv még hátravan), 5 hó olajbull után, a libiai válság csúcspontján... De nem azért mondtam ezeket, mert ilyen a chartjuk, hanem mert ezeket tartom jónak, azok közül, amiket ismerek.

 

De azért nem akarom megkerülni a kérdésedet. Szóval olyanok, amelyek most vannak az első lépcsőkben:

- Voyager Oil (VOG): Ezt még nem volt időm mélyebben elemezni, de első látásra meglehetősen jól néz ki, most indul, a piac még nem fedezte fel, abszolút nem drága ezekhez a területekhez képest, a CEO-ja a NOG CEO-jának testvére (régi helyi olajos család). A Bakkenen szerintem szinte alig van olyan kockázat, nincs olaj a földjükön, hogy dry hole-t fúrnak, különben is asszem szórva lehetnek a területeik a Bakkenen, és itt csak kisebb working interestekkel haladnak előre (úgyhogy a partner cég az operátor), ez is némileg csökkenti a dry hole kockázatát. De mondom még nem néztem mélyebben a céget, cikket sem olvastam róla, nem tudom, nincs-e valamilyen gubanc.

- Triangle Petroleum (TPLM): még csak most indul, még a fundok radarjai alatt, igaz egy fokkal drágább mint az előző cég. Menedzsere elég megbizható forrás szerint jó, a földjei a Bakkenen vannak, igaz egy részük (pl. a Grizzly) a Bakken rosszabb részein (pl. a Grizzly körzetében nem 2-3000 barrel/nap IP-vel indulnak az új kutak, mint a BEXP-nél mostanában, hanem olyan 500-900 barrel/nap IP-vel (persze azért ez sem rossz IP szint))

Egy cikk pl.:

http://seekingalpha.com/article/250358-triangle-petroleum-speculating-in-the-bakken ill.

http://seekingalpha.com/article/256606-investing-in-the-bakken-part-i-8-companies-with-a-market-cap-under-1b

Mindenesetre ezek azért spekulativ cégek, nagy dobás lehet, de az is lehet, hogy nem jönnek be.

De ha lehet mondani, még spekulativabb a következő kettő: SSN, ESTE - ezeket asszem mindenképp kihagyom.

 

- Szóba jön még: GMXR. Ennek jó a chartja, még csak most vásárolt be a Bakkenbe. Ez régen egy jó részvény volt, csak teljesen elhasalt a gázon, ezerrel vásárolta és fejlesztette a legdrágább gázmezőket, nagy pénzekért, hitelből, és mint biztos jól tudod, a gázban óriási túlkinálat alakult ki az USA-ban, a gázüzletnek évekre kampó. A hatalmas adósság pedig ottmaradt. Az ilyen cégek pedig lassabban tudnak növekedni, csak a saját cashflowból tudnak új kutakat fúrni, illetve kibocsáthatnak plusz részvényt, de azt sem nagyon szereti a piac. Szóval nehezebben tudnak mozdulni, ha valami kedvező magas olajár alakul ki a piacon.

- REXX (nem nagyon ajánlom, a mostani menedzsmentje állitólag nem jó): itt van egy nagyobb Niobrara shale terület, ebben lehet fantázia. A Niobrara az egyik legujabb mező, még alig ismerik. Egyes feltárások szerint nagy potenciál is lehet benne, de mivel ismeretlen, az itteni projektek meglehetőssen kockzatosak: zakót is hozhatnak a nagy potenciális lehetőség mellett. Ez is már egy régebben müködő cég, de oil shale-ben új lenne.

 

Mindenesetre ezek a cégek mind spekulativak, és érdemes árgus szemekkel figyelni az első kijövő fúrási eredményeket. Arra, hogy mennyire várható a teljes földalatti olajkészletük, a területük és az első fúrási eredmények alapján lehet saccolni, de csak nagy vonalakban. A befektetők sokszor pl. eleve a földterületet értékelik, pl. ha a Bakken acret 10.000$-ral számoljuk, akkor

X cég értéke = 10.000*terület + 10*op.cashflow lehet (most csak kb., a példa okáért)

De persze sok cégnek 5-10 különböző helyen is van földje, ott ez alig megy.

