Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 29 órája 0 0 8909

Áss-/verj/-be egy erős karót /oszlopot, vascsövet/ és ahoz kötözd vastag kötéllel, vagy gurtnival  "8"-as kötéssel.

Előzmény: 9:3 (8908)
9:3 Creative Commons License 30 órája 0 0 8908

sziasztok,

 

van egy 6 éves, rengeteget termő Axel/Alex fám, mostanra már szép terebélyes. Sajnos azonban a tavalyi nagy esőzések idején eléggé megdőlt, feltételezésem szerint a rossz talaj miatt.

 

Tudtok valami jótanácsot arra, hogyan támasszam meg? Vhogy ki akarom ékelni, csak attól tartok, megsérti a törzset a nekinyomódó fadarab. Gondolkodtam a kipányvázáson is, de sajnos nincs olyan szilárd pont, amihez oda tudnám erősíteni a kötelet.

 

naivkezdo Creative Commons License 3 napja 0 0 8907

Ali-bá, van egy olyan nézet, miszerint a későiek a legfinomabbak, erre én mondtam, hogy szerintem meg a korai szomolyai fekete a nyerő.

Nálad mi a top5, hogy ne egyet kelljen kiemelni?

Az egész a növényvédelemtől indult, én azt mondom a koraira nálam elég egy lemosó és kész, erre volt érv, hogy de a későiek meg jobbak. 

 

Csak kíváncsiság, köszönöm. 

Előzmény: Ali-bá (8906)
Ali-bá Creative Commons License 6 napja 0 0 8906

Nagyon jó fajta!  Elég ellenálló és enyhén keserédes. Akármennyit lehet belőle enni, nem émelyít.

Előzmény: Balage-81 (8905)
Balage-81 Creative Commons License 6 napja 0 0 8905

Mi a véleményetek a Napóleoni ropogós (Bigarreu Napoleon) fajtáról?

kaktusz.22 Creative Commons License 2024.04.10 0 0 8904

Kedvelem a cseresznyefát

Balage-81 Creative Commons License 2024.04.09 0 0 8903

Lesz valakinek szomolyai eladó június elején? 50-100-150 kg érdekelne, ártól függően. Lehetőleg kukacmentesen.

Tudom, hogy általában nem szokott kukacos lenni, de vettem már olyat június közepén, ami tiszta kukacos volt.

johann05 Creative Commons License 2024.03.26 0 0 8902

Köszönöm szépen a videót! 

Megyek tanulmányozni a fát... :) 

Előzmény: CBNora (8900)
johann05 Creative Commons License 2024.03.26 0 0 8901

Én is úgy gondoltam , hogy ha nem jön be akkor átoltom feketicsi meggyre.. Vagy kiveszem és a helyére ültetek még egy fajta datolyaszilvát . Mondjuk oltást még nem csináltam , és feketicsi vesszőt se tudok .

 

Ha át oltom , akkor törzsből csináljam , vagy áganként egyet egyet ? 

 

Előzmény: Ali-bá (8899)
CBNora Creative Commons License 2024.03.26 0 0 8900
Előzmény: johann05 (8898)
Ali-bá Creative Commons License 2024.03.26 0 0 8899

Meggy vagy cseresznye ...(édes rózsám szeretsz-e?)  Mindkettő lehet. A gyümölcse majd megmondja.   /'A meggy savanyú cseresznye, a cseresznye édes meggy.'/ Fája, levele, virága hasonló mindkettőnek.

 

A magról kelt is terem, de termése bizonytalan minőségű, ezért nem magról szaporítják a gyümölcsfákat.  Ha nem kedveled a termését akkor oltsd át.

Előzmény: johann05 (8898)
johann05 Creative Commons License 2024.03.26 0 0 8898

Sziasztok!

 

Megtudná mondani valaki , hogy ez milyen gyümölcsfa , meggy vagy cseresznye?

 

A kert végében találtam , akkor még egy kis 50 cm vessző/husáng volt. Onnan kivettem és kerestem neki egy biztos helyet. 

Nagy valószínűséggel magról kelt. Egy körtefa volt a közelében kb 3 méterre. 

Most virágzik először.  A másik kérdés az  lenne , hogy egyáltalán lesz rajta termés ,mert magról kelt , vagy be kellene oltani?  

 

 

 

cfoto Creative Commons License 2024.03.26 0 0 8897

Nemrég tudtam meg kedvenc boltomban, hogy a Mospilan kikerül a szabad forgalmú kategóriából. Most még talán a hónap végéig árulják a kis kiszerelésű verziót (ami nem igazán költséghatékony, legalábbis számomra).

Sajnos tavaly már a Valerij Cskalov-nál is találtam cseresznyeléggyel fertőzöttet (pedig elvileg az elég korai kellene legyen, nálam kb. május végén már érik), de van egy későbbi fajtám (amit nem én ültettem így nem tudom pontosan mi) aminél akár 100% is lehet a fertőzés permetezés nélkül.

 

Ha nem lesz felszívódó rovarölő akkor mit lehet csinálni, jöhet a balta (több cseresznyém van és ugyanannyi meggy mi szintén be tud kukacosodni)?

