Keresés

Részletes keresés

Gábézi Creative Commons License 21 órája 0 0 7664

Üdv mindenkinek!

Véleményeteket szeretném kérni 

Ősszel szeretnék ültetni egy cseresznyefát. A Van és a Carmen fajták között vacilálok. A Vant ismerem volt már a családban,jó fajtának tartom. A Carment viszont csak a leírásokban olvastam,erről a fajtáról tudnátok tapasztalatokat írni? Pozitív negatáv,bármi ami segíthet a döntésben. Köszi előre is.

Ali-bá Creative Commons License 26 órája 0 0 7663

Előzmény: Ali-bá (7662)
Ali-bá Creative Commons License 1 napja 0 0 7662

Igaza lehet Amitának, a baj már lent kezdődik. Tápanyaghiányosnak néz ki. Én kitisztítanám az alját gyomtól, fűtől, Trágyáznám, lombtrágyánám, öntözném. Közben alaposn visszta metszeném. (Az oldalágakat 10-20 cm-re egy kis zöld hajtás felett, a sudarat pedig a zöld terítő feletti hajtásnál. ld. kép.)   Elképzelésem szerin még idén jól neki fog indulni, ha megcsinálod.

Előzmény: tudomka1958 (7656)
Amita13 Creative Commons License 2 napja 0 0 7661

Biztos,  hogy valami gondja van, mert 4 évesen nem így kéne kinéznie. Meg kéne próbálnod visszametszeni az ágait, hátha akkor valamit mutatna... 

De valószínűleg vagy a gyökereinél, vagy az alannyal lehet valami gond, ha ennyire nem fejlődik rajta a nemes. 

Cserén gondolkodtál? Lehet érdemes lenne, az új egészséges fa ennyi idősen már adna termést, ami nem három szem.

Előzmény: tudomka1958 (7656)
pacsepa Creative Commons License 2 napja -1 0 7660

Optimista vagy...

Csalódni fogsz!

Ha a cseresznyelegyek 80%-át levadászod (nem fogsz annyit), akkor se biztos, hogy lesz egy szem kukacmentes cseresznyéd.

Egy 2 mm-es légy 200 petét hordoz és mindegyiknek külön-külön lakása lesz!

100 légy = 20 000 cseresznyeszem. Ne legyen illúziód, a cseresznyelegyek ezrével kelnek ki a fád alatt, ha tavaly nem jött össze a védelem. De jönnek a szomszédból is.

Előzmény: gyurka kertész (7659)
gyurka kertész Creative Commons License 2 napja 0 1 7659

Üdv !!

A cseresznyelégy elleni védelem aktiválva!!

kép:

remélem be is válik!!!

borsosa Creative Commons License 2 napja 0 0 7658

Köszönöm az információt. Igazi Germersdorfit vennék szívem szerint az íze miatt, csak elbizonytalanított néhány dolog amiket olvastam, nem teljesen értem a klónjait és hogy az eredeti germersdorfi óriás nem is kapható. Azért is vágtam bele idén az újabb fák beszerzésébe mert mióta kivágtak a szomszédból egy hatalmas cseresznyefát a mi Margitunk is jóval kevesebbet terem és szeretném ezt valahogy javítani. A hedelfingeniről pedig lebeszéltek a kertészetben az íze miatt ezért is hoztam inkább lindát.

Előzmény: Gyula65 (7657)
Gyula65 Creative Commons License 2 napja 0 0 7657

Üdv!

Válassz!

Linda cseresznyefa - Június közepétől a Germersdorfi óriás elött pár nappal érik, Termése sokáig a fán hagyható. Érési idő: június vége

Nagy (3-9 gr.), bordópiros színű, vállas gömb alakú, kocsánya hosszú.

Húsa igen kemény, ropogós, kiváló édes-savas ízű. Korán termőre fordul és igen bőtermő.

A Germersdorfi óriás értékét jóval felülmúló, annak részbeni helyettesítésére alkalmas, több felhasználási célra is kiváló árufajta.

Linda cseresznyefa porzói: Solymári gömbölyű, Germersdorfi cseresznye, Van, Hedelfingeni óriás, Katalin cseresznye, Stella cseresznye

Margit cseresznye
A GyDKFV Érdi Állomásán, a Germersdolfi óriás szabadmegporzású magoncaiból Brózik Sándor szelektálta. 1987-ben minősítették. Jelenleg a válassztékbővítő fajták között szerepel.

Érési idő: Június második hetében érik, friss fogyasztásra, exportra és befőtt készítésére egyaránt alkalmas.