Előzmény: Trader7603 (4)
Trader7603 Creative Commons License 2011.03.08 0 0 6

Ha lesznek. Szerintem 10%, hogy valami komoly jön ki a pénteki tüntetésből ott...de, ha biztos lennék benne akkor erőteljesebben is shortolnám az olajat mint most:)

Előzmény: Törölt nick (5)
Trader7603 Creative Commons License 2011.03.08 0 0 4

narwik olyat is tudsz ajánlani ami még nem ment fel az égbe? NOG, BEXP 100-150-es PE-vel és több 100% emelkedés után enyhén szólva is esélyesen elment a vonat szindróma. Szóval egy olyat ami most van az első kutatási lépcsőkben, de már talált olajat csak esetleg még nem termeli, de lehet tudni mennyi lesz a kapacitása, ergo az értéke.

 

Én maradok amúgy a BP játékomnál. Opciózva ezt remek hozamat hoz és aludni is tudok. 

 

Per pillanat 2 hetes távon shortolom az olajat mert fundamentálisan ez az ár erősen túlzott és 100 alá várom a new yorki jegyzésben. Hosszú távon már bullishab vagyok benne.

Előzmény: narwik (2)
narwik Creative Commons License 2011.03.03 0 0 2

A legjobb megoldás: shale oil E&P részvények. Ezeknél a vállalatoknál óriási a növekedési ütem és rengeteg pénzt keresnek már a mostani olajár mellett is.

 

Jelenleg a legjobb olajmező az USA-ban a Bakken shale, másik nevén Williston Basin.

90 dolláros olajár mellett egy most fúrt long lateral Bakken olajkút belső megtérülési rátája min.50%, de sok kútnál magasabb mint 100%. Megtérülési idejük átlagosan úgy 2 év körül szóródik. Aki járatos a befektetésekben, meg tudja mondani, hogy ez mennyire kiváló megtérülést jelent.

A Bakkenen müködő leggyorsabb növekedésü tőzsdei cégek: Brigham Exploration (BEXP), Northern Oil & Gas (NOG), Kodiak Oil & Gas (KOG), Oasis Petroleum (OAS) - tavaly október óta mintegy 75-100%-ot ment fel az árfolyamuk 5 hónap alatt, pillanatnyilag nem olcsók, de a legjobban pozicionált cégek, nagyon sok várható tőlük.

Vannak ezeknél nagyobb Bakken cégek is: Whiting Petroleum (WLL), Williams Companies (WMB), Continental Resources (CLR), SM Energy (SM) - ezeknek kisebb a kockázatuk, olcsóbb a jelenlegi áruk, de lassabb a növekedésük, várhatóan lassabban leszel velük gazdag.

Néhány további jó shale cég, nem a Bakkenről: Concho (CXO - remek vállalat, de már meglehetosen drága), Georesources GEOI), Abraxas (AXAS), esetleg Rosetta (ROSE).

  

1-2 mondatban a rosszabb esélyü alternativákról:

- oilsand cégek: ha az olaj a jövőben tartósan 90 dollár felett marad, akkor várhatóan elég jól meg lehet majd gazdagodni a normálisabb oilsand cégekből is (pl. Suncor). Azonban ezek nagyot eshetnek alacsonyabb olajárszint mellett.

- multik (pl. Exxon, Chevron, Conocophillips, Statoil, Petrobras, és pláne ilyenek mint Total, Royal Dutch Shell stb.): ezeknél a vállalatoknál alacsony a növekedés, lassan mozdul a részvényük ára, bár a kockázatuk is nagyon alacsony. 

- finomitók, kisker, downstream (pl. Valero, Frontier Oil, Sunoco stb.): ezek egy részénél is várható szolid profit, bár korántsem akkora mint az E&P cégeknél

- közel-keleti, nigériai, angolai stb. térségekben müködő cégek: itt remek olajmezők vannak, de óriási a politikai kockázat, nem érdemes bevállalani

- olajipari szolgáltatást, pl. fúrást végző cégek (oil service, drillerek): némely vállalatok nagyon jól mennek, mások nem. Szelektivnek kell lenni, és gyorsan fordulhat a befektetési klima, ezért egy viszonylag nehéz ágazat

- olajipari input beszállitók, berendezésgyártók (pl. Cameron, Carbo Ceramics, Dynamic Materials stb.): ezen vállalatok közül is a jobbaknak általában sokat emelkedik az árfolyama az olajár növekedésével, de ezekhez a befektetésekhez nem árt érteni.

- olajkereskedés árutőzsdén, tőkeáttétellel: laikusoknak életveszély

Előzmény: Törölt nick (-)
Híd Creative Commons License 2011.03.03 0 0 0

0laj

Előzmény: Törölt nick (-)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.03 0 0 topiknyitó

Szegény vagyok, de olajgazdag szeretnék lenni.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!