 

Jópár évvel ezelőtt próbálkoztam ragasztócsapdával, de rengeteg problémám volt vele. Feltenni elég nyaktörő mutatvány (kb. 6 méterig kellene tegyem), drága (rengeteg kellene belőle) és a hatékonysága is nagyon gyenge volt (a környéken több cseresznye van amivel nem foglalkozik/le sem szed a tulaj, lényegében csak cseresznyelégy keltető).

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.23 0 0 8896

Érdekes dolog...:

 

A Sweetheart már kezd virágozni, pedig kifejezetten kései fajta (július).

 

A Sunburst meg -ahogy elnézem- talán egy hét múlva kezd virágozni. Nálam már június elején érésben volt tavaly.

Előzmény: firpoliono2 (8890)
Heulwen Creative Commons License 2024.03.22 0 0 8895

Sziasztok! 

 

A bigarreau noir vagy fekete bigarreau fajtán gondolkodom, ez lenne az első cseresznyefám mint kiskertész. 

(az ötlet rá szemezve majd szomolyai és valamilyen későbbi fajta is)

 

Ismeri valaki ezt a fajtát?

Ezen belül ha tud valaki fellelhetőséget (neten már találtam, de személyesen is jó lenne látni), annak nagyon örülnék. 

 

 

KisStoti1 Creative Commons License 2024.02.15 0 0 8894

Kedves kertbarátok!
Érdeklődöm, hogy honnan tudnék "Red Pacific" cseresznye csemetét vagy oltóágat szerezni?
Van valakinek tapasztalata ezzel a fajtával?

zoli1437 Creative Commons License 2023.11.15 0 0 8893

Egy fiatal fám van, még nem termett. Azért kérdeztem.

Viszont van egy oltott, ami szintén valami Germersdorfi származék az viszonylag jól viselkedik.

Későn virágzik és érik. Elég jól betakarítható. Termés mennyiséggel sincs gond. Belegondolva akár Linda is lehet.

Előzmény: firpoliono2 (8892)
firpoliono2 Creative Commons License 2023.11.15 0 0 8892

Nem, az a fajta egyelőre kimaradt az életemből.

 

Mi a tapasztalatod vele?

 

Előzmény: zoli1437 (8891)
zoli1437 Creative Commons License 2023.11.14 0 0 8891

Lindát próbáltad?

Előzmény: firpoliono2 (8890)
firpoliono2 Creative Commons License 2023.11.13 0 0 8890

Az Alexet még sose tudtam teljes érésben kóstolni, mert a hihetetlen mértékű repedés miatt mindig idő előtt leszüreteltem a termését. Egy nagy előnye van, ez pedig az, hogy remekül porozza a Germersdorfit. Alex ültetése előtt szinte semmit nem termett a Germersdorfi, az Alex megjelenésével azonban megtáltosodott.

 

Korábban volt Katalin is a kertben. Ő még kevesebbet termett, mint a Germersdorfi. A végén meguntam a kínlódást és kivágtam. Évekig permeteztem mindkét fajtát vaníliacukros vízzel. Szinte úszott a kert a vaníliaillatban, de érzékelhető eredményt nem hozott ez a módszer.

 

A Katalin például egyáltalán nem repedt, az a néhány szem, amit közel tízévesen hozott, prémium minőségű volt. Meg kellett volna találnom a hozzá illő porzót, de nem volt kedvem évekig ezzel kísérletezni, ezért inkább öntermékeny fajtákat ültettem. Arra viszont nem számítottam, hogy az Alex ennyire reped és sajnos a Sunburst is csak egy kevéssel jobb. Hiába teremnek bőségesen, ha a gyümölcs szinte lerohad a folyamatos repedés következményeként a fáról.

Már csak azt szeretném egyszer megtudni, melyik fajta működne nálam igazán jól, melyiknél nem kellene bosszankodom a repedés miatt és még a Germersdorfit is porozza. 

 

Előzmény: firpoliono2 (8889)
firpoliono2 Creative Commons License 2023.11.12 0 0 8889

Jó ez a fórum, mert mindenki megoszthatja a saját tapasztalatait. Nálam az Alex botrány repedés szempontjából. Az utóbbi 2-3 évben nagyítóval kellett keresni rajta az ép szemeket. Amint elkezd színesedni a termés, szinte rögtön reped már a legkisebb esőtől is. Ilyenkor a Germersdorfi még teljesen repedésmentes, mivel legfeljebb csak nagy esőben kezdődik nála a repedés.

 

Sunburst, Germersdorfi, Alex nálam alig pár nap különbséggel érik.

 

A kártevők közül a cseresznyelégy okozza nálam a legkevesebb problémát, mert kb. két, de sokszor akár egy permetezéssel jól kezelhető ez a probléma. Kukacos cseresznye nálam nagyon ritka jelenség. Viszont az összes cseresznyét, meggyet takarni kell, mert a madarak óriási lendülettel támadják a fákat.Takarás nélkül teljes termésveszteség lenne az eredmény. Emiatt nem is engedem a cseresznyét, meggyet 4 méternél magasabbra.

