Aki a cseresznyét szereti és szeretne cseresznyefát nevelni udvara előkertjében díszfaként, vagy gyümölcsösében a terméséért, az itt sokmindent megtudhat! ("A cseresznye édes meggy, a meggy savanyú cseresznye".)
Az Alexet még sose tudtam teljes érésben kóstolni, mert a hihetetlen mértékű repedés miatt mindig idő előtt leszüreteltem a termését. Egy nagy előnye van, ez pedig az, hogy remekül porozza a Germersdorfit. Alex ültetése előtt szinte semmit nem termett a Germersdorfi, az Alex megjelenésével azonban megtáltosodott.
Korábban volt Katalin is a kertben. Ő még kevesebbet termett, mint a Germersdorfi. A végén meguntam a kínlódást és kivágtam. Évekig permeteztem mindkét fajtát vaníliacukros vízzel. Szinte úszott a kert a vaníliaillatban, de érzékelhető eredményt nem hozott ez a módszer.
A Katalin például egyáltalán nem repedt, az a néhány szem, amit közel tízévesen hozott, prémium minőségű volt. Meg kellett volna találnom a hozzá illő porzót, de nem volt kedvem évekig ezzel kísérletezni, ezért inkább öntermékeny fajtákat ültettem. Arra viszont nem számítottam, hogy az Alex ennyire reped és sajnos a Sunburst is csak egy kevéssel jobb. Hiába teremnek bőségesen, ha a gyümölcs szinte lerohad a folyamatos repedés következményeként a fáról.
Már csak azt szeretném egyszer megtudni, melyik fajta működne nálam igazán jól, melyiknél nem kellene bosszankodom a repedés miatt és még a Germersdorfit is porozza.
Jó ez a fórum, mert mindenki megoszthatja a saját tapasztalatait. Nálam az Alex botrány repedés szempontjából. Az utóbbi 2-3 évben nagyítóval kellett keresni rajta az ép szemeket. Amint elkezd színesedni a termés, szinte rögtön reped már a legkisebb esőtől is. Ilyenkor a Germersdorfi még teljesen repedésmentes, mivel legfeljebb csak nagy esőben kezdődik nála a repedés.
Sunburst, Germersdorfi, Alex nálam alig pár nap különbséggel érik.
A kártevők közül a cseresznyelégy okozza nálam a legkevesebb problémát, mert kb. két, de sokszor akár egy permetezéssel jól kezelhető ez a probléma. Kukacos cseresznye nálam nagyon ritka jelenség. Viszont az összes cseresznyét, meggyet takarni kell, mert a madarak óriási lendülettel támadják a fákat.Takarás nélkül teljes termésveszteség lenne az eredmény. Emiatt nem is engedem a cseresznyét, meggyet 4 méternél magasabbra.
Hat nem is tudom, eppen ellenkezo tapasztalatom van ezzel a harom fajtaval.
Az Alex meg soha nem repedt, de kesei fajta, kukacosodik. A Sunburst meg most termett eloszor, de a fajtaleirasban kihangsulyozzak, hogy nem hajlamos repedesre. Mindemellett nem, vagy alig kukacosodik es az Alexhez hasonloan ontermo.
A Germersdorfi meg tapasztalat. Nem egyszer ment karba a termes egy rosszkor jott eso miatt. A biztos termeshez viragzasban vaniliascukrot tettem a permetlebe. De ha repedtek a szemek, akkor rohadtak is. Ha pedig repedt, akkor a termesveszteseg minimum 50% volt es akkor mar orulhettem, ha csak annyi!
Bigarreau -rópogós, kukacmentes , francia ,nagy cseresznye, korai, erős növekedésű, kevésbé elágazó
Szomolyai- rendkívül finom, édes, fekete cseresznye, pici, nem ropogós, fagyasztható, édes, pálinka készítésre is kiváló, középerős növekedésű, elég sok elágazást növeszt, korai, kukacmentes
Sunburst és Germersdorfi fajtám is van. Az én tapasztalatom az, hogy a Sunburst sokkal jobban reped, mint a Germersdorfi. A Sunburstnél is jobban reped az Alex. Gyakorlatilag már a hajnali párától képes megrepedni. Esős időben az összes szem szétnyílik.
A Germersdorfi termése esős időben lényegesen jobban teljesít, kb. csak minden negyedik szem reped meg. A Sunburst repedés szempontjából az Alex és a Germersdorfi között van.
A nagyfokú repedés miatt ma már sem az Alexet, sem a Sunburstöt nem telepíteném. Akkor már százszor inkább a jó öreg Germersdorfi fajta.
