Keresés

Részletes keresés

ZsuR Creative Commons License 2020.05.04 0 0 70

Hah! Ot evvel ezelott irtam ide... azota sokminden valtozott... bar nem emelt agyas - de sokat szamitott a keret a rendbentartashoz.

Előzmény: ZsuR (68)
Agyagász Creative Commons License 2020.04.12 0 0 69

Saját készítésű...

ZsuR Creative Commons License 2015.10.06 0 0 68

Akkor nektek a legjobb megoldas az emelt agyas!  Szeretem en is oket - meg egy kis emeles is szamit... Mi is emelunk, keretezunk :)) a kertben.  Tavasszal meg van egy resz, aztan... (azt hiszem) kesz.  Amig ujabb otletem nem lesz :)).

Iden Papus egy kisebb azalea sovenyt "dobozolt", a viz allandoan kimosta a foldet aloluk.  Raadasul az a fold savas, ahogy illuk - szoval a fu nem szerette...marpedig arra mosta ra.

Itt a jovo evi munka helye :)) Es az egesz befejezodik... (mar ha lehet hinni nekem ebben...)

Előzmény: unartis: (66)
unartis: Creative Commons License 2015.10.05 0 0 67

Köszönöm! Nagyon ötletesek ezek az ágyások! :-)

Előzmény: ZsuR (65)
unartis: Creative Commons License 2015.10.05 0 0 66

Szia Zsur!

Nehezen érjük el a közepét, viszont ami miatt építettük, megfelel, tavalyi év rettentően csapadékos volt a kertben állt a víz, bokáig lehetett a mélyebb pontjain gázolni benne, a pasztinák gyökere kb 30-40 cm mélyen bele rothadt a talajba :-(

Előzmény: ZsuR (63)
ZsuR Creative Commons License 2015.09.19 0 0 65

Hoztam par kepet - nalam kell az allatok elleni vedekezes... ozek, nyulak, mormotak... eszik ami a fogukra valo...

Ezek tunnek a legpraktikusabbaknak... az elso kulonosen tetszik - eleg magas, novenynek, dereknak egyarant jo... a masodik - ha nincs mod bekeriteni az egesz kertet - szinten jo - no es a harmadik a lejtos telekre tokeletes!!!

Kerites melle... zoldsegnek, fuszernovenynek, viragnak egyarant... hasznos is meg mutatos is.

ZsuR Creative Commons License 2015.09.19 0 0 64

...talan segit... sok hasznalhato informacio van benne... http://extension.uga.edu/publications/detail.cfm?number=C1027-4

Előzmény: ZsuR (63)
ZsuR Creative Commons License 2015.09.19 0 0 63

Orom nezni!!!  De van egy kerdesem... hogyan eritek el a kozepen levo novenyeket?

Előzmény: unartis: (62)
unartis: Creative Commons License 2015.09.12 0 0 62

Szia ZsuR!

A feleségem intézte, kiharcolta magának :-). Volt benne sok minden, vegyes kultúrás termesztésben. Tavasszal hónapos retek, vöröshagyma, sárgarépa kaporral, gyökér petrezselyem(elég gyengén sikerül mindig) nyár elejétől, paradicsom fajták, káposztafélék, paprika fajták, a másik ágyásban cékla, káposztafélék(karalábé, kelkáposzta), paradicsom...

az ágyások mellett büdöske, mint virág sáv, előtte tökfélék (cukkini, patisszon), eredetileg 4 ágyás lett tervezve, de kettő is sok a család ellátására, így marad kettő ágyás.

Előzmény: ZsuR (61)
ZsuR Creative Commons License 2015.08.14 0 0 61

Mit ultettel bele?

Előzmény: unartis: (60)
unartis: Creative Commons License 2015.02.21 0 0 60

Kettő emelt ágyást készítettem el, nem túl magasak(20 cm), de a célnak megfelelnek,

Anyag előkészítése(csiszolás, lenolajazás, festés)

Keret összeállítása:

A belsejét nejlon fóliával béleltem ki:

Keret féltöltése komposzttal és jó kerti földdel:

Feltöltve talajjal:-)

landrider Creative Commons License 2014.12.11 0 0 59

Nagyon köszönöm, végig fogom olvasni.