A Margit cseresznye mérete nagy (6-8 g), alakja széles gömbölyded, színe bordópiros, kocsánya középhosszú. A Germersdorfi óriás-éhoz hasonlóan ropogós, szilárd húsú, kellemesen édes-savas, kiváló minőségű.

Középerős növekedésű, koronája gömb alakú és közepesen sűrű.

Nemesítője közepes termőképességűnek jellemzi, az OMMI adatai szerint a Margit termőképessége 20-25%-kal elmarad a Germersdorfi óriástól.

Kézi és gépi betakarításra is alkalmas, ezért bokor és kombinált korona egyaránt javasolható.

Margit cseresznye porzói: Solymári gömbölyű cseresznye, Germersdorfi, Van, Hedelfingen óriás, Stella

Előzmény: borsosa (7655)
tudomka1958 Creative Commons License 2 napja 0 0 7656

Alibá azt mondja,hogy gond van ezzel a fával.Szerintem is...

De szerencsére ti tapasztaltabbak vagytok nálam,így tudtok segíteni a probléma megoldásában!

Egyébként 4. éves Linda ami soha nem hozott bőségesen hajtásokat de azok azért megvoltak,megnőtt olyan 220 magasra,idén 3 szem cserkó is van rajta.

De levél,meg normális hajtás az nincs.Még a sudáron sem.

Illetve kevés levél van,azok egészségesek...

borsosa Creative Commons License 2 napja 0 0 7655

A másik kérdésem kissé bonyolultabb lenne de megpróbálom kifejteni a problémám. 10 éve ültettünk 2db cseresznyefát egy Margitot és egy a bilétája szerint Germersdorfi óriást ezekből sajnos a germersdorfi helyett valamilyen más fajtát kaptunk ami ilyen apró szemű és a Margit előtt érik egy picivel, sajnos ez a fa úgy néz ki el fog pusztulni. Kicsit hátrébb a kertben ültettem egy konténeres Linda csemetét az idén. A kérdésem pedig az lenne, hogy a haldokló fa helyett egy olyat keresnék ami porzóként töltené be a szerepét a Margit és a Linda között. Melyik fajta lenne az ideális?

borsosa Creative Commons License 2 napja 0 0 7654

Sziasztok!

Amint az időjárás engedi szeretném a fáim lepermetezni mospilan és dithane keverékkel, füvesítésből maradt egy kis amalgerol amit arra gondoltam hozzákeverek a permethez. Ez így egyben nem okoz problémát ? Vagy külön kellene használni?

gkviiper Creative Commons License 4 napja 0 0 7653

Kössz mindenkinek!

Mozo66 Creative Commons License 4 napja 0 0 7652

Hát nem egy szép látvány .

Előzmény: Sery71 (7651)
Sery71 Creative Commons License 4 napja 0 0 7651

A Rita nagy lutri , kb. 8 éve terem de talán 2 szer tudtam normális cserkót szedni róla.

Reggeli harmattól is képes kirepedni.

Eddig az aszályra panaszkodtam. Most meg azt kell mondjam, h már a brigi is veszélyben van a sok esőtől.

Rita most

Előzmény: Mozo66 (7649)
diospyros Creative Commons License 4 napja 0 0 7650

vettem én is egy SweetHeart-ot, de szilva lett :-(((

Előzmény: pacsepa (7647)
Mozo66 Creative Commons License 5 napja 0 0 7649

Itt nálunk a gazdaságban is vannak korai fajták ( Rita meg még valami )  .... hát nem tudom szerintem nagy bevételt nem hoznak az idén .   Annak idején a gazdaság  főnöke le akart beszélni a barack telepítésről  mert nem abban lesz a pénz hanem a cseresznyében ..... 

pacsepa Creative Commons License 5 napja 0 0 7648

Ez a beleoltás azért kétélű fegyver. Olyan fajtával kell beleoltani, ami egyszerre érik, különben problémás a permetezése!

Előzmény: nyebojsza (7645)
pacsepa Creative Commons License 5 napja 0 0 7647

Akkor már inkább a Sweetheartot ajánlanám öntermőből, nagy reményeket fűznek hozzá a szakirodalomban és én is... mert már van belőle, jövőre lesz rendesen termő, idén kóstolót remélek.