Akkor a mi viszonyaink a balatoniakra hasonlítanak jobban. Mert a rigók kora tavasztól nyár derekáig mindent elpusztítanak. Sokkal többet látok belőlük, mint verébből :-((
Kitettem én is ilyen ijesztő műmadarakat; nem mondom, hogy teljesen hatástalanok, de múlt évben megint nem jutott nekünk a cseresznyéből. (Szomolyai)
A rigok kartetelenek merteke szerintem taj es helyfuggo. Nekem ahol lakom minden evben van a fatol kb 10 meterre egy rigofeszek. Locsolaskor mindig ott boklasznak a fuben. Kartetel a cseresznyeben meg alig van es abban is lehetnek ludasok a verebek. Itt telepulesen belul seregellyel nem nagyon talalkoztam.
A Balatonon viszont a rigok olyan szinten leeszik mar a felerett cseresznyet, hogy 4-5 bagoly meg hollo, sas imitacioval kell vedenem, valamekkora sikerrel.
A rigok alapvetoen rovarokra vadasznak. Juniusban mar boseges ebbol a valasztek, szoval nincsenek raszorulva a cseresznyere.
Én csak egy másik problémára vetettem fénycsóvát. Ezzel együtt a Germersdorfi felhozott hátrányai valósak. Gyerekkoromban is volt rajta bőven kukacos, de manapság egyszerűen nincs érintetlen szem. És ahogyan elveszik az embertől a szabadforgalmú permetszereket, még védekezésre sincs sok esélye.
A korai fajták pedig a madaraktól szenvednek. Olyankor még kicsi a választékuk, a pirosodó cseresznye pedig nagyon vonzza őket. Aztán lehet törpefát ültetni néhány marék cseresznyéért - ami hálóval még védhető - , vagy nézni, ahogy a rigók tarra rágják. És akkor még a seregélyekről nem is szóltam; azokból egy csapat tíz perc alatt végez egy fával.
Hektikusan terem, nem ontermekeny. Nagyon megno idovel a faja, vedhetetlen a cseresznyelegyek ellen. Azt is tapasztaltuk, hogy nem birja a melegedo klimat, nekem is, masoknak is kipusztult 10-20 eves fa.
Cseresznyelegyek ellen mar nem kapsz hatasos rovarolot. Korai eresu, legfeljebb junius kozepeig beeru fajtat kell valasztani.
Nálam a sok lehullott magból nőtt egyetlen magonc jujuba. Úgy tudom, hogy mivel nagyon kemény a csonthéja ezért előzőleg ajánlatos a csonthéjat elgyengíteni (köszörű, reszelő, mérsékelt kalapácsütés) és téli fagyhatás is kell.
Tudomásom szerint korténél 1-2 éves vizhajtásoknál jó módszer, itt is 1-2 cm-es csonk? s hasonló vastagság ? vagy vastagabbnál is alkalmazható... egyébként egyenlőre én a cseresznyénél nem alkalmaztam hagyom a mararaknak...
Máshová kellene irnom, de: kaptam tüskés kinai datolyát gyokérről hajtottat már 3. éve él ki is hajtott idén is néhány cm-es vékonyka hajtás, most néhány fokos fagy levitte az idei hajtást (1-2 mm-es). Takarva van kezdettől... tavasszal visszavágjam, hátha beindul.
u.i: 2-3 éve ketten voltunk Nálad és akkor kostoltuk is láttam is, kaptunk magot is, de nem kelt ki egy sem
Én öreg vagyok és már csak a földön állva szedem a cseresznyét. Így ha arra vagy kíváncsi, hogy én hogy metszeném, akkor lapozz vissza 2010-15 környékére, ott láthatsz leírást és képeket a törpe fáimról.
Úgy látom viszont, hogy nálad körülötte nyírott fű van. Ezért az első elágazást fej magasságban ajánlom, hogy később ne kelljen térden állva tolnod a fűnyírót. Ebből kiindulva minden oldalágat ággyűrűre metszél vissza és az egyetlen meghagyott vezért a magasságod szerint (170-190 cm-nél) vágd el. A kihajtó hajtásokat neveld vízszintestől 20˚-ban.
Az okot nem tudom, de ha szép fát szeretnél akkor a második képen elől látható legerősebb hajtásból neveld ki a vezért. Kötözéssel húzd középre, a mostani erősebb központhoz, egyenesítsd függőlegesre, esetleg segéd karóval. Ha jövőre és utána is szépen fejlődik, ami várható, akkor évek alatt lassan a többi hajtást levághatod és lesz egy normális, nem alacsony törzsű cseresznyéd.