Üdv.: Laci

Előzmény: Ali-bá (58)
Ali-bá Creative Commons License 2014.12.10 0 0 58
Előzmény: landrider (56)
unartis: Creative Commons License 2014.12.09 0 0 57

Ha száraz időszak van, akkor a csepegtetős módszer szerintem a legjobb ebben az esetben.

Nálunk meg idén a sok eső tett be a kertnek, mert elég magasan van az agyag záró réteg, kb 70-80 cm-re, ezért több napi eső után, már állt a kertben a víz, így a magas ágyásokban talán nem lesz ilyen gond.

4 ágyás lesz, ennek az oldalát fogom megcsinálni tavasszal. de előtte még gyűjtöm az ismereteket.

Előzmény: landrider (56)
landrider Creative Commons License 2014.12.06 0 0 56

Az öntözés miatt aggódom én is a legjobban.

Valamilyen csepegtetős megoldáson gondolkozom.

Tavasszal kezdjük az építését, addig is gyűjtöm a hozzávaló anyagokat.

Üdv.: Laci

Előzmény: unartis: (55)
unartis: Creative Commons License 2014.12.01 0 0 55

Szerintem a hátránya itthon, Magyarországon, hogy bővebben kell öntözni, mert hamar elfolyik a víz, ez leginkább nyári időszakban érvényes,van egy könyvem amiben a magasított virágágyásoknál pont ezt hozzák fel, mint negatívumot.

Előzmény: landrider (52)
unartis: Creative Commons License 2014.12.01 0 0 54

Ami kimaradt:

Milyen fából készült?

Előzmény: unartis: (53)
unartis: Creative Commons License 2014.12.01 0 0 53

Szia!

De  jó, hogy ezt megosztottad! Jövőre mi is szeretnénk néhányat, legalább látom a szerkezetét!

Kívülről festeném, belülről, a talaj felől viszont égetni kellene, hogy ne rontsa az idő.

Te mivel fogod lekezelni, hogy ne korhadjon szét?

Előzmény: /manens (48)
landrider Creative Commons License 2014.11.09 0 0 52

Most készülök magasagyast építeni.

Sokat olvastam mar az előnyökről , de mik a hátrányai egy ilyennek?

Udv.: Laci

gomba2008 Creative Commons License 2013.10.06 0 0 51

Nekem csak néhány régi terménytároló ládám van ilyen célból befogva. Szétrohadás ellen egysezrűen kibéleltem fóliával belül. Egy épített magaságyással ugyanezt csinálnám. Előtte lekezelném a fát bármivel (mondjuk lenolajjal), a belső részét megvédendő végig letakarnám egy darab mez.gaz. fóliával. Alul úgyis szabadon ki tud folyni a fölösleges víz, oldalt pedig részben megvédi a fát, és a fakezelő cucc sem érintkezik a termőfölddel.

Előzmény: Lac_low (50)
Lac_low Creative Commons License 2013.10.04 0 0 50

sziasztok!

kezdő kérdéseim lennének építés előtt.

1. kezeletlenül (fenyő) fa meddig bírja (években kifejezve)?

2. mivel érdemes lekezelni a fát, hogy tartósabb legyen, de mérgezze a termést, így engem se? (lenolajról hallottam eddig)

3. a tartó oszlopok (függőleges elemek) mindenhol a magaságyáson belül helyezkednek el. nem lenne értelme legalább az oldalfalakat rögzító oszlopokat kívülre felszerelni/beásni, így nem 3 oldalról érintkezik földdel/nedvességgel? 

köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat!

Gy.Ibi Creative Commons License 2012.10.08 0 0 49

Nekem huszonéve van a garázs mellett egy kibelezett,hátára fordított hűtő.Lestyánt,zöldségzöldet,tépősalátát termesztek benne,meg uborkát,paradicsomot amit felfuttatok.Az oldalán van fúrva pár lyuk,sok eső esetére.