Előzmény: diospyros (7646)
diospyros Creative Commons License 5 napja 0 0 7646

11 éve én is önporzóként vettem a Linda csersznyét (ST*RKL), akkor még naív és tudatlan voltam :)

Kevés öntermékeny cseresznye van, pl.:

Stella: nagyon bőtermő, nekem az első évben a tavasszal ültetett, pár hónap múlva a "boton"

kb. 30 szem cserszenye termett. az egyetlen gond vele, hogy eléggé vízízű. egy fajtaleírásban kb. ezt írták róla: íze jellegtelen. pedig ugye mindig szépeket szoktak írni :)

Sunburst: ez már jobb cucc, a tavaly tavasszal ültetett fán van idén 3 szem... de az őz ezt a fát elég jól károsította, úhh ez is jó lesz. esős időben repedésre hajlamos :( a cseresznyelégy károsíthatja, mert jún. 20 körül érik. :(

Előzmény: babilon4 (7643)
nyebojsza Creative Commons License 5 napja 0 0 7645

Kellene bele oltanod pár ágat másik fajtából.

A ritkításnál arra figyelj, hogy maradjanak termővesszők (az idei hajtás jövőre még nem terem).

Ahol sűrű már most kezdheted a ritkítást.

Előzmény: babilon4 (7643)
nyebojsza Creative Commons License 5 napja 0 0 7644

Ha van 3 heted az érésig, akkor az első Mospilan után egy héttel megismételheted még egyszer (vagy Actarával), és akkor 3 hét múlva kukacmentes cseresznyéd lesz. Akkor le kell szedni az egészet.

Aztán megint kezd kukacosodni, mert amit akkor petéznek, az pár nap alatt kikel és egy hét múlva megint megnőnek.

Előzmény: gkviiper (7642)
babilon4 Creative Commons License 5 napja 0 0 7643

Koszonom, eszben tartom! Ugy tunik, szegeny kis famon a kb 3 darab viragba borult agon egyetlen egy se termekenyult meg, ugyhogy iden a tavalyi 5 szemet is sikerul alulmulni. Nem tudom elkepzelni se, hogy lehet, hogy igy elkerultek a mehek, raadasul direkt olyat vettem elvileg, aminek nem kell porzopar 😥 vlsz nem azt adtak a kerteszetben. Sajnos nem emlekszem a nevere. De no, mint a veszedelem, lehet majs ritkitani. Azt mikor szoktak? 

Előzmény: pacsepa (7630)
gkviiper Creative Commons License 6 napja 0 0 7642

Köszönöm! Egy hét múlva kezdem a permetezést (kb. 2 hete jelent meg az első cseresznyelégy) Mospilant, Decist, karatét fogom 1-1 alkalommal használni ebben a sorrendben. Többször nem merek belőlük fújni. Jövőre már fújok gombaölőt virágzáskor én is. Most szerencsém volt.

pacsepa Creative Commons License 2019.05.12 0 0 7641

A tavaszi monília elleni kezeléseket ne hagyd ki! Túl nagy kockázatot vállalsz vitatható cél érdekében.

A heti egyszeri alapos belocsolás nem fog ártani a cseresznyefának. Azt nem szereti, ha a gyökere állandóan vízben áll, például magas a talajvíz.

A levéltetű invázió mindenütt megkezdődött.

Kontakt szerekkel lehet egyelőre kordában tartani őket, vagy a fa törzsét szórd körbe hangyairtóval (pl a BROS nagyon hatékonyan távol tartja a hangyákat), esetleg a törzset kend be egérragasztóval!

A sárga lapos védekezés szvsz egy nagy humbug. Még ritkítani sem fogja a cseresznyelegyeket, olyan elhanyagolható a hatása. Egy nagyobb cseresznyefát a cseresznyelegyek ezrei lepnek el, ebből csak 200-300 kerülje el a sárga lapodat és máris majd minden cseresznyeszem kukacos lesz! Egy cseresznyelégy kb. 200 szemet "kukacosít el", ha átjut a védelmi vonaladon!

Ha csak MOSPILAN-od van, akkor nem vagy egyszerű helyzetben!

Szerencsémre nekem vannak más ok is.

Kb 2 hetes védelmet adnak a felszívódó szerek. A cseresznyelégy szaporodása ismeretében a legfontosabb a rajzás kezdete utáni 4 hét, de sajnos ez sem garancia. A cseresznyelégy a szár és a gyümölcs találkozásánál helyezi el a petét és hagy egy ferromon jelet. A többi cseresznyelégy ezután többnyire már nem tesz oda újabb petét, keres egy "szűz" szemet. Ezért képes olyan nagy kárt okozni akár csak pár száz cseresznyelégy is, ez pedig nem nagy szám! A fertőzés legnagyobb valószínűsége amikor a szem elkezd világosodni, sárgulni. Ezért vonzza a sárga szín! Számára ez az ideális időpont, mert lesz ideje a lárvának kifejlődnia a cseresznyeszemben.