 

 

 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (8888)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.11.11 0 1 8888

Hat nem is tudom, eppen ellenkezo tapasztalatom van ezzel a harom fajtaval.

Az Alex meg soha nem repedt, de kesei fajta, kukacosodik. A Sunburst meg most termett eloszor, de a fajtaleirasban kihangsulyozzak, hogy nem hajlamos repedesre. Mindemellett nem, vagy alig kukacosodik es az Alexhez hasonloan ontermo.

A Germersdorfi meg tapasztalat. Nem egyszer ment karba a termes egy rosszkor jott eso miatt. A biztos termeshez viragzasban vaniliascukrot tettem a permetlebe. De ha repedtek a szemek, akkor rohadtak is. Ha pedig repedt, akkor a termesveszteseg minimum 50% volt es akkor mar orulhettem, ha csak annyi!

Előzmény: firpoliono2 (8886)
memorix Creative Commons License 2023.11.11 0 0 8887

Bigarreau és a szomolyai -t ajánlom. 

Bigarreau -rópogós, kukacmentes , francia ,nagy cseresznye, korai, erős növekedésű, kevésbé elágazó 

Szomolyai- rendkívül finom, édes, fekete cseresznye, pici, nem ropogós, fagyasztható, édes, pálinka készítésre is kiváló, középerős növekedésű, elég sok elágazást növeszt, korai, kukacmentes

 

 

firpoliono2 Creative Commons License 2023.11.11 0 0 8886

Sunburst és Germersdorfi fajtám is van. Az én tapasztalatom az, hogy a Sunburst sokkal jobban reped, mint a Germersdorfi. A Sunburstnél is jobban reped az Alex. Gyakorlatilag már a hajnali párától képes megrepedni. Esős időben az összes szem szétnyílik.

 

A Germersdorfi termése esős időben lényegesen jobban teljesít, kb. csak minden negyedik szem reped meg. A Sunburst repedés szempontjából az Alex és a Germersdorfi között van.

 

A nagyfokú repedés miatt ma már sem az Alexet, sem a Sunburstöt nem telepíteném. Akkor már százszor inkább a jó öreg Germersdorfi fajta.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (8878)
Belohin Creative Commons License 2023.11.05 0 0 8885

Akkor a mi viszonyaink a balatoniakra hasonlítanak jobban. Mert a rigók kora tavasztól nyár derekáig mindent elpusztítanak. Sokkal többet látok belőlük, mint verébből :-((

Kitettem én is ilyen ijesztő műmadarakat; nem mondom, hogy teljesen hatástalanok, de múlt évben megint nem jutott nekünk a cseresznyéből. (Szomolyai)

Előzmény: The Dark Side of the Moon (8884)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.11.05 0 0 8884

A rigok kartetelenek merteke szerintem taj es helyfuggo. Nekem ahol lakom minden evben van a fatol kb 10 meterre egy rigofeszek. Locsolaskor mindig ott boklasznak a fuben. Kartetel a cseresznyeben meg alig van es abban is lehetnek ludasok a verebek. Itt telepulesen belul seregellyel nem nagyon talalkoztam.

A Balatonon viszont a rigok olyan szinten leeszik mar a felerett cseresznyet, hogy 4-5 bagoly meg hollo, sas imitacioval kell vedenem, valamekkora sikerrel.

 

A rigok alapvetoen rovarokra vadasznak. Juniusban mar boseges ebbol a valasztek, szoval nincsenek raszorulva a cseresznyere.

 

Előzmény: Belohin (8883)
Belohin Creative Commons License 2023.11.05 0 0 8883

Én csak egy másik problémára vetettem fénycsóvát. Ezzel együtt a Germersdorfi felhozott hátrányai valósak. Gyerekkoromban is volt rajta bőven kukacos, de manapság egyszerűen nincs érintetlen szem. És ahogyan elveszik az embertől a szabadforgalmú permetszereket, még védekezésre sincs sok esélye.

A korai fajták pedig a madaraktól szenvednek. Olyankor még kicsi a választékuk, a pirosodó cseresznye pedig nagyon vonzza őket. Aztán lehet törpefát ültetni néhány marék cseresznyéért - ami hálóval még védhető - , vagy nézni, ahogy a rigók tarra rágják. És akkor még a seregélyekről nem is szóltam; azokból egy csapat tíz perc alatt végez egy fával.

Előzmény: erna19 (8882)
erna19 Creative Commons License 2023.11.04 0 0 8882

Köszönöm a segítséget.

Előzmény: Belohin (8880)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.11.04 0 0 8881

Nalam a Sunburst is kukacmentes.

Velemenyem szerint a korabbi cseresznyel nem olyan finomak, legalabbis amiket en kostoltam. Talan az egyetlen ivetel a szomolyai.

A Sunburst vedekezes nelkul is alig kukacosodik, valoszinuleg hatareset.

De eleg egyszer permetezni ahhoz, hogy a korabban ebredo cseresznyelegyek tavol legyenek tartva.

Előzmény: Ali-bá (8879)
Belohin Creative Commons License 2023.11.04 0 0 8880

De sajnos, a rigók erősen fenik rá a fogukat.

Előzmény: Ali-bá (8879)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!