/manens Creative Commons License 2012.10.08 0 0 48

Elkezdtem egy kisebbet, majd tovább bővítem. Eddig csak a kukoricaszárat, ill. a nyers ágdarálékot rétegeztem be.

/manens Creative Commons License 2012.10.06 0 0 47

Én a magam részéről csak gratulálni, ill. irigykedni tudok. Gratulálni azért, mert ilyen szakszerűen tudsz termelni, irigykedni pedig azért, mert van hol. Nálunk a kertben van kb. 5 cm homok, alatta végig száraz agyagos márga. No, ott azért neked sem lenne kedved termőréteget kialakítani. Ha meg már ki kell alakítani, akkor inkább egyszeri plusszmunkával megmagasítom, hogy ne kelljen annyit hajolgatni, ill. szabályozhatóbbá és védettebbé tudom tenni a termőréteget. Én is komposzttal, ill. nagyon sok éves darált trágyaaljjal alakítom a termőréteget, a süllyedést kizárólag komposzttal pótolnám. Meg leszek elégedve, ha el tudom érni azt a minőséget, amit te normális feltételek között. ( szép nagy lehet a család, ha elfogyasztanak 3-400 kiló krumplit ! :))  )

Előzmény: kedvescimbora vagyok (46)
kedvescimbora vagyok Creative Commons License 2012.10.06 0 0 46

Ezt a képet azért tettem fel, hogy mindenki számára világos legyen. Minden jó földben lehet eredményesen termelni. Nem azon múlik, hogy magasított e vagy sem, hanem azon, milyen a talaj tápanyagellátottsága. A képen látható ubi nem magasított talajú, ennek ellenére mégis kifogástalan kondícióban van. Egyébként semmiféle trágyát nem használok, csak állandóan hordom rá a növényi takarást. A lábam alatt látszik is a sorközben. Ezt már 25 éve csinálom, sok munkával jár.  A végeregményt tekintve nem sokkal marad el az iparszerűen gazdálkodóktól. A magaságyakról, még annyit, hogy családunk évi zöldségszükséglete kb. 300-400 kg krumpli, 150-200 kg paradicsom, 100-150kg uborka, stb.  Figyelembevéve a többi növényt,  ilyen mennyiségekhez sok magaságyra lenne szükség. Ami már amatőr szinten nem megolható és nem is lenne célszerű erőlködni vele.

CBNora Creative Commons License 2012.10.02 0 0 45

Szerintem ott jó lehet, ahol nagyon vékony, köves talaj van. Egyszerűbb lehet egy ilyet megcsinálni, mint megfelelő mélységben kitermelni a rossz talajt, azt valahová elhelyezni, és utána feltölteni jobb földdel. A legtöbb talaj persze helyben följavítható, de ha nagyon nem megy, érdemes kipróbálni ezt. Engem az csábít, hogy nálunk rengeteg a pocok (tudom, diólevél, bodza riasztás-mindkettő van bőven, és pocok is), és egy ilyen ágyásnál egyszerű elhelyezni a védőhálót. Óriási gödröket ásni nincs energiám, a kitermelt földet is nehézkes ideiglenesen még is elhelyezni.

Lactarius Curtis Creative Commons License 2012.10.02 0 0 44

Ez kamu. Emelt ágyásnál is sokat lehet (kell) dolgozni, nincs ingyenebéd.

Előzmény: jó hír (1)
ZsuR Creative Commons License 2012.10.02 0 0 43

Nagyon szepek a novenyeid!!!

Előzmény: Törölt nick (42)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.01 0 0 42

Ilyen sűrűre a mi rossz talajunkba soha nem tudtam volna ültetni, és nem ilyen gyönyörű kövér, egészséges növényeket nevelni. A saláta melletti sorban már ott vannak a pici paprika palánták, amik őszre ilyenek lettek.  

Előzmény: Törölt nick (41)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.01 0 0 41

Én is ezért választottam. http://kertelgetes.blogspot.hu/2012/04/magasagyas.html és ezekért  

Előzmény: ZsuR (36)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!