A MOSPILAN-t évente kétszer használhatod. Azaz kb 4 hetes védelmet jelent. Ha esetleg tudsz Cyperkill-t, vagy Sherpa-t szerezni azzal kiegészítheted a védelmet. Utóbbiak kontakt érintő és gyomormérgek, de hosszú 7-14 nap hatástartammal és jó esőállósággal.

Ha valóban germersdorfi a cseresznye, az az ország közepén  átlagosan június utolsó két hetében érik. Az utolsó egy hétben már biztosan nem kell védeni, akkor pár piros és az ÉVI miatt sem szerencsés.

Ezzel kalkulálva kb május közepén kell először kezelni a cseresznyét MOSPILAN-nal, majd 10-14 nap múlva megismételni.

Ritkítani, pedig a sárga lap helyett egy-egy napnyugta utáni alaposan beporlasztott KARATE permetezés közbeiktatását ajánlom, az előbújt friss cseresznyelegyek olyankor a fa levelein várják a melegebb nappalokat a nászhoz.

Előzmény: gkviiper (7640)
gkviiper Creative Commons License 2019.05.12 0 0 7640

Értem. Gombaölőt virágzáskor szoktál-e fújni "megelőzés" miatt? Én nem használtam - mert próbálom a lehető legkevesebb vegyszert használni - , de lehet hogy felesleges kockázat volt (?)

Az öntözés megint egy sarkalatos kérdés. Olvastam olyan véleményeket, miszerint a cseresznyefa nem szereti a sok vizet. Sőt, alig kell locsolni. Én esőmentes időben heti 1 alapos öntözést gondoltam (vagy 80-100 liter vízzel), de talán ez is sok (?) 

Az utóbbi hetekben küzdök a levéltetvekkel is, de eddig még csak levágtam a tetves leveleket (nem permeteztem), meg a sárga lapok, amiket a cseresznye legyek miatt tettem ki (azok is megjelentek), elvileg a tetvek ellen is jók. Kb.1-2 hét múlva tervezem a mospilant - légyre és tetűre, addig megpróbálom kihúzni így. Nehéz eltalálni, hogy mikor kell már méreggel beavatkozni!

Előzmény: pacsepa (7639)
pacsepa Creative Commons License 2019.05.12 0 0 7639

Ez ugyebár germersdorfi. Az amúgy sem túlzottan érzékeny a moníliára.

Mindegyik cseresznyére jellemző többé-kevésbé, de a germersdorfira különösen, hogy rengeteg virágot hoz, azok megtermékenyülnek, de évenként változó mennyiséget maguktól leszelektálnak. Értsd ez alatt akár 50-70%-át is eldobják!

Pánikra azonban semmi ok, marad elég és a fa "nem hülye" annyi termés marad amiből a legszebb és legjobb termést tudja adni az adott körülmények között. Kevesebb temés nagyobb szemű és ízletesebb lesz, amit vesztesz az egyik oldalon, azt megnyered a másikon.

Nálam például ágtörés veszélye áll fenn annyi maradt rajta, csak nagyjából 15-20%-ot szelektált. Most hetente permetezem lombtrágyával (és szükség szerint rovarölővel is, de ez másik téma), a fa alatt meg nedvesen tartom, mert nem szeretném, hogy a termés satnya legyen.

Előzmény: gkviiper (7638)
gkviiper Creative Commons License 2019.05.12 0 0 7638

Először is köszönöm! Az nem tetszett, hogy láttam azt a rengeteg megbarnult száradt, virágot és ráadásul rengeteg kis termés van barnásra elszíneződve, és a növésben a "szépekhez" képest megrekedve (lehullóban). Ráadásul nem kaptak még a fáim csak tavaszi lemosót, az időjárás meg az utóbbi időben kedvezett a gombáknak. Ha ez nem volna elég, tavaly még városi ember voltam, szóval... Katonáéknál mondták, hogy nem azért kopasz a kopasz mert hülye, hanem mert tudatlan! :)

BAttila1964 Creative Commons License 2019.05.12 0 0 7637

Amit te látsz, azok az elszáradt virágmaradványok. ;)

Előzmény: gkviiper (7635)
pacsepa Creative Commons License 2019.05.12 0 0 7636

Hol látsz Te itt moníliát? Én sehol!

Előzmény: gkviiper (7634)
gkviiper Creative Commons License 2019.05.11 0 0 7635

Előzmény: gkviiper (7